krunner_powerdevil - en to es translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
es: energía

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
es: suspender

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
es: en memoria

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
es: reposo

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
es: hibernar

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
es: en disco

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
es: reposo híbrido

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
es: híbrido

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
es: reducir el brillo de la pantalla

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
es: Lista todas las opciones de suspensión del sistema (como reposo o hibernar) y permite activarlas

en: Suspends the system to RAM
es: Suspende el sistema en RAM

en: Suspends the system to disk
es: Suspende el sistema en disco

en: Sleeps now and falls back to hibernate
es: Entra en reposo ahora y acaba hibernando

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
es: brillo de la pantalla <valor en porcentaje>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
es: Lista las opciones de brillo de la pantalla o establece el brillo definido por el término buscado; por ejemplo, un brillo de 50 fijará el brillo máximo de la pantalla al 50%

en: Set Brightness to %1%
es: Establecer el brillo al %1%

en: Dim screen totally
es: Reducir el brillo de la pantalla totalmente

en: Dim screen by half
es: Reducir el brillo de la pantalla a la mitad

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
es: Reposo

en: Suspend to RAM
es: Suspender en RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
es: Hibernar

en: Suspend to disk
es: Suspender en disco

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
es: Reposo híbrido

en: Sleep now and fall back to hibernate
es: Entrar en reposo ahora y acabar hibernando

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
es: brillo de la pantalla

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
es: reducir el brillo de la pantalla
