powerdevil - en to he translation catalogue (54 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
he: ניהול צריכת חשמל

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
he: כיבוי המסך

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
he: השהיה

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Hibernate
he: תרדמת

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
he: כיבוי

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
he: כיבוי

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
he: הגברת תאורת מקלדת

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
he: החשכת תאורת מקלדת

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
he: הפעלה/כיבוי של תאורת מקלדת

en: Switch Power Profile
he: החלפת פרופיל צריכת חשמל

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
he: הבהרת המסך

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
he: הבהרת המסך ב־1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
he: החשכת המסך

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
he: החשכת המסך ב־1%

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
he: מסך מובנה

en: KDE Power Management System
he: מערכת ניהול צריכת החשמל של KDE

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
he: PowerDevil, סוכן ניהול צריכת חשמל מתקדם, גמיש וקליל

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2015-2019 Kai Uwe Broulik
he: (c) 2015-2019 קאי אווה ברוליק

[ctx: @info:credit]
en: Kai Uwe Broulik
he: קאי אווה ברוליק

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
he: מתחזק

[ctx: @info:credit]
en: Dario Freddi
he: דאריו פרדי

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
he: מתחזק קודם

en: Replace an existing instance
he: החלפת עותק קיים

en: Activity Manager
he: מנהל פעילויות

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
he: מדיניויות הפעילות מונעות מהמערכת לישון

en: This activity's policies prevent screen power management
he: מדיניויות הפעילות הזו מונעות את ניהול צריכת החשמל של המסך

en: Extra Battery Added
he: נוספה סוללה נוספת

en: The system will no longer go to sleep.
he: המערכת לא תישן עוד.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
he: סוללת ההתקן נמוכה (נותרו %1% אחוז)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
he: עוצמת הסוללה של „%1” נמוכה, וההתקן עשוי לכבות בכל רגע. נא להחליף סוללות או להטעין אותו.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
he: עוצמת סוללת העכבר נמוכה (נותרו %1% אחוז)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
he: עוצמת סוללת המקלדת נמוכה (נותרו %1% אחוז)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
he: עוצמת סוללת התקן הבלוטות׳ נמוכה (נותרו %1% אחוז)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
he: עוצמת הסוללה של התקן הבלוטות׳ שלך „%1” נמוכה, וההתקן עשוי לכבות בכל רגע. נא להחליף סוללות או להטעין אותו.

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
he: נא לוודא שכבל החשמל מחובר לכל אורכו ומספק מספיק חשמל.

en: Plug in the power cord.
he: לחבר את כבל החשמל.

en: The system will shut down in 60 seconds.
he: המערכת תיכבה תוך 60 שניות.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
he: לכבות כעת

en: The system will hibernate in 60 seconds.
he: במערכת תירדם תוך 60 שניות.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
he: להרדים כעת

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
he: המערכת תישן תוך 60 שניות.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
he: לישון כעת

en: Please save your work.
he: נא לשמור את העבודה שלך.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
he: ביטול

en: Battery Low (%1% Remaining)
he: עוצמת הסוללה נמוכה (נותרו %1% אחוז)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
he: עוצמת הסוללה במצב קריטי (נותרו %1% אחוז)

en: Power Cord Plugged In
he: הכבל החשמלי מחובר

en: The computer will no longer go to sleep.
he: המחשב לא יישן עוד.

en: Running on AC power
he: פועל על מטען

en: The power cord has been plugged in.
he: כבל החשמל חובר.

en: Running on Battery Power
he: פועל על סוללה

en: The power cord has been unplugged.
he: כבל החשמל נותק.

en: Charging Complete
he: הטעינה הושלמה

en: Battery now fully charged.
he: הסוללה טעונה במלואה כעת.
