libconversion - en to gl translation catalogue (1496 entries)

en: Acceleration
gl: Aceleración

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
gl: metros por segundo ao cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
gl: metro por segundo ao cadrado;metros por segundo ao cadrado;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
gl: %1 metros por segundo ao cadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
gl[0]: %1 metro por segundo ao cadrado
gl[1]: %1 metros por segundo ao cadrado

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
gl: pés por segundo ao cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
gl: pé por segundo ao cadrado/pés por segundo ao cadrado/ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
gl: %1 pés por segundo ao cadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
gl[0]: %1 pé por segundo ao cadrado
gl[1]: %1 pés por segundo ao cadrado

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
gl: gravidade estándar

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
gl: gravidade estándar;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
gl: %1 veces a gravidade estándar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
gl[0]: %1 gravidade estándar
gl[1]: %1 veces a gravidade estándar

en: Angle
gl: Ángulo

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
gl: graos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
gl: graos;grao;graos;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
gl: %1 graos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
gl[0]: %1 grao
gl[1]: %1 graos

[ctx: unit description in lists]
en: radians
gl: radiáns

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
gl: rad;radián;radiáns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
gl: %1 radiáns

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
gl[0]: %1 radián
gl[1]: %1 radiáns

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
gl: gradiáns

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
gl: grad;gradián;gradiáns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
gl: %1 gradiáns

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
gl[0]: %1 gradián
gl[1]: %1 gradiáns

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
gl: minutos de arco

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
gl: minuto de arco;arco-minuto;arcmin;minuto;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
gl: %1 arco-minutos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
gl[0]: %1 arco-minuto
gl[1]: %1 arco-minutos

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
gl: segundos de arco

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
gl: segundo de arco;arco-segundo;segundo;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
gl: %1 segundos de arco

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
gl[0]: %1 segundo de arco
gl[1]: %1 segundos de arco

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
gl: Área

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
gl: yottámetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
gl: yottámetro cadrado;yottámetros cadrados;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
gl: %1 yottámetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
gl[0]: %1 yottámetro cadrado
gl[1]: %1 yottámetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
gl: zettametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
gl: zettámetro cadrado;zettámetros cadrados;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
gl: %1 zettametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
gl[0]: %1 zettámetro cadrado
gl[1]: %1 zettámetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
gl: exametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
gl: exametro cadrado;exametros cadrados;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
gl: %1 exametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
gl[0]: %1 exametro cadrado
gl[1]: %1 exametros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
gl: petametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
gl: petametro cadrado;petametros cadrados;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
gl: %1 petametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
gl[0]: %1 petametro cadrado
gl[1]: %1 petametros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
gl: terametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
gl: terametro cadrado;terametros cadrados;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
gl: %1 terametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
gl[0]: %1 terametro cadrado
gl[1]: %1 terametros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
gl: xigametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
gl: xigametro cadrado;xigametros cadrados;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
gl: %1 xigametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
gl[0]: %1 xigametro cadrado
gl[1]: %1 xigametros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
gl: megametros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
gl: megametro cadrado;megametros cadrados;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
gl: %1 megametros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
gl[0]: %1 megametro cadrado
gl[1]: %1 megametros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
gl: quilómetro cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square kilometer;square kilometers;sq km;km²;km/-2;km^2;km2
gl: quilómetro cadrado;quilómetros cadrados;km²;km/-2;km^2;km2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
gl: %1 quilómetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
gl[0]: %1 quilómetro cadrado
gl[1]: %1 quilómetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
gl: hectómetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
gl: hectómetro cadrado;hectómetros cadrados;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
gl: %1 hectómetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
gl[0]: %1 hectómetro cadrado
gl[1]: %1 hectómetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
gl: decámetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
gl: decámetro cadrado;decámetros cadrados;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
gl: %1 decámetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
gl[0]: %1 decámetro cadrado
gl[1]: %1 decámetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
gl: metros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square meter;square meters;sq m;m²;m/-2;m^2;m2
gl: metro cadrado;metros cadrados;m²;m/-2;m^2;m2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
gl: %1 metros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
gl[0]: %1 metro cadrado
gl[1]: %1 metros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
gl: decímetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
gl: decímetro cadrado;decímetros cadrados;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
gl: %1 decímetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
gl[0]: %1 decímetro cadrado
gl[1]: %1 decímetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
gl: centímetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square centimeter;square centimeters;sq cm;cm²;cm/-2;cm^2;cm2
gl: centímetro cadrado;centímetros cadrados;cm²;cm/-2;cm^2;cm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
gl: %1 centímetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
gl[0]: %1 centímetro cadrado
gl[1]: %1 centímetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
gl: milímetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square millimeter;square millimeters;sq mm;mm²;mm/-2;mm^2;mm2
gl: milímetro cadrado;milímetros cadrados;mm/-2;mm^2;mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
gl: %1 milímetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
gl[0]: %1 milímetro cadrado
gl[1]: %1 milímetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
gl: micrómetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
gl: micrómetro cadrado;micrómetros cadrados;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
gl: %1 micrómetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
gl[0]: %1 micrómetro cadrado
gl[1]: %1 micrómetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
gl: nanometros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
gl: nanometro cadrado; nanometros cadrados;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
gl: %1 nanometros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
gl[0]: %1 nanometro cadrado
gl[1]: %1 nanometros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
gl: picometros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
gl: picometro cadrado;picometros cadrados;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
gl: %1 picometros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
gl[0]: %1 picometro cadrado
gl[1]: %1 picometros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
gl: femtometros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
gl: femtometro cadrado;femtometros cadrados;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
gl: %1 femtometros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
gl[0]: %1 femtometro cadrado
gl[1]: %1 femtometros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
gl: attometros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
gl: attometro cadrado;attometros cadrados;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
gl: %1 attometros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
gl[0]: %1 attometro cadrado
gl[1]: %1 attometros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
gl: zeptómetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
gl: zeptómetro cadrado;zeptómetros cadrados;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
gl: %1 zeptómetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
gl[0]: %1 zeptómetro cadrado
gl[1]: %1 zeptómetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
gl: yoctómetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
gl: yoctómetro cadrado;yoctómetros cadrados;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
gl: %1 yoctómetros cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
gl[0]: %1 yoctómetro cadrado
gl[1]: %1 yoctómetros cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
gl: pés cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
gl: pé cadrado;pés cadrados;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
gl: %1 pés cadrados

