plasma-workspace - en to ka translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
ka: კვება

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ka: შეჩერება

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ka: მეხსიერებაში

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ka: დაძინება

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ka: პროგრამული ძილი

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ka: დისკზე

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
ka: ჰიბრიდული ძილი

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
ka: ჰიბრიდი

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ka: ეკრანის ჩაქრობა

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ka: გაჩვენებთ სისტემის დროებით შეჩერების ვარიანტებს (მაგ: ძილი, პროგრამული ძილი) და საშუალებას გაძლევთ, გაააქტიუროთ ისინი

en: Suspends the system to RAM
ka: სისტემის RAM-ში შეჩერება

en: Suspends the system to disk
ka: სისტემის დისკზე შეჩერება

en: Sleeps now and falls back to hibernate
ka: ახლა დაძინება შემდეგ პროგრამული დაძინება

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ka: ეკრანის სიკაშკაშე <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ka: მაქსიმალურიდან გამოკლებული ეკრანის სიკაშკაშე. 50 ნიშნავს 50% სიკაშკაშეს

en: Set Brightness to %1%
ka: სიკაშკაშის %1%-ზე დაყენება

en: Dim screen totally
ka: ეკრანის სრულად ჩაქრობა

en: Dim screen by half
ka: ეკრანის ნახევრად ჩაქრობა

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ka: ძილი

en: Suspend to RAM
ka: RAM-ში შეჩერება

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ka: პროგრამული ძილი

en: Suspend to disk
ka: დისკზე შეჩერება

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
ka: ჰიბრიდული ძილი

en: Sleep now and fall back to hibernate
ka: ახლა დაძინება შემდეგ პროგრამული დაძინება

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ka: ეკრანის სიკაშკაშე

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ka: ეკრანის ჩაქრობა
