bluedevil - en to el translation catalogue (66 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
el: %1 Δίκτυο (%2)

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Unblock the device first to be able to connect to it
el: Ξεμπλοκάρετε πρώτα τη συσκευή για να μπορέσετε να συνδεθείτε σε αυτήν

en: Type:
el: Τύπος:

en: Battery:
el: Μπαταρία:

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Adapter:
el: Προσαρμογέας:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Trusted
el: Έμπιστο

en: Blocked
el: Αποκλεισμένο

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
el: Όλες οι εισερχόμενες συνδέσεις από μια αποκλεισμένη συσκευή θα απορρίπτονται αμέσως.

en: Send File
el: Αποστολή αρχείου

en: Setup NAP Network…
el: Ρύθμιση NAP δικτύου…

en: Setup DUN Network…
el: Ρύθμιση DUN δικτύου…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
el: Αγνόηση

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
el: Αγνόηση της «%1»

en: Forget this Device?
el: Να ξεχαστεί αυτή η συσκευή;

en: Are you sure you want to forget "%1"?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ξεχάσετε το «%1»;

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
el: Αγνόηση συσκευής

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Enabled:
el: Ενεργή:

en: Visible:
el: Ορατή:

en: On login:
el: Στη σύνδεση:

en: Enable Bluetooth
el: Ενεργοποίηση Bluetooth

en: Disable Bluetooth
el: Απενεργοποίηση Bluetooth

en: Restore previous status
el: Επαναφορά προηγούμενης κατάστασης

en: When receiving files:
el: Όταν δέχεται αρχεία:

en: Ask for confirmation
el: Να ζητείται επιβεβαίωση

en: Accept for trusted devices
el: Αποδεκτά για έμπιστες συσκευές

en: Always accept
el: Πάντα αποδεκτά

en: Save files in:
el: Αποθήκευση αρχείων στο:

en: Select folder
el: Επιλογή φακέλου

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Pair Device…
el: Σύζευξη συσκευής…

en: Configure…
el: Διαμόρφωση…

en: No Bluetooth adapters found
el: Δεν βρέθηκαν προσαρμογείς Bluetooth

en: Connect an external Bluetooth adapter
el: Συνδέστε έναν εξωτερικό προσαρμογέα Bluetooth

en: Bluetooth is disabled
el: Το Bluetooth είναι ανενεργό

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: No devices paired
el: Δεν υπάρχουν συζευγμένες συσκευές

[ctx: @info]
en: Click <interface>Pair Device…</interface> to pair some
el: Πατήστε <interface>Σύζευξη συσκευής…</interface> για να συνδέσετε κάποια

en: Connected
el: Συνδεδεμένο

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: %1% Battery
el: Μπαταρία %1%

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
el: Τηλέφωνο

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
el: Μόντεμ

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
el: Υπολογιστής

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
el: Δίκτυο

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
el: Ακουστικά και μικρόφωνο

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
el: Ακουστικά

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
el: Ποντίκι

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
el: Πινάκιο

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
el: Περιφερειακό

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
el: Κάμερα

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
el: Εκτυπωτής

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
el: Απεικόνισης

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
el: Φορετή

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
el: Παιχνίδι

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
el: Υγείας

en: Send file
el: Αποστολή αρχείου

en: Audio
el: Ήχου

en: Network
el: Δίκτυο
