krunner_powerdevil - en to cs translation catalogue (24 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
cs: napájení

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
cs: Uspat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
cs: do RAM

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
cs: Uspat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
cs: Hibernovat

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
cs: na disk

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
cs: hybridní uspání

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
cs: hybridní

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
cs: ztmavit obrazovku

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
cs: Vypíše možnosti uspání (např. hibernaci, uspání) a umožní jejich aktivaci

en: Suspends the system to RAM
cs: Uspí systém do RAM

en: Suspends the system to disk
cs: Uspí systém na disk

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
cs: jas obrazovky <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
cs: Vypíše možnosti jasu obrazovky a nastaví její jas na hodnotu zvolenou hledané fráze. Např. jas obrazovky 50 ztmaví obrazovku na 50% maximálního jasu

en: Set Brightness to %1%
cs: Nastavit jas na %1%

en: Dim screen totally
cs: Ztmavit obrazovku úplně

en: Dim screen by half
cs: Ztmavit obrazovku na polovinu

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
cs: Uspat

en: Suspend to RAM
cs: Uspat do RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
cs: Hibernovat

en: Suspend to disk
cs: Uspat na disk

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
cs: Hybridní uspání

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
cs: jas obrazovky

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
cs: ztmavit obrazovku
