kdelibs4 - en to bs translation catalogue (172 entries)

en: Visit component's homepage
bs: Posetite početnu stranicu komponente

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit components's homepage
    %1
bs: Posetite početnu stranicu komponenti
     %1

en: Version %1
bs: verzija %1

en: License: %1
bs: Licenca: %1

[ctx: @title:window]
en: About %1
bs: O modulu %1

[ctx: @title:tab]
en: About
bs: O programu

[ctx: @title:tab]
en: Components
bs: Komponente

[ctx: @title:tab]
en: Author | Authors
bs[0]: Autor
bs[1]: Autori
bs[2]: Autore

[ctx: @title:tab]
en: Thanks To
bs: Zahvaljujući

[ctx: @title:tab]
en: Translation
bs: Prijevod

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
bs: Eâ€‘poÅ¡ta za doprinosioca

en: Visit contributor's homepage
bs: Posjeti domaÄ‡u stranicu doprinosioca

[ctx: @info:tooltip Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
bs: Email doprionosioc
     %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit contributor's homepage
    %1
bs: Posjeti stranicu doprinosioca
     %1

[ctx: @title:window]
en: About KDE
bs: O KDE-u

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font></html>
bs: <html><font size="5">KDE - Budite Slobodni!</font></html>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to <a href="%2">join and contribute</a> to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%3">%3</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
bs: <html><b>KDE</b> je svetska zajednica softverskih inženjera, umetnika, pisaca, prevodilaca i kreatora koji su posvećeni razvoju <a href="%1">slobodnog softvera</a>. KDE proizvodi Plasma desktop okruženje, stotine aplikacija i mnoge softverske biblioteke koje ih podržavaju.<br /><br />KDE je kooperativno preduzeće: nijedan entitet ne kontroliše njegov pravac ili proizvode. Umesto toga, radimo zajedno na postizanju zajedničkog cilja izgradnje najboljeg besplatnog softvera na svetu. Svi su dobrodošli da se <a href="%2">pridruže i doprinesu</a> KDE-u, uključujući i vas.<br /><br />Posjetite <a href="%3">%3</a> za više informacija o KDE zajednici i softveru koji proizvodimo.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
bs: <html><p>Softver uvijek moÅ¾e biti poboljÅ¡an, i tim KDEâ€‘a postojano radi na tome. Ipak, vi â€” korisnik â€” morate izvijestiti programere kada neÅ¡to ne radi kako je oÄekivano, ili moÅ¾e biti uraÄ‘eno na bolji naÄin.</p><p>KDE posjeduje sistem za praÄ‡enje greÅ¡aka. Posjetite <link url='%1'>%1</link> ili upotrijebite dijalog <interface>Prijavi greÅ¡ku...</interface> iz menija <interface>PomoÄ‡</interface>, kako biste prijavili uoÄene probleme.</p><p>Ukoliko imate prijedlog za poboljÅ¡anje, takoÄ‘e moÅ¾ete iskoristiti sitim za praÄ‡enje greÅ¡aka da registrujete svoju Å¾elju. Ne zaboravite da tada ozbiljnost izvjeÅ¡taja postavite na <i>wishlist</i> (spisak Å¾elja).</p></html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
bs: <html><p>Softver KDEâ€‘a je dostupan besplatno, i to Ä‡e uvijek biti tako, ali se u njegovo stvaranje ulaÅ¾u sredstva.</p><p>Radi podrÅ¡ke razvoju, zajednica KDEâ€‘a je oformila KDE e.V., neprofitnu organizaciju sa sjediÅ¡tem u NjemaÄkoj. KDE e.V. predstavlja zajednicu KDEâ€‘a u pravnim i finansijskim pitanjima. Pogledajte <link url='%1'>%1</link> za informacije o KDEâ€‘u e.V..</p><p>KDEâ€‘u znaÄe raznovrsni vidovi podrÅ¡ke, ukljuÄujuÄ‡i i finansijsku. NovÄanim sredstvima pokrivamo izdatke nastale tokom doprinoÅ¡enja, Älanovima i drugima. Sredstva se takoÄ‘e koriste za zakonsku zaÅ¡titu i organizovanje konferencija i susreta.</p><p>Å½elimo da vas podstaknemo da podrÅ¾ite KDE novÄanom donacijom, na jedan od naÄina opisanih na <link url='%2'>%2</link>.</p><p>Unaprijed vam se zahvaljujemo na podrÅ¡ci.</p></html>

[ctx: @title:tab About KDE]
en: &About
bs: &O projektu

[ctx: @title:tab]
en: &Report Bugs or Wishes
bs: Prijavite &greške ili želje

[ctx: @title:tab]
en: &Join KDE
bs: &Pridružite se KDE-u

[ctx: @title:tab]
en: &Support KDE
bs: &Podržite KDE

[ctx: Version version-number]
en: Version %1
bs: Verzija %1

en: The <em>%1</em> windowing system
bs: Prozorski sistem <em>%1</em>

en: %1 (built against %2)
bs: %1 (izgrađen protiv %2)

en: Show author photos
bs: Prikaži podatke o autorima

en: Enabling this will fetch images from an online location
bs: Ako ovo omogućite, slike će se preuzeti sa lokacije na mreži

[ctx: Reference to website]
en: Please use %1 to report bugs.
bs: Koristite %1 da prijavite greške.

