kwin_clients - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: New Exception - Breeze Settings
fr: Nouvelle exception - Configuration de Breeze

en: Edit Exception - Breeze Settings
fr: Éditer l'exception - Configuration de Breeze

en: Question - Breeze Settings
fr: Question - Configuration de Breeze

en: Remove selected exception?
fr: Supprimer l'exception sélectionnée ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fr: Supprimer

en: Warning - Breeze Settings
fr: Avertissement - Configuration de Breeze

en: Regular Expression syntax is incorrect
fr: La syntaxe de l'expression rationnelle est incorrecte

en: Exception Type
fr: Type d'exception

en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Title
fr: Titre de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, exceptionType)
en: Window Class Name
fr: Nom de la classe de fenêtre

en: Enable/disable this exception
fr: Activer / Désactiver cette exception

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tit&le alignment:
fr: A&lignement du titre :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Left
fr: À gauche

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center
fr: Centré

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Center (Full Width)
fr: Centré (sur toute la largeur)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleAlignment)
en: Right
fr: À droite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: B&utton size:
fr: Taille de bo&uton :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize)
en: Tiny
fr: Petite

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Small
fr: Petit

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Large
fr: Grand

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, buttonSize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: Very Large
fr: Très grand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, outlineCloseButton)
en: Draw a circle around close button
fr: Dessiner un cercle autour du bouton de fermeture

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawBorderOnMaximizedWindows)
en: Draw border on maximized and tiled windows
fr: Tracer une bordure sur les fenêtres agrandies et superposées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, drawBorderOnMaximizedWindowsHelpLabel)
en: This setting will allow you to resize from window edges touching screen edges. Scrollbars and window close buttons will shift positions and will not touch screen edges.
fr: Ce paramètre vous permettra de redimensionner les bords de la fenêtre en touchant les bords de l'écran. Les barres de défilement et les boutons de fermeture de la fenêtre se décaleront en position et ne toucheront pas les bords de l'écran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawBackgroundGradient)
en: Draw titlebar background gradient
fr: Dessiner le dégradé d'arrière plan de la barre de titre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Shadows and Outline
fr: Ombres et bordures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Shadow size:
fr: Taille des ombres :

[ctx: @item:inlistbox Button size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, shadowSize)
en: None
fr: Aucun

[ctx: strength of the shadow (from transparent to opaque)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shadow strength:
fr: Force des ombres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Shadow color:
fr: Couleur des ombres :

[ctx: outline intensity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Outline intensity:
fr: Intensité des bordures :

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Off
fr: Désactivé

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Low
fr: Faible

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: Medium
fr: Moyen

[ctx: @item:inlistbox Outline intensity:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outlineIntensity)
en: High
fr: Haut

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Window-Specific Overrides
fr: Réglages pour des fenêtres spécifiques

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BreezeExceptionDialog)
en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Window Identification
fr: Identification de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Matching window property:
fr: Correspondance avec la propriété de la fenêtre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular expression &to match:
fr: Correspondance avec l'expression rationnelle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detectDialogButton)
en: Detect Window Properties…
fr: Détecter les propriétés de fenêtre...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Decoration Options
fr: Options de décoration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderSizeCheckBox)
en: Border size:
fr: Taille de la bordure :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideTitleBar)
en: Hide window title bar
fr: Masquer la barre de titre de la fenêtre

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Border
fr: Aucune bordure

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: No Side Borders
fr: Aucune bordure latérale

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Tiny
fr: Petite

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Normal
fr: Normale

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Large
fr: Grande

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Large
fr: Très grande

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Huge
fr: Énorme

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Very Huge
fr: Gigantesque

[ctx: @item:inlistbox Border size:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, borderSizeComboBox)
en: Oversized
fr: Démesurée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move Up
fr: Monter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: Move Down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
fr: Ajouter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit
fr: Modifier
