bluedevil - en to nl translation catalogue (61 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
nl: %1 Netwerk (%2)

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Connect
nl: Verbinden

en: Unblock the device first to be able to connect to it
nl: Blokkering van het apparaat eerst opheffen om in staat te zijn er mee te verbinden

en: Battery:
nl: Batterij:

en: Address:
nl: Adres:

en: Name:
nl: Naam:

en: Trusted
nl: Vertrouwd

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
nl: Elke inkomende verbinding van een geblokkeerd apparaat zal onmiddellijk geweigerd worden.

en: Send File
nl: Bestand verzenden

en: Setup NAP Network…
nl: NAP-netwerk instellen...

en: Setup DUN Network…
nl: DUN-netwerk instellen...

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
nl: Vergeten

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
nl: "%1" vergeten

en: Forget this Device?
nl: Dit apparaat vergeten?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
nl: Wilt u "%1" vergeten?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
nl: Apparaat vergeten

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nl: Annuleren

en: Settings
nl: Instellingen

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Enabled:
nl: Ingeschakeld:

en: Visible:
nl: Zichtbaar:

en: On login:
nl: Bij aanmelden:

en: Enable Bluetooth
nl: Bluetooth inschakelen

en: Disable Bluetooth
nl: Bluetooth uitschakelen

en: Restore previous status
nl: Voorgaande status herstellen

en: When receiving files:
nl: Bij ontvangen van bestanden:

en: Ask for confirmation
nl: Om bevestiging vragen

en: Accept for trusted devices
nl: Voor vertrouwde apparaten accepteren

en: Always accept
nl: Altijd accepteren

en: Save files in:
nl: Bestanden opslaan in:

en: Select folder
nl: Map selecteren

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Pair Device…
nl: Apparaat paren…

en: Configure…
nl: Configureren...

en: No Bluetooth adapters found
nl: Er zijn geen bluetooth-adapters gevonden

en: Connect an external Bluetooth adapter
nl: Met een externe Bluetooth-adapter verbinden

en: Bluetooth is disabled
nl: Bluetooth is uitgeschakeld

en: Enable
nl: Inschakelen

en: No devices paired
nl: Geen gepaarde apparaten

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
nl: Klik op <interface>Apparaat paren…</interface> om met iets te paren

en: Connected
nl: Verbonden

en: Available
nl: Beschikbaar

en: %1% Battery
nl: Batterij %1%

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
nl: Telefoon

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
nl: Netwerk

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
nl: Hoofdtelefoons

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
nl: Toetsenbord

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
nl: Muis

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
nl: Spelbesturing

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
nl: Randapparaat

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
nl: Afbeeldingsapparaat

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
nl: Draagbaar apparaat

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
nl: Speeltje

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
nl: Gezondheid

en: File transfer
nl: Bestandsoverdracht

en: Send file
nl: Bestand verzenden

en: Input
nl: Invoer

en: Network
nl: Netwerk

en: Other
nl: Overig
