krunner_powerdevil - en to ja translation catalogue (20 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ja: サスペンド

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ja: RAM へ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ja: スリープ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ja: ハイバネート

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ja: ディスクへ

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ja: スクリーンを暗く

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ja: すべてのシステム停止オプション (例 スリープ、ハイバネート) をリストし、有効化できるようにします

en: Suspends the system to RAM
ja: システムを RAM へサスペンド

en: Suspends the system to disk
ja: システムをディスクへサスペンド

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ja: スクリーン明るさ <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ja: スクリーン明るさオプションをリスト、または検索語によって定義される明るさにセットします。例: スクリーン明るさを50にすると最大明るさの50%にスクリーンを暗くします

en: Set Brightness to %1%
ja: ディスプレイの明るさを %1% にする

en: Dim screen totally
ja: ディスプレイを完全に暗くする

en: Dim screen by half
ja: ディスプレイの明るさを半分にする

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ja: スリープ

en: Suspend to RAM
ja: RAM へサスペンド

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Suspend to disk
ja: ディスクへサスペンド

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ja: スクリーンの明るさ

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ja: スクリーンを暗く
