plasma-workspace - en to eu translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
eu: energia

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
eu: eseki

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
eu: RAMera

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
eu: egin lo

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
eu: hibernatu

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
eu: diskora

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
eu: lokartze hibridoa

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
eu: hibridoa

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
eu: ilundu pantaila

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
eu: Sistema egonean uzteko aukerak (adibidez, egin lo, hibernatu) zerrendatzen ditu, eta haiek aktibatzeko aukera ematen du

en: Suspends the system to RAM
eu: Sistema RAMen egonean uzten du

en: Suspends the system to disk
eu: Sistema diskoan egonean uzten du

en: Sleeps now and falls back to hibernate
eu: Orain lokartzen da eta hibernatzea erreserbarako gelditzen da

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
eu: pantailaren distira <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
eu: Pantailaren distira-aukerak zerrendatzen ditu edo bilaketa terminoak definitutako distira ezartzen du; adibidez, pantailaren distira 50 jarrita, pantailaren distira, maximoaren % 50era ahulduko luke

en: Set Brightness to %1%
eu: Ezarri %%1(e)ko distira

en: Dim screen totally
eu: Ilundu erabat pantaila

en: Dim screen by half
eu: Ilundu pantaila erdira

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
eu: Egin lo

en: Suspend to RAM
eu: Egonean utzi RAMen

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
eu: Hibernatu

en: Suspend to disk
eu: Eseki diskora

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
eu: Lokartze hibridoa

en: Sleep now and fall back to hibernate
eu: Lokartu orain eta hibernatzea erreserbarako utzi

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
eu: pantailaren distira

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
eu: ahuldu pantaila
