kcmfonts - en to da translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (forceFontDPI), group (General)
en: Force font DPI on X11
da: Gennemtving skrifttypens DPI på X11

note: i18n: ectx: label, entry (font), group (General)
en: General font
da: Generel skrifttype

note: i18n: ectx: label, entry (fixed), group (General)
en: Fixed width font
da: Skrifttype med fast bredde

note: i18n: ectx: label, entry (smallestReadableFont), group (General)
en: Small font
da: Lille skrifttype

note: i18n: ectx: label, entry (toolBarFont), group (General)
en: Tool bar font
da: Skrifttype til værktøjslinje

note: i18n: ectx: label, entry (menuFont), group (General)
en: Menu font
da: Skrifttype til menu

note: i18n: ectx: label, entry (activeFont), group (WM)
en: Window title font
da: Skrifttype til vinduestitel

[ctx: use system subpixel setting]
en: Vendor default
da: Leverandørstandard

[ctx: no subpixel rendering]
en: None
da: Ingen

en: Vertical RGB
da: Lodret RGB

en: Vertical BGR
da: Lodret BGR

[ctx: use system hinting settings]
en: Vendor default
da: Leverandørstandard

[ctx: medium hinting]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: no hinting]
en: None
da: Ingen

[ctx: slight hinting]
en: Slight
da: Lidt

[ctx: full hinting]
en: Full
da: Fuld

en: Adjust Global Scale…
da: Justér global skala...

en: Some changes such as anti-aliasing or DPI will only affect newly started applications.
da: Visse ændringer såsom anti-alias eller DPI kommer kun til at påvirke nystartede program.

en: Very large fonts may produce odd-looking results. Instead of using a very large font size, consider adjusting the global screen scale.
da: Meget store skrifttyper kan give resultater der ser mærkelige ud. Overvej at justere den globale skærmskalering i stedet for at bruge en meget stor skriftstørrelse.

en: The recommended way to scale the user interface is using the global screen scaling feature.
da: Den anbefalede måde at skalere brugerfladen på er at bruge funktionen til global skalering af skærmen.

en: &Adjust All Fonts…
da: &Justér alle fonts...

en: General:
da: Generelt:

en: Select general font
da: Vælg generel font

en: Fixed width:
da: Fast bredde:

en: Select fixed width font
da: Vælg font med fast bredde

en: Small:
da: Lille:

en: Select small font
da: Vælg lille font

en: Toolbar:
da: Værktøjslinje:

en: Select toolbar font
da: Vælg font til værktøjslinje

en: Select menu font
da: Vælg fonten til menuerne

en: Window title:
da: Vinduestitel:

en: Select window title font
da: Vælg font til vinduestitel

en: Anti-Aliasing:
da: Anti-aliasing:

en: Enable
da: Aktivér

[ctx: @info:tooltip Anti-Aliasing]
en: Pixels on displays are generally aligned in a grid. Therefore shapes of fonts that do not align with this grid will look blocky and wrong unless <emphasis>anti-aliasing</emphasis> techniques are used to reduce this effect. You generally want to keep this option enabled unless it causes problems.
da: Pixels på skærme er oftest indrettet i et gitter. Derfor vil fonte, der ikke passer til dette gitter, se klodset og forkert ud, med mindre <emphasis> antialiasing</emphasis>-teknikker bruges for at reducere effekten. Du vil normaltgærne  have denne indstilling aktiveret, med mindre den skaber problemer.

en: Exclude range from anti-aliasing
da: Ekskludér område fra anti-aliasing

en: to
da: til

[ctx: Used as a noun, and precedes a combobox full of options]
en: Sub-pixel rendering:
da: Sub-pixel-rendering:

[ctx: @info:tooltip Sub-pixel rendering]
en: <para>On TFT or LCD screens every single pixel is actually composed of three or four smaller monochrome lights. These <emphasis>sub-pixels</emphasis> can be changed independently to further improve the quality of displayed fonts.</para> <para>The rendering quality is only improved if the selection matches the manner in which the sub-pixels of your display are aligned. Most displays have a linear ordering of <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, some have <emphasis>BGR</emphasis> and some exotic orderings are not supported by this feature.</para>This does not work with CRT monitors.
da: <para>På TFT eller LCD-skærme består hver enkelt pixel faktisk af tre eller fire mindre monokrome lys. Disse <emphasis>sub-pixels</emphasis> kan blive ændret uafhængigt af hinanden for yderligere at øge kvaliteten af den viste font.</para> <para>Renderingskvaliteten øges kun hvis selektionen matcher den måde, hvorpå din skærms sub-pixels er indrettet. De fleste skærme har en lineær rækkefølge af <emphasis>RGB</emphasis> sub-pixels, nogle har <emphasis>BGR</emphasis> og nogle eksotiske rækkefølger er ikke understøttet af denne funktion.</para>Dette virker ikke med CRT-skærme.

[ctx: @info:tooltip Hinting]
en: Hinting is a technique in which hints embedded in a font are used to enhance the rendering quality especially at small sizes. Stronger hinting generally leads to sharper edges but the small letters will less closely resemble their shape at big sizes.
da: Hinting er en teknik, hvor hints indlejret i en font er brug til at øge renderingskvaliteten især ved små størrelser. Stærkere hinting fører generelt til skarperer kanter men de små bogstaver vil ligne deres større form mindre.

en: Force font DPI:
da: Gennemtving skrifttypens DPI:

[ctx: @info:tooltip Force fonts DPI]
en: <para>Enter your screen's DPI here to make on-screen fonts match their physical sizes when printed. Changing this option from its default value will conflict with many apps; some icons and images may not scale as expected.</para><para>To increase text size, change the size of the fonts above. To scale everything, use the scaling slider on the <interface>Display & Monitor</interface> page.</para>
da: <para>Indtast din skærms DPI her for at gøre fonts på skærmen match deres fysiske størrelse, når de printes. Det vil skabe konflikt med mange apps hvis du ændre denne indstilling; nogle ikoner og billeder skaleres på uforventede måder. </para><para>For at øge tekststørrelsen, skal du ændre størrelsen på fonterne ovenfor. For at skalere alt, skal du bruge skaleringsslideren på <interface>Skærm og display</interface>-siden.</para>

en: Select Font
da: Vælg skrifttype
