krunner_powerdevil - en to pa translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
pa: ਪਾਵਰ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
pa: ਰੈਮ ਉੱਤੇ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
pa: ਸਲੀਪ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
pa: ਹਾਈਬਰੈਡ ਸਲੀਪ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
pa: ਹਾਈਬਰੈਡ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਡਿਮ ਕਰੋ

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਸਪੈਂਡ (ਜਿਵੇਂ ਸਲੀਪ, ਹਾਈਬਰਨੇਟ) ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਹੋਣ ਦਿਉ।

en: Suspends the system to RAM
pa: ਸਿਸਟਮ ਰੈਮ (RAM) ਉੱਤੇ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

en: Suspends the system to disk
pa: ਸਿਸਟਮ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

en: Sleeps now and falls back to hibernate
pa: ਹੁਣੇ ਸਲੀਪ ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਹਾਈਬਰਨੇਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਚਮਕ <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
pa: ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ ਚੋਣਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਚਮਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ, ਜੋ ਤਹਿ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ: ਜਿਵੇਂ ਸਕਰੀਨ ਚਮਕ ੫੦ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਚਮਕ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਲਈ ੫੦% ਤੱਕ ਡਿਮ ਕਰੇਗਾ

en: Set Brightness to %1%
pa: ਚਮਕ %1 ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Dim screen totally
pa: ਸਕਰੀਨ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਡਿਮ ਕਰੋ

en: Dim screen by half
pa: ਸਕਰੀਨ ਅੱਧੀ ਡਿਮ ਕਰੋ

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
pa: ਸਲੀਪ

en: Suspend to RAM
pa: ਰੈਮ ਉੱਤੇ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

en: Suspend to disk
pa: ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸਸਪੈਂਡ ਕਰੋ

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
pa: ਹਾਈਬਰੈਡ ਸਲੀਪ

en: Sleep now and fall back to hibernate
pa: ਹੁਣੇ ਸਲੀਪ ਅਤੇ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਹਾਈਬਰਨੇਟ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
pa: ਸਕਰੀਨ ਦੀ ਚਮਕ

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਡਿਮ ਕਰੋ
