bluedevil - en to is translation catalogue (45 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
is: %1-net (%2)

en: Disconnect
is: Aftengjast

en: Connect
is: Tengjast

en: Unblock the device first to be able to connect to it
is: Gefðu fyrst leyfi til að tengjast tækinu til að geta tengst því

en: Type:
is: Tegund:

en: Battery:
is: Rafhlaða:

en: Address:
is: Vistfang:

en: Adapter:
is: Búnaður:

en: Name:
is: Heiti:

en: Trusted
is: Traust

en: Blocked
is: Útilokað

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
is: Öllum tengingum á innleið frá útilokuðu tæki verður umsvifalaust hafnað.

en: Send File
is: Senda skrá

en: Setup NAP Network…
is: Setja upp NAP-net...

en: Setup DUN Network…
is: Setja upp DUN-net...

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
is: Gleyma

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
is: Gleyma "%1"

en: Forget this Device?
is: Gleyma þessu tæki?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
is: Ertu viss um að það eigi að gleyma "%1"?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
is: Gleyma tæki

[ctx: @action:button]
en: Cancel
is: Hætta við

en: Settings
is: Stillingar

en: Device:
is: Tæki:

en: Enabled:
is: Virkt:

en: Visible:
is: Sýnilegt:

en: On login:
is: Við innskráningu:

en: Enable Bluetooth
is: Kveikja á Bluetooth

en: Disable Bluetooth
is: Slökkva á Bluetooth

en: Restore previous status
is: Endurheimta fyrri stöðu

en: When receiving files:
is: Þegar tekið er við skrám:

en: Ask for confirmation
is: Biðja um staðfestingu

en: Accept for trusted devices
is: Samþykkja fyrir traust tæki

en: Always accept
is: Alltaf samþykkja

en: Save files in:
is: Vista skrár í:

en: Select folder
is: Velja möppu

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
is: Virkt

en: Configure…
is: Grunnstilla…

en: No Bluetooth adapters found
is: Enginn Bluetooth-búnaður fannst

en: Connect an external Bluetooth adapter
is: Tengjast við ytri Bluetooth-búnað

en: Bluetooth is disabled
is: Slökkt er á Bluetooth

en: Enable
is: Kveikja

en: No devices paired
is: Engin tæki pöruð

en: Connected
is: Tengt

en: Available
is: Tiltækt

en: %1% Battery
is: %1% rafhlaða
