bluedevil - en to pt translation catalogue (53 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
pt: Rede %1 (%2)

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Connect
pt: Ligar

en: Type:
pt: Tipo:

en: Address:
pt: Endereço:

en: Adapter:
pt: Adaptador:

en: Name:
pt: Nome:

en: Trusted
pt: Fidedigno

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Send File
pt: Enviar o Ficheiro

en: Setup NAP Network…
pt: Configurar uma Rede NAP…

en: Setup DUN Network…
pt: Configurar uma Rede DUN…

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
pt: Esquecer o "%1"

en: Forget this Device?
pt: Esquecer este Dispositivo?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
pt: Tem a certeza que deseja esquecer o "%1"?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
pt: Esquecer o Dispositivo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Settings
pt: Configuração

en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Enabled:
pt: Activo:

en: Visible:
pt: Visível:

en: On login:
pt: No início da sessão:

en: Enable Bluetooth
pt: Activar o Bluetooth

en: Disable Bluetooth
pt: Desactivar o Bluetooth

en: Restore previous status
pt: Repor o estado anterior

en: When receiving files:
pt: Ao receber ficheiros:

en: Ask for confirmation
pt: Pedir a confirmação

en: Accept for trusted devices
pt: Aceitar para os dispositivos fidedignos

en: Always accept
pt: Aceitar sempre

en: Save files in:
pt: Gravar os ficheiros em:

en: Select folder
pt: Seleccionar a pasta

en: Configure…
pt: Configurar…

en: No Bluetooth adapters found
pt: Nenhum adaptador Bluetooth detectado

en: Bluetooth is disabled
pt: O Bluetooth está desactivado

en: Enable
pt: Activar

en: No devices paired
pt: Sem dispositivos emparelhados

en: Connected
pt: Ligado

en: Available
pt: Disponível

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
pt: Telefone

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
pt: Computador

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
pt: Rede

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
pt: Auriculares

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
pt: Auscultadores

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
pt: Teclado

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
pt: Rato

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
pt: Tablete

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
pt: Periférico

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
pt: Câmara

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
pt: Impressora

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
pt: Imagens

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
pt: Acessório

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
pt: Brinquedo

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
pt: Saúde