[ctx: Reference to email address]
en: Please report bugs to %1.
bs: Molimo prijavite greške na %1.

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Keyboard Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
bs: Ključni niz '%1' je dvosmislen. Koristite „Konfigurišite prečice na tastaturi“
     iz menija „Podešavanja“ da biste rešili nejasnoću.
     Neće biti pokrenuta nikakva radnja.

[ctx: @title:window]
en: Ambiguous shortcut detected
bs: Otkrivena je dvosmislena prečica

[ctx: @title:window]
en: Submit Bug Report
bs: Pošaljite izveštaj o grešci

en: Submit Bug Report
bs: PoÅ¡alji izvjeÅ¡taj o greÅ¡ci

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
bs: Program za koji Å¾elite da prijavite greÅ¡ku â€” ako nije ovaj, upotrijebite stavku Prijavi greÅ¡ku... u meniju pomoÄ‡i tog programa.

en: Application:
bs: Program:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
bs: Verzija ovog programa â€” provjerite da li postoji novija prije nego Å¡to poÅ¡aljete izvjeÅ¡taj o greÅ¡ci.

en: Version:
bs: Izdanje:

en: no version set (programmer error)
bs: verzija nije postavljena (greÅ¡ka programera)

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
bs: <qt>Da biste poslali izveštaj o grešci, kliknite na dugme ispod. Ovo će otvoriti prozor veb pregledača na <a href="https://bugs.kde.org">https://bugs.kde.org</a> gde ćete pronaći obrazac koji treba da popunite. Prikazane informacije gore će biti preneto na taj server.</qt>

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="%1">%2</a>.</qt>
bs: <qt>Da biste poslali izveštaj o grešci, kliknite na dugme ispod. Ovo će otvoriti prozor veb pregledača na <a href="%1">%2</a>.</qt>

[ctx: @action:button]
en: &Launch Bug Report Wizard
bs: &Pokreni čarobnjak za prijavu grešaka

[ctx: @action:button]
en: &Submit Bug Report
bs: &Pošalji izveštaj o grešci

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
bs: Dijagnoza preÄica Dr. Sudara

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
bs: IskljuÄi automatsku provjeru

en: <h2>Accelerators changed</h2>
bs: <h2>PreÄice su izmijenjene</h2>

en: Old Text
bs: Stari tekst

en: New Text
bs: Novi tekst

en: <h2>Accelerators removed</h2>
bs: <h2>PreÄice su uklonjene</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
bs: <h2>PreÄice su dodate (tek da znate)</h2>

[ctx: @title:window]
en: Change Text
bs: Promjeni teksta

en: Icon te&xt:
bs: &Tekst ikone:

[ctx: @option:check]
en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
bs: &Sakrij tekst kada alatna traka prikazuje tekst pored ikona

[ctx: @title:window]
en: Configure Toolbars
bs: Konfigurišite trake sa alatkama

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
bs: Å½elite li zaista da vratite sve trake alatki u ovom programu na podrazumijevano? Promjene Ä‡e odmah biti primijenjene.

en: Reset Toolbars
bs: Resetovanje alatnih traka

en: Reset
bs: Resetuj

en: &Toolbar:
bs: Alatna &traka:

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
bs: &Dostupne radnje:

en: Curr&ent actions:
bs: &Trenutne radnje:

en: --- separator ---
bs: --- razdvajaÄ ---

en: --- expanding spacer ---
bs: --- odstojnik za proširenje ---

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
bs: Ovaj element Ä‡e biti zamijenjen svim elementima ugnijeÅ¾Ä‘ene komponente.

en: <Merge>
bs: <Stapanje>

en: <Merge %1>
bs: <stapanje %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
bs: Ovo je dinamiÄki spisak radnji. MoÅ¾ete ga pomijerati, ali ako ga uklonite neÄ‡ete moÄ‡i ponovo da ga dodate.

en: ActionList: %1
bs: Spisak radnji: %1

en: Change Icon
bs: Promjena ikone

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bs: Po&moÄ‡

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
bs: Kliknite na dugme, a zatim unesite prečicu kao u programu.
     Primer za Ctrl+A: držite taster Ctrl i pritisnite A.

