libconversion - en to ro translation catalogue (1468 entries)

en: Acceleration
ro: Accelerație

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
ro: metri pe secundă la pătrat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
ro: metru pe secundă la pătrat;metrii pe secundă la pătrat;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
ro: %1 metri pe secundă la pătrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
ro[0]: %1 metru pe secundă la pătrat
ro[1]: %1 metri pe secundă la pătrat
ro[2]: %1 de metri pe secundă la pătrat

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
ro: picioare pe secundă la pătrat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
ro: picior pe secundă la pătrat;picioare pe secundă la pătrat;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
ro: %1 picioare pe secundă la pătrat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
ro[0]: %1 picior pe secundă la pătrat
ro[1]: %1 picioare pe secundă la pătrat
ro[2]: %1 de picioare pe secundă la pătrat

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
ro: accelerația gravitațională

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
ro: accelerația gravitațională;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
ro: de %1 ori accelerația gravitațională

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
ro[0]: %1 accelerație gravitațională
ro[1]: de %1 ori accelerația gravitațională
ro[2]: de %1 ori accelerația gravitațională

en: Angle
ro: Unghi

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
ro: grade

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
ro: grad;grade;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
ro: %1 grade

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
ro[0]: %1 grad
ro[1]: %1 grade
ro[2]: %1 de grade

[ctx: unit description in lists]
en: radians
ro: radiani

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
ro: rad;radian;radiani

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
ro: %1 radiani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
ro[0]: %1 radian
ro[1]: %1 radiani
ro[2]: %1 de radiani

[ctx: angle unit symbol]
en: grad
ro: grad centesimal

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
ro: grade centesimale

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
ro: grad;grade;grad centesimal;grad centesimale

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
ro: %1 grade centesimale

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
ro[0]: %1 grad centesimal
ro[1]: %1 grade centesimale
ro[2]: %1 de grade centesimale

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
ro: minute de arc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
ro: minut de arc;minute de arc;arcminut;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
ro: %1 minute de arc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
ro[0]: %1 minut de arc
ro[1]: %1 minute de arc
ro[2]: %1 de minute de arc

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
ro: secunde de arc

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
ro: secundă de arc;secundă;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
ro: %1 secunde de arc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
ro[0]: %1 secundă de arc
ro[1]: %1 secunde de arc
ro[2]: %1 de secunde de arc

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
ro: Suprafață

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
ro: yottametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
ro: yottametru pătrat;yottametri pătrați;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
ro: %1 yottametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
ro[0]: %1 yottametru pătrat
ro[1]: %1 yottametri pătrați
ro[2]: %1 de yottametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
ro: zettametru pătrat

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
ro: zettametru pătrat;zettametri pătrați;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
ro: %1 zettametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
ro[0]: %1 zettametru pătrat
ro[1]: %1 zettametri pătrați
ro[2]: %1 de zettametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
ro: exametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
ro: exametru pătrat;exametri pătrați;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
ro: %1 exametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
ro[0]: %1 exametru pătrat
ro[1]: %1 exametri pătrați
ro[2]: %1 de exametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
ro: petametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
ro: petametru pătrat;petametri pătrați;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
ro: %1 petametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
ro[0]: %1 petametru pătrat
ro[1]: %1 petametri pătrați
ro[2]: %1 de petametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
ro: terametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
ro: terametru pătrat;terametri pătrați;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
ro: %1 terametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
ro[0]: %1 terametru pătrat
ro[1]: %1 terametri pătrați
ro[2]: %1 de terametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
ro: gigametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
ro: gigametru pătrat;gigametri pătrați;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
ro: %1 gigametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
ro[0]: %1 gigametru pătrat
ro[1]: %1 gigametri pătrați
ro[2]: %1 de gigametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
ro: megametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
ro: megametru pătrat;megametri pătrați;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
ro: %1 megametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
ro[0]: %1 megametru pătrat
ro[1]: %1 megametri pătrați
ro[2]: %1 de megametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
ro: kilometri pătrați

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
ro: %1 kilometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
ro[0]: %1 kilometru pătrat
ro[1]: %1 kilometri pătrați
ro[2]: %1 de kilometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
ro: hectometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
ro: hectometru pătrat;hectometri pătrați;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectar;hectare

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
ro: %1 hectometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
ro[0]: %1 hectometru pătrat
ro[1]: %1 hectometri pătrați
ro[2]: %1 de hectometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
ro: decametri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
ro: decametru pătrat;decametri pătrați;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
ro: %1 decametri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
ro[0]: %1 decametru pătrat
ro[1]: %1 decametri pătrați
ro[2]: %1 de decametri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
ro: metri pătrați

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
ro: %1 metri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
ro[0]: %1 metru pătrat
ro[1]: %1 metri pătrați
ro[2]: %1 de metri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
ro: decimetri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
ro: decimetru pătrat;decimetri pătrați;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
ro: %1 decimetri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
ro[0]: %1 decimetru pătrat
ro[1]: %1 decimetri pătrați
ro[2]: %1 de decimetri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
ro: centimetri pătrați

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
ro: %1 centimetri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
ro[0]: %1 centimetru pătrat
ro[1]: %1 centimetri pătrați
ro[2]: %1 de centimetri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
ro: milimetri pătrați

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
ro: %1 milimetri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
ro[0]: %1 milimetru pătrat
ro[1]: %1 milimetri pătrați
ro[2]: %1 de milimetri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
ro: micrometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
ro: micrometru pătrat;micrometri pătrați;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
ro: %1 micrometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
ro[0]: %1 micrometru pătrat
ro[1]: %1 micrometri pătrați
ro[2]: %1 de micrometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
ro: nanometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
ro: nanometru pătrat;nanometri pătrați;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
ro: %1 nanometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
ro[0]: %1 nanometru pătrat
ro[1]: %1 nanometri pătrați
ro[2]: %1 de nanometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
ro: picometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
ro: picometru pătrat;picometri pătrați;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
ro: %1 picometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
ro[0]: %1 picometru pătrat
ro[1]: %1 picometri pătrați
ro[2]: %1 de picometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
ro: femtometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
ro: femtometru pătrat;femtometri pătrați;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
ro: %1 femtometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
ro[0]: %1 femtometru pătrat
ro[1]: %1 femtometri pătrați
ro[2]: %1 de femtometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
ro: attometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
ro: attometru pătrat;attometri pătrați;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
ro: %1 attometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
ro[0]: %1 attometru pătrat
ro[1]: %1 attometri pătrați
ro[2]: %1 de attometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
ro: zeptometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
ro: zeptometru pătrat;zeptometri pătrați;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
ro: %1 zeptometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
ro[0]: %1 zeptometru pătrat
ro[1]: %1 zeptometri pătrați
ro[2]: %1 de zeptometri pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
ro: yoctometri pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
ro: yoctometru pătrat;yoctometri pătrați;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
ro: %1 yoctometri pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
ro[0]: %1 yoctometru pătrat
ro[1]: %1 yoctometri pătrați
ro[2]: %1 de yoctometri pătrați

[ctx: area unit symbol]
en: acre
ro: acru

[ctx: unit description in lists]
en: acres
ro: acri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: acre;acres
ro: acru;acri

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 acres
ro: %1 acri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 acre | %1 acres
ro[0]: %1 acru
ro[1]: %1 acri
ro[2]: %1 de acri

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
ro: picioare pătrate

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
ro: picior pătrat;picioare pătrate;ft²;ft pătrate;ft pătrat;sq ft;picioare²;picior2;picioare^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
ro: %1 picioare pătrate

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
ro[0]: %1 picior pătrat
ro[1]: %1 picioare pătrate
ro[2]: %1 de picioare pătrate

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
ro: țoli pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
ro: țol pătrat;țol pătrat;țoli pătrați;țoli pătrați;in pătrat;inch²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
ro: %1 țoli pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
ro[0]: %1 țol pătrat
ro[1]: %1 țoli pătrați
ro[2]: %1 de țoli pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
ro: mile pătrate

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
ro: milă pătrată;mile pătrate;mi²;milă²;mile²;mile^2;mi pătrate

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
ro: %1 mile pătrate

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
ro[0]: %1 milă pătrată
ro[1]: %1 mile pătrate
ro[2]: %1 de mile pătrate

en: Binary Data
ro: Date binare

en: Binary Data Size
ro: Dimensiune date binare

[ctx: binary data unit symbol]
en: YiB
ro: YiO

[ctx: unit description in lists]
en: yobibits
ro: yobibiți

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yobibits
ro: %1 yobibiți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yobibit | %1 yobibits
ro[0]: %1 yobibit
ro[1]: %1 yobibiți
ro[2]: %1 de yobibiți

[ctx: binary data unit symbol]
en: YB
ro: YO

[ctx: unit description in lists]
en: yottabytes
ro: yottaocteți

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabytes
ro: %1 yottaocteți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabyte | %1 yottabytes
ro[0]: %1 yottaoctet
ro[1]: %1 yottaocteți
ro[2]: %1 de yottaocteți

[ctx: unit description in lists]
en: yottabits
ro: yottabiți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Yb;yottabit;yottabits
ro: Yb;yottabit;yottabiți

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottabits
ro: %1 yottabiți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottabit | %1 yottabits
ro[0]: %1 yottabit
ro[1]: %1 yottabiți
ro[2]: %1 de yottabiți

[ctx: binary data unit symbol]
en: ZiB
ro: ZiO

[ctx: binary data unit symbol]
en: ZB
ro: ZO

[ctx: binary data unit symbol]
en: EiB
ro: EiO

en: Currency
ro: Monedă

en: From ECB
ro: Din BCE

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
ro: euro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
ro: %1 euro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 euro | %1 euros
ro[0]: %1 euro
ro[1]: %1 euro
ro[2]: %1 de euro

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
ro: șiling;șilingi;ATS;ats;austria

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
ro: %1 șilingi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
ro[0]: %1 șiling
ro[1]: %1 șilingi
ro[2]: %1 de șilingi

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ro: franc;franci;BEF;bef;belgia

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
ro: %1 franci belgieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
ro[0]: %1 franc belgian
ro[1]: %1 franci belgieni
ro[2]: %1 de franci belgieni

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
ro: gulden;guldeni;gulden olandez;guldeni olandezi;NLG

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
ro: %1 guldeni olandezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
ro[0]: %1 gulden olandez
ro[1]: %1 guldeni olandezi
ro[2]: %1 de guldeni olandezi

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
ro: markka;mărci;marcă;FIM;fim;finlanda;mk

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
ro: %1 mărci

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
ro[0]: %1 marcă
ro[1]: %1 mărci
ro[2]: %1 de mărci

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ro: franc;franci;FRF;frf;franța

