kwin - en to be@latin translation catalogue (74 entries)

en: Suspend Compositing
be@latin: Ustrymaj kampazycyju

en: Required X extensions (XComposite and XDamage) are not available.
be@latin: Nie staje vymahanych pašyreńniaŭ systemy „X” („XComposite” i „XDamage”).

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, windows)
en: Windows
be@latin: Vokny

en: PID of the application to terminate
be@latin: PID aplikacyi, jakuju treba źniščyć

en: Hostname on which the application is running
be@latin: Nazva hostu, dzie pracuje aplikacyja

en: Caption of the window to be terminated
be@latin: Nazva akna, jakoje treba źniščyć

en: Name of the application to be terminated
be@latin: Nazva aplikacyi, jakuju treba źniščyć

en: ID of resource belonging to the application
be@latin: Identyfikatar resursu, jaki naležyć aplikacyi

en: Time of user action causing termination
be@latin: Čas aperacyi źniščeńnia, učynienaj karystańnikam

en: KWin helper utility
be@latin: Słužbovaja prahrama dla akońnika „KWin”

en: This helper utility is not supposed to be called directly.
be@latin: Hetuju słužbovuju prahramu nia varta ŭklučać biespasiarednie.

en: KDE window manager
be@latin: Akońnik dla „KDE”

en: Disable configuration options
be@latin: Vyklučy opcyi naładaŭ

en: Indicate that KWin has recently crashed n times
be@latin: Adznačaj, kali akońnik „KWin” niadaŭna łamaŭsia „n” razoŭ zapar

en: KWin is unstable.
    It seems to have crashed several times in a row.
    You can select another window manager to run:
be@latin: Akońnik „KWin” zusim nie stabilny.
    Jon złamaŭsia niekalki razoŭ zapar.
    Ty možaš vybrać inšaha akońnika sa śpisu:

en: kwin: unable to claim manager selection, another wm running? (try using --replace)
be@latin: kwin: nie ŭdałosia aznačyć siabie, jak dziejnaha akońnika. Niaŭžo ŭklučany inšy akońnik? Tady pasprabuj opcyju „--replace”)

en: Replace already-running ICCCM2.0-compliant window manager
be@latin: Zamiani inšaha akońnika, jaki absłuhoŭvaje standart „ICCCM2.0”

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Top
be@latin: Uviersie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_InRotationEdge) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OutRotationEdge)
en: Bottom
be@latin: Unizie

en: Toggle Invert Effect
be@latin: Invertavańnie

en: Toggle Invert Effect on Window
be@latin: Invertavańnie koleraŭ akna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_titleAlignCenter)
en: Center
be@latin: Pasiarod

en: Clear All Mouse Marks
be@latin: Prybiary ŭsie kursornyja paznaki

en: Clear Last Mouse Mark
be@latin: Prybiary apošniuju kursornuju paznaku

en: Clear Mouse Marks
be@latin: Prybiary kursornyja paznaki

en: Toggle Thumbnail for Current Window
be@latin: Padhlad dla aktyŭnaha akna

en: Toggle Present Windows (Current desktop)
be@latin: Źmiena aktyŭnaści akna (dla dziejnaha stała)

en: Toggle Present Windows (All desktops)
be@latin: Źmiena aktyŭnaści akna (dla ŭsich stałoŭ)

en: Walk Through Windows
be@latin: Pierachod pamiž voknami

en: Walk Through Windows (Reverse)
be@latin: Pierachod pamiž voknami (advarotny kirunak)

en: You have selected to show a window without its border.
    Without the border, you will not be able to enable the border again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
be@latin: Ty zahadaŭ pakazvać akno biez abrysaŭ.
    Biez abrysu ty nia zmožaš jaho viarnuć myššu. Zamiest hetaha karystajsia menu aperacyjaŭ akna, jakoje ŭklučajecca klavijaturnym skarotam „%1”.

en: You have selected to show a window in fullscreen mode.
    If the application itself does not have an option to turn the fullscreen mode off you will not be able to disable it again using the mouse: use the window operations menu instead, activated using the %1 keyboard shortcut.
be@latin: Ty zahadaŭ pakazvać akno na ŭvieś ekran.
    Kali ŭ samoj aplikacyi niama peŭnaj mahčymaści viarnuć zvykły sposab prahladu akna, tady ty nia zmožaš zrabić heta myššu. Zamiest hetaha karystajsia menu aperacyjaŭ akna, jakoje ŭklučajecca klavijaturnym skarotam „%1”.

en: &Move
be@latin: &Pierasuń

en: Keep &Above Others
be@latin: &Uźnimi nad inšymi

en: Keep &Below Others
be@latin: &Źniž pad inšyja

en: &Fullscreen
be@latin: &Na ŭvieś ekran

en: Ma&ximize
be@latin: Zma&ksymalizuj

en: Mi&nimize
be@latin: Ź&minimalizuj

en: &Close
be@latin: &Začyni

en: &All Desktops
be@latin: &Na ŭsich stałach

en: Window Operations Menu
be@latin: Menu akonnych aperacyjaŭ

en: Close Window
be@latin: Začyni akno

en: Maximize Window
be@latin: Zmaksymalizuj akno

en: Maximize Window Vertically
be@latin: Zmaksymalizuj akno vertykalna

en: Maximize Window Horizontally
be@latin: Zmaksymalizuj akno haryzantalna

en: Minimize Window
be@latin: Źminimalizuj akno

en: Shade Window
be@latin: Zharni akno ŭ zahałovak

en: Move Window
be@latin: Pierasuń akno

en: Resize Window
be@latin: Źmiani pamiery akna

en: Raise Window
be@latin: Uźnimi akno

en: Lower Window
be@latin: Źniž akno

en: Toggle Window Raise/Lower
be@latin: Źmiani rovień akna

en: Make Window Fullscreen
be@latin: Razharni akno na ŭvieś ekran

en: Keep Window Above Others
be@latin: Uźnimi akno nad inšymi

en: Keep Window Below Others
be@latin: Źniž akno pad inšyja

en: Activate Window Demanding Attention
be@latin: Uklučy akno, jakoje vymahaje ŭvahi

en: Setup Window Shortcut
be@latin: Naładź skarot dla akna

en: Keep Window on All Desktops
be@latin: Pakazvaj akno na ŭsich rabočych stałach

en: Window to Next Desktop
be@latin: Akno na nastupny stoł

en: Window to Previous Desktop
be@latin: Akno na papieredni stoł

en: Window One Desktop to the Right
be@latin: Akno na praviejšy stoł

en: Window One Desktop to the Left
be@latin: Akno na laviejšy stoł

en: Window One Desktop Up
be@latin: Akno na vyšejšy stoł

en: Window One Desktop Down
be@latin: Akno na nižejšy stoł

en: Switch to Next Screen
be@latin: Uklučy nastupny ekran

en: Kill Window
be@latin: Zabi akno

en: Activate Window (%1)
be@latin: Uklučy akno (%1)

en: Desktop %1
be@latin: Stoł %1

en: Switch to Next Desktop
be@latin: Uklučy nastupny stoł

en: Switch to Previous Desktop
be@latin: Uklučy papiaredni stoł

en: Switch One Desktop to the Right
be@latin: Uklučy praviejšy stoł

en: Switch One Desktop to the Left
be@latin: Uklučy laviejšy stoł

en: Switch One Desktop Up
be@latin: Uklučy vyšejšy stoł

en: Switch One Desktop Down
be@latin: Uklučy nižejšy stoł
