krunner_powerdevil - en to fr translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
fr: énergie

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
fr: suspendre

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
fr: vers mémoire

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
fr: mettre en veille

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
fr: hiberner

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
fr: vers disque

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
fr: mise en veille hybride

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
fr: hybride

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
fr: Régler la luminosité de l'écran

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
fr: Affiche les options de mise en veille du système et permet de les activer

en: Suspends the system to RAM
fr: Met le système en veille (en mémoire)

en: Suspends the system to disk
fr: Met le système en veille prolongée (sur disque)

en: Sleeps now and falls back to hibernate
fr: Met en veille maintenant et bascule en hibernation

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
fr: Luminosité de l'écran <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
fr: Affiche les options de réglage de la luminosité de l'écran ou définit la luminosité selon le terme de la recherche. Par exemple, une valeur de luminosité de l'écran à 50 réglera la luminosité maximum de l'écran à 50 %.

en: Set Brightness to %1%
fr: Définit la luminosité à %1 %

en: Dim screen totally
fr: Réduire complètement la luminosité de l'écran

en: Dim screen by half
fr: Réduire de moitié la luminosité de l'écran

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
fr: Veille

en: Suspend to RAM
fr: Mettre en veille (en mémoire)

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Suspend to disk
fr: Mettre en veille prolongée (sur disque)

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
fr: Mise en veille hybride

en: Sleep now and fall back to hibernate
fr: Mettre en veille maintenant et basculer en hibernation

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
fr: Luminosité de l'écran

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
fr: Régler la luminosité de l'écran