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
ro: %1 franci francezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
ro[0]: %1 franc francez
ro[1]: %1 franci francezi
ro[2]: %1 de franci francezi

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
ro: marcă;mărci;DM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
ro: %1 mărci

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
ro[0]: %1 marcă
ro[1]: %1 mărci
ro[2]: %1 de mărci

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
ro: liră irlandeză;lire irlandeze;IEP;iep;irlanda

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
ro: %1 lire irlandeze

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
ro[0]: %1 liră irlandeză
ro[1]: %1 lire irlandeze
ro[2]: %1 de lire irlandeze

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
ro: liră;lire;italia;ITL;itl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
ro: %1 lire italiane

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
ro[0]: %1 liră italiană
ro[1]: %1 lire italiane
ro[2]: %1 de lire italiane

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
ro: franc;franci;LUF;luf;luxemburg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
ro: %1 franci luxemburghezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
ro[0]: %1 franc luxemburghez
ro[1]: %1 franci luxemburghezi
ro[2]: %1 de franci luxemburghezi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
ro: %1 eșcude

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 escudo | %1 escudos
ro[0]: %1 eșcudă
ro[1]: %1 eșcude
ro[2]: %1 de eșcude

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
ro: %1 pesete

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 peseta | %1 pesetas
ro[0]: %1 pesetă
ro[1]: %1 pesete
ro[2]: %1 de pesete

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
ro: drahmă;drahme;GRD;grd;grecia

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
ro: %1 drahme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
ro[0]: %1 drahmă
ro[1]: %1 drahme
ro[2]: %1 de drahme

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
ro: tolar;tolari;SIT

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
ro: %1 tolari

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
ro[0]: %1 tolar
ro[1]: %1 tolari
ro[2]: %1 de tolari

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
ro: liră cipriotă;lira cipriotă;lire cipriote

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
ro: %1 lire cipriote

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
ro[0]: %1 liră cipriotă
ro[1]: %1 lire cipriote
ro[2]: %1 de lire cipriote

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
ro: lira malteză;lire malteze

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
ro: %1 lire malteze

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
ro[0]: %1 lira malteză
ro[1]: %1 lire malteze
ro[2]: %1 de lire malteze

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
ro: coroană slovacă;coroane slovace;SKK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
ro: %1 coroane slovace

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
ro[0]: %1 coroană slovacă
ro[1]: %1 coroane slovace
ro[2]: %1 de coroane slovace

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
ro: %1 dolari americani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
ro[0]: %1 dolar american
ro[1]: %1 dolari americani
ro[2]: %1 de dolari americani

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
ro: yen;yeni;yen japonez;yeni japonezi;JPY

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
ro: %1 yeni japonezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
ro[0]: %1 yen japonez
ro[1]: %1 yeni japonezi
ro[2]: %1 de yeni japonezi

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
ro: levă;leve;BGN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
ro: %1 leve

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
ro[0]: %1 levă
ro[1]: %1 leve
ro[2]: %1 de leve

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
ro: coroană cehă;coroane cehe;CZK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
ro: %1 coroane cehe

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
ro[0]: %1 coroană cehă
ro[1]: %1 coroane cehe
ro[2]: %1 de coroane cehe

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
ro: coroană daneză;coroane daneze;DKK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
ro: %1 coroane daneze

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
ro[0]: %1 coroană daneză
ro[1]: %1 coroane daneze
ro[2]: %1 de coroane daneze

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
ro: coroană estoniană;coroane estoniene;EEK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
ro: %1 coroane estoniene

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
ro[0]: %1 coroană estoniană
ro[1]: %1 coroane estoniene
ro[2]: %1 de coroane estoniene

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
ro: liră;lire;liră sterlină;lire sterline;GBP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
ro: %1 lire sterline

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
ro[0]: %1 liră sterlină
ro[1]: %1 lire sterline
ro[2]: %1 de lire sterline

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
ro: forint;forinți;HUF

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 forint
ro: %1 forinți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 forint | %1 forint
ro[0]: %1 forint
ro[1]: %1 forinți
ro[2]: %1 de forinți

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
ro: litas lituanian;litași lituanieni;LTL

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 litas
ro: %1 litași lituanieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 litas | %1 litai
ro[0]: %1 litas lituanian
ro[1]: %1 litași lituanieni
ro[2]: %1 de litași lituanieni

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
ro: lats;lati;LVL

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lats | %1 lati
ro[0]: %1 lats
ro[1]: %1 lati
ro[2]: %1 de lati

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
ro: zlot;zloți;PLN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
ro: %1 zloți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
ro[0]: %1 zlot
ro[1]: %1 zloți
ro[2]: %1 de zloți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
ro[0]: %1 leu
ro[1]: %1 lei
ro[2]: %1 de lei

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
ro: coroană suedeză;coroane suedeze;SEK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
ro: %1 coroane suedeze

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
ro[0]: %1 coroană suedeză
ro[1]: %1 coroane suedeze
ro[2]: %1 de coroane suedeze

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
ro: %1 franci elvețieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
ro[0]: %1 franc elvețian
ro[1]: %1 franci elvețieni
ro[2]: %1 de franci elvețieni

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
ro: coroană norvegiană;coroane norvegiene;NOK

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
ro: %1 coroane norvegiene

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
ro[0]: %1 coroană norvegiană
ro[1]: %1 coroane norvegiene
ro[2]: %1 de coroane norvegiene

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
ro: kuna;kune;HRK

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
ro[0]: %1 kuna
ro[1]: %1 kune
ro[2]: %1 de kune

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
ro: %1 ruble

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
ro[0]: %1 rublă
ro[1]: %1 ruble
ro[2]: %1 de ruble

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
ro: liră turcească;lire turcești;TRY

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
ro: %1 lire turcești

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
ro[0]: %1 liră turcească
ro[1]: %1 lire turcești
ro[2]: %1 de lire turcești

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
ro: dolar australian;dolari australieni;AUD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
ro: %1 dolari australieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
ro[0]: %1 dolar australian
ro[1]: %1 dolari australieni
ro[2]: %1 de dolari australieni

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 reais
ro: %1 reali brazilieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 real | %1 reais
ro[0]: %1 real brazilian
ro[1]: %1 reali brazilieni
ro[2]: %1 de reali brazilieni

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
ro: dolar canadian;dolari canadieni;CAD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
ro: %1 dolari canadieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
ro[0]: %1 dolar canadian
ro[1]: %1 dolari canadieni
ro[2]: %1 de dolari canadieni

[ctx: Chinese Yuan - unit synonyms for matching user input]
en: yuan
ro: yuani

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
ro: %1 yuani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
ro[0]: %1 yuan
ro[1]: %1 yuani
ro[2]: %1 de yuani

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
ro: dolar Hong Kong;dolari Hong Kong;HKD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
ro: %1 dolari Hong Kong

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
ro[0]: %1 dolar Hong Kong
ro[1]: %1 dolari Hong Kong
ro[2]: %1 de dolari Hong Kong

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
ro: rupie indoneziană;rupii indoneziene;IDR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
ro: %1 rupii indoneziene

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
ro[0]: %1 rupie indoneziană
ro[1]: %1 rupii indoneziene
ro[2]: %1 de rupii indoneziene

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
ro: rupie indiană;rupii indiene;INR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
ro: %1 rupii indiene

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
ro[0]: %1 rupie indiană
ro[1]: %1 rupii indiene
ro[2]: %1 de rupii indiene

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
ro: won sud coreean;woni sud coreeni;KRW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 won
ro: %1 woni sud coreeni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 won | %1 won
ro[0]: %1 won sud coreean
ro[1]: %1 woni sud coreeni
ro[2]: %1 de woni sud coreeni

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
ro: peso mexican;peso mexicani;MXN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
ro: %1 peso mexicani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
ro[0]: %1 peso mexican
ro[1]: %1 peso mexicani
ro[2]: %1 de peso mexicani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
ro[0]: %1 ringgit
ro[1]: %1 ringgit
ro[2]: %1 de ringgit

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
ro: dolar neozeelandez;dolari neozeelandezi;NZD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
ro: %1 dolari neozeelandezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
ro[0]: %1 dolar neozeelandez
ro[1]: %1 dolari neozeelandezi
ro[2]: %1 de dolari neozeelandezi

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
ro: peso filipinez;peso filipinezi;PHP

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
ro: %1 peso filipinezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
ro[0]: %1 peso filipinez
ro[1]: %1 peso filipinezi
ro[2]: %1 de peso filipinezi

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
ro: dolar singaporez;dolari singaporezi;SGD

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
ro: %1 dolari singaporezi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
ro[0]: %1 dolar singaporez
ro[1]: %1 dolari singaporezi
ro[2]: %1 de dolari singaporezi

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
ro: baht;THB

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
ro: rand sud african;ranzi sud africani;ZAR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
ro: %1 ranzi sud africani

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
ro[0]: %1 rand sud african
ro[1]: %1 ranzi sud africani
ro[2]: %1 de ranzi sud africani

en: Density
ro: Densitate

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
ro: kilograme pe metru cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
ro: kilogram pe metru cub;kilograme pe metru cub;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
ro: %1 kilograme pe metru cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
ro[0]: %1 kilogram pe metru cub
ro[1]: %1 kilograme pe metru cub
ro[2]: %1 de kilograme pe metru cub

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
ro: kilograme pe litru

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
ro: kilogram pe litru;kilograme pe litru;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
ro: %1 kilograme pe litru

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
ro[0]: %1 kilogram pe litru
ro[1]: %1 kilograme pe litru
ro[2]: %1 de kilograme pe litru

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
ro: grame pe litru

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
ro: gram pe litru;grame pe litru;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
ro: %1 grame pe litru

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
ro[0]: %1 gram pe litru
ro[1]: %1 grame pe litru
ro[2]: %1 de grame pe litru

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
ro: grame pe mililitru

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
ro: gram pe mililitru;grame pe mililitru;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
ro: %1 grame pe mililitru

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
ro[0]: %1 gram pe mililitru
ro[1]: %1 grame pe mililitru
ro[2]: %1 de grame pe mililitru

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
ro: uncii pe țol cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
ro: uncie pe țol cub;uncii pe țol cub;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
ro: %1 uncii pe țol cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
ro[0]: %1 uncie pe țol cub
ro[1]: %1 uncii pe țol cub
ro[2]: %1 de uncii pe țol cub

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
ro: uncii pe picior cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
ro: uncie pe picior cub;uncii pe picior cub;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
ro: %1 uncii pe picior cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
ro[0]: %1 uncie pe picior cub
ro[1]: %1 uncii pe picior cub
ro[2]: %1 de uncii pe picior cub

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
ro: livre pe țol cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
ro: livră pe țol cub;livre pe țol cub;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
ro: %1 livre pe țol cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
ro[0]: %1 livră pe țol cub
ro[1]: %1 livre pe țol cub
ro[2]: %1 de livre pe țol cub