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
gl[0]: %1 pé cadrado
gl[1]: %1 pés cadrados

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
gl: polgadas cadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
gl: polgada cadrada;polgadas cadradas;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
gl: %1 polgadas cadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
gl[0]: %1 polgada cadrada
gl[1]: %1 polgadas cadradas

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
gl: millas cadradas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
gl: milla cadrada;millas cadradas;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
gl: %1 millas cadradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
gl[0]: %1 milla cadrada
gl[1]: %1 millas cadradas

en: Binary Data
gl: Datos binarios

en: Binary Data Size
gl: Tamaño dos datos binarios

[ctx: unit description in lists]
en: gibibytes
gl: xibibytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GiB;gibibyte;gibibytes
gl: GiB;xibibyte;xibibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibytes
gl: %1 xibibytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibyte | %1 gibibytes
gl[0]: %1 xibibyte
gl[1]: %1 xibibytes

[ctx: unit description in lists]
en: gibibits
gl: xibibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gib;gibibit;gibibits
gl: Gib;xibibit;xibibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gibibits
gl: %1 xibibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gibibit | %1 gibibits
gl[0]: %1 xibibit
gl[1]: %1 xibibits

[ctx: unit description in lists]
en: gigabytes
gl: xigabytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: GB;gigabyte;gigabytes
gl: GB;xigabyte;xigabytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabytes
gl: %1 xigabytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabyte | %1 gigabytes
gl[0]: %1 xigabyte
gl[1]: %1 xigabytes

[ctx: unit description in lists]
en: gigabits
gl: xigabits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Gb;gigabit;gigabits
gl: Gb;xigabit;xigabits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigabits
gl: %1 xigabits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigabit | %1 gigabits
gl[0]: %1 xigabit
gl[1]: %1 xigabits

[ctx: unit description in lists]
en: kibibytes
gl: quibibytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: KiB;kiB;kibibyte;kibibytes
gl: KiB;kiB;kibibyte;quibibyte;kibibytes;quibibytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibytes
gl: %1 quibibytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibyte | %1 kibibytes
gl[0]: %1 quibibyte
gl[1]: %1 quibibytes

