plasma-workspace - en to vi translation catalogue (20 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
vi: ngung

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
vi: vao ram

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
vi: ngu

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
vi: ngu dong

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
vi: vao dia

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
vi: lam toi man hinh

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
vi: Liệt kê các lựa chọn tạm ngừng hệ thống (vd. ngủ, ngủ đông) và cho phép chúng được kích hoạt

en: Suspends the system to RAM
vi: Tạm ngừng, lưu trạng thái hệ thống vào RAM

en: Suspends the system to disk
vi: Tạm ngừng, lưu trạng thái hệ thống vào đĩa

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
vi: do sang man hinh <gia tri phan tram>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
vi: Liệt kê các lựa chọn độ sáng màn hình hoặc đặt độ sáng được chỉ định bởi giá trị phần trăm; vd. "do sang man hinh 50" sẽ làm tối màn hình xuống còn 50% độ sáng tối đa

en: Set Brightness to %1%
vi: Đặt độ sáng thành %1%

en: Dim screen totally
vi: Làm tối hoàn toàn màn hình

en: Dim screen by half
vi: Làm tối màn hình một nửa

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
vi: Ngủ

en: Suspend to RAM
vi: Tạm ngừng, lưu trạng thái vào RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
vi: Ngủ đông

en: Suspend to disk
vi: Tạm ngừng, lưu trạng thái vào đĩa

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
vi: do sang man hinh

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
vi: lam toi man hinh
