plasma-angelfish - en to sv translation catalogue (170 entries)

en: desktop file to open
sv: skrivbordsfil att öppna

en: Angelfish Web App runtime
sv: Angelfish webbkörprogram

en: Copyright 2020 Angelfish developers
sv: Copyright 2020, Angelfish-utvecklarna

en: Download finished
sv: Nerladdning klar

en: Download failed
sv: Nerladdning misslyckades

en: Open
sv: Öppna

en: Authentication required
sv: Behörighetskontroll krävs

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Do you want to download this file?
sv: Vill du ladda ner den här filen?

en: Download
sv: Ladda ner

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Error loading the page
sv: Fel vid inläsning av sidan

en: Retry
sv: Försök igen

en: Do you wish to continue?
    
     If you wish so, you may continue with an unverified certificate.
     Accepting an unverified certificate means
     you may not be connected with the host you tried to connect to.
     Do you wish to override the security check and continue?
sv: Vill du fortsätta?
    
    Om du önskar kan du fortsätta med ett overifierat certifikat.
    Att acceptera en overifierat certifikat betyder att du kanske
    inte är anslutna med värddatorn du försökte ansluta till.
    Vill du överskrida säkerhetskontrollen och fortsätta?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: This page says
sv: Sidan lyder

en: The website asks for confirmation that you want to leave. Unsaved information might not be saved.
sv: Webbsidan frågar efter bekräftelse att du vill lämna den. Osparad information kanske inte sparas.

en: Leave page
sv: Lämna sida

en: Submit
sv: Skicka

en: Do you want to allow the website to access the geo location?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna komma åt geografisk plats?

en: Do you want to allow the website to access the microphone?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna komma åt mikrofonen?

en: Do you want to allow the website to access the camera?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna komma åt kameran?

en: Do you want to allow the website to access the camera and the microphone?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna komma åt kameran och mikrofonen?

en: Do you want to allow the website to share your screen?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna dela bildskärmen?

en: Do you want to allow the website to share the sound output?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna dela ljudutmatning?

en: Do you want to allow the website to send you notifications?
sv: Vill du att webbplatsen ska kunna skicka dig underrättelser?

en: Accept
sv: Acceptera

en: Decline
sv: Neka

en: Print
sv: Skriv ut

en: Destination
sv: Mål

en: Save to PDF
sv: Spara som PDF

en: Orientation
sv: Orientering

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Options
sv: Alternativ

en: Print backgrounds
sv: Skriv ut bakgrunder

en: Save
sv: Spara

en: Website was opened in a new tab
sv: Webbplatsen öppnades under en ny flik

en: Entered Full Screen Mode
sv: Gå till fullskärmsläge

en: Exit Full Screen (Esc)
sv: Avsluta fullskärm (Esc)

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Unmute
sv: Tysta inte

en: Mute
sv: Tyst

en: Speed
sv: Hastighet

en: Loop
sv: Upprepa

en: Exit fullscreen
sv: Avsluta fullskärm

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Hide controls
sv: Dölj kontroller

en: Show controls
sv: Visa kontroller

en: Open video
sv: Öppna video

en: Open audio
sv: Öppna ljud

en: Open video in new Tab
sv: Öppna video under ny flik

en: Open audio in new Tab
sv: Öppna ljud under ny flik

en: Save video
sv: Spara video

en: Copy video Link
sv: Kopiera videolänk

en: Open image
sv: Öppna bild

en: Open image in new Tab
sv: Öppna bild under ny flik

en: Save image
sv: Spara bild

en: Copy image
sv: Kopiera bild

en: Copy image link
sv: Kopiera bildlänk

en: Open link
sv: Öppna länk

en: Open link in new Tab
sv: Öppna länk under ny flik

en: Bookmark link
sv: Bokmärk länk

en: Save link
sv: Spara länk

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: Copy
sv: Kopiera

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Share page
sv: Dela sida

en: View page source
sv: Visa sidans källkod

en: The ad blocker is missing its filter lists, do you want to download them now?
sv: Reklamblockeringen saknar sina filterlistor. Vill du ladda ner dem nu?

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Search bookmarks…
sv: Sök bokmärken…

en: No bookmarks yet
sv: Inga bokmärken ännu

en: Search or enter URL…
sv: Sök efter eller ange webbadress…

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Leave private mode
sv: Lämna privat läge

en: Private mode
sv: Privat läge

en: History
sv: Historik

en: Downloads
sv: Nerladdningar

en: Full Screen
sv: Fullskärm

en: Hide developer tools
sv: Dölj utvecklingsverktyg

en: Show developer tools
sv: Visa utvecklingsverktyg

en: Find in page
sv: Sök på sidan

[ctx: @action:inmenu]
en: Reader Mode
sv: Läsläge

en: Add to application launcher
sv: Lägg till i startprogram

en: Settings
sv: Inställningar

en: Search history…
sv: Sökhistorik…

en: Clear all history
sv: Rensa all historik

en: Not history yet
sv: Ingen historik ännu

en: Reader Mode: %1
sv: Läsläge: %1

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: List all tabs
sv: Lista alla flikar

en: Reload Tab
sv: Uppdatera flik

en: Duplicate Tab
sv: Duplicera flik

en: Bookmark Tab
sv: Bokmärk flik

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: No running downloads
sv: Inga pågående nerladdningar

