discover - en to fi translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
fi: Päivitä ohjelma:

en: Manually
fi: Itse

en: Automatically
fi: Automaattisesti

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
fi: Ohjelmapäivitykset ladataan automaattisesti niiden tultua saataville. Sovelluspäivitykset asennetaan heti, järjestelmäpäivitykset seuraavan kerran, kun tietokone käynnistetään uudelleen.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
fi: Päivitysväli:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
fi: Ilmoitusväli:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Apply system updates:
fi: Ota järjestelmäpäivitykset käyttöön:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
fi: Uudelleenkäynnistyksen jälkeen

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
fi: Suositellaan järjestelmän vakauden takia

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
fi: Välittömästi
