KDE 4 - en to nn translation catalogue (25 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
nn: straum

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
nn: kvilemodus

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
nn: til minnet

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
nn: dvalemodus

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
nn: kvilemodus

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
nn: til disken

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
nn: hybrid kvilemodus

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
nn: demp skjermen

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
nn: Gjev oversikt over vente- og dvalemodus, og lèt deg ta dei i bruk

en: Suspends the system to RAM
nn: Legg systemet i kvile til minnet

en: Suspends the system to disk
nn: Legg systemet i dvale til disken

en: Sleeps now and falls back to hibernate
nn: Legg systemet i kvile til minnet (dvale til disken som reserve)

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
nn: skjermlysstyrke <prosentverdi>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
nn: Gjev oversikt over lysstyrkeval for skjermen, eller set lysstyrken til verdien definert i søkjeteksten (eksempelvis vil verdien 50 gje 50 % av maks lysstyrke)

en: Set Brightness to %1%
nn: Vel %1 % som lysstyrke

en: Dim screen totally
nn: Ton skjermen heilt ned

en: Dim screen by half
nn: Ton skjermen halvvegs ned

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
nn: Kvilemodus

en: Suspend to RAM
nn: Kvilemodus til minnet

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
nn: Dvalemodus

en: Suspend to disk
nn: Dvalemodus til disk

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
nn: Hybrid kvilemodus

en: Sleep now and fall back to hibernate
nn: Kvilemodus (dvalemodus som reserve)

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
nn: lysstyrke på skjermen

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
nn: demp skjermen
