baloo - en to hu translation catalogue (19 entries)

en: Filter by device id.
    0 (default) does not filter and everything is printed.
    Positive numbers are including filters printing only the mentioned device id.
    Negative numbers are excluding filters printing everything but the mentioned device id.
    May be given multiple times.
hu: Szűrés eszközazonosító szerint.
    A 0 (alapértelmezett) nem szűr semmit, minden kinyomtatódik.
    A pozitív számok belefoglaló szűrők, csak az említett eszközazonosítót jelenítik meg.
    A negatív számok kizáró szűrők, mindent megjelenítenek, kivéve az említett eszközazonosítót.
    Többször is megadható.

en: integer
hu: egész

en: List only inaccessible entries.
    Only applies to "%1"
hu: Csak a nem elérhető bejegyzések listázása.
    Csak erre érvényes: „%1”.

en: Act only on item on mounted devices
hu: Csak a felcsatolt eszközök elemein dolgozzon

en: Print results of a cleaning operation, but do not change anything.
    Only applies to "%1" command
hu: A tisztító művelet eredményének megjelenítése, módosítások nélkül.
    Csak a(z) „%1” parancsra érvényes

en: List database contents. Use a regular expression as argument to filter output
hu: Adatbázis-tartalom listázása. Használjon reguláris kifejezéseket argumentumként a kimenet szűréséhez

en: List devices
hu: Eszközök listázása

en: Remove stale database entries
hu: Elavult adatbázis-bejegyzések eltávolítása

en: 
    
    Commands:
        %1
hu: 
    
    Parancsok:
        %1

en: Baloo Database Sanitizer
hu: Baloo adatbázis-tisztító

en: The Baloo Database Lister & Sanitizer
hu: A Baloo adatbázis-listázó és tisztító

en: (c) 2018, Michael Heidelbach
hu: © Michael Heidelbach, 2018.

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: The command to execute
hu: A végrehajtandó parancs

[ctx: Command]
en: A regular expression applied to the URL of database items
    Example: %1
hu: Reguláris kifejezés alkalmazva az adatbáziselemek URL-jére
    Példa: %1

en: Baloo Index could not be opened
hu: A Baloo nem nyitható meg

en: Listing database contents...
hu: Adatbázis-tartalom listázása…

en: Removing stale database contents...
hu: Elavult adatbázis-tartalom eltávolítása…

en: Elapsed: %1 secs
hu: Eltelt: %1 s
