bluedevil - en to ia translation catalogue (66 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ia: %1 Rete (%2)

en: Disconnect
ia: Disconnecte

en: Connect
ia: Connecte

en: Unblock the device first to be able to connect to it
ia: Antea disbloca le dispositivo per poter connecter a illo

en: Type:
ia: Typo:

en: Battery:
ia: Batteria:

en: Address:
ia: Adresse:

en: Adapter:
ia: Adaptator:

en: Name:
ia: Nomine:

en: Trusted
ia: Es credibile

en: Blocked
ia: Blocate

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
ia: Ulle connexiones inarrivata ex un dispositivo blocate essera immediatemente refusate.

en: Send File
ia: Invia file

en: Setup NAP Network…
ia: Configura rete NAP ...

en: Setup DUN Network…
ia: Configura rete DUN …

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
ia: Oblida

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ia: Oblida "%1"

en: Forget this Device?
ia: Oblida iste dispositivo?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
ia: Tu es secur que tu vole oblidar "%1"

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
ia: Oblida dispositivo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ia: Cancella

en: Settings
ia: Preferentias

en: Device:
ia: Dispositivo:

en: Enabled:
ia: Habilitate:

en: Visible:
ia: Visibile:

en: On login:
ia: Sur Accesso de Identification (Login):

en: Enable Bluetooth
ia: Activar Bluetooth

en: Disable Bluetooth
ia: Deactiva Bluetooth

en: Restore previous status
ia: Restabili previe stato

en: When receiving files:
ia: Quando recipiente files:

en: Ask for confirmation
ia: Demanda pro confirmation

en: Accept for trusted devices
ia: Accepta per dispositivos fidate

en: Always accept
ia: Accepta sempre

en: Save files in:
ia: Salveguarda files in:

en: Select folder
ia: Selige dossier

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
ia: Habilitate

en: Pair Device…
ia: Associa dispositivo…

en: Configure…
ia: Configura…

en: No Bluetooth adapters found
ia: Non ha trovate alcun adaptatores de Bluetooth

en: Connect an external Bluetooth adapter
ia: Connecte un adaptator de Bluetooth externe

en: Bluetooth is disabled
ia: Bluetooth es disactivate

en: Enable
ia: Habilita

en: No devices paired
ia: Necun dispositivo associate

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
ia: Clicca <interface>Associa Dispositivo ...</interface>  per associar alcun

en: Connected
ia: Connectite

en: Available
ia: Disponibile

en: %1% Battery
ia: %1% Batteria

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ia: Telephono

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ia: Computator

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ia: Rete

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ia: Receptor de testa

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ia: Receptores de testa

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ia: Claviero

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ia: Mus

[ctx: This device is a Game controller]
en: Game controller
ia: Controlator de Joco

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
ia: Tabletta

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ia: Peripheric

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ia: Imprimitor

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ia: Wearable (portabile como vestimento)

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ia: Joculo

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ia: Sanitate

en: File transfer
ia: Transferimento de file

en: Send file
ia: Invia file

en: Input
ia: Ingresso

en: Network
ia: Rete

en: Other
ia: Altere
