powerdevil - en to ca@valencia translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
ca@valencia: energia

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
ca@valencia: suspén

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
ca@valencia: a la RAM

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
ca@valencia: adorm

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
ca@valencia: hiberna

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
ca@valencia: al disc

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
ca@valencia: suspensió híbrida

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
ca@valencia: híbrida

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
ca@valencia: enfosquiment de la pantalla

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
ca@valencia: Llista les opcions de suspensió del sistema (p. ex., dormir, hibernació) i permet activar-les

en: Suspends the system to RAM
ca@valencia: Suspén el sistema a la RAM

en: Suspends the system to disk
ca@valencia: Suspén el sistema al disc

en: Sleeps now and falls back to hibernate
ca@valencia: Suspén ara i hiberna com a alternativa de reserva

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
ca@valencia: brillantor de la pantalla <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
ca@valencia: Llista les opcions de brillantor de la pantalla o les establix a la brillantor definida pel terme de busca; p. ex., brillantor de la pantalla 50 reduirà la pantalla al 50% de la brillantor màxima

en: Set Brightness to %1%
ca@valencia: Establix la brillantor a %1%

en: Dim screen totally
ca@valencia: Enfosquix la pantalla totalment

en: Dim screen by half
ca@valencia: Enfosquix la pantalla a la meitat

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
ca@valencia: Suspén

en: Suspend to RAM
ca@valencia: Suspensió a la RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
ca@valencia: Hiberna

en: Suspend to disk
ca@valencia: Suspén al disc

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
ca@valencia: Suspensió híbrida

en: Sleep now and fall back to hibernate
ca@valencia: Suspén ara i hiberna com a alternativa de reserva

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
ca@valencia: brillantor de la pantalla

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
ca@valencia: enfosquiment de la pantalla