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
ro: livre pe picior cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
ro: livră pe picior cub;livre pe picior cub;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
ro: %1 livre pe picior cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
ro[0]: %1 livră pe picior cub
ro[1]: %1 livre pe picior cub
ro[2]: %1 de livre pe picior cub

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
ro: livre pe yard cub

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
ro: livră pe yard cub;livre pe yard cub;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
ro: %1 livre pe yard cub

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
ro[0]: %1 livră pe yard cub
ro[1]: %1 livre pe yard cub
ro[2]: %1 de livre pe yard cub

en: Energy
ro: Energie

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
ro: yottajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottajoule;yottajoules;YJ
ro: yottajoul;yottajouli;YJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
ro: %1 yottajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottajoule | %1 yottajoules
ro[0]: %1 yottajoul
ro[1]: %1 yottajouli
ro[2]: %1 de yottajouli

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
ro: zettajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettajoule;zettajoules;ZJ
ro: zettajoul;zettajouli;ZJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
ro: %1 zettajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettajoule | %1 zettajoules
ro[0]: %1 zettajoul
ro[1]: %1 zettajouli
ro[2]: %1 de zettajouli

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
ro: exajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exajoule;exajoules;EJ
ro: exajoul;exajouli;EJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
ro: %1 exajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exajoule | %1 exajoules
ro[0]: %1 exajoul
ro[1]: %1 exajouli
ro[2]: %1 de exajouli

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
ro: petajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petajoule;petajoules;PJ
ro: petajoul;petajouli;PJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
ro: %1 petajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petajoule | %1 petajoules
ro[0]: %1 petajoul
ro[1]: %1 petajouli
ro[2]: %1 de petajouli

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
ro: terajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terajoule;terajoules;TJ
ro: terajoul;terajouli;TJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
ro: %1 terajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terajoule | %1 terajoules
ro[0]: %1 terajoul
ro[1]: %1 terajouli
ro[2]: %1 de terajouli

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
ro: gigajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
ro: gigajoul;gigajouli;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
ro: %1 gigajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
ro[0]: %1 gigajoul
ro[1]: %1 gigajouli
ro[2]: %1 de gigajouli

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
ro: megajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megajoule;megajoules;MJ
ro: megajoul;megajouli;MJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
ro: %1 megajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megajoule | %1 megajoules
ro[0]: %1 megajoul
ro[1]: %1 megajouli
ro[2]: %1 de megajouli

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
ro: kilojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
ro: kilojoul;kilojouli;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
ro: %1 kilojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
ro[0]: %1 kilojoul
ro[1]: %1 kilojouli
ro[2]: %1 de kilojouli

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
ro: hectojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
ro: hectojouli;hectojouli;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
ro: %1 hectojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
ro[0]: %1 hectojoul
ro[1]: %1 hectojouli
ro[2]: %1 de hectojouli

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
ro: decajouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
ro: decajoul;decajouli;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
ro: %1 decajouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
ro[0]: %1 decajoul
ro[1]: %1 decajouli
ro[2]: %1 de decajouli

[ctx: unit description in lists]
en: joules
ro: jouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule;joules;J
ro: joul;jouli;J

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
ro: %1 jouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule | %1 joules
ro[0]: %1 joul
ro[1]: %1 jouli
ro[2]: %1 de jouli

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
ro: decijouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decijoule;decijoules;dJ
ro: decijoul;decijouli;dJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
ro: %1 decijouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decijoule | %1 decijoules
ro[0]: %1 decijoul
ro[1]: %1 decijouli
ro[2]: %1 de decijouli

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
ro: centijouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centijoule;centijoules;cJ
ro: centijoul;centijouli;cJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
ro: %1 centijouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centijoule | %1 centijoules
ro[0]: %1 centijoul
ro[1]: %1 centijouli
ro[2]: %1 de centijouli

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
ro: milijouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
ro: milijoul;milijouli;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
ro: %1 milijouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
ro[0]: %1 milijoul
ro[1]: %1 milijouli
ro[2]: %1 de milijouli

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
ro: microjouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
ro: microjoul;microjouli;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
ro: %1 microjouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
ro[0]: %1 microjoul
ro[1]: %1 microjouli
ro[2]: %1 de microjouli

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
ro: nanojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanojoule;nanojoules;nJ
ro: nanojoul;nanojouli;nJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
ro: %1 nanojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanojoule | %1 nanojoules
ro[0]: %1 nanojoul
ro[1]: %1 nanojouli
ro[2]: %1 de nanojouli

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
ro: picojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
ro: picojoul;picojouli;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
ro: %1 picojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
ro[0]: %1 picojoul
ro[1]: %1 picojouli
ro[2]: %1 de picojouli

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
ro: femtojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtojoule;femtojoules;fJ
ro: femtojoul;femtojouli;fJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
ro: %1 femtojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtojoule | %1 femtojoules
ro[0]: %1 femtojoul
ro[1]: %1 femtojouli
ro[2]: %1 de femtojouli

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
ro: attojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attojoule;attojoules;aJ
ro: attojoul;attojouli;aJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
ro: %1 attojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attojoule | %1 attojoules
ro[0]: %1 attojoul
ro[1]: %1 attojouli
ro[2]: %1 de attojouli

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
ro: zeptojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptojoule;zeptojoules;zJ
ro: zeptojoul;zeptojouli;zJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
ro: %1 zeptojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptojoule | %1 zeptojoules
ro[0]: %1 zeptojoul
ro[1]: %1 zeptojouli
ro[2]: %1 de zeptojouli

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
ro: yoctojouli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
ro: yoctojoul;yoctojouli;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
ro: %1 yoctojouli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
ro[0]: %1 yoctojoul
ro[1]: %1 yoctojouli
ro[2]: %1 de yoctojouli

[ctx: energy unit symbol]
en: GDA
ro: DZR

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
ro: doza zilnică recomandată

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
ro: doza zilnică recomandată;DZR

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
ro: %1 doza zilnică recomandată

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
ro[0]: %1 doza zilnică recomandată
ro[1]: %1 doza zilnică recomandată
ro[2]: %1 doza zilnică recomandată

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
ro: electronvolți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
ro: electronvolt;electronvolți;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
ro: %1 electronvolți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
ro[0]: %1 electronvolt
ro[1]: %1 electronvolți
ro[2]: %1 de electronvolți

[ctx: energy unit symbol]
en: J/mol
ro: J/ml

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
ro: joul pe mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
ro: joul pe mol;jouli pe mol;joulemol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
ro: %1 jouli pe mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
ro[0]: %1 joul pe mol
ro[1]: %1 jouli pe mol
ro[2]: %1 de jouli pe mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
ro: kilojouli pe mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
ro: kilojoul pe mol;kilojouli pe mol;kilojoulmol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
ro: %1 kilojouli pe mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
ro[0]: %1 kilojoul pe mol
ro[1]: %1 kilojouli pe mol
ro[2]: %1 de kilojouli pe mol

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
ro: rydbergi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rydberg;rydbergs;Ry
ro: rydberg;rydbergi;Ry

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
ro: %1 rydbergi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rydberg | %1 rydbergs
ro[0]: %1 rydberg
ro[1]: %1 rydbergi
ro[2]: %1 de rydbergi

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
ro: kilocalorii

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
ro: kilocalorie;kilocalorii;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
ro: %1 kilocalorii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
ro[0]: %1 kilocalorie
ro[1]: %1 kilocalorii
ro[2]: %1 de kilocalorii

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
ro: lungimea de undă a luminii în nanometrii

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
ro: nm;lungime de undă

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
ro: %1 nanometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
ro[0]: %1 nanometru
ro[1]: %1 nanometri
ro[2]: %1 de nanometri

en: Force
ro: Forță

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
ro: yottanewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottanewton;yottanewtons;YN
ro: yottanewton;yottanewtoni;YN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
ro: %1 yottanewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottanewton | %1 yottanewtons
ro[0]: %1 yottanewton
ro[1]: %1 yottanewtoni
ro[2]: %1 de yottanewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
ro: zettanewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettanewton;zettanewtons;ZN
ro: zettanewton;zettanewtoni;ZN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
ro: %1 zettanewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettanewton | %1 zettanewtons
ro[0]: %1 zettanewton
ro[1]: %1 zettanewtoni
ro[2]: %1 de zettanewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
ro: exanewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exanewton;exanewtons;EN
ro: exanewton;exanewtoni;EN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
ro: %1 exanewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exanewton | %1 exanewtons
ro[0]: %1 exanewton
ro[1]: %1 exanewtoni
ro[2]: %1 de exanewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
ro: petanewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petanewton;petanewtons;PN
ro: petanewton;petanewtoni;PN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
ro: %1 petanewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petanewton | %1 petanewtons
ro[0]: %1 petanewton
ro[1]: %1 petanewtoni
ro[2]: %1 de petanewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
ro: teranewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teranewton;teranewtons;TN
ro: teranewton;teranewtoni;TN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
ro: %1 teranewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teranewton | %1 teranewtons
ro[0]: % teranewton
ro[1]: %1 teranewtoni
ro[2]: %1 de teranewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
ro: giganewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
ro: giganewton;giganewtoni;GN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
ro: %1 giganewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 giganewton | %1 giganewtons
ro[0]: %1 giganewton
ro[1]: %1 giganewtoni
ro[2]: %1 de giganewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
ro: meganewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meganewton;meganewtons;MN
ro: meganewton;meganewtoni;MN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
ro: %1 meganewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meganewton | %1 meganewtons
ro[0]: %1 meganewton
ro[1]: %1 meganewtoni
ro[2]: %1 de meganewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
ro: kilonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
ro: kilonewton;kilonewtoni;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
ro: %1 kilonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilonewton | %1 kilonewtons
ro[0]: %1 kilonewton
ro[1]: %1 kilonewtoni
ro[2]: %1 de kilonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
ro: hectonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
ro: hectonewton;hectonewtoni;hN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
ro: %1 hectonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
ro[0]: %1 hectonewton
ro[1]: %1 hectonewtoni
ro[2]: %1 de hectonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
ro: decanewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
ro: decanewton;decanewtoni;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
ro: %1 decanewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
ro[0]: %1 decanewton
ro[1]: %1 decanewtoni
ro[2]: %1 de decanewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
ro: newtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: newton;newtons;N
ro: newton;newtoni;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
ro: %1 newtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 newton | %1 newtons
ro[0]: %1 newton
ro[1]: %1 newtoni
ro[2]: %1 de newtoni