[ctx: unit description in lists]
en: kibibits
gl: quibibits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Kib;kib;kibibit;kibibits
gl: Kib;kib;kibibit;kibibits;quibibit;quibibits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kibibits
gl: %1 quibibits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kibibit | %1 kibibits
gl[0]: %1 quibibit
gl[1]: %1 quibibits

[ctx: unit description in lists]
en: kilobytes
gl: quilobytes

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kB;KB;kilobyte;kilobytes
gl: kB;KB;kilobyte;kilobytes;quilobyte;quilobytes

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobytes
gl: %1 quilobytes

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobyte | %1 kilobytes
gl[0]: %1 quilobyte
gl[1]: %1 quilobytes

[ctx: unit description in lists]
en: kilobits
gl: quilobits

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kb;Kb;kilobit;kilobits
gl: kb;Kb;kilobit;kilobits;quilobit;quilobits

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilobits
gl: %1 quilobits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilobit | %1 kilobits
gl[0]: %1 quilobit
gl[1]: %1 quilobits

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 byte | %1 bytes
gl[0]: Byte
gl[1]: %1 bytes

en: Currency
gl: Divisa

en: From ECB
gl: Do ECB

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
gl: Xilin austríaco

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
gl: xilin;xilins

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
gl: %1 xilins

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 schilling | %1 schillings
gl[0]: %1 xilin
gl[1]: %1 xilins

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
gl: Franco belga

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
gl: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
gl: %1 francos belgas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
gl[0]: %1 franco belga
gl[1]: %1 francos belgas

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
gl: Florín holandés

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
gl: Marco finés

[ctx: FIM Finnish Markka - unit synonyms for matching user input]
en: markka;markkas;markkaa
gl: markka;markkas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 markka | %1 markkas
gl[0]: %1 marco
gl[1]: %1 marcos

[ctx: currency name]
en: French Franc
gl: Franco francés

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
gl: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
gl: %1 francos franceses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
gl[0]: %1 franco francés
gl[1]: %1 francos franceses

[ctx: currency name]
en: German Mark
gl: Marco alemán

[ctx: DEM German Mark - unit synonyms for matching user input]
en: mark;marks
gl: marco;marcos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
gl: %1 marcos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mark | %1 marks
gl[0]: %1 marco
gl[1]: %1 marcos

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
gl: Libra irlandesa

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
gl: libra irlandesa;libras irlandesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
gl: %1 libras irlandesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
gl[0]: %1 libra irlandesa
gl[1]: %1 libras irlandesas

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
gl: Lira italiana

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
gl: %1 lira italiana

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
gl[0]: %1 lira italiana
gl[1]: %1 liras italianas

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
gl: Franco luxemburgués

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
gl: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
gl: %1 francos luxemburgueses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
gl[0]: %1 franco luxemburgués
gl[1]: %1 francos luxemburgueses

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
gl: Escudo portugués

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
gl: Peseta española

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
gl: Dracma grego

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
gl: dracma;dracmas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
gl: %1 dracmas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
gl[0]: %1 dracma
gl[1]: %1 dracmas

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
gl: Tólar esloveno

[ctx: SIT Slovenian Tolar - unit synonyms for matching user input]
en: tolar;tolars;tolarjev
gl: tolar;tolars;tolarjev;tólar;tólares;tolares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
gl: %1 tólares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tolar | %1 tolars
gl[0]: %1 tólar
gl[1]: %1 tólares

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
gl: Libra chipriota

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
gl: libra chipriota;libras chipriotas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
gl: %1 libras chipriotas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
gl[0]: %1 libra chipriota
gl[1]: %1 libras chipriotas

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
gl: Lira maltesa

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
gl: Lira maltesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
gl: %1 lira maltesa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
gl[0]: %1 lira maltesa
gl[1]: %1 liras maltesas

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
gl: Coroa eslovaca

[ctx: SKK Slovak Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas;koruny;korun
gl: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
gl: %1 coroas eslovacas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
gl[0]: %1 coroa eslovaca
gl[1]: %1 coroas eslovacas

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
gl: Dólar estadounidense

[ctx: USD United States Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: dollar;dollars
gl: dólar;dólares