[ctx: download state]
en: Starting…
sv: Startar…

en: Completed
sv: Klar

en: Cancelled
sv: Avbruten

[ctx: download state]
en: Interrupted
sv: Avbruten

[ctx: download state]
en: In progress
sv: Pågår

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Search...
sv: Sök...

en: Angelfish Web Browser
sv: Angelfish webbläsare

en: Tabs
sv: Flikar

en: Add to homescreen
sv: Lägg till i på hemsida

en: Open in app
sv: Öppna i program

en: Go previous
sv: Gå till föregående

en: Go forward
sv: Gå framåt

en: Stop loading
sv: Stoppa inläsning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Bookmarked
sv: Har bokmärke

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Show desktop site
sv: Visa skrivbordsplats

en: Reader Mode
sv: Läsläge

en: Hide navigation bar
sv: Dölj navigeringsrad

en: Done
sv: Klar

en: Site wants to open a new tab: 
    %1
sv: Platsen vill öppna en ny flik: 
    %1

en: Share page to
sv: Dela sida med

en: URL to open
sv: Webbadress att öppna

en: General
sv: Allmänt

en: Ad Block
sv: Reklamblockering

en: Web Apps
sv: Webbprogram

en: Search Engine
sv: Söktjänst

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: Show home button:
sv: Visa hemknapp:

en: The home button will be shown next to the reload button in the toolbar.
sv: Hemknappen visas intill uppdateringsknappen på verktygsraden.

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: New tabs:
sv: Nya flikar:

en: Always show the tab bar
sv: Visa alltid flikraden

en: The tab bar will be displayed even if there is only one tab open
sv: Flikraden visas även om bara en flik är öppen

en: Adblock settings
sv: Inställningar av reklamblockering

[ctx: @action:intoolbar]
en: Add Filterlist
sv: Lägg till filterlista

en: Update lists
sv: Uppdatera listor

en: The adblock functionality isn't included in this build.
sv: Funktionen för reklamblockering ingår inte i programmet.

en: Remove this filter list
sv: Ta bort filterlistan

en: Add Filterlist
sv: Lägg till filterlista

en: Add filterlist
sv: Lägg till filterlista

en: Name
sv: Namn

en: Url
sv: Webbadress

en: Enable JavaScript
sv: Aktivera Javascript

en: This may be required on certain websites for them to work.
sv: Det kan krävas för vissa webbsidor för att de ska fungera.

en: Load images
sv: Läs in bilder

en: Whether to load images on websites.
sv: Om bilder ska läsas in på webbsidor.

en: Enable adblock
sv: Aktivera reklamblockering

en: Attempts to prevent advertisements on websites from showing.
sv: Försöker förhindra att reklam på webbsidor från att visas.

en: AdBlock functionality was not included in this build.
sv: Funktionen för reklamblockering ingår inte i det här bygget.

en: Switch to new tab immediately
sv: Byt omedelbart till ny flik

en: When you open a link, image or media in a new tab, switch to it immediately
sv: När en länk, bild eller media öppnas i en ny flik, byt omedelbart till den

en: Use Smooth Scrolling
sv: Använd jämn panorering

en: Scrolling is smoother and will not stop suddenly when you stop scrolling. Requires app restart to take effect.
sv: Panorering är jämnare och stoppar inte abrupt när du slutar panorera. Kräver omstart av programmet för att få effekt.

en: Use dark color scheme
sv: Använd mörkt färgschema

en: Websites will have their color schemes set to dark. Requires app restart to take effect.
sv: Webbsidor har sina egna färgscheman inställda till mörkt. Kräver omstart av programmet för att få effekt.

en: Navigation bar
sv: Navigeringsrad

en: Choose the buttons enabled in navigation bar. Some of the buttons can be hidden only in portrait orientation of the browser and are always shown if the browser is wider than its height.
    
     Note that if you disable the menu buttons, you will be able to access the menus either by swiping from the left or right side or to a side along the bottom of the window.
sv: Välj knapparna aktiverade på navigeringsraden. Några av knapparna kan bara döljas i webbläsarens stående orientering, och visas alltid om webbläsaren är bredare än sin höjd.
    
     Observera att om menyknapparna inaktiveras, går det att komma åt menyerna genom att antingen svepa från vänster till höger sida eller mot en sida längs fönstrets nederkant.

en: Main menu in portrait
sv: Stående huvudmeny

en: Tabs in portrait
sv: Stående flikar

en: Context menu in portrait
sv: Stående sammanhangsberoende meny

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Reload/Stop
sv: Uppdatera/Stoppa

en: Custom
sv: Egen

en: Base URL of your preferred search engine
sv: Baswebbadress för söktjänsten som föredras

en: Remove app
sv: Ta bort program

[ctx: placeholder message]
en: No Web Apps installed
sv: Inga webbapplikationer installerade