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
ro: decinewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decinewton;decinewtons;dN
ro: decinewton;decinewtoni;dN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
ro: %1 decinewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decinewton | %1 decinewtons
ro[0]: %1 decinewton
ro[1]: %1 decinewtoni
ro[2]: %1 de decinewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
ro: centinewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centinewton;centinewtons;cN
ro: centinewton;centinewtoni;cN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
ro: %1 centinewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centinewton | %1 centinewtons
ro[0]: %1 centinewton
ro[1]: %1 centinewtoni
ro[2]: %1 de centinewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
ro: milinewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
ro: milinewton;milinewtoni;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
ro: %1 milinewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
ro[0]: %1 milinewton
ro[1]: %1 milinewtoni
ro[2]: %1 de milinewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
ro: micronewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
ro: micronewton;micronewtoni;µN;uN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
ro: %1 micronewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
ro[0]: %1 micronewton
ro[1]: %1 micronewtoni
ro[2]: %1 de micronewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
ro: nanonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanonewton;nanonewtons;nN
ro: nanonewton;nanonewtoni;nN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
ro: %1 nanonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanonewton | %1 nanonewtons
ro[0]: %1 nanonewton
ro[1]: %1 nanonewtoni
ro[2]: %1 de nanonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
ro: piconewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
ro: piconewton;piconewtoni;pN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
ro: %1 piconewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
ro[0]: %1 piconewton
ro[1]: %1 piconewtoni
ro[2]: %1 de piconewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
ro: femtonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtonewton;femtonewtons;fN
ro: femtonewton;femtonewtoni;fN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
ro: %1 femtonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtonewton | %1 femtonewtons
ro[0]: %1 femtonewton
ro[1]: %1 femtonewtoni
ro[2]: %1 de femtonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
ro: attonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attonewton;attonewtons;aN
ro: attonewton;attonewtoni;aN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
ro: %1 attonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attonewton | %1 attonewtons
ro[0]: %1 attonewton
ro[1]: %1 attonewtoni
ro[2]: %1 de attonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
ro: zeptonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptonewton;zeptonewtons;zN
ro: zeptonewton;zeptonewtoni;zN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
ro: %1 zeptonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptonewton | %1 zeptonewtons
ro[0]: %1 zeptonewton
ro[1]: %1 zeptonewtoni
ro[2]: %1 de zeptonewtoni

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
ro: yoctonewtoni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
ro: yoctonewton;yoctonewtoni;yN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
ro: %1 yoctonewtoni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
ro[0]: %1 yoctonewton
ro[1]: %1 yoctonewtoni
ro[2]: %1 de yoctonewtoni

[ctx: force unit symbol]
en: dyn
ro: dină

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
ro: dine

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
ro: dină;dine;dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
ro: %1 dine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
ro[0]: %1 dină
ro[1]: %1 dine
ro[2]: %1 de dine

[ctx: force unit symbol]
en: kp
ro: kgf

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
ro: kilograme forță

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
ro: kilogram forță;kilograme forță;kgf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
ro: %1 kilograme forță

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
ro[0]: %1 kilogram forță
ro[1]: %1 kilograme forță
ro[2]: %1 de kilograme forță

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
ro: livre forță

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
ro: livră forță;livre forță;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
ro: %1 livre forță

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
ro[0]: %1 livră forță
ro[1]: %1 livre forță
ro[2]: %1 de livre forță

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
ro: poundal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
ro: poundal;poundali;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
ro: %1 poundali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
ro[0]: %1 poundal
ro[1]: %1 poundali
ro[2]: %1 de poundali

en: Frequency
ro: Frecvență

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
ro: yottaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottahertz;yottahertzs;YHz
ro: yottaherț;yottaherți;YHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
ro: %1 yottaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottahertz | %1 yottahertzs
ro[0]: %1 yottaherț
ro[1]: %1 yottaherți
ro[2]: %1 de yottaherți

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
ro: zettaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
ro: zettaherț;zettaherți;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
ro: %1 zettaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettahertz | %1 zettahertzs
ro[0]: %1 zettaherț
ro[1]: %1 zettaherți
ro[2]: %1 de zettaherți

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
ro: exaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exahertz;exahertzs;EHz
ro: exaherț;exaherți;EHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
ro: %1 exaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exahertz | %1 exahertzs
ro[0]: %1 exaherț
ro[1]: %1 exaherți
ro[2]: %1 de exaherți

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
ro: petaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
ro: petaherț;petaherți;PHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
ro: %1 petaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petahertz | %1 petahertzs
ro[0]: %1 petaherț
ro[1]: %1 petaherți
ro[2]: %1 de petaherți

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
ro: teraherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terahertz;terahertzs;THz
ro: teraherț;teraherți;THz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
ro: %1 teraherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terahertz | %1 terahertzs
ro[0]: %1 teraherț
ro[1]: %1 teraherți
ro[2]: %1 de teraherți

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
ro: gigaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
ro: gigaherț;gigaherți;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
ro: %1 gigaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
ro[0]: %1 gigaherț
ro[1]: %1 gigaherți
ro[2]: %1 de gigaherți

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
ro: megaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megahertz;megahertzs;MHz
ro: megaherț;megaherți;MHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
ro: %1 megaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megahertz | %1 megahertzs
ro[0]: %1 megaherț
ro[1]: %1 megaherți
ro[2]: %1 de megaherți

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
ro: kiloherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
ro: kiloherț;kiloherți;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
ro: %1 kiloherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
ro[0]: %1 kiloherț
ro[1]: %1 kiloherți
ro[2]: %1 de kiloherți

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
ro: hectoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
ro: hectoherț;hectoherți;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
ro: %1 hectoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
ro[0]: %1 hectoherț
ro[1]: %1 hectoherți
ro[2]: %1 de hectoherți

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
ro: decaherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
ro: decaherț;decaherți;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
ro: %1 decaherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
ro[0]: %1 decaherț
ro[1]: %1 decaherți
ro[2]: %1 de decaherți

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
ro: herți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hertz;hertzs;Hz
ro: herț;herți;Hz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
ro: %1 herți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hertz | %1 hertzs
ro[0]: %1 herț
ro[1]: %1 herți
ro[2]: %1 de herți

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
ro: deciherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decihertz;decihertzs;dHz
ro: deciherț;deciherți;dHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
ro: %1 deciherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decihertz | %1 decihertzs
ro[0]: %1 deciherț
ro[1]: %1 deciherți
ro[2]: %1 de deciherți

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
ro: centiherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centihertz;centihertzs;cHz
ro: centiherț;centiherți;cHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
ro: %1 centiherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centihertz | %1 centihertzs
ro[0]: %1 centiherț
ro[1]: %1 centiherți
ro[2]: %1 de centiherți

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
ro: miliherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
ro: miliherț;miliherți;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
ro: %1 miliherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
ro[0]: %1 miliherț
ro[1]: %1 miliherți
ro[2]: %1 de miliherți

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
ro: microherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
ro: microherț;microherți;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
ro: %1 microherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
ro[0]: %1 microherț
ro[1]: %1 microherți
ro[2]: %1 de microherți

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
ro: nanoherț

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanohertz;nanohertzs;nHz
ro: nanoherț;nanoherți;nHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
ro: %1 nanoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanohertz | %1 nanohertzs
ro[0]: %1 nanoherț
ro[1]: %1 nanoherți
ro[2]: %1 de nanoherți

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
ro: picoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
ro: picoherț;picoherți;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
ro: %1 picoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
ro[0]: %1 picoherț
ro[1]: %1 picoherți
ro[2]: %1 de picoherți

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
ro: femtoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtohertz;femtohertzs;fHz
ro: femtoherț;femtoherți;fHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
ro: %1 femtoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtohertz | %1 femtohertzs
ro[0]: %1 femtoherț
ro[1]: %1 femtoherți
ro[2]: %1 de femtoherți

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
ro: attoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attohertz;attohertzs;aHz
ro: attoherț;attoherți;aHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
ro: %1 attoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attohertz | %1 attohertzs
ro[0]: %1 attoherț
ro[1]: %1 attoherți
ro[2]: %1 de attoherți

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
ro: zeptoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
ro: zeptoherț;zeptoherți;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
ro: %1 zeptoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptohertz | %1 zeptohertzs
ro[0]: %1 zeptoherț
ro[1]: %1 zeptoherți
ro[2]: %1 de zeptoherți

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
ro: yoctoherți

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
ro: yoctoherț;yoctoherți;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
ro: %1 yoctoherți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
ro[0]: %1 yoctoherț
ro[1]: %1 yoctoherți
ro[2]: %1 de yoctoherți

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
ro: rotații pe minut

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
ro: rotații pe minut;rotație pe minut;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
ro: %1 rotații pe minut

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
ro[0]: %1 rotație pe minut
ro[1]: %1 rotații pe minut
ro[2]: %1 de rotații pe minut

en: Fuel Efficiency
ro: Eficiența combustibilului

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
ro: litri la 100 de kilometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
ro: litri la 100 de kilometri;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
ro: %1 litri la 100 de kilometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
ro[0]: %1 litru la 100 de kilometri
ro[1]: %1 litri la 100 de kilometri
ro[2]: %1 de litri la 100 de kilometri

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
ro: mile pe galon SUA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
ro: milă pe galon SUA;mile pe galon SUA;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
ro: %1 mile pe galon SUA

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
ro[0]: %1 milă pe galon SUA
ro[1]: %1 mile pe galon SUA
ro[2]: %1 de mile pe galon SUA

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
ro: mile pe galon imperial

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
ro: %1 mile pe galon imperial

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
ro[0]: %1 milă pe galon imperial
ro[1]: %1 mile pe galon imperial
ro[2]: %1 de mile pe galon imperial

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
ro: kilometri pe litru

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
ro: kilometru pe litru;kilometri pe litru;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
ro: %1 kilometri pe litru

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
ro[0]: %1 kilometru pe litru
ro[1]: %1 kilometri pe litru
ro[2]: %1 de kilometri pe litru

en: Length
ro: Lungime

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
ro: yottametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
ro: yottametru;yottametri;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
ro: %1 yottametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
ro[0]: %1 yottametru
ro[1]: %1 yottametri
ro[2]: %1 de yottametri

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
ro: zettametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
ro: zettametru;zettametri;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
ro: %1 zettametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
ro[0]: %1 zettametru
ro[1]: %1 zettametri
ro[2]: %1 de zettametri

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
ro: exametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
ro: exametru;exametri;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
ro: %1 exametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
ro[0]: %1 exametru
ro[1]: %1 exametri
ro[2]: %1 de exametri

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
ro: petametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
ro: petametru;petametri;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
ro: %1 petametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
ro[0]: %1 petametru
ro[1]: %1 petametri
ro[2]: %1 de petametri