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
gl: %1 dólares estadounidenses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
gl[0]: %1 dólar estadounidense
gl[1]: %1 dólares estadounidenses

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
gl: Ien xaponés

[ctx: JPY Japanese Yen - unit synonyms for matching user input]
en: yen
gl: ien

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yen
gl: %1 iens

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yen | %1 yen
gl[0]: %1 ien
gl[1]: %1 iens

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
gl: Lev búlgaro

[ctx: BGN Bulgarian Lev - unit synonyms for matching user input]
en: lev;leva
gl: leu;leus

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leva
gl: %1 leus

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 lev | %1 leva
gl[0]: %1 leu
gl[1]: %1 leus

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
gl: Coroa checa

[ctx: CZK Czech Koruna - unit synonyms for matching user input]
en: koruna;korunas
gl: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
gl: %1 coroas checas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
gl[0]: %1 coroa checa
gl[1]: %1 coroas checas

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
gl: Coroa dinamarquesa

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
gl: coroa dinamarquesa;coroas dinamarquesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
gl: %1 coroas dinamarquesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
gl[0]: %1 coroa dinamarquesa
gl[1]: %1 coroas dinamarquesas

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
gl: Coroa estona

[ctx: EEK Estonian Kroon - unit synonyms for matching user input]
en: kroon;kroons;krooni
gl: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
gl: %1 coroas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kroon | %1 kroons
gl[0]: %1 coroa
gl[1]: %1 coroas

[ctx: currency name]
en: British Pound
gl: Libra esterlina

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
gl: libra;libras;libra esterlina;libras esterlinas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
gl: %1 libras esterlinas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
gl[0]: %1 libra esterlina
gl[1]: %1 libras esterlinas

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
gl: Florín húngaro

[ctx: HUF hungarian Forint - unit synonyms for matching user input]
en: forint
gl: forint;forints;forintes;florín;floríns;florin;florins

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
gl: Novo shekel israelita

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 shekel | %1 shekels
gl[0]: %1 siclo
gl[1]: %1 siclos

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
gl: Litas lituana

[ctx: LTL Lithuanian Litas - unit synonyms for matching user input]
en: litas;litai;litu
gl: litas;litas

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
gl: Lats letón

[ctx: LVL Latvian Lats - unit synonyms for matching user input]
en: lats;lati
gl: lats

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
gl: Zloty polaco

[ctx: PLN Polish Zloty - unit synonyms for matching user input]
en: zloty;zlotys;zloties
gl: zloti;zlotis

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
gl: %1 zlotis

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zloty | %1 zlotys
gl[0]: %1 zloti
gl[1]: %1 zlotis

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
gl: Leu romanés

[ctx: RON Romanian Leu - unit synonyms for matching user input]
en: leu;lei
gl: leu;leus

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 lei
gl: %1 leus

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leu | %1 lei
gl[0]: %1 leu
gl[1]: %1 leus

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
gl: Coroa sueca

[ctx: SEK Swedish Krona - unit synonyms for matching user input]
en: krona;kronor
gl: coroa;coroas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kronor
gl: %1 coroa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 krona | %1 kronor
gl[0]: %1 coroa
gl[1]: %1 coroas

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
gl: Franco suízo

[ctx: CHF Swiss Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
gl: franco;francos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
gl: %1 francos suízos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
gl[0]: %1 franco suízo
gl[1]: %1 francos suízos

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
gl: Coroa norueguesa

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
gl: coroa norueguesa;coroas norueguesas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
gl: %1 coroa norueguesa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
gl[0]: %1 coroa norueguesa
gl[1]: %1 coroas norueguesas

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
gl: Kuna croata

[ctx: HRK Croatian Kuna - unit synonyms for matching user input]
en: kuna;kune
gl: kuna;kunas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kune
gl: %1 kunas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kuna | %1 kune
gl[0]: %1 kuna
gl[1]: %1 kunas

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
gl: Rublo ruso

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
gl: rublo;rublos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
gl: %1 rublos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
gl[0]: %1 rublo
gl[1]: %1 rublos

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
gl: Lira turca

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
gl: %1 lira turca

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
gl[0]: %1 lira turca
gl[1]: %1 liras turcas

