bluedevil - en to da translation catalogue (53 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
da: %1 netværk (%2)

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Connect
da: Forbind

en: Unblock the device first to be able to connect to it
da: Du skal først fjerne blokeringen af enheden, før du kan forbinde til den

en: Battery:
da: Batteri:

en: Address:
da: Adresse:

en: Name:
da: Navn:

en: Trusted
da: Betroet

en: Blocked
da: Blokeret

en: Any incoming connections from a blocked device will be immediately rejected.
da: Enhver indkommende forbindelser fra en blokeret enhed vil afvises med det samme.

en: Send File
da: Send fil

en: Setup NAP Network…
da: Sæt NAP-netværk op…

en: Setup DUN Network…
da: Sæt DUN-netværk op…

[ctx: @action:button Forget the Bluetooth device]
en: Forget
da: Glem

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
da: Glem "%1"

en: Forget this Device?
da: Glem denne enhed?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
da: Er du sikker på, at du vil glemme "%1"?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
da: Glem enhed

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

en: Settings
da: Indstillinger

en: Device:
da: Enhed:

en: Enabled:
da: Aktiveret:

en: Visible:
da: Synlig:

en: On login:
da: Ved login:

en: Enable Bluetooth
da: Aktivér Bluetooth

en: Disable Bluetooth
da: Deaktivér bluetooth

en: Restore previous status
da: Genskab forrige status

en: When receiving files:
da: Ved modtagelse af filer:

en: Ask for confirmation
da: Bed om bekræftelse

en: Accept for trusted devices
da: Acceptér for betroede enheder

en: Always accept
da: Acceptér altid

en: Save files in:
da: Gem filer i:

en: Select folder
da: Vælg mappe

[ctx: @action: button as in, 'enable Bluetooth']
en: Enabled
da: Aktiveret

en: Configure…
da: Indstil…

en: No Bluetooth adapters found
da: Ingen Bluetooth-adaptere fundet

en: Connect an external Bluetooth adapter
da: Forbind en ekstern Bluetooth-adapter

en: Bluetooth is disabled
da: Bluetooth er deaktiveret

en: Enable
da: Aktivér

en: No devices paired
da: Ingen enheder parret

en: Connected
da: Forbundet

en: Available
da: Tilgængelig

en: %1% Battery
da: %1% batteri

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
da: Telefon

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
da: Netværk

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
da: Høretelefoner

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
da: Tastatur

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
da: Mus

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
da: Tegneplade

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
da: Tilkobling

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
da: Kamera

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
da: Legetøj

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
da: Sundhed