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
ro: terametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
ro: terametru;terametri;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
ro: %1 terametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
ro[0]: %1 terametru
ro[1]: %1 terametri
ro[2]: %1 de terametri

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
ro: gigametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
ro: gigametru;gigametri;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
ro: %1 gigametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
ro[0]: %1 gigametru
ro[1]: %1 gigametri
ro[2]: %1 de gigametri

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
ro: megametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
ro: megametru;megametri;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
ro: %1 megametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
ro[0]: %1 megametru
ro[1]: %1 megametri
ro[2]: %1 de megametri

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
ro: kilometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
ro: kilometru;kilometri;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
ro: %1 kilometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
ro[0]: %1 kilometru
ro[1]: %1 kilometri
ro[2]: %1 de kilometri

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
ro: hectometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
ro: hectometru;hectometri;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
ro: %1 hectometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
ro[0]: %1 hectometru
ro[1]: %1 hectometri
ro[2]: %1 de hectometri

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
ro: decametri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
ro: decametru;decametri;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
ro: %1 decametri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
ro[0]: %1 decametru
ro[1]: %1 decametri
ro[2]: %1 de decametri

[ctx: unit description in lists]
en: meters
ro: metri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
ro: metru;metri;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
ro: %1 metri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
ro[0]: %1 metru
ro[1]: %1 metri
ro[2]: %1 de metri

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
ro: decimetri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
ro: decimetru;decimetri;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
ro: %1 decimetri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
ro[0]: %1 decimetru
ro[1]: %1 decimetri
ro[2]: %1 de decimetri

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
ro: centimetri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
ro: centimetru;centimetri;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
ro: %1 centimetri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
ro[0]: %1 centimetru
ro[1]: %1 centimetri
ro[2]: %1 de centimetri

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
ro: milimetri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
ro: milimetru;milimetri;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
ro: %1 milimetri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
ro[0]: %1 milimetru
ro[1]: %1 milimetri
ro[2]: %1 de milimetri

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
ro: micrometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
ro: micrometru;micrometri;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
ro: %1 micrometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
ro[0]: %1 micrometru
ro[1]: %1 micrometri
ro[2]: %1 de micrometri

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
ro: nanometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
ro: nanometru;nanometri;nm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströms;Ångstroms;Angströms;Angstroms;Å
ro: Ångström;Ångstrom;Angström;Angstrom;Ångströmi;Ångstromi;Angströmi;Angstromi;Å

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
ro: %1 Ångströmi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Ångström | %1 Ångströms
ro[0]: %1 Ångström
ro[1]: %1 Ångströmi
ro[2]: %1 de Ångströmi

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
ro: picometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
ro: picometru;picometri;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
ro: %1 picometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
ro[0]: %1 picometru
ro[1]: %1 picometri
ro[2]: %1 de picometri

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
ro: femtometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
ro: femtometru;femtometri;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
ro: %1 femtometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
ro[0]: %1 femtometru
ro[1]: %1 femtometri
ro[2]: %1 de femtometri

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
ro: attometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
ro: attometru;attometri;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
ro: %1 attometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
ro[0]: %1 attometru
ro[1]: %1 attometri
ro[2]: %1 de attometri

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
ro: zeptometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
ro: zeptometru;zeptometri;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
ro: %1 zeptometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
ro[0]: %1 zeptometru
ro[1]: %1 zeptometri
ro[2]: %1 de zeptometri

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
ro: yoctometri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
ro: yoctometru;yoctometri;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
ro: %1 yoctometri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
ro[0]: %1 yoctometru
ro[1]: %1 yoctometri
ro[2]: %1 de yoctometri

[ctx: unit description in lists]
en: inches
ro: țoli

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
ro: țol;țoli;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
ro: %1 țoli

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
ro[0]: %1 țol
ro[1]: %1 țoli
ro[2]: %1 de țoli

[ctx: length unit symbol]
en: thou
ro: miimi de țol

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
ro: miimi de țol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
ro: miimi de țol;miime de țol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
ro: %1 miimi de țol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
ro[0]: %1 miime de țol
ro[1]: %1 miimi de țol
ro[2]: %1 de miimi de țol

[ctx: unit description in lists]
en: feet
ro: picioare

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
ro: picior;picioare;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
ro: %1 picioare

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
ro[0]: %1 picior
ro[1]: %1 picioare
ro[2]: %1 de picioare

[ctx: unit description in lists]
en: yards
ro: yarzi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
ro: yard;yarzi;yd

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
ro: %1 yarzi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
ro[0]: %1 yard
ro[1]: %1 yarzi
ro[2]: %1 de yarzi

[ctx: unit description in lists]
en: miles
ro: mile

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
ro: milă;mile;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
ro: %1 mile

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
ro[0]: %1 milă
ro[1]: %1 mile
ro[2]: %1 de mile

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
ro: mile nautice

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
ro: milă nautică;mile nautice;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
ro: %1 mile nautice

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
ro[0]: %1 milă nautică
ro[1]: %1 mile nautice
ro[2]: %1 de mile nautice

[ctx: length unit symbol]
en: ly
ro: al

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
ro: ani-lumină

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
ro: an-lumină;ani-lumină;al;anlumină;anilumină

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
ro: %1 ani-lumină

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
ro[0]: %1 an-lumină
ro[1]: %1 ani-lumină
ro[2]: %1 de ani-lumină

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
ro: parseci

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: parsec;parsecs;pc
ro: parsec;parseci;pc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
ro: %1 parseci

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 parsec | %1 parsecs
ro[0]: %1 parsec
ro[1]: %1 parseci
ro[2]: %1 de parseci

[ctx: length unit symbol]
en: au
ro: ua

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
ro: unități astronomicee

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
ro: unitate astronomică;unități astronomice;ua

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
ro: %1 unități astronomicee

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
ro[0]: %1 unitate astronomică
ro[1]: %1 unități astronomice
ro[2]: %1 de unități astronomice

en: Mass
ro: Masă

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
ro: yottagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
ro: yottagram;yottagrame;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
ro: %1 yottagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
ro[0]: %1 yottagram
ro[1]: %1 yottagrame
ro[2]: %1 de yottagrame

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
ro: zettagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
ro: zettagram;zettagrame;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
ro: %1 zettagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
ro[0]: %1 zettagram
ro[1]: %1 zettagrame
ro[2]: %1 de zettagrame

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
ro: exagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
ro: exagram;exagrame;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
ro: %1 exagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
ro[0]: %1 exagram
ro[1]: %1 exagrame
ro[2]: %1 de exagrame

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
ro: petagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
ro: petagram;petagrame;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
ro: %1 petagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
ro[0]: %1 petagram
ro[1]: %1 petagrame
ro[2]: %1 de petagrame

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
ro: teragrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
ro: teragram;teragrame;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
ro: %1 teragrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
ro[0]: %1 teragram
ro[1]: %1 teragrame
ro[2]: %1 de teragrame

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
ro: gigagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
ro: gigagram;gigagrame;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
ro: %1 gigagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
ro[0]: %1 gigagram
ro[1]: %1 gigagrame
ro[2]: %1 de gigagrame

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
ro: megagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
ro: megagram;megagrame;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
ro: %1 megagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
ro[0]: %1 megagram
ro[1]: %1 megagrame
ro[2]: %1 de megagrame

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
ro: kilograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
ro: kilogram;kilograme;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
ro: %1 kilograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
ro[0]: %1 kilogram
ro[1]: %1 kilograme
ro[2]: %1 de kilograme

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
ro: hectograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
ro: hectogram;hectograme;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
ro: %1 hectograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
ro[0]: %1 hectogram
ro[1]: %1 hectograme
ro[2]: %1 de hectograme

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
ro: decagrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
ro: decagram;decagrame;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
ro: %1 decagrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
ro[0]: %1 decagram
ro[1]: %1 decagrame
ro[2]: %1 decagrame

[ctx: unit description in lists]
en: grams
ro: grame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
ro: gram;grame;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
ro: %1 grame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
ro[0]: %1 gram
ro[1]: %1 grame
ro[2]: %1 de grame

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
ro: decigrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
ro: decigram;decigrame;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
ro: %1 decigrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
ro[0]: %1 decigram
ro[1]: %1 decigrame
ro[2]: %1 de decigrame

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
ro: centigrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
ro: centigram;centigrame;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
ro: %1 centigrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
ro[0]: %1 centigram
ro[1]: %1 centigrame
ro[2]: %1 de centigrame

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
ro: milligrame

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
ro: milligram;milligrame;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
ro: %1 milligrame

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
ro[0]: %1 milligram
ro[1]: %1 milligrame
ro[2]: %1 de milligrame

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
ro: micrograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
ro: microgram;micrograme;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
ro: %1 micrograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
ro[0]: %1 microgram
ro[1]: %1 micrograme
ro[2]: %1 de micrograme

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
ro: nanograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
ro: nanogram;nanograme;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
ro: %1 nanograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
ro[0]: %1 nanogram
ro[1]: %1 nanograme
ro[2]: %1 de nanograme

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
ro: picograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
ro: picogram;picograme;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
ro: %1 picograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
ro[0]: %1 picogram
ro[1]: %1 picograme
ro[2]: %1 de picograme

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
ro: femtograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
ro: femtogram;femtograme;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
ro: %1 femtograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
ro[0]: %1 femtogram
ro[1]: %1 femtograme
ro[2]: %1 de femtograme

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
ro: attograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
ro: attogram;attograme;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
ro: %1 attograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
ro[0]: %1 attogram
ro[1]: %1 attograme
ro[2]: %1 de attograme

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
ro: zeptograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
ro: zeptogram;zeptograme;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
ro: %1 zeptograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
ro[0]: %1 zeptogram
ro[1]: %1 zeptograme
ro[2]: %1 de zeptograme

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
ro: yoctograme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
ro: yoctogram;yoctograme;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
ro: %1 yoctograme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
ro[0]: %1 yoctogram
ro[1]: %1 yoctograme
ro[2]: %1 de yoctograme

[ctx: unit description in lists]
en: tons
ro: tone

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
ro: %1 tone

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
ro[0]: %1 tonă
ro[1]: %1 tone
ro[2]: %1 de tone

[ctx: unit description in lists]
en: carats
ro: carate

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
ro: %1 carate

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
ro[0]: %1 carat
ro[1]: %1 carate
ro[2]: %1 de carate

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
ro: livre

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
ro: %1 livre

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
ro[0]: %1 livră
ro[1]: %1 livre
ro[2]: %1 de livre

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
ro: uncii

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
ro: uncie;uncii;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
ro: %1 uncii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
ro[0]: %1 uncie
ro[1]: %1 uncii
ro[2]: %1 de uncii

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
ro: uncii de troia

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
ro: uncie de troia;uncii de troia;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
ro: %1 uncii de troia

