bluedevil - en to eo translation catalogue (84 entries)

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
eo: La aparato estas neatingbla

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
eo: Konekto al la aparato fiaskis

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
eo: La aparato ne estas preta

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
eo: %1 Reto (%2)

en: (c) 2010, UFO Coders
eo: (c) 2010, Nifo-Kodiloj

en: Maintainer
eo: Prizorganto

en: Previous Maintainer
eo: Antaŭa Prizorganto

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
eo: %1 petas aliron al ĉi tiu komputilo

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
eo: Fidi kaj Rajtigi

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
eo: Rajtigi Nur

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
eo: Nei

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
eo: %1 demandas ĉu la PIN estas ĝusta: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
eo: PIN ĝusta

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
eo: PIN malĝusta

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
eo: PIN bezonata por parigi kun %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
eo: Enkonduki PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
eo: Enkonduki PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
eo: Por parigi ĉi tiun komputilon kun %1, vi devas enigi PIN. Bonvolu fari ĝin sube.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
eo: %1 sendas al vi la dosieron %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
eo: Akcepti

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: @title job]
en: Receiving file
eo: Ricevanta dosiero

[ctx: File transfer origin]
en: From
eo: De

[ctx: File transfer destination]
en: To
eo: Al

en: Saving file failed
eo: Konservado de dosiero malsukcesis

en: Bluetooth transfer failed
eo: Bluetooth-transigo malsukcesis

en: Send File
eo: Sendi Dosieron

en: Browse Files
eo: Foliumi Dosieroj

en: No Bluetooth adapters have been found.
eo: Neniuj Bluetooth-adaptiloj estis trovitaj.

en: Retrieving services…
eo: Prenante servojn...

en: This address is unavailable.
eo: Ĉi tiu adreso ne estas disponebla.

en: Received Files
eo: Ricevitaj Dosieroj

en: Scanning for new devices…
eo: Skanante por novaj aparatoj...

en: Obexd service is not running.
eo: Obexd-servo ne funkcias.

en: Retrieving information from remote device…
eo: Prenante informojn de fora aparato...

en: Connecting to the device
eo: Konektante al la aparato

en: This should not happen
eo: Ĉi tio ne devus okazi

en: Phone memory
eo: Telefona memoro

en: External memory
eo: Ekstera memoro

en: Bluetooth is disabled.
eo: Bluetooth estas malŝaltita.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
eo: Ebligi

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
eo: Via Bluetooth-adaptilo estas malŝaltita.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
eo: Ŝalti

en: Bluetooth File Transfer
eo: Bluetooth Dosiera Transdono

en: Specify receiving device by MAC address.
eo: Specifu ricevantan aparaton per MAC-adreso.

en: Specify receiving device by UBI path.
eo: Specifu ricevantan aparaton laŭ UBI-vojo.

en: Files to be sent.
eo: Dosieroj sendotaj.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
eo: Konektante al %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
eo: La konekto al la aparato malsukcesis: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
eo: La konekto al %1 malsukcesis: %2

en: Open file…
eo: Malfermi dosieron…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
eo: Elektu unu aŭ plurajn dosierojn:

en: Selected files: <b>%1</b>
eo: Elektitaj dosieroj: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
eo: Elektu aparaton el la listo:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
eo: Sendi al %1

en: Sending file over Bluetooth
eo: Sendante dosieron per Bluetooth

en: Send Files
eo: Sendi Dosierojn

en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
eo: Malsukcesis lanĉi servon org.bluez.obex: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
eo: Konservi ricevitajn dosierojn al:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
eo: Ĉu permesi modifi komunajn dosierojn

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
eo: Poste

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
eo: Fini

en: Add Bluetooth Device
eo: Aldoni Bluetooth-Aparaton

en: Select a device
eo: Elekti aparaton

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
eo: Ripari ĝin

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
eo: Via Bluetooth-adaptilo ne estas parigebla.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
eo: Fari Parigebla

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
eo: Serĉu…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
eo: Skanante…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
eo: Mana PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
eo: Rekomenci la sorĉiston

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
eo: Fermi

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
eo: La agordo de la aparato malsukcesis

en: The setup of %1 has failed
eo: La agordo de %1 malsukcesis

en: Connecting to %1…
eo: Konektante al %1...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
eo: Bonvolu enkonduki la PIN en via klavaro kiam ĝi aperas kaj premu Enen

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
eo: Bonvolu enkonduki la PIN en via aparato kiam ĝi aperas

en: Matches
eo: Kongruoj

en: Does not match
eo: Ne kongruas

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
eo: Bonvolu konfirmi, ke la PIN montrita sur %1 kongruas kun la asistanto.

en: Setup Finished
eo: Instalado Finita

en: The device has been set up and can now be used.
eo: La aparato estis agordita kaj nun povas esti uzata.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
eo: La aparato '%1' estas agordita kaj nun uzeblas.
