kweather - en to eu translation catalogue (53 entries)

[ctx: %1 represents percent value, % is the percent sign]
en: %1%
eu: %%1

en: Weather
eu: Eguraldia

en: A convergent weather application for Plasma
eu: Plasmarako eguraldi aplikazio konbergentea

en: © 2020-2024 Plasma Development Team
eu: © 2020-2024 Plasma garapen taldea

en: No location found on system, please add some in kweather
eu: Sisteman ez da kokapenik aurkitu, mesedez, gehitu batzuk «kweather»retik

en: Please select the location
eu: Mesedez, hautatu kokalekua

en: %1%
eu: %%1

en: %1mm
eu: %1 mm

en: Select Location
eu: Hautatu kokalekua

en: Open KWeather
eu: Ireki KWeather

en: Forecast
eu: Iragarpena

en: Network error when obtaining current location
eu: Sareko errorea uneko kokalekua eskuratzean

en: Add Location
eu: Gehitu kokalekua

en: Weather refreshed for %1
eu: Eguraldi freskatzea %1

en: Updated at %1
eu: %1 eguneratua

en: Locations
eu: Kokalekuak

en: Choose location
eu: Hautatu kokalekua

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Refresh
eu: Berritu

en: Hourly
eu: Orduro

en: Daily
eu: Egunero

en: Precipitation
eu: Prezipitazioa

en: Humidity
eu: Hezetasuna

en: Pressure
eu: Presioa

en: UV Index
eu: UV indizea

en: Search for a location…
eu: Bilatu kokaleku bat...

en: Unable to connect
eu: Ezin da konektatu

en: Search for a location
eu: Bilatu kokaleku bat

en: No results
eu: Emaitzarik gabe

en: Add location
eu: Gehitu kokalekua

en: Unable to fetch timezone information
eu: Ezin izan da ordu-eremuaren informazioa ekarri

en: Add a location
eu: Gehitu kokalekua

en: Delete
eu: Ezabatu

en: General
eu: Orokorra

en: Forecast Style
eu: Iragarpenaren estiloa

en: Flat
eu: Laua

en: Dynamic
eu: Dinamikoa

en: About
eu: Honi buruz

en: Units
eu: Unitateak

en: Speed Units
eu: Abiadura unitateak

[ctx: kilometers per hour]
en: kph
eu: km/h

en: Pressure Units
eu: Presio unitateak

en: Precipitation Units
eu: Prezipitazio unitateak

en: Temperature Units
eu: Tenperatura unitateak

en: Use System Default
eu: Erabili sisteman lehenetsitakoa

en: Get Started
eu: Hasi

en: Back
eu: Atzera

en: Next
eu: Hurrengoa

en: The style can be changed later in the settings.
eu: Estiloa beranduago alda daiteke, ezarpenetatik.

en: Sunrise
eu: Egunsentia

en: Sunset
eu: Iluntzea

en: Moon Phase
eu: Ilargiaren fasea

en: temperature
eu: tenperatura
