krunner_powerdevil - en to ro translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
ro: energie

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ro: suspendare

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ro: în ram

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ro: adormire

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ro: hibernare

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ro: pe disc

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
ro: somn hibrid

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
ro: hibrid

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ro: întunecă ecranul

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ro: Enumeră opțiunile de suspendare (de ex. adormire, hibernare) ale sistemului și permite activarea acestora

en: Suspends the system to RAM
ro: Suspendă sistemul în RAM

en: Suspends the system to disk
ro: Suspendă sistemul pe disc

en: Sleeps now and falls back to hibernate
ro: Adoarme acum și pe urmă hibernează

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ro: luminozitate ecran <valoare procentuală>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ro: Enumeră opțiunile de luminozitate ale ecranului sau îl stabilește la luminozitatea definită de termenul căutării; de ex. luminozitate ecran 50 ar întuneca ecranul la 50% din luminozitatea maximă

en: Set Brightness to %1%
ro: Stabilește luminozitatea la %1%

en: Dim screen totally
ro: Întunecă ecranul complet

en: Dim screen by half
ro: Întunecă ecranul pe jumătate

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ro: Adormi

en: Suspend to RAM
ro: Suspendă în RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ro: Hibernează

en: Suspend to disk
ro: Suspendă pe disc

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
ro: Somn hibrid

en: Sleep now and fall back to hibernate
ro: Adoarme acum și pe urmă hibernează

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ro: luminozitate ecran

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ro: întunecare ecran