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
bs[0]: Sukob preÄica
bs[1]: Sukob preÄica
bs[2]: Sukob preÄica

en: Shortcut '%1' for action '%2'
bs: PreÄice '%1' za radnju â€ž%2â€œ

[ctx: %1 is the number of ambiguous shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
bs[0]: Prečica „%2“ je dvosmislena sa sledećom prečicom.
     Da li želite da dodelite praznu prečicu ovoj radnji?
     %3
bs[1]: Prečica „%2“ je dvosmislena sa sledećim prečicama.
     Da li želite da dodelite praznu prečicu ovim radnjama?
     %3
bs[2]: Prečica „%2“ je dvosmislena sa sledećim prečicama.
     Da li želite da dodelite praznu prečicu ovim radnjama?
     %3

[ctx: @action:button]
en: Reassign
bs: Ponovo dodijeli

[ctx: @title:window]
en: Shortcut conflict
bs: Sukob prečica

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
bs: <qt>Kombinaciju tastera <shortcut>%1</shortcut> veÄ‡ koristi radnja <b>%2</b>.<br/>Izaberite drugu kombinaciju.</qt>

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
bs[0]: PreÄica '%2' u sukobu je s narednom kombinacijom tastera:
bs[1]: PreÄica '%2' u sukobu je s narednim kombinacijama tastera:
bs[2]: PreÄica '%2' u sukobu je s narednim kombinacijama tastera:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
bs[0]: Sukob sa registrovanim globalnim preÄicama
bs[1]: Sukob sa registrovanim globalnim preÄicama
bs[2]: Sukob sa registrovanim globalnim preÄicama

en: Reserved Shortcut
bs: Rezervisana preÄica

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
bs: Taster F12 je rezervisan na Windowsu, pa se ne moÅ¾e koristiti kao globalna preÄica.
    Izaberite neku drugu.

[ctx: @title:window]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
bs: Sukob sa standardnom prečicom aplikacije

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
bs: Kombinacija tastera '%1' veÄ‡ je dodijeljena standardnoj radnji â€ž%2â€œ, koju koriste neki programi.
    Å½elite li zaista da je koristite i kao globalnu preÄicu?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
bs: Ulaz

[ctx: No shortcut defined]
en: None
bs: nijedna

[ctx: @title:window]
en: License Agreement
bs: Ugovor o licenci

en: Add to Toolbar
bs: Dodaj na alatnu traku

[ctx: @option:radio]
en: Default:
bs: Podrazumijevana:

[ctx: @option:radio]
en: Custom:
bs: Posebna:

[ctx: @title:group]
en: Shortcut Schemes
bs: Šeme prečica

en: Current scheme:
bs: TekuÄ‡a Å¡ema:

[ctx: @action:button]
en: Delete
bs: ObriÅ¡i

[ctx: @action:button]
en: More Actions
bs: Još radnji

[ctx: @action:inmenu]
en: Save shortcuts to scheme
bs: Sačuvajte prečice za šemu

[ctx: @title:window]
en: Name for New Scheme
bs: Ime nove šeme

en: Name for new scheme:
bs: Ime za novu Å¡emu:

en: New Scheme
bs: Nova Å¡ema

en: A scheme with this name already exists.
bs: Istoimena Å¡ema veÄ‡ postoji.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
bs: Å½elite li zaista da obriÅ¡ete Å¡emu â€ž%1â€œ?
    Ovo neÄ‡e ukloniti Å¡eme preÄica vaÅ¾eÄ‡e Å¡irom sistema.

[ctx: @title:window]
en: Export Shortcuts
bs: Izvezi Prečice

en: Shortcuts (*.shortcuts)
bs: Prečice (*.prečice)

[ctx: @title:window]
en: Import Shortcuts
bs: Uvezite prečice

en: Shortcut scheme successfully saved.
bs: Šema prečice je uspešno sačuvana.

en: Error saving the shortcut scheme.
bs: Greška pri čuvanju šeme prečice.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
bs: TekuÄ‡a Å¡ema preÄica je izmijenjena. Snimiti je prije prebacivanja na novu?

en: Manage &Schemes
bs: Upravljaj &šemama

[ctx: @title:window]
en: Configure Keyboard Shortcuts
bs: Konfigurišite prečice na tastaturi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
bs: Interaktivno traÅ¾enje po imenu preÄice (npr. â€žKopirajâ€œ) ili kombinaciji tastera (npr. Ctrl+C).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
bs: Spisak preÄica sa tastature, tj. veza izmeÄ‘u radnji (npr. â€žKopirajâ€œ) prikazanih u lijevoj koloni, i tastera ili kombinacija tastera (npr. Ctrl+V) prikazanih u desnoj koloni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
bs: radnja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
bs: preÄica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
bs: alternativna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
bs: globalna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
bs: glob. alternativna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
bs: gest dugmadima miÅ¡a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
bs: gest pokretom miÅ¡a

