plasma-workspace - en to eo translation catalogue (64 entries)

[ctx: Placeholder is the battery number]
en: Battery %1
eo: Baterio %1

en: Battery
eo: Baterio

[ctx: Agenda listview section title]
en: Holidays
eo: Ferioj

[ctx: Agenda listview section title]
en: Events
eo: Eventoj

[ctx: Agenda listview section title]
en: Todo
eo: Fari

[ctx: Means 'Other calendar items']
en: Other
eo: Alia

en: %1 event | %1 events
eo[0]: %1 evento
eo[1]: %1 eventoj

en: No events
eo: Neniuj eventoj

en: Days
eo: Tagoj

en: Months
eo: Monatoj

en: Years
eo: Jaroj

en: Previous Month
eo: Antaŭa Monato

en: Previous Year
eo: Antaŭa Jaro

en: Previous Decade
eo: Antaŭa Jardeko

[ctx: Reset calendar to today]
en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Reset calendar to today
eo: Restarigi kalendaron al hodiaŭ

en: Next Month
eo: Venontmonate

en: Next Year
eo: Venonta jaro

en: Next Decade
eo: Venontan Jardekon

en: Keep Open
eo: Teni Malfermita

en: Configure…
eo: Agordi…

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen lock enabled
eo: Ekranŝloso ebligita

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets whether the screen will be locked after the specified time.
eo: Agordas ĉu la ekrano estos ŝlosita post la specifita tempo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Daemon)
en: Screen saver timeout
eo: Ekranŝparalo tempodaŭro

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Daemon)
en: Sets the minutes after which the screen is locked.
eo: Agordas la minutojn post kiuj la ekrano estas ŝlosita.

en: New Session
eo: Nova Seanco

en: Filters
eo: Filtriloj

en: This Widget was written for an unknown older version of Plasma and is not compatible with Plasma %1. Please contact the widget's author for an updated version.
eo: Ĉi tiu Fenestraĵo estis skribita por nekonata pli malnova versio de Plasma kaj ne estas kongrua kun Plasma %1. Bonvolu kontakti la aŭtoron de la fenestraĵo pri ĝisdatigita versio.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please contact the widget's author for an updated version.
eo: Ĉi tiu Fenestraĵo estis skribita por Plasma %1 kaj ne estas kongrua kun Plasma %2. Bonvolu kontakti la aŭtoron de la fenestraĵo pri ĝisdatigita versio.

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with Plasma %2. Please update Plasma in order to use the widget.
eo: Ĉi tiu Fenestraĵo estis skribita por Plasma %1 kaj ne estas kongrua kun Plasma %2. Bonvolu kontakti la aŭtoron de la fenestraĵo pri ĝisdatigita

en: This Widget was written for Plasma %1 and is not compatible with the latest version of Plasma. Please update Plasma in order to use the widget.
eo: Ĉi tiu Fenestraĵo estis skribita por Plasma %1 kaj ne estas kongrua kun la plej lasta versio de Plasma. Bonvolu ĝisdatigi Plasma por uzi la fenestraĵon.

[ctx: applet category]
en: Accessibility
eo: Aliereblo

[ctx: applet category]
en: Application Launchers
eo: Lanĉiloj por Aplikaĵoj

[ctx: applet category]
en: Astronomy
eo: Astronomio

[ctx: applet category]
en: Date and Time
eo: Dato kaj Horo

[ctx: applet category]
en: Development Tools
eo: Disvolvaj Iloj

[ctx: applet category]
en: Education
eo: Edukado

[ctx: applet category]
en: Environment and Weather
eo: Medio kaj Vetero

[ctx: applet category]
en: Examples
eo: Ekzemploj

[ctx: applet category]
en: File System
eo: Dosiersistemo

[ctx: applet category]
en: Fun and Games
eo: Amuzo kaj Ludoj

[ctx: applet category]
en: Graphics
eo: Grafikaĵoj

[ctx: applet category]
en: Language
eo: Lingvo

[ctx: applet category]
en: Mapping
eo: Mapado

[ctx: applet category]
en: Miscellaneous
eo: Diversaj

[ctx: applet category]
en: Multimedia
eo: Plurmediaĵoj

[ctx: applet category]
en: Online Services
eo: Retaj Servoj

[ctx: applet category]
en: Productivity
eo: Produktiveco

[ctx: applet category]
en: System Information
eo: Sisteminformo

[ctx: applet category]
en: Utilities
eo: Utilaĵoj

[ctx: applet category]
en: Windows and Tasks
eo: Fenestroj kaj Taskoj

[ctx: applet category]
en: Clipboard
eo: Tondujo

[ctx: applet category]
en: Tasks
eo: Taskoj

en: All Widgets
eo: Ĉiuj Fenestraĵoj

en: Running
eo: Kurante

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can be un-installed from the system, which are usually installed by the user to a local place.]
en: Uninstallable
eo: Neinstalebla

[ctx: @item:inmenu used in the widget filter. Filter widgets that can were recently installed.]
en: Recently installed
eo: Lastatempe instalita

en: Categories:
eo: Kategorioj:

en: Download New Plasma Widgets
eo: Elŝuti Novajn Plasma-Fenestraĵojn

en: Install Widget From Local File…
eo: Instali Fenestraĵon de Loka Dosiero…

[ctx: @title:window]
en: Get New Widgets
eo: Ekpreni Novajn Fenestraĵojn

en: Select Plasmoid File
eo: Elekti Plasmoid-Dosieron

[ctx: %1 is the name of an applet, %2 is an error message]
en: Installing the package %1 failed: %2.
eo: Instalado de la pako %1 malsukcesis: %2.

en: Installation Failure
eo: Fiasko de instalado