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
gl: Dólar australiano

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
gl: dólar australiano;dólares australianos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
gl: %1 dólares australianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
gl[0]: %1 dólar australiano
gl[1]: %1 dólares australianos

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
gl: Real brasileiro

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
gl: Dólar canadense

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
gl: dólar do Canadá;dólar canadense;dólares do Canadá;dólares canadenses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
gl: %1 dólares do Canadá

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
gl[0]: %1 dólar do Canadá
gl[1]: %1 dólares do Canadá

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
gl: Yuán chinés

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yuan
gl: %1 yuans

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yuan | %1 yuan
gl[0]: %1 yuan
gl[1]: %1 yuans

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
gl: Dólar de Hong Kong

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
gl: dólar de Hong Kong;dólares de Hong Kong

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
gl: %1 dólares de Hong Kong

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
gl[0]: %1 dólar de Hong Kong
gl[1]: %1 dólares de Hong Kong

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
gl: Rupia indonesia

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
gl: rupia;rupias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
gl: %1 rupias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupiah | %1 rupiahs
gl[0]: %1 rupia
gl[1]: %1 rupias

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
gl: Rupia india

[ctx: INR Indian Rupee - unit synonyms for matching user input]
en: rupee;rupees
gl: rupia;rupias

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
gl: %1 rupias

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rupee | %1 rupees
gl[0]: %1 rupia
gl[1]: %1 rupias

[ctx: currency name]
en: Korean Won
gl: Won coreano

[ctx: KRW Korean Won - unit synonyms for matching user input]
en: won
gl: won;wons

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
gl: Peso mexicano

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
gl: peso mexicano;pesos mexicanos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
gl: %1 pesos mexicanos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
gl[0]: %1 peso mexicano
gl[1]: %1 pesos mexicanos

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
gl: Ringgit malaio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ringgit | %1 ringgit
gl[0]: %1 ringgit
gl[1]: %1 ringgits

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
gl: Dólar neozelandés

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
gl: dólar neozelandés;dólares neozelandeses

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
gl: %1 dólares neozelandeses

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
gl[0]: %1 dólar neozelandés
gl[1]: %1 dólares neozelandeses

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
gl: Peso filipino

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
gl: peso filipino;pesos filipinos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
gl: %1 pesos filipinos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
gl[0]: %1 peso filipino
gl[1]: %1 pesos filipinos

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
gl: Dólar de Singapur

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
gl: dólar de Singapur;dólares de Singapur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
gl: %1 dólares de Singapur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
gl[0]: %1 dólar de Singapur
gl[1]: %1 dólares de Singapur

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
gl: Baht tailandés

[ctx: THB Thai Baht - unit synonyms for matching user input]
en: baht
gl: baht;bahts

[ctx: currency name]
en: South African Rand
gl: Rand surafricano

[ctx: South African Rand - unit synonyms for matching user input]
en: rand
gl: rand;rands

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rand
gl: %1 rands

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 rand | %1 rand
gl[0]: %1 rand
gl[1]: %1 rands

[ctx: currency name]
en: Icelandic Krona
gl: Coroa islandesa

[ctx: Icelandic Krona - unit synonyms for matching user input]
en: Icelandic krona;Icelandic crown
gl: coroa islandesa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Icelandic kronar
gl: %1 coroas islandesas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Icelandic krona | %1 Icelandic kronar
gl[0]: %1 coroa islandesa
gl[1]: %1 coroas islandesas

en: Density
gl: Densidade

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
gl: quilogramos por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
gl: quilogramo por metro cúbico;quilogramos por metro cúbico;kg/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
gl: %1 quilogramos por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
gl[0]: %1 quilogramo por metro cúbico
gl[1]: %1 quilogramos por metro cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
gl: quilogramos por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
gl: quilogramo por litro;quilogramos por litro;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
gl: %1 quilogramos por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
gl[0]: %1 quilogramo por litro
gl[1]: %1 quilogramos por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
gl: gramos por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
gl: gramo por litro;gramos por litro;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
gl: %1 gramos por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
gl[0]: %1 gramo por litro
gl[1]: %1 gramos por litro

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
gl: gramos por mililitro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
gl: gramo por mililitro;gramos por mililitro;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
gl: %1 gramos por mililitro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
gl[0]: %1 gramo por mililitro
gl[1]: %1 gramos por mililitro

