baloo - en to pt_BR translation catalogue (17 entries)

en: Baloo Search
pt_BR: Pesquisa do Baloo

en: A tool to search through the files indexed by Baloo
pt_BR: Uma ferramenta para pesquisar nos arquivos indexados pelo Baloo

en: The maximum number of results
pt_BR: Número máximo de resultados

en: limit
pt_BR: limite

en: Offset from which to start the search
pt_BR: Posição de onde iniciar a pesquisa

en: offset
pt_BR: posição

en: Type of data to be searched
pt_BR: Tipo de dados a ser pesquisado

en: typeStr
pt_BR: stringTipo

en: Limit search to specified directory
pt_BR: Limitar a pesquisa à pasta indicada

en: directory
pt_BR: pasta

en: Show document IDs
pt_BR: Mostrar IDs dos documentos

en: Sorting criteria
pt_BR: Critério de ordenação

en: query
pt_BR: pesquisa

en: List of words to query for
pt_BR: Lista de palavras a pesquisar

en: %1 is not a valid directory
pt_BR: %1 não é uma pasta válida

en: Using canonical path '%1' for '%2'
pt_BR: Usando o caminho canônico '%1' para '%2'

en: Elapsed: %1 msecs
pt_BR: Duração: %1 msecs
