powerdevil - en to tr translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
tr: güç

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
tr: askıya al

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
tr: belleğe

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
tr: uyut

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
tr: derin uyku

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
tr: diske

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
tr: hibrit uyku

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
tr: hibrit

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
tr: ekranı karart

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
tr: Sistemi askıya alma (uyku, derin uyku vb.) seçeneklerini listeler ve etkinleştirilmelerine izin verir

en: Suspends the system to RAM
tr: Sistemi belleği kullanarak askıya alır

en: Suspends the system to disk
tr: Sistemi diski kullanarak askıya alır

en: Sleeps now and falls back to hibernate
tr: Uyur ve pil durumuna göre derin uykuya geçer

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
tr: ekran parlaklığı <yüzde değeri>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
tr: Ekran parlaklığı seçeneklerini listeler veya parlaklığı arama terimi ile belirlenen değere ayarlar; örn. 50 değeri ekran parlaklığını en fazla % 50 olarak ayarlar

en: Set Brightness to %1%
tr: Parlaklığı %​%1 yap

en: Dim screen totally
tr: Ekranı tümüyle karart

en: Dim screen by half
tr: Ekranı yarısı kadar karart

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
tr: Uyut

en: Suspend to RAM
tr: Belleği kullanarak askıya al

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
tr: Derin uykuya geç

en: Suspend to disk
tr: Diski kullanarak askıya al

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
tr: Hibrit uyku

en: Sleep now and fall back to hibernate
tr: Uyu ve pil durumuna göre derin uykuya geç

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
tr: ekran parlaklığı

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
tr: ekranı karart