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
gl: onzas por polgada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
gl: onza por polgada cúbica;onzas por polgada cúbica;oz/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
gl: %1 onzas por polgada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
gl[0]: %1 onza por polgada cúbica
gl[1]: %1 onzas por polgada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
gl: onzas por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
gl: onza por pé cúbico;onzas por pé cúbico;oz/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
gl: %1 onzas por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
gl[0]: %1 onza por pé cúbico
gl[1]: %1 onzas por pé cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
gl: libras por polgada cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
gl: libra por polgada cúbica;libras por polgada cúbica;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
gl: %1 libras por polgada cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
gl[0]: %1 libra por polgada cúbica
gl[1]: %1 libras por polgada cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
gl: libras por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
gl: libra por pé cúbico;libras por pé cúbico;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
gl: %1 libras por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
gl[0]: %1 libra por pé cúbico
gl[1]: %1 libras por pé cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
gl: libras por iarda cúbica

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
gl: libra por iarda cúbica;libras por iarda cúbica;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
gl: %1 libras por iarda cúbica

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
gl[0]: %1 libra por iarda cúbica
gl[1]: %1 libras por iarda cúbica

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
gl: yottaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
gl: yottaamperio;yottaamperios;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
gl: %1 yottaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaampere | %1 yottaamperes
gl[0]: %1 yottaamperio
gl[1]: %1 yottaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
gl: zettaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
gl: zettaamperio;zettaamperios;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
gl: %1 zettaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaampere | %1 zettaamperes
gl[0]: %1 zettaamperio
gl[1]: %1 zettaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
gl: exaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
gl: exaamperio;exaamperios;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
gl: %1 exaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaampere | %1 exaamperes
gl[0]: %1 exaamperio
gl[1]: %1 exaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
gl: petaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
gl: petaamperio;petaamperios;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
gl: %1 petaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
gl[0]: %1 petaamperio
gl[1]: %1 petaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
gl: teraamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
gl: teraamperio;teraamperios;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
gl: %1 teraamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraampere | %1 teraamperes
gl[0]: %1 teraamperio
gl[1]: %1 teraamperios

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
gl: xigaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
gl: xigaamperio;xigaamperios;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
gl: %1 xigaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaampere | %1 gigaamperes
gl[0]: %1 xigaamperio
gl[1]: %1 xigaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
gl: megaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
gl: xigaamperio;xigaamperios;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
gl: %1 xigaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaampere | %1 megaamperes
gl[0]: %1 xigaamperio
gl[1]: %1 xigaamperios

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
gl: quiloamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
gl: quiloamperio;quiloamperios;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
gl: %1 quiloamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloampere | %1 kiloamperes
gl[0]: %1 quiloamperio
gl[1]: %1 quiloamperios

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
gl: hectoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
gl: hectoamperio;hectoamperios;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
gl: %1 hectoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
gl[0]: %1 hectoamperio
gl[1]: %1 hectoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
gl: decaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
gl: decaamperio;decaamperios;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
gl: %1 decaamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
gl[0]: %1 decaamperio
gl[1]: %1 decaamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
gl: ampere;amperes;A

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
gl: deciamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
gl: deciamperio;deciamperios;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
gl: %1 deciamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciampere | %1 deciamperes
gl[0]: %1 deciamperio
gl[1]: %1 deciamperios

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
gl: centiamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
gl: centiamperio;centiamperios;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
gl: %1 centiamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiampere | %1 centiamperes
gl[0]: %1 centiamperio
gl[1]: %1 centiamperios

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
gl: miliamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
gl: miliamperio;miliamperios;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
gl: %1 miliamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliampere | %1 milliamperes
gl[0]: %1 miliamperio
gl[1]: %1 miliamperios

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
gl: microamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
gl: microamperio;microamperios;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
gl: %1 microamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
gl[0]: %1 microamperio
gl[1]: %1 microamperios

