bluedevil - en to sv translation catalogue (69 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sv: %1 nätverk (%2)

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Connect
sv: Anslut

en: Unblock the device first to be able to connect to it
sv: Ta först bort blockering av enheten för att kunna ansluta till den

en: Type:
sv: Typ:

en: %1%
sv: %1 %

en: Battery:
sv: Batteri:

en: Address:
sv: Adress:

en: Adapter:
sv: Anslutning:

en: Name:
sv: Namn:

en: Trusted
sv: Pålitlig

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
sv: Alla inkommande anslutningar från en blockerad enhet avvisas omedelbart.

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Setup NAP Network…
sv: Ställ in NAP-nätverk…

en: Setup DUN Network…
sv: Ställ in DUN-nätverk…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
sv: Glöm

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
sv: Glöm "%1"

en: Forget this Device?
sv: Glöm enhet?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
sv: Är du säker på att du vill glömma '"%1'?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
sv: Glöm enhet

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Settings
sv: Inställningar

en: Device:
sv: Enhet:

en: Enabled:
sv: Aktiverad:

en: Visible:
sv: Synlig:

en: On login:
sv: Vid inloggning:

en: Enable Bluetooth
sv: Aktivera Blåtand

en: Disable Bluetooth
sv: Inaktivera Blåtand

en: Restore previous status
sv: Återställ föregående status

en: When receiving files:
sv: När filer tas emot:

en: Ask for confirmation
sv: Fråga efter bekräftelse

en: Accept for trusted devices
sv: Acceptera för pålitliga enheter

en: Always accept
sv: Acceptera alltid

en: Save files in:
sv: Spara filer i:

en: Select folder
sv: Välj katalog

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Pair Device…
sv: Parkoppla enhet…

en: Configure…
sv: Anpassa…

en: No Bluetooth adapters found
sv: Inga Blåtandanslutningar hittades

en: Connect an external Bluetooth adapter
sv: Anslut en extern Blåtandsanslutning

en: Bluetooth is disabled
sv: Blåtand är inte aktiverat

en: Enable
sv: Aktivera

en: No devices paired
sv: Inga enheter parkopplade

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
sv: Klicka på <interface>Parkoppla enhet…</interface> för att parkoppla

en: Connected
sv: Ansluten

en: Available
sv: Tillgängligt

en: %1% Battery
sv: %1 % batteri

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
sv: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
sv: Dator

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
sv: Hörlurar

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
sv: Tangentbord

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
sv: Mus

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
sv: Spelkontroll

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
sv: Ritplatta

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
sv: Periferienhet

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
sv: Kamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
sv: Skrivare

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
sv: Bildåtergivning

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
sv: Bärbar

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
sv: Leksak

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
sv: Hälsa

en: File transfer
sv: Filöverföring

en: Send file
sv: Skicka fil

en: Input
sv: Inmatning

en: Audio
sv: Ljud

en: Network
sv: Nätverk

en: Other
sv: Övrigt