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
bs: PreÄice za %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
bs: Glavna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
bs: Alternativna:

en: Global:
bs: Globalna:

en: Global alternate:
bs: Globalna alternativa:

en: Action Name
bs: Naziv radnje

en: Shortcuts
bs: PreÄice

en: Description
bs: Opis

[ctx: @title:window]
en: Configure Language
bs: Konfigurišite jezik

en: Please choose the language which should be used for this application:
bs: Izaberite jezik koji Å¾elite da koristite za ovaj program:

[ctx: @action:button]
en: Add Fallback Language
bs: Dodajte rezervni jezik

[ctx: @info:tooltip]
en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
bs: Dodaje još jedan jezik koji će se koristiti ako drugi prevodi ne sadrže odgovarajući prevod.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
bs: Jezik ovog programa je izmijenjen. Promjena Ä‡e se iskazati po sljedeÄ‡em pokretanju programa.

[ctx: @title:window]
en: Application Language Changed
bs: Jezik aplikacije je promijenjen

en: Application Language Changed
bs: Promijenjen jezik programa

en: Primary language:
bs: Glavni jezik:

en: Fallback language:
bs: Pozadinski jezik:

[ctx: @action:button]
en: Remove
bs: Ukloni

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
bs: Ovo je glavni jezik aplikacije koji će se koristiti prvi, pre svih drugih jezika.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
bs: Ovo je jezik koji će se koristiti ako neki prethodni jezici ne sadrže odgovarajući prevod.

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
bs: Postavke alatne trake

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
bs: PrikaÅ¾i tekst

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
bs: Orijentacija

[ctx: toolbar position string]
en: Top
bs: vrh

[ctx: toolbar position string]
en: Left
bs: lijevo

[ctx: toolbar position string]
en: Right
bs: desno

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
bs: dno

en: Text Position
bs: PoloÅ¾aj teksta

[ctx: @item:inmenu]
en: Icons Only
bs: Samo ikone

[ctx: @item:inmenu]
en: Text Only
bs: Samo tekst

[ctx: @item:inmenu]
en: Text Alongside Icons
bs: Tekst pored ikona

[ctx: @item:inmenu]
en: Text Under Icons
bs: Tekst ispod ikona

en: Icon Size
bs: VeliÄina ikona

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
bs: podrazumijevane

en: Small (%1x%2)
bs: male (%1Ã—%2)

en: Medium (%1x%2)
bs: srednje (%1Ã—%2)

en: Large (%1x%2)
bs: velike (%1Ã—%2)

en: Huge (%1x%2)
bs: ogromne (%1Ã—%2)

en: Lock Toolbar Positions
bs: ZakljuÄaj poloÅ¾aje alatnih traka

en: Toolbars Shown
bs: Prikazane alatne trake

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: Pressing Shift will show a longer message with contextual info about the thing the tooltip was invoked for. If there is no good way to translate the message, translating "Press Shift to learn more." would also mostly fit what is supposed to be expressed here.
en: <small><font color="%1">Press <b>Shift</b> for more Info.</font></small>
bs: <small><font color="%1">Pritisnite <b>Shift</b> za više Informacija.</font></small>

[ctx: @info:tooltip keep short]
note: i18n: The 'Press Shift for more' message is added to tooltips that have an available whatsthis help message. Pressing Shift will show this more exhaustive message. It is particularly important to keep this translation short because: 1. A longer translation will increase the size of *every* tooltip t
en: %1<br/><small><font color="%2">Press <b>Shift</b> for more.</font></small>
bs: %1<br/><small><font color="%2">Pritisnite <b>Shift</b> za više.</font></small>

en: Redo
bs: Vrati

en: Undo
bs: PoniÅ¡ti

en: No text
bs: Bez teksta

en: There are two actions (%1, %2) that want to use the same shortcut (%3). This is most probably a bug. Please report it in <a href='https://bugs.kde.org'>bugs.kde.org</a>
bs: Postoje dvije radnje (%1, %2) koje žele da koriste istu prečicu (%3). Ovo je najverovatnije greška. Prijavite je na <a href='https://bugs.kde.org'>bugs.kde.org</a>

en: Ambiguous Shortcuts
bs: Dvosmislene prečice

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: &Igra

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
bs: &Pomjeri

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bs: &Kreni

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
bs: &ZabiljeÅ¡ke

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alatke

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Podešavanja

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka
