klipper - en to pa translation catalogue (92 entries)

en: Clipboard history:
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਦਾ ਅਤੀਤ:

en: Selection and Clipboard:
pa: ਚੋਣ ਅਤੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ:

en: Always save in history
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Text selection:
pa: ਲਿਖਤ ਦੀ ਚੋਣ:

en: Only when explicitly copied
pa: ਜਦੋਂ ਸਪਸ਼ਟ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਹੋਵੇ

en: Whether text selections are saved in the clipboard history.
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ ਚੋਣਾਂ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Non-text selection:
pa: ਗ਼ੈਰ-ਲਿਖਤ ਦੀ ਚੋਣ:

en: Never save in history
pa: ਕਦੇ ਵੀ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ

en: Show action popup menu:
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਓ:

en: Exclude Windows...
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ...

[ctx: No timeout]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Options:
pa: ਚੋਣਾਂ:

en: Exclude Windows
pa: ਵਿੰਡੋਆਂ ਤੋਂ ਬਿਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Match pattern and commands
pa: ਪੈਟਰਨ ਤੇ ਕਮਾਡਾਂ ਮਿਲਾਓ

[ctx: @title:column]
en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: Add Action...
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਜੋੜੋ…

en: Edit Action...
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸੋਧ…

en: Delete Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਹਟਾਓ

[ctx: @info]
en: Delete the selected action <resource>%1</resource><nl/>and all of its commands?
pa: ਕੀ <resource>%1</resource> ਕਾਰਵਾਈ<nl/>ਅਤੇ ਇਸ ਦੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਕਮਾਂਡਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Confirm Delete Action
pa: ਹਟਾਉਣ ਕਾਰਵਾਈ ਦੀ ਤਸਦੀਕ

[ctx: General Config]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: General Configuration
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: Popup Menu Config]
en: Action Menu
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਮੇਨੂ

en: Action Menu
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਮੇਨੂ

[ctx: Actions Config]
en: Actions Configuration
pa: ਐਕਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Actions Configuration
pa: ਐਕਸ਼ਨਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: Shortcuts Config]
en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: Shortcuts Configuration
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: No matches
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: Clipboard is empty
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ

en: Replace Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਬਦਲੋ

en: Add to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: Action Properties
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Match pattern:
pa: ਮਿਲਦਾ ਪੈਟਰਨ:

en: Enter a description for the action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Description:
pa: ਵਰਣਨ:

en: Include in automatic popup
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਸਮੇਤ

en: Add Command...
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਜੋੜੋ…

en: Edit Command...
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਸੋਧੋ…

en: Delete Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

[ctx: @info]
en: Delete the selected command <resource>%1</resource>?
pa: ਚੁਣੀ <resource>%1</resource> ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Confirm Delete Command
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਤਸਦੀਕ

en: Command Properties
pa: ਕਮਾਂਡ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: Enter the command and arguments
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਤੇ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦਿਓ

en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

en: Enter a description for the command
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Output from command:
pa: ਕਮਾਂਡ ਦੀ ਆਉਟਪੁੱਟ:

en: Replace current clipboard
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Append to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

en: Do you really want to clear and delete the entire clipboard history?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਪੂਰੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਅਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Clear Clipboard History
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ

[ctx: @action:inmenu Toggle automatic action]
en: Automatic Action Popup Menu
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕਾਰਵਾਈ ਪੌਪਅੱਪ ਮੇਨੂ

[ctx: @action:inmenu]
en: C&lear Clipboard History
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ(&l)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure Klipper…
pa: …ਕਲਿੱਪਰ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: Manually Invoke Action on Current Clipboard
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਦਸਤੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Barcode…
pa: …ਬਾਰਕੋਡ ਵੇਖੋ(&S)

