powerdevil - en to eo translation catalogue (50 entries)

[ctx: Name for powerdevil shortcuts category]
en: Power Management
eo: Potencadministrado

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Turn Off Screen
eo: Malŝalti ekranon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Suspend
eo: Interrompi

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Power Off
eo: Malŝalti

[ctx: @action:inmenu Global shortcut, used for long presses of the power button]
en: Power Down
eo: Potenco Malsupren

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Keyboard Brightness
eo: Pliigi Klavaran Brilon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Keyboard Brightness
eo: Malpliigi Klavaran Brilon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Toggle Keyboard Backlight
eo: Baskuligi Klavaran Retrolumon

en: Switch Power Profile
eo: Ŝanĝi Potencoprofilon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness
eo: Pliigi Ekranan Brilon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Increase Screen Brightness by 1%
eo: Pliigi Ekranan Brilon je 1%

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness
eo: Malpliigi Ekran Brilon

[ctx: @action:inmenu Global shortcut]
en: Decrease Screen Brightness by 1%
eo: Malpliigi Ekran Brilon je 1%

[ctx: Display label]
en: Built-in Screen
eo: Enkonstruita Ekrano

en: KDE Power Management System
eo: KDE-Potencadministra Sistemo

[ctx: @title]
en: PowerDevil, an advanced, modular and lightweight power management daemon
eo: PowerDevil, altnivela, modula kaj malpeza potencadministrada demono

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
eo: Prizorganto

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer
eo: Antaŭa prizorganto

en: Replace an existing instance
eo: Anstataŭigi ekzistantan petskribon

en: Activity Manager
eo: Agadmanaĝero

en: This activity's policies prevent the system from going to sleep
eo: La politikoj de ĉi tiu aktiveco malhelpas la sistemon ekdormi

en: This activity's policies prevent screen power management
eo: La politikoj de ĉi tiu agado malhelpas administradon de ekrano-potenco

en: Extra Battery Added
eo: Kroma Baterio Aldonita

en: The system will no longer go to sleep.
eo: La sistemo ne plu ekdormos.

[ctx: The battery in an external device]
en: Device Battery Low (%1% Remaining)
eo: Aparata Baterio Malalta (%1% Restanta)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
eo: La baterio en "%1" malpleniĝas, kaj la aparato povas malŝalti iam ajn. Bonvolu reŝarĝi aŭ anstataŭigi la baterion.

en: Mouse Battery Low (%1% Remaining)
eo: Musa Baterio Malalta (%1% Restanta)

en: Keyboard Battery Low (%1% Remaining)
eo: Klavaro Baterio Malalta (%1% Restanta)

en: Bluetooth Device Battery Low (%1% Remaining)
eo: Baterio de Bluetooth-aparato Malalta (%1% Restanta)

[ctx: Placeholder is device name]
en: The battery in Bluetooth device "%1" is running low, and the device may turn off at any time. Please recharge or replace the battery.
eo: La baterio en Bluetooth-aparato "%1" malpleniĝas, kaj la aparato povas malŝalti iam ajn. Bonvolu reŝargi aŭ anstataŭigi la baterion.

en: Ensure that the power cord is plugged in all the way and provides enough power.
eo: Certigu, ke la elektra ŝnuro estas enŝtopita kaj provizas sufiĉan potencon.

en: Plug in the power cord.
eo: Enŝtopu la potencoŝnuron.

en: The system will shut down in 60 seconds.
eo: La sistemo malŝaltos post 60 sekundoj.

[ctx: @action:button Shut down without waiting for the battery critical timer]
en: Shut Down Now
eo: Fermi Nun

en: The system will hibernate in 60 seconds.
eo: La sistemo pasivumos post 60 sekundoj.

[ctx: @action:button Enter hibernation mode without waiting for the battery critical timer]
en: Hibernate Now
eo: Pasivumi Nun

en: The system will go to sleep in 60 seconds.
eo: La sistemo ekdormos post 60 sekundoj.

[ctx: @action:button Suspend to ram without waiting for the battery critical timer]
en: Sleep Now
eo: Dormi Nun

en: Please save your work.
eo: Bonvolu konservi vian laboron.

[ctx: Cancel timeout that will automatically put system to sleep because of low battery]
en: Cancel
eo: Rezigni

en: Battery Low (%1% Remaining)
eo: Baterio Malalta (%1% Restanta)

en: Battery Critical (%1% Remaining)
eo: Baterio Kritika (%1% Restanta)

en: Power Cord Plugged In
eo: Elektra Ŝnuro Konektita

en: The computer will no longer go to sleep.
eo: La komputilo ne plu ekdormos.

en: Running on AC power
eo: Funkcianta je AC-potenco

en: The power cord has been plugged in.
eo: La elektra adaptilo estis enŝovita.

en: Running on Battery Power
eo: Funkcianta sur Bateria Potenco

en: The power cord has been unplugged.
eo: La elektra ŝnuro estis malkonektita.

en: Charging Complete
eo: Ŝargado Kompleta

en: Battery now fully charged.
eo: Baterio nun plene ŝargita.
