powerdevil - en to pl translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
pl: moc

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
pl: uśpienie

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
pl: do pamięci

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
pl: uśpij

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
pl: hibernuj

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
pl: na dysk

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
pl: hybrydowe uśpienie

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
pl: hybryda

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
pl: przyciemnij ekran

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
pl: Pokazuje listę wszystkich opcji uśpienia (uśpienie, hibernacja) i pozwala je aktywować

en: Suspends the system to RAM
pl: Uśpienie systemu do pamięci RAM

en: Suspends the system to disk
pl: Uśpienie systemu na dysk

en: Sleeps now and falls back to hibernate
pl: Usypia teraz i wycofuje się do hibernacji

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
pl: jasność ekranu <wartość procentowa>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
pl: Pokazuje ustawienia jasności ekranu lub ustawia jasność zdefiniowaną przez wyrażenie do wyszukania; np. jasność 50 powoduje przyciemnienie ekranu do 50% maksymalnej jasności.

en: Set Brightness to %1%
pl: Ustaw jasność na %1%

en: Dim screen totally
pl: Całkowicie przyciemnij ekran

en: Dim screen by half
pl: Przyciemnij ekran o połowę

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
pl: Uśpij

en: Suspend to RAM
pl: Uśpij do pamięci

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
pl: Zahibernuj

en: Suspend to disk
pl: Uśpij na dysk

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
pl: Hybrydowe uśpienie

en: Sleep now and fall back to hibernate
pl: Uśpij teraz i wycofaj się do hibernacji

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
pl: jasność ekranu

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
pl: przyciemnij ekran