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
ro[0]: %1 uncie de troia
ro[1]: %1 uncii de troia
ro[2]: %1 de uncii de troia

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
ro: kilonewton;kilonewtoni;kN

en: Power
ro: Putere

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
ro: yottawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
ro: yottawatt;yottawați;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
ro: %1 yottawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
ro[0]: %1 yottawatt
ro[1]: %1 yottawați
ro[2]: %1 de yottawați

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
ro: zettawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
ro: zettawatt;zettawați;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
ro: %1 zettawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
ro[0]: %1 zettawatt
ro[1]: %1 zettawați
ro[2]: %1 de zettawați

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
ro: exawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
ro: exawatt;exawați;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
ro: %1 exawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
ro[0]: %1 exawatt
ro[1]: %1 exawați
ro[2]: %1 de exawați

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
ro: petawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
ro: petawatt;petawați;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
ro: %1 petawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
ro[0]: %1 petawatt
ro[1]: %1 petawați
ro[2]: %1 de petawați

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
ro: terawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
ro: terawatt;terawați;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
ro: %1 terawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
ro[0]: %1 terawatt
ro[1]: %1 terawați
ro[2]: %1 de terawați

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
ro: gigawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
ro: gigawatt;gigawați;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
ro: %1 gigawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
ro[0]: %1 gigawatt
ro[1]: %1 gigawați
ro[2]: %1 de gigawați

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
ro: megawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
ro: megawatt;megawați;MW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
ro: %1 megawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megawatt | %1 megawatts
ro[0]: %1 megawatt
ro[1]: %1 megawați
ro[2]: %1 de megawați

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
ro: kilowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
ro: kilowatt;kilowați;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
ro: %1 kilowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
ro[0]: %1 kilowatt
ro[1]: %1 kilowați
ro[2]: %1 de kilowați

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
ro: hectowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
ro: hectowatt;hectowați;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
ro: %1 hectowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
ro[0]: %1 hectowatt
ro[1]: %1 hectowați
ro[2]: %1 de hectowați

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
ro: decawați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
ro: decawatt;decawați;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
ro: %1 decawați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
ro[0]: %1 decawatt
ro[1]: %1 decawați
ro[2]: %1 de decawați

[ctx: unit description in lists]
en: watts
ro: wați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
ro: watt;wați;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
ro: %1 wați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
ro[0]: %1 watt
ro[1]: %1 wați
ro[2]: %1 de wați

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
ro: deciwați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
ro: deciwatt;deciwați;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
ro: %1 deciwați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
ro[0]: %1 deciwatt
ro[1]: %1 deciwați
ro[2]: %1 de deciwați

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
ro: centiwați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
ro: centiwatt;centiwați;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
ro: %1 centiwați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
ro[0]: %1 centiwatt
ro[1]: %1 centiwați
ro[2]: %1 de centiwați

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
ro: milliwați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
ro: milliwatt;milliwați;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
ro: %1 milliwați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
ro[0]: %1 milliwatt
ro[1]: %1 milliwați
ro[2]: %1 de milliwați

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
ro: microwați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
ro: microwatt;microwați;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
ro: %1 microwați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
ro[0]: %1 microwatt
ro[1]: %1 microwați
ro[2]: %1 de microwați

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
ro: nanowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
ro: nanowatt;nanowați;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
ro: %1 nanowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
ro[0]: %1 nanowatt
ro[1]: %1 nanowați
ro[2]: %1 de nanowați

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
ro: picowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
ro: picowatt;picowați;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
ro: %1 picowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
ro[0]: %1 picowatt
ro[1]: %1 picowați
ro[2]: %1 de picowați

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
ro: femtowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
ro: femtowatt;femtowați;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
ro: %1 femtowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
ro[0]: %1 femtowatt
ro[1]: %1 femtowați
ro[2]: %1 de femtowați

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
ro: attowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
ro: attowatt;attowați;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
ro: %1 attowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
ro[0]: %1 attowatt
ro[1]: %1 attowați
ro[2]: %1 de attowați

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
ro: zeptowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
ro: zeptowatt;zeptowați;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
ro: %1 zeptowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
ro[0]: %1 zeptowatt
ro[1]: %1 zeptowați
ro[2]: %1 de zeptowați

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
ro: yoctowați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
ro: yoctowatt;yoctowați;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
ro: %1 yoctowați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
ro[0]: %1 yoctowatt
ro[1]: %1 yoctowați
ro[2]: %1 de yoctowați

[ctx: power unit symbol]
en: hp
ro: cp

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
ro: cai putere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
ro: cal putere;cai putere;hp;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
ro: %1 cai putere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
ro[0]: %1 cal putere
ro[1]: %1 cai putere
ro[2]: %1 de cai putere

en: Pressure
ro: Presiune

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
ro: yottapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
ro: yottapascal;yottapascali;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
ro: %1 yottapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
ro[0]: %1 yottapascal
ro[1]: %1 yottapascali
ro[2]: %1 de yottapascali

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
ro: zettapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
ro: zettapascal;zettapascali;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
ro: %1 zettapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
ro[0]: %1 zettapascal
ro[1]: %1 zettapascali
ro[2]: %1 de zettapascali

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
ro: exapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
ro: exapascal;exapascali;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
ro: %1 exapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
ro[0]: %1 exapascal
ro[1]: %1 exapascali
ro[2]: %1 de exapascali

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
ro: petapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
ro: petapascal;petapascali;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
ro: %1 petapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
ro[0]: %1 petapascal
ro[1]: %1 petapascali
ro[2]: %1 de petapascali

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
ro: terapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
ro: terapascal;terapascali;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
ro: %1 terapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
ro[0]: %1 terapascal
ro[1]: %1 terapascali
ro[2]: %1 de terapascali

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
ro: gigapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
ro: gigapascal;gigapascali;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
ro: %1 gigapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
ro[0]: %1 gigapascal
ro[1]: %1 gigapascali
ro[2]: %1 de gigapascali

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
ro: megapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
ro: megapascal;megapascali;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
ro: %1 megapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
ro[0]: %1 megapascal
ro[1]: %1 megapascali
ro[2]: %1 de megapascali

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
ro: kilopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
ro: kilopascal;kilopascali;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
ro: %1 kilopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
ro[0]: %1 kilopascal
ro[1]: %1 kilopascali
ro[2]: %1 de kilopascali

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
ro: hectopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
ro: hectopascal;hectopascali;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
ro: %1 hectopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
ro[0]: %1 hectopascal
ro[1]: %1 hectopascali
ro[2]: %1 de hectopascali

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
ro: decapascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
ro: decapascal;decapascali;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
ro: %1 decapascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
ro[0]: %1 decapascal
ro[1]: %1 decapascali
ro[2]: %1 de decapascali

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
ro: pascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
ro: pascal;pascali;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
ro: %1 pascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
ro[0]: %1 pascal
ro[1]: %1 pascali
ro[2]: %1 de pascali

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
ro: decipascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
ro: decipascal;decipascali;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
ro: %1 decipascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
ro[0]: %1 decipascal
ro[1]: %1 decipascali
ro[2]: %1 de decipascali

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
ro: centipascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
ro: centipascal;centipascali;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
ro: %1 centipascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
ro[0]: %1 centipascal
ro[1]: %1 centipascali
ro[2]: %1 de centipascali

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
ro: milipascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
ro: milipascal;milipascali;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
ro: %1 milipascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
ro[0]: %1 milipascal
ro[1]: %1 milipascali
ro[2]: %1 de milipascali

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
ro: micropascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
ro: micropascal;micropascali;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
ro: %1 micropascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
ro[0]: %1 micropascal
ro[1]: %1 micropascali
ro[2]: %1 de micropascali

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
ro: nanopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
ro: nanopascal;nanopascali;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
ro: %1 nanopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
ro[0]: %1 nanopascal
ro[1]: %1 nanopascali
ro[2]: %1 de nanopascali

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
ro: picopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
ro: picopascal;picopascali;pPA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
ro: %1 picopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
ro[0]: %1 picopascal
ro[1]: %1 picopascali
ro[2]: %1 de picopascali

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
ro: femtopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
ro: femtopascal;femtopascali;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
ro: %1 femtopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
ro[0]: %1 femtopascal
ro[1]: %1 femtopascali
ro[2]: %1 de femtopascali

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
ro: attopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
ro: attopascal;attopascali;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
ro: %1 attopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
ro[0]: %1 attopascal
ro[1]: %1 attopascali
ro[2]: %1 de attopascali

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
ro: zeptopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
ro: zeptopascal;zeptopascali;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
ro: %1 zeptopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
ro[0]: %1 zeptopascal
ro[1]: %1 zeptopascali
ro[2]: %1 de zeptopascali

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
ro: yoctopascali

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
ro: yoctopascal;yoctopascali;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
ro: %1 yoctopascali

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
ro[0]: %1 yoctopascal
ro[1]: %1 yoctopascali
ro[2]: %1 de yoctopascali

[ctx: unit description in lists]
en: bars
ro: bari

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
ro: bar;bari

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
ro: %1 bari

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
ro[0]: %1 bar
ro[1]: %1 bari
ro[2]: %1 de bari

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
ro: millibari

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
ro: millibar;millibari;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
ro: %1 millibari

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
ro[0]: %1 millibar
ro[1]: %1 millibari
ro[2]: %1 de millibari

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
ro: decibari

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
ro: decibar;decibari;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
ro: %1 decibari

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
ro[0]: %1 decibar
ro[1]: %1 decibari
ro[2]: %1 de decibari

[ctx: pressure unit symbol]
en: Torr
ro: torr

[ctx: unit description in lists]
en: Torr
ro: torr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Torr
ro: torr;torri

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 torr
ro: %1 torri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 torr | %1 torr
ro[0]: %1 torr
ro[1]: %1 torri
ro[2]: %1 de torri

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
ro: atmosfere tehnice

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
ro: atmosferă tehnică;atmosfere tehnice;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
ro: %1 atmosfere tehnice

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
ro[0]: %1 atmosferă tehnică
ro[1]: %1 atmosfere tehnice
ro[2]: %1 de atmosfere tehnice

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
ro: atmosfere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
ro: atmosferă;atmosfere;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
ro: %1 atmosfere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
ro[0]: %1 atmosferă
ro[1]: %1 atmosfere
ro[2]: %1 de atmosfere

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
ro: livre forță pe țoli pătrați

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
ro: livră forță pe țoli pătrați;livre forță pe țoli pătrați;livră forță pe țol pătrat;livre forță pe țol pătraț;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
ro: %1 livre forță pe țoli pătrați

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
ro[0]: %1 livră forță pe țol pătrat
ro[1]: %1 livre forță pe țoli pătrați
ro[2]: %1 de livre forță pe țoli pătrați