[ctx: @action:inmenu]
en: Next History Item
pa: ਅਗਲੀ ਅਤੀਤ ਆਈਟਮ

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous History Item
pa: ਪਿਛਲੀ ਅਤੀਤ ਆਈਟਮ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Clipboard Items at Mouse Position
pa: ਮਾਊਸ ਸਥਿਤੀ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਆਈਟਮਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Mobile Barcode
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਬਾਰਕੋਡ

en: Clipboard history
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ

en: up
pa: ਉੱਤੇ

en: current
pa: ਮੌਜੂਦਾ

en: down
pa: ਹੇਠਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Klipper version
pa: ਕੇਲਿੱਪਰ ਵਰਜ਼ਨ

note: i18n: ectx: label, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Save history across desktop sessions
pa: ਸਾਰੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਅਤੀਤ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: tooltip, entry (KeepClipboardContents), group (General)
en: Retain the clipboard history, so it will be available the next time you log in.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਨੂੰ ਰੱਖੋ ਤਾਂ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਮੌਜੂਦ ਰਹੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Prevent the clipboard from being cleared
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਤੋਂ ਰੋਕਿਆ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventEmptyClipboard), group (General)
en: Do not allow the clipboard to be cleared, for example when an application exits.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਨਾ ਦਿਓ, ਮਿਸਾਲ ਵਜੋਂ ਜਦ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਵੇ।

note: i18n: ectx: label, entry (SyncClipboards), group (General)
en: Keep the selection and clipboard the same
pa: ਚੋਣ ਅਤੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreSelection), group (General)
en: Ignore the selection
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionTextOnly), group (General)
en: Text selection only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਲਿਖਤ ਚੋਣ ਹੀ

note: i18n: ectx: label, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Always ignore images
pa: ਚਿੱਤਰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (IgnoreImages), group (General)
en: Do not store images in the clipboard history, even if explicitly copied.
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਨੂੰ ਕਦੇ ਵੀ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਕਦੇ ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ ਸਪਸ਼ਟ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ ਕੀਤੇ ਹੋਣ।

note: i18n: ectx: label, entry (UseGUIRegExpEditor), group (General)
en: Use graphical regexp editor
pa: ਗਰਾਫਿਕਲ regexp ਐਡੀਟਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (URLGrabberEnabled), group (General)
en: Immediately on selection
pa: ਚੋਣ ਉੱਤੇ ਫ਼ੌਰਨ

note: i18n: ectx: label, entry (NoActionsForWM_CLASS), group (General)
en: No actions for WM_CLASS
pa: WM_CLASS ਲਈ ਕੋਈ ਐਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: label, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Automatic action menu time:
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕਾਰਵਾਈ ਮੇਨੂ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (TimeoutForActionPopups), group (General)
en: Display the automatic action popup menu for this time.
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਲਈ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਕਾਰਵਾਈ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਦਿਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry (MaxClipItems), group (General)
en: History size:
pa: ਅਤੀਤ ਦਾ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MaxClipItems), group (General)
en: The clipboard history will store up to this many items.
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਐਨੀਆਂ ਚੀਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੇਗਾ।

note: i18n: ectx: label, entry (StripWhiteSpace), group (Actions)
en: Trim whitespace from selection
pa: ਚੋਣ ਵਿੱਚੋਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: label, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: For an item chosen from history
pa: ਅਤੀਤ ਤੋਂ ਚੁਣੀ ਆਈਟਮ ਲਈ

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ReplayActionInHistory), group (Actions)
en: Show the popup menu of applicable actions if an entry is chosen from the clipboard history.
pa: ਜੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚੋਂ ਐਂਟਰੀ ਚੁਣੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ ਤਾਂ ਲਾਗੂ ਹੋਣ ਵਾਲੀਆਂ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਲਈ ਪੌਪ-ਅੱਪ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਓ।

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMagicMimeActions), group (Actions)
en: Include MIME actions
pa: MIME ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਸਮੇਤ

en: Disable This Popup
pa: ਇਹ ਪੋਪਅੱਪ ਅਯੋਗ

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)
