plasma-desktop - en to ia translation catalogue (46 entries)

en: Toggle do not disturb
ia: Commuta a non disturbar

en: Other Applications
ia: Altere applicationes

en: Show popups
ia: Monstra popups

en: Show in do not disturb mode
ia: Monstra in modo de non disturbar

en: Show in history
ia: Monstra in chronologia

en: Show notification badges
ia: Monstra placas (badges) de notification

[ctx: @title:table Configure individual notification events in an app]
en: Configure Events
ia: Configura eventos

en: This application does not support configuring notifications on a per-event basis
ia: Iste application non supporta configurar notificationes sur un base per evento

en: Show a message in a pop-up
ia: Monstra un message in un popup

en: Play a sound
ia: Reproduce un sono

[ctx: @info:tooltip]
en: Preview sound
ia: Previsualisa sono

[ctx: Reset the notification sound to a default one]
en: Reset
ia: Reinitialisa

en: Choose sound file
ia: Selige file de sono

[ctx: @action:button Plasma-specific notifications]
en: System Notifications
ia: Notificationes de Systema

[ctx: @action:button Application-specific notifications]
en: Application Settings
ia: Preferentias de application

en: Could not find a 'Notifications' widget, which is required for displaying notifications. Make sure that it is enabled either in your System Tray or as a standalone widget.
ia: Il non poteva trovar un widget de "Notificationes" que es requirite per monstrar notificationes. Assecura te que isto es habilitate in tu tabuliero de systema o como widget singule.

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2' instead of Plasma.
ia: Notificationes es currentemente fornite per "%1 %2" in loco de Plasma.

en: Notifications are currently not provided by Plasma.
ia: Notificationes non es currentemente fornite per Plasma.

[ctx: @title:group]
en: Do Not Disturb mode
ia: Modo de non disturbar:

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: Enable automatically:
ia: Habilita automaticamente

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode when screens are mirrored]
en: When screens are mirrored
ia: Quando schermos es reflectite

[ctx: Automatically enable Do Not Disturb mode during screen sharing]
en: During screen sharing
ia: Quando schermo es compartite

[ctx: Keyboard shortcut to turn Do Not Disturb mode on and off]
en: Manually toggle with shortcut:
ia: Commuta manualmente con via breve:

[ctx: @title:group]
en: Visibility conditions
ia: Conditiones de visibilitate

en: Critical notifications:
ia: Notificationes critic:

en: Show in Do Not Disturb mode
ia: Monstra in modo de non disturbar

en: Normal notifications:
ia: Notificationes normal:

en: Show over full screen windows
ia: Monstra sur fenestras de schermo plen

en: Low priority notifications:
ia: Notificationes de basse prioritate:

en: Show popup
ia: Monstra popup

[ctx: Popup position near notification plasmoid]
en: Near notification icon
ia: Icone de proxime notification

en: Choose Custom Position…
ia: Selige position personalisate...

en: %1 second | %1 seconds
ia[0]: %1 secunda
ia[1]: %1 secundas

[ctx: Part of a sentence like, 'Hide popup after n seconds']
en: Hide after:
ia: Cela postea:

[ctx: @title:group]
en: Additional feedback
ia: Evalutation de retorno additional

[ctx: Show application jobs in notification widget]
en: Show in notifications
ia: Monstra in notificationes

en: Application progress:
ia: Progresso de application:

[ctx: Keep application job popup open for entire duration of job]
en: Keep popup open during progress
ia: Mantene popup aperite durante progression

en: Notification badges:
ia: Placas (badges) de notification:

en: Show in task manager
ia: Monstra in gerente de carga

en: Popup Position
ia: Position de popup

en: Application Settings
ia: Preferentias de application

en: Applications
ia: Applicationes

en: System Services
ia: Servicios de systema

en: No application or event matches your search term
ia: Necun application o evento coincide con tu termino de cerca

en: Select an application from the list to configure its notification settings and behavior
ia: Selige un application ab le lista per configurar su preferentias de notification e comportamento