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
ro: țoli pe coloana de mercur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
ro: țol pe coloana de mercur;țoli pe coloana de mercur;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
ro: %1 țoli pe coloana de mercur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
ro[0]: %1 țol pe coloana de mercur
ro[1]: %1 țoli pe coloana de mercur
ro[2]: %1 de țoli pe coloana de mercur

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
ro: milimetri coloana de mercur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
ro: milimetru coloana de mercur;milimetri coloana de mercur;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
ro: %1 milimetri coloana de mercur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
ro[0]: %1 milimetru coloana de mercur
ro[1]: %1 milimetri coloana de mercur
ro[2]: %1 de milimetri coloana de mercur

en: Temperature
ro: Temperatură

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
ro: kelvini

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kelvin;kelvins;K
ro: kelvin;kelvini;K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
ro: %1 kelvini

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kelvin | %1 kelvins
ro[0]: %1 kelvin
ro[1]: %1 kelvini
ro[2]: %1 de kelvini

[ctx: unit description in lists]
en: Celsius
ro: celsius

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Celsius;°C;C
ro: celsius;°C;C

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
ro: %1 grade celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
ro[0]: %1 grad celsius
ro[1]: %1 grade celsius
ro[2]: %1 de grade celsius

[ctx: unit description in lists]
en: Fahrenheit
ro: fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Fahrenheit;°F;F
ro: fahrenheit;°F;F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
ro: %1 grade fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
ro[0]: %1 grad fahrenheit
ro[1]: %1 grade fahrenheit
ro[2]: %1 de grade fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: Rankine
ro: grade rankine

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rankine;°R;R;Ra
ro: grade rankine;°R;R;Ra

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
ro: %1 grade rankine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
ro[0]: %1 grad rankine
ro[1]: %1 grad rankine
ro[2]: %1 de grad rankine

[ctx: unit description in lists]
en: Delisle
ro: grade Delisle

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Delisle;°De;De
ro: grad Delisle;grade Delisle;°De;De

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
ro: %1 grade Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
ro[0]: %1 grad Delisle
ro[1]: %1 grade Delisle
ro[2]: %1 de grade Delisle

[ctx: unit description in lists]
en: Newton
ro: grade Newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
ro: grad Newton;grade Newton;°N;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
ro: %1 grade Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
ro[0]: %1 grad Newton
ro[1]: %1 grade Newton
ro[2]: %1 de grade Newton

[ctx: unit description in lists]
en: Réaumur
ro: grade Réaumur

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
ro: grad Réaumur;grade Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
ro: %1 grade Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
ro[0]: %1 grad Réaumur
ro[1]: %1 grade Réaumur
ro[2]: %1 de grade Réaumur

[ctx: unit description in lists]
en: Rømer
ro: grade Rømer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro
ro: grad Rømer;grade Rømer;°Rø;Rø;Romer;°Ro;Ro

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
ro: %1 grade Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
ro[0]: %1 grad Rømer
ro[1]: %1 grade Rømer
ro[2]: %1 de grade Rømer

en: Time
ro: Timp

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
ro: yottasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
ro: yottasecundă;yottasecunde;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
ro: %1 yottasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
ro[0]: %1 yottasecundă
ro[1]: %1 yottasecunde
ro[2]: %1 de yottasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
ro: zettasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
ro: zettasecundă;zettasecunde;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
ro: %1 zettasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
ro[0]: %1 zettasecundă
ro[1]: %1 zettasecunde
ro[2]: %1 zettasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
ro: exasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
ro: exasecundă;exasecunde;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
ro: %1 exasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
ro[0]: %1 exasecundă
ro[1]: %1 exasecunde
ro[2]: %1 de exasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
ro: petasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
ro: petasecundă;petasecunde;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
ro: %1 petasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
ro[0]: %1 petasecundă
ro[1]: %1 petasecunde
ro[2]: %1 de petasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
ro: terasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
ro: terasecundă;terasecunde;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
ro: %1 terasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
ro[0]: %1 terasecundă
ro[1]: %1 terasecunde
ro[2]: %1 de terasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
ro: gigasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
ro: gigasecundă;gigasecunde;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
ro: %1 gigasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
ro[0]: %1 gigasecundă
ro[1]: %1 gigasecunde
ro[2]: %1 de gigasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
ro: megasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
ro: megasecundă;megasecunde;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
ro: %1 megasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
ro[0]: %1 megasecundă
ro[1]: %1 megasecunde
ro[2]: %1 de megasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
ro: kilosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
ro: kilosecundă;kilosecunde;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
ro: %1 kilosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
ro[0]: %1 kilosecundă
ro[1]: %1 kilosecunde
ro[2]: %1 de kilosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
ro: hectosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
ro: hectosecundă;hectosecunde;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
ro: %1 hectosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
ro[0]: %1 hectosecundă
ro[1]: %1 hectosecunde
ro[2]: %1 de hectosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
ro: decasecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
ro: decasecundă;decasecunde;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
ro: %1 decasecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
ro[0]: %1 decasecundă
ro[1]: %1 decasecunde
ro[2]: %1 de decasecunde

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
ro: secunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
ro: secundă;secunde;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
ro: %1 secunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
ro[0]: %1 secundă
ro[1]: %1 secunde
ro[2]: %1 de secunde

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
ro: decisecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
ro: decisecundă;decisecunde;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
ro: %1 decisecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
ro[0]: %1 decisecundă
ro[1]: %1 decisecunde
ro[2]: %1 de decisecunde

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
ro: centisecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
ro: centisecundă;centisecunde;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
ro: %1 centisecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
ro[0]: %1 centisecundă
ro[1]: %1 centisecunde
ro[2]: %1 de centisecunde

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
ro: milisecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
ro: milisecundă;milisecunde;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
ro: %1 de milisecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
ro[0]: %1 milisecundă
ro[1]: %1 milisecunde
ro[2]: %1 de milisecunde

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
ro: microsecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
ro: microsecundă;microsecunde;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
ro: %1 microsecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
ro[0]: %1 microsecundă
ro[1]: %1 microsecunde
ro[2]: %1 de microsecunde

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
ro: nanosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
ro: nanosecundă;nanosecunde;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
ro: %1 nanosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
ro[0]: %1 nanosecundă
ro[1]: %1 nanosecunde
ro[2]: %1 de nanosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
ro: picosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
ro: picosecundă;picosecunde;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
ro: %1 picosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
ro[0]: %1 picosecundă
ro[1]: %1 picosecunde
ro[2]: %1 de picosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
ro: femtosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
ro: femtosecundă;femtosecunde;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
ro: %1 femtosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
ro[0]: %1 femtosecundă
ro[1]: %1 femtosecunde
ro[2]: %1 de femtosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
ro: attosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
ro: attosecundă;attosecunde;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
ro: %1 attosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
ro[0]: %1 attosecundă
ro[1]: %1 attosecunde
ro[2]: %1 de attosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
ro: zeptosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
ro: zeptosecundă;zeptosecunde;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
ro: %1 zeptosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
ro[0]: %1 zeptosecundă
ro[1]: %1 zeptosecunde
ro[2]: %1 de zeptosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
ro: yoctosecunde

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
ro: yoctosecundă;yoctosecunde;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
ro: %1 yoctosecunde

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
ro[0]: %1 yoctosecundă
ro[1]: %1 yoctosecunde
ro[2]: %1 de yoctosecunde

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
ro: minute

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
ro: minut;minute;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
ro: %1 minute

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

[ctx: unit description in lists]
en: hours
ro: ore

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
ro: oră;ore;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
ro: %1 ore

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
ro[0]: %1 oră
ro[1]: %1 ore
ro[2]: %1 de ore

[ctx: time unit symbol]
en: d
ro: z

[ctx: unit description in lists]
en: days
ro: zile

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
ro: zi;zile;z

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
ro: %1 zile

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: time unit symbol]
en: w
ro: săpt

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
ro: săptămâni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
ro: săptămână;săptămâni

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
ro: %1 săptămâni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
ro[0]: %1 săptămână
ro[1]: %1 săptămâni
ro[2]: %1 de săptămâni

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
ro: ani iulieni

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
ro: an iulian;ani iulieni;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
ro: %1 ani iulieni

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
ro[0]: %1 an iulian
ro[1]: %1 ani iulieni
ro[2]: %1 de ani iulieni

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
ro: ani bisecții

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
ro: an bisect;ani bisecți

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
ro: %1 ani bisecți

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
ro[0]: %1 an bisect
ro[1]: %1 ani bisecți
ro[2]: %1 de ani bisecți

[ctx: time unit symbol]
en: y
ro: yd

[ctx: unit description in lists]
en: year
ro: an

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
ro: an;ani;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
ro: %1 an

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
ro[0]: %1 an
ro[1]: %1 ani
ro[2]: %1 de ani

en: Speed
ro: Viteză

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
ro: metri pe secundă

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
ro: metru pe secundă;metrii pe secundă;m/s;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
ro: %1 metri pe secundă

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
ro[0]: %1 metru pe secundă
ro[1]: %1 metri pe secundă
ro[2]: %1 de metri pe secundă

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
ro: kilometri pe oră

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
ro: %1 kilometri pe oră

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
ro[0]: %1 kilometru pe oră
ro[1]: %1 kilometri pe oră
ro[2]: %1 de kilometri pe oră

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
ro: mile pe oră

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
ro: milă pe oră;mile pe oră;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
ro: %1 mile pe oră

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
ro[0]: %1 milă pe oră
ro[1]: %1 mile pe oră
ro[2]: %1 de mile pe oră

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
ro: picioare pe secundă

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
ro: picior pe secundă;picioare pe secundă;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
ro: %1 picioare pe secundă

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
ro[0]: %1 picior pe secundă
ro[1]: %1 picioare pe secundă
ro[2]: %1 de picioare pe secundă

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
ro: țoli pe secundă

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
ro: țol pe secundă;țoli pe secundă;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
ro: %1 țoli pe secundă

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
ro[0]: %1 țol pe secundă
ro[1]: %1 țoli pe secundă
ro[2]: %1 de țoli pe secundă

[ctx: velocity unit symbol]
en: kt
ro: ktd

[ctx: unit description in lists]
en: knots
ro: nodurii

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
ro: nod;noduri;milă nautice pe oră;mile nautice pe oră;kt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
ro: %1 noduri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
ro[0]: %1 nod
ro[1]: %1 noduri
ro[2]: %1 de noduri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
ro: mach;machi;viteza sunetului

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
ro: viteza luminii

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
ro: viteza luminii;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
ro: %1 viteza luminii

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
ro[0]: %1 viteza luminii
ro[1]: %1 viteza luminii
ro[2]: %1 viteza luminii

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
ro: beaufort

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
ro: beaufort;beauforți;bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
ro: %1 pe scara Beaufort

