bluedevil - en to sl translation catalogue (69 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sl: %1 Omrežje (%2)

en: Disconnect
sl: Odklopi

en: Connect
sl: Priklopi

en: Unblock the device first to be able to connect to it
sl: Najprej odblokirajte napravo, da se lahko povežete z njo

en: Type:
sl: Tip:

en: Battery:
sl: Baterija:

en: Address:
sl: Naslov:

en: Name:
sl: Ime:

en: Trusted
sl: Zaupanja vreden

en: Blocked
sl: Blokiran

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
sl: Kakršnakoli dohodna povezava z blokirane naprave bo takoj zavrnjena.

en: Send File
sl: Pošlji datoteko

en: Setup NAP Network…
sl: Nastavi omrežje NAP…

en: Setup DUN Network…
sl: Nastavi omrežje DUN…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
sl: Pozabi

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
sl: Pozabi "%1"

en: Forget this Device?
sl: Naj pozabim to napravo?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
sl: Ali ste prepričani, da jo želite pozabiti '%1'?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
sl: Pozabi napravo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sl: Prekliči

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Device:
sl: Naprava:

en: Enabled:
sl: Omogočeno:

en: Visible:
sl: Vidno:

en: On login:
sl: Pri prijavi:

en: Enable Bluetooth
sl: Omogoči Bluetooth

en: Disable Bluetooth
sl: Onemogoči Bluetooth

en: Restore previous status
sl: Obnovi prejšnje stanje

en: When receiving files:
sl: Ob prejemanju datoteke:

en: Ask for confirmation
sl: Vprašaj za potrditev

en: Accept for trusted devices
sl: Prejmi iz zaupanja vrednih naprav

en: Always accept
sl: Vedno sprejmi

en: Save files in:
sl: Shrani datoteke v:

en: Select folder
sl: Izberi mapo

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
sl: Omogočeno

en: Pair Device…
sl: Upari napravo…

en: Configure…
sl: Konfiguriraj…

en: No Bluetooth adapters found
sl: Ni najdenega nobenega Bluetooth adapterja

en: Connect an external Bluetooth adapter
sl: Priklopi zunanji Bluetooth adapter

en: Bluetooth is disabled
sl: Bluetooth je onemogočen

en: Enable
sl: Omogoči

en: No devices paired
sl: Ni uparjenih naprav

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
sl: Kliknite <interface>Upari napravo…</interface>, da jih uparite nekaj

en: Connected
sl: Priključeno

en: Available
sl: Na voljo

en: %1% Battery
sl: %1% Baterija

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
sl: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
sl: Računalnik

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
sl: Omrežje

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
sl: Slušalke

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
sl: Slušalke z mikrofonom

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
sl: Večpredstavnost

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
sl: Tipkovnica

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
sl: Miška

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
sl: Krmilnik iger

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
sl: Tablica

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
sl: Periferna naprava

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
sl: Kamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
sl: Tiskalnik

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
sl: Grafična enota

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
sl: Nosljiva enota

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
sl: Igrača

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
sl: Zdravje

en: File transfer
sl: Prenos datoteke

en: Send file
sl: Pošlji datoteko

en: Input
sl: Vhod

en: Audio
sl: Avdio

en: Network
sl: Omrežje

en: Other
sl: Ostalo
