bluedevil - en to lt translation catalogue (70 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
lt: %1 tinklas (%2)

en: Disconnect
lt: Atsijungti

en: Connect
lt: Prisijungti

en: Unblock the device first to be able to connect to it
lt: Pirmiausia, atblokuokite įrenginį, kad galėtumėte prie jo prisijungti

en: Type:
lt: Tipas:

en: Battery:
lt: Akumuliatorius:

en: Address:
lt: Adresas:

en: Adapter:
lt: Adapteris:

en: Name:
lt: Pavadinimas:

en: Trusted
lt: Patikimas

en: Blocked
lt: Užblokuotas

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
lt: Bet kokie iš užblokuoto įrenginio gaunamieji ryšiai bus nedelsiant atmesti.

en: Send File
lt: Siųsti failą

en: Setup NAP Network…
lt: Nustatyti NAP tinklą…

en: Setup DUN Network…
lt: Nustatyti DUN tinklą…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
lt: Pamiršti

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
lt: Pamiršti „%1“

en: Forget this Device?
lt: Pamiršti šį įrenginį?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
lt: Ar tikrai norite pamiršti „%1“?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
lt: Pamiršti įrenginį

[ctx: @action:button]
en: Cancel
lt: Atsisakyti

en: Settings
lt: Nuostatos

en: Device:
lt: Įrenginys:

en: Enabled:
lt: Įjungtas:

en: Visible:
lt: Matomas:

en: On login:
lt: Prisijungiant:

en: Enable Bluetooth
lt: Įjungti Bluetooth

en: Disable Bluetooth
lt: Išjungti Bluetooth

en: Restore previous status
lt: Atkurti ankstesnę būseną

en: When receiving files:
lt: Gaunant failus:

en: Ask for confirmation
lt: Klausti patvirtinimo

en: Accept for trusted devices
lt: Priimti iš patikimų įrenginių

en: Always accept
lt: Visada priimti

en: Save files in:
lt: Įrašyti failus į:

en: Select folder
lt: Pasirinkti aplanką

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
lt: Įjungtas

en: Pair Device…
lt: Suporuoti įrenginį…

en: Configure…
lt: Konfigūruoti…

en: No Bluetooth adapters found
lt: Nerasta jokių Bluetooth adapterių

en: Connect an external Bluetooth adapter
lt: Prijunkite išorinį Bluetooth adapterį

en: Bluetooth is disabled
lt: Bluetooth yra išjungtas

en: Enable
lt: Įjungti

en: No devices paired
lt: Nėra suporuotų įrenginių

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
lt: Norėdami juos pridėti, spustelėkite <interface>Suporuoti įrenginį…</interface>

en: Connected
lt: Prisijungta

en: Available
lt: Prieinamas

en: %1% Battery
lt: %1% akumuliatorius

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
lt: Telefonas

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
lt: Modemas

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
lt: Kompiuteris

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
lt: Tinklas

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
lt: Ausinės su mikrofonu

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
lt: Ausinės

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia
lt: Multimedija

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
lt: Klaviatūra

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
lt: Pelė

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
lt: Žaidimų valdiklis

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
lt: Planšetė

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
lt: Išorinis įtaisas

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
lt: Kamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
lt: Spausdintuvas

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
lt: Vaizdo gavimo

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
lt: Galimas dėvėti

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
lt: Žaislas

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
lt: Sveikatos

en: File transfer
lt: Failų persiuntimas

en: Send file
lt: Siųsti failą

en: Input
lt: Įvestis

en: Network
lt: Tinklas

en: Other
lt: Kitas