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
ro[0]: %1 pe scara Beaufort
ro[1]: %1 pe scara Beaufort
ro[2]: %1 pe scara Beaufort

en: Volume
ro: Volum

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
ro: yottametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
ro: yottametru cub;yottametri cubi;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
ro: %1 yottametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
ro[0]: %1 yottametru cub
ro[1]: %1 yottametri cubi
ro[2]: %1 de yottametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
ro: zettametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
ro: zettametru cub;zettametri cubi;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
ro: %1 zettametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
ro[0]: %1 zettametru cub
ro[1]: %1 zettametri cubi
ro[2]: %1 de zettametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
ro: exametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
ro: exametru cub;exametri cubi;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
ro: %1 exametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
ro[0]: %1 exametru cub
ro[1]: %1 exametri cubi
ro[2]: %1 de exametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
ro: petametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
ro: petametru cub;petametri cubi;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
ro: %1 petametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
ro[0]: %1 petametru cub
ro[1]: %1 petametri cubi
ro[2]: %1 de petametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
ro: terametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
ro: terametru cub;terametri cubi;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
ro: %1 terametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
ro[0]: %1 terametru cub
ro[1]: %1 terametri cubi
ro[2]: %1 de terametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
ro: gigametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
ro: gigametru cub;gigametri cubi;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
ro: %1 gigametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
ro[0]: %1 gigametru cub
ro[1]: %1 gigametri cubi
ro[2]: %1 de gigametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
ro: megametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
ro: megametru cub;megametri cubi;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
ro: %1 megametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
ro[0]: %1 megametru cub
ro[1]: %1 megametri cubi
ro[2]: %1 de megametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
ro: kilometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
ro: kilometru cub;kilometri cubi;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
ro: %1 kilometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
ro[0]: %1 kilometru cub
ro[1]: %1 kilometri cubi
ro[2]: %1 de kilometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
ro: hectometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
ro: hectometru cub;hectometri cubi;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
ro: %1 hectometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
ro[0]: %1 hectometru cub
ro[1]: %1 hectometri cubi
ro[2]: %1 de hectometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
ro: decametri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
ro: decametru cub;decametri cubi;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
ro: %1 decametri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
ro[0]: %1 decametru cub
ro[1]: %1 decametri cubi
ro[2]: %1 de decametri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
ro: metri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
ro: metru cub;metri cubi;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
ro: %1 metri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
ro[0]: %1 metru cub
ro[1]: %1 metri cubi
ro[2]: %1 metri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
ro: decimetri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
ro: decimetru cub;decimetri cubi;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
ro: %1 decimetri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
ro[0]: %1 decimetru cub
ro[1]: %1 decimetri cubi
ro[2]: %1 de decimetri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
ro: centimetri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
ro: centimetru cub;centimetri cubi;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
ro: %1 centimetri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
ro[0]: %1 centimetru cub
ro[1]: %1 centimetri cubi
ro[2]: %1 de centimetri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
ro: milimetri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
ro: milimetru cub;milimetri cubi;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
ro: %1 milimetri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
ro[0]: %1 milimetru cub
ro[1]: %1 milimetri cubi
ro[2]: %1 de milimetri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
ro: micrometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
ro: micrometru cub;micrometri cubi;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
ro: %1 micrometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
ro[0]: %1 micrometru cub
ro[1]: %1 micrometri cubi
ro[2]: %1 de micrometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
ro: nanometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
ro: nanometru cub;nanometri cubi;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
ro: %1 nanometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
ro[0]: %1 nanometru cub
ro[1]: %1 nanometri cubi
ro[2]: %1 de nanometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
ro: picometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
ro: picometru cub;picometri cubi;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
ro: %1 picometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
ro[0]: %1 picometru cub
ro[1]: %1 picometri cubi
ro[2]: %1 de picometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
ro: femtometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
ro: femtometru cub;femtometri cubi;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
ro: %1 femtometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
ro[0]: %1 femtometru cub
ro[1]: %1 femtometri cubi
ro[2]: %1 de femtometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
ro: attometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
ro: attometru cub;attometri cubi;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
ro: %1 attometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
ro[0]: %1 attometru cub
ro[1]: %1 attometri cubi
ro[2]: %1 de attometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
ro: zeptometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
ro: zeptometru cub;zeptometri cubi;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
ro: %1 zeptometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
ro[0]: %1 zeptometru cub
ro[1]: %1 zeptometri cubi
ro[2]: %1 de zeptometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
ro: yoctometri cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
ro: yoctometru cub;yoctometri cubi;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
ro: %1 yoctometri cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
ro[0]: %1 yoctometru cub
ro[1]: %1 yoctometri cubi
ro[2]: %1 de yoctometri cubi

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
ro: yottalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
ro: yottalitru;yottalitri;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
ro: %1 yottalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
ro[0]: %1 yottalitru
ro[1]: %1 yottalitri
ro[2]: %1 de yottalitri

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
ro: zettalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
ro: zettalitru;zettalitri;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
ro: %1 zettalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
ro[0]: %1 zettalitru
ro[1]: %1 zettalitri
ro[2]: %1 de zettalitri

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
ro: exalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
ro: exalitru;exalitri;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
ro: %1 exalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
ro[0]: %1 exalitru
ro[1]: %1 exalitri
ro[2]: %1 de exalitri

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
ro: petalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
ro: petalitru;petalitri;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
ro: %1 petalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
ro[0]: %1 petalitru
ro[1]: %1 petalitri
ro[2]: %1 de petalitri

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
ro: teralitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
ro: teralitru;teralitri;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
ro: %1 teralitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
ro[0]: %1 teralitru
ro[1]: %1 teralitri
ro[2]: %1 de teralitri

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
ro: gigalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
ro: gigalitru;gigalitri;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
ro: %1 gigalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
ro[0]: %1 gigalitru
ro[1]: %1 gigalitri
ro[2]: %1 de gigalitri

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
ro: megalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
ro: megalitru;megalitri;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
ro: %1 megalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
ro[0]: %1 megalitru
ro[1]: %1 megalitri
ro[2]: %1 de megalitri

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
ro: kilolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
ro: kilolitru;kilolitri;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
ro: %1 kilolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
ro[0]: %1 kilolitru
ro[1]: %1 kilolitri
ro[2]: %1 de kilolitri

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
ro: hectolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
ro: hectolitru;hectolitri;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
ro: %1 hectolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
ro[0]: %1 hectolitru
ro[1]: %1 hectolitri
ro[2]: %1 de hectolitri

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
ro: decalitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
ro: decalitru;decalitri;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
ro: %1 decalitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
ro[0]: %1 decalitru
ro[1]: %1 decalitri
ro[2]: %1 de decalitri

[ctx: unit description in lists]
en: liters
ro: litri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
ro: litru;litri;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
ro: %1 litri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
ro[0]: %1 litru
ro[1]: %1 litri
ro[2]: %1 de litri

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
ro: decilitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
ro: decilitru;decilitri;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
ro: %1 decilitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
ro[0]: %1 decilitru
ro[1]: %1 decilitri
ro[2]: %1 de decilitri

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
ro: centilitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
ro: centilitru;centilitri;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
ro: %1 centilitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
ro[0]: %1 centilitru
ro[1]: %1 centilitri
ro[2]: %1 de centilitri

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
ro: mililitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
ro: mililitru;mililitri;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
ro: %1 mililitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
ro[0]: %1 mililitru
ro[1]: %1 mililitri
ro[2]: %1 de mililitri

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
ro: microlitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
ro: microlitru;microlitri;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
ro: %1 microlitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
ro[0]: %1 microlitru
ro[1]: %1 microlitri
ro[2]: %1 de microlitri

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
ro: nanolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
ro: nanolitru;nanolitri;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
ro: %1 nanolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
ro[0]: %1 nanolitru
ro[1]: %1 nanolitri
ro[2]: %1 de nanolitri

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
ro: picolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
ro: picolitru;picolitri;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
ro: %1 picolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
ro[0]: %1 picolitru
ro[1]: %1 picolitri
ro[2]: %1 de picolitri

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
ro: femtolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
ro: femtolitru;femtolitri;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
ro: %1 femtolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
ro[0]: %1 femtolitru
ro[1]: %1 femtolitri
ro[2]: %1 de femtolitri

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
ro: attolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
ro: attolitru;attolitri;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
ro: %1 attolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
ro[0]: %1 attolitru
ro[1]: %1 attolitri
ro[2]: %1 de attolitri

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
ro: zeptolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
ro: zeptolitru;zeptolitri;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
ro: %1 zeptolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
ro[0]: %1 zeptolitru
ro[1]: %1 zeptolitri
ro[2]: %1 de zeptolitri

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
ro: yoctolitri

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
ro: yoctolitru;yoctolitri;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
ro: %1 yoctolitri

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
ro[0]: %1 yoctolitru
ro[1]: %1 yoctolitri
ro[2]: %1 de yoctolitri

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
ro: picioare cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
ro: picior cub;picioare cube;ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
ro: %1 picioare cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
ro[0]: %1 picior cub
ro[1]: %1 picioare cube
ro[2]: %1 de picioare cube

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
ro: țoli cubi

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
ro: țol cub;țoli cubi;in³;inch³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
ro: %1 țoli cubi

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
ro[0]: %1 țol cub
ro[1]: %1 țoli cubi
ro[2]: %1 de țoli cubi

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
ro: mile cube

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
ro: milă cubă;mile cube;mi³;mile³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
ro: %1 mile cube

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
ro[0]: %1 milă cubă
ro[1]: %1 mile cube
ro[2]: %1 de mile cube

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
ro: uncii lichide

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
ro: uncie lichidă;uncii lichide;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
ro: %1 uncii lichide

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
ro[0]: %1 uncie lichidă
ro[1]: %1 uncii lichide
ro[2]: %1 de uncii lichide

[ctx: unit description in lists]
en: cups
ro: cupe

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
ro: cupă;cupe;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
ro: %1 cupe

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
ro[0]: %1 cupă
ro[1]: %1 cupe
ro[2]: %1 de cupe

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
ro: galoane (lichide SUA)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
ro: galon (lichide SUA);galoane (lichide SUA);galon;galoane

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
ro: %1 galoane (lichide SUA)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
ro[0]: %1 galon (lichide SUA)
ro[1]: %1 galoane (lichide SUA)
ro[2]: %1 de galoane (lichide SUA)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
ro: pinte (imperiale)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
ro: pintă (imperială);pinte (imperiale);pt;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
ro: %1 pinte (imperiale)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
ro[0]: %1 pintă (imperială)
ro[1]: %1 pinte (imperiale)
ro[2]: %1 de pinte (imperiale)
