bluedevil - en to ka translation catalogue (84 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
ka: მოწყობილობა მიუწვდომელია

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
ka: მოწყობილობასთან მიერთება ჩავარდა

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
ka: მოწყობილობა მზად არაა

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ka: %1 ქსელი (%2)

en: Bluetooth Daemon
ka: ბლუთუზის დემონი

en: Maintainer
ka: წამყვანი პროგრამისტი

en: Previous Maintainer
ka: წინა ხელმძღვანელი

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
ka: %1 ითხოვს წვდომას ამ კომპიუტერთან

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
ka: ნდობა და ავტორიზაცია

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
ka: მხოლოდ ავტორიზაცია

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
ka: უარყოფა

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
ka: %1 გვეკითხება, PIN კოდი სწორია, თუ არა: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
ka: PIN სწორია

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
ka: PIN არასწორია

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
ka: %1-თან შეწყვილებისთვის PIN კოდია საჭირო

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
ka: წარმოადგინეთ PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
ka: წარმოადგინეთ PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
ka: კომპიუტერთან %1-ის შესაწყვილებლა აჭიროა PIN კოდი. ქვემოთ შეიყვანეთ.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
ka: %1 გიგზავნით ფაილს: %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
ka: დასტური

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
ka: შეწყვეტა

[ctx: @title job]
en: Receiving file
ka: ფალის მიღება

[ctx: File transfer origin]
en: From
ka: ვისგან

[ctx: File transfer destination]
en: To
ka: ვის

en: Saving file failed
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა

en: Bluetooth transfer failed
ka: ბლუთუზით გადაცემის შეცდომა

en: Send File
ka: ფაილის გაგზავნა

en: Browse Files
ka: ფაილის არჩევა

en: No Bluetooth adapters have been found.
ka: ბლუთუზის  ბარათი ნაპოვნი არაა.

en: Retrieving services…
ka: სერვისების მიღება…

en: This address is unavailable.
ka: ეს მისამართი მიუწვდომელია.

en: Received Files
ka: მიღებული ფაილები

en: Scanning for new devices…
ka: ახალი მოწყობილობების ძებნა…

en: Obexd service is not running.
ka: სერვისი Obexd გაშვებული არაა.

en: Retrieving information from remote device…
ka: დაშორებული მოწყობილობიდან ინფორმაციის მიღება…

en: Connecting to the device
ka: მოწყობილობასთან დაკავშირება

en: This should not happen
ka: ეს არ უნდა მომხდარიყო

en: Phone memory
ka: ტელეფონის მეხსიერება

en: External memory
ka: გარე მეხსიერება

en: Bluetooth is disabled.
ka: ბლუთუზი გამორთულია.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
ka: ჩართვა

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
ka: თქვენი ბლუთუზის ადაპტერი გამორთულია.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
ka: ჩართვა

en: Bluetooth File Transfer
ka: ბლუთუზით ფაილის გადაცემა

en: Specify receiving device by MAC address.
ka: მიმღები მოწყობილობის MAC მისამართის მითითება.

en: Specify receiving device by UBI path.
ka: მიმღები მოწყობილობის UBI ბილიკით მითითება.

en: Files to be sent.
ka: გასაგზავნი ფაილები.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
ka: %1-სთან შეერთება…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
ka: მოწყობილობასთან კავშირის შეცდომა: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
ka: %1-თან დაკავშირების შეცდომა: %2

en: Open file…
ka: ფაილის გახსნა…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
ka: აირჩიეთ ერთი ან მეტი ფაილი:

en: Selected files: <b>%1</b>
ka: მონიშნული ფაილები: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
ka: აირჩიეთ მოწყობილობა სიიდან:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
ka: %1-სთან გაგზავნა

en: Sending file over Bluetooth
ka: ფაილის გაგზავნა Bluetooth-ით

en: Send Files
ka: ფაილების გაგზავნა

en: Cancel
ka: შეწყვეტა

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
ka: შეცდომა სერვისის org.bluez.obex გაშვებისას: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
ka: მიღებული ფაილები შეინახება:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
ka: შესაძლებელია თუ არა გაზიარებული ფაილების ჩასწორება

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
ka: შემდეგი

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
ka: დასრულება

en: Add Bluetooth Device
ka: ბლუთუზის  მოწყობილობის დამატება

en: Select a device
ka: აირჩიეთ მოწყობილობა

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
ka: გაასწორეთ

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
ka: თქვენი ბლუთუზის ადაპტერი დაწყვილებადი არაა.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
ka: დაწყვილებადად გახდომა

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
ka: ძებნა…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
ka: სკანირება…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
ka: PIN კოდის ხელით მითითება:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
ka: ოსტატის გადატვირთვა

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
ka: მოწყობილობის მორგების შეცდომა

en: The setup of %1 has failed
ka: %1-ის მორგების შეცდომა

en: Connecting to %1…
ka: %1-სთან შეერთება…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
ka: როცა PIN კოდი გამოჩნდება, ის კლავიატურით შეიყვანეთ და Enter-ს დააწექით

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
ka: როცა PIN კოდი გამოჩნდება, შეიყვანეთ ის თქვენს მოწყობილობაში

en: Matches
ka: დამთხვევები

en: Does not match
ka: არ ემთხვევა

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
ka: დარწმუნდით, რომ %1-ზე ნაჩვენები PIN კოდი იგივეა, რასაც ოსტატი გაჩვენებთ.

en: Setup Finished
ka: მორგება დასრულდა

en: The device has been set up and can now be used.
ka: მოწყობილობა მორგებულია და შეგიძლიათ, გამოიყენოთ.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
ka: მოწყობილობა "%1" მორგებულია და შეგიძლიათ, გამოიყენოთ.
