plasma-workspace - en to bg translation catalogue (26 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword; 'power' as in 'power saving mode']
en: power
bg: захранване

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: suspend
bg: спиране

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to ram
bg: в ram

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: sleep
bg: приспиване

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hibernate
bg: хибернация

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: to disk
bg: на диск

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid sleep
bg: хибридно приспиване

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: hybrid
bg: хибридно

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: dim screen
bg: затъмняване на екрана

en: Lists system suspend (e.g. sleep, hibernate) options and allows them to be activated
bg: Показва опциите на системата при спиране (напр. приспиване, хибернация) и позволява активирането им

en: Suspends the system to RAM
bg: Спиране и запазване в RAM

en: Suspends the system to disk
bg: Спиране и запазване на диска

en: Sleeps now and falls back to hibernate
bg: Приспиване сега и преминаване в хибернация

[ctx: Note this is a KRunner keyword, <> is a placeholder and should be at the end]
en: screen brightness <percent value>
bg: яркост на екрана  <percent value>

en: Lists screen brightness options or sets it to the brightness defined by the search term; e.g. screen brightness 50 would dim the screen to 50% maximum brightness
bg: Изброява опциите за яркост на екрана или настройва яркостта, определена от търсенето: ;напр. при стойност 50 би затъмнила екрана до 50% от максималната яркост

en: Set Brightness to %1%
bg: Задаване на яркостта на екрана %1%

en: Dim screen totally
bg: Пълно затъмняване на екрана

en: Dim screen by half
bg: Затъмняване на екрана наполовина

[ctx: Suspend to RAM]
en: Sleep
bg: Приспиване

en: Suspend to RAM
bg: Спиране и запазване в RAM

[ctx: Suspend to disk]
en: Hibernate
bg: Хибернация

en: Suspend to disk
bg: Спиране и запазване на диска

[ctx: Suspend to both RAM and disk]
en: Hybrid sleep
bg: Хибридно приспиване

en: Sleep now and fall back to hibernate
bg: Приспиване сега и преминаване в хибернация

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: screen brightness
bg: яркост на екрана

[ctx: Note this is a KRunner keyword, it should end with a space]
en: dim screen
bg: затъмняване на екрана
