xdg-desktop-portal-kde - en to ro translation catalogue (101 entries)

en: Request device access
ro: Cere acces la dispozitiv

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
ro: %1 fișiere

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
ro: Alegere aplicație

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
ro: Alegeți o aplicație pentru a deschide <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
ro: Găsește mai multe în Discover

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Always open %1 files with the chosen app
ro: Deschide mereu fișiere cu %1 în aplicația aleasă

en: Show All Installed Applications
ro: Arată toate aplicațiile instalate

en: Default app for this file type
ro: Aplicația implicită pentru acest tip de fișiere

[ctx: @info:whatsthis]
en: Last used app for this file type
ro: Ultima aplicație folosită pentru acest tip de fișiere

en: No matches
ro: Nicio potrivire

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
ro: Nicio aplicație instalată nu poate deschide <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
ro: Nu vedeți aplicația potrivită? Găsiți mai multe în <link>Discover</link>.

en: Background Activity
ro: Activitate de fundal

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
ro: %1 vrea să rămână rulând când nu are ferestre vizibile. Dacă interziceți aceasta, aplicația se va termina când i se închide ultima fereastră.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
ro: Permite

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
ro: Interzice

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
ro: Utilizare aplicații în fundal

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
ro: Rețineți că aceasta va forța %1 să se termine la închiderea ultimei sale ferestre. Aceasta poate provoca pierderea datelor dacă aplicația are modificări nesalvate în acel moment.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
ro: Interzice oricum

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
ro: Adaugă aplicație web…

[ctx: @title]
en: Add Application…
ro: Adaugă aplicație…

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
ro: Modifică informațiile…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
ro: Acceptă

[ctx: @action]
en: Cancel
ro: Renunță

en: Open
ro: Deschide

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
ro: Se cere capturarea intrării

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
ro: O aplicație a cerut să captureze evenimentele de intrare

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
ro: %1 a cerut să captureze evenimentele de intrare

[ctx: @action:button]
en: Allow
ro: Permite

en: Select Folder
ro: Alege dosarul

en: Open File
ro: Deschide fișierul

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Create New Folder
ro: Creează dosar nou

en: Create new folder in %1
ro: Creează dosar nou în %1

en: Folder name
ro: Denumire dosar

en: OK
ro: Bine

en: Cancel
ro: Renunță

en: File name
ro: Denumire fișier

en: Select
ro: Alege

en: Create Folder
ro: Creează dosar

en: Filter Filetype
ro: Filtrează tipul fișierului

en: Show Hidden Files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Full Workspace
ro: Spațiu de lucru complet

en: New Virtual Output
ro: Ieșire virtuală nouă

en: Rectangular Region
ro: Regiune dreptunghiulară

en: Laptop screen
ro: Ecranul laptopului

en: Start streaming:
ro: Începe difuzarea:

en: Clear selection:
ro: Elimină selecția:

en: Cancel:
ro: Renunță:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
ro: Eliberează clicul stâng

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
ro: Clic-dreapta

en: Create selection:
ro: Creează selecția:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
ro: Apăsați clic stâng și trageți

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
ro: Sesiunea de control de la distanță a început

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
ro: Control de la distanță cerut

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: An application requested access to:
ro: O aplicație a cerut acces la:

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
ro: %1 cere acces să controleze de la distanță:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
ro:  - ecrane

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
ro:  - dispozitive de intrare

en: Allow restoring on future sessions
ro: Permite restabilirea în sesiuni viitoare

en: Share
ro: Partajează

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
ro: Se partajează ecranul

en: Screen Sharing
ro: Partajarea ecranului

en: Choose what to share with the requesting application:
ro: Alegeți ce să fie partajat cu aplicația solicitantă:

en: Choose what to share with %1:
ro: Alegeți ce să fie partajat cu %1:

en: Share this screen with the requesting application?
ro: Partajați acest ecran cu aplicația solicitantă?

en: Share this screen with %1?
ro: Partajați acest ecran cu %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
ro: Alegeți ecranele de partajat cu aplicația solicitantă:

en: Choose screens to share with %1:
ro: Alegeți ecranele de partajat cu %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
ro: Alegeți care ecran să fie partajat cu aplicația solicitantă:

en: Choose which screen to share with %1:
ro: Alegeți care ecran să fie partajat cu %1:

en: Share this window with the requesting application?
ro: Partajați această fereastră cu aplicația solicitantă?

en: Share this window with %1?
ro: Partajați această fereastră cu %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
ro: Alegeți ferestrele de partajat cu aplicația solicitantă:

en: Choose windows to share with %1:
ro: Alegeți ferestrele de partajat cu %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
ro: Alegeți care fereastră să fie partajată cu aplicația solicitantă:

en: Choose which window to share with %1:
ro: Alegeți care fereastră să fie partajată cu %1:

en: Screens
ro: Ecrane

en: Windows
ro: Ferestre

en: Full Screen
ro: Ecran complet

en: Current Screen
ro: Ecranul actual

en: Active Window
ro: Fereastra activă

en: Request Screenshot
ro: Cere captură de ecran

en: Capture Mode
ro: Regim captură

en: Area:
ro: Zonă:

en: Delay:
ro: Întârziere:

en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

en: Content Options
ro: Opțiuni de conținut

en: Include cursor pointer
ro: Include indicatorul cursorului

en: Include window borders
ro: Include conturul ferestrelor

en: Save
ro: Salvează

en: Take
ro: Începe

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
ro: Termină

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
ro: Birou distant

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
ro[0]: Se partajează conținutul cu %2
ro[1]: %1 fluxuri video cu %2
ro[2]: %1 de fluxuri video cu %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
ro: Se partajează ecranul

en: Share Information
ro: Informații despre partajare

en: Share your personal information with the requesting application?
ro: Partajați informații personale cu aplicația solicitantă?

en: Failed to start screencasting
ro: Pornirea difuzării ecranului a eșuat

en: Remote desktop
ro: Birou distant
