krunner_powerdevil - en to lv translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
lv: jauda

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
lv: sastindzināt

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
lv: atmiņā

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
lv: iemidzināt

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
lv: hibernēt

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
lv: diskā

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
lv: hibrīda veida iemidzināšana

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
lv: hibrīda

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
lv: aptumšot ekrānu

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
lv: Parāda sistēmas sastindzināšanas (t.i. iemidzināšanas, hibernēšanas) opcijas un ļauj tās aktivizēt

en: Suspends the system to RAM
lv: Sastindzina sistēmu atmiņā

en: Suspends the system to disk
lv: Sastindzina sistēmu diskā

en: Sleeps now and falls back to hibernate
lv: Iemidzina un vajadzības gadījumā hibernē

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
lv: ekrāna spilgtums <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
lv: Parāda ekrāna spilgtuma iespējas un iestata uz spilgtumu, kas norādīts meklēšanas tekstā. Piemēram, ekrāna spilgtums 50 aptumšos ekrānu par 50% no maksimālā spilgtuma

en: Set Brightness to %1%
lv: Iestatīt gaišumu uz %1

en: Dim screen totally
lv: Pilnībā aptumšot ekrānu

en: Dim screen by half
lv: Uz pusi aptumšot ekrānu

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
lv: Iemidzināt

en: Suspend to RAM
lv: Sastindzināt atmiņā

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
lv: Hibernēt

en: Suspend to disk
lv: Sastindzināt uz disku

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
lv: Hibrīda veida iemidzināšana

en: Sleep now and fall back to hibernate
lv: Iemidzināt un vajadzības gadījumā hibernēt

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
lv: ekrāna spilgtums

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
lv: aptumšot ekrānu
