discover - en to eo translation catalogue (14 entries)

en: Update software:
eo: Ĝisdatigi programaron:

en: Manually
eo: Mane

en: Automatically
eo: Aŭtomate

[ctx: @info]
en: Software updates will be downloaded automatically when they become available. Updates for applications will be installed immediately, while system updates will be installed the next time the computer is restarted.
eo: Programaj ĝisdatigoj estos elŝutitaj aŭtomate kiam ili estos disponeblaj. Ĝisdatigoj por aplikoj estos instalitaj tuj, dum sistemaj ĝisdatigoj estos instalitaj la venontan fojon kiam la komputilo estos rekomencita.

[ctx: @title:group]
en: Update frequency:
eo: Ofteco de ĝisdatigo:

[ctx: @title:group]
en: Notification frequency:
eo: Ofteco de sciigo:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily
eo: Ĉiutage

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly
eo: Ĉiusemajne

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monthly
eo: Monata

[ctx: @item:inlistbox]
en: Never
eo: Neniam

en: Apply system updates:
eo: Apliki sistemajn ĝistdatigojn:

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates after rebooting']
en: After rebooting
eo: Post restartigo

[ctx: @label The thing being recommended is to use the 'apply updates when rebooting' setting]
en: Recommended to maximize system stability
eo: Rekomendita por maksimumigi sisteman stabilon

[ctx: @option:radio part of the logical sentence 'Apply system updates immediately']
en: Immediately
eo: Tuje