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
gl: nanoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
gl: nanoamperio;nanoamperios;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
gl: %1 nanoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoampere | %1 nanoamperes
gl[0]: %1 nanoamperio
gl[1]: %1 nanoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
gl: picoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
gl: picoamperio;picoamperios;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
gl: %1 picoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
gl[0]: %1 picoamperio
gl[1]: %1 picoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
gl: femtoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
gl: femtoamperio;femtoamperios;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
gl: %1 femtoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoampere | %1 femtoamperes
gl[0]: %1 femtoamperio
gl[1]: %1 femtoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
gl: attoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
gl: attoamperio;attoamperios;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
gl: %1 attoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoampere | %1 attoamperes
gl[0]: %1 attoamperio
gl[1]: %1 attoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
gl: zeptoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
gl: zeptoamperio;zeptoamperios;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
gl: %1 zeptoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoampere | %1 zeptoamperes
gl[0]: %1 zeptoamperio
gl[1]: %1 zeptoamperios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
gl: yoctoamperios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
gl: yoctoamperio;yoctoamperios;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
gl: %1 yoctoamperios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
gl[0]: %1 yoctoamperio
gl[1]: %1 yoctoamperios

en: Resistance
gl: Resistencia

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
gl: xigaohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
gl: xigaohm;xigaohms;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
gl: %1 xigaohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaohm | %1 gigaohms
gl[0]: %1 xigaohm
gl[1]: %1 xigaohms

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
gl: quiloohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
gl: quiloohm;quiloohms;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
gl: %1 quiloohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloohm | %1 kiloohms
gl[0]: %1 quiloohm
gl[1]: %1 quiloohms

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
gl: miliohms

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
gl: miliohm;miliohms;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
gl: %1 miliohms

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliohm | %1 milliohms
gl[0]: %1 miliohm
gl[1]: %1 miliohms

en: Energy
gl: Enerxía

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
gl: xigajoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigajoule;gigajoules;GJ
gl: xigajoule;xigajoules;GJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
gl: %1 xigajoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigajoule | %1 gigajoules
gl[0]: %1 xigajoule
gl[1]: %1 xigajoules

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
gl: quilojoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule;kilojoules;kJ
gl: quilojoule;quilojoules;kJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
gl: %1 quilojoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule | %1 kilojoules
gl[0]: %1 quilojoule
gl[1]: %1 quilojoules

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
gl: milijoules

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millijoule;millijoules;mJ
gl: milijoule;milijoules;mJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
gl: %1 milijoules

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millijoule | %1 millijoules
gl[0]: %1 milijoule
gl[1]: %1 milijoules

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
gl: cantidade diaria xeral

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
gl: cantidade diaria xeral;cantidade diaria xeral;GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
gl: %1 cantidade diaria xeral

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
gl[0]: %1 cantidade diaria xeral
gl[1]: %1 cantidade diaria xeral

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
gl: electrón-volts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
gl: electronvolt;electronvolts;eV;electrón-volt;electrón-volts;electrón-voltio;electrón-voltios

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
gl: %1 electrón-volts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
gl[0]: %1 electrón-volt
gl[1]: %1 electrón-volts

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
gl: joules por mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
gl: joules por mol;jmol;j/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules per mole
gl: %1 joules por mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
gl[0]: %1 joule por mol
gl[1]: %1 joules por mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
gl: quilojoules por mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
gl: quilojoules por mol;quiloxuliomol;kjmol;kj/mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
gl: %1 quilojoules por mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
gl[0]: %1 quilojoule por mol
gl[1]: %1 quilojoules por mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
gl: quilocalorías

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
gl: quilocaloría;quilocalorías;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
gl: %1 quilocalorías

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
gl[0]: %1 quilocaloría
gl[1]: %1 quilocalorías

[ctx: unit description in lists]
en: British Thermal Unit
gl: Unidade de enerxía inglesa

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 erg | %1 erg
gl[0]: %1 erg
gl[1]: %1 ergs

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
gl: lonxitude de onda do fotón en nanómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
gl: nm;lonxitude de onda do fotón

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
gl: %1 nanometros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanometer | %1 nanometers
gl[0]: %1 nanometro
gl[1]: %1 nanometros

en: Force
gl: Forza

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
gl: xiganewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: giganewton;giganewtons;GN
gl: xiganewton;xiganewtons;GN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
gl: %1 xiganewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 giganewton | %1 giganewtons
gl[0]: %1 xiganewton
gl[1]: %1 xiganewtons

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
gl: quilonewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewtons;kN
gl: quilonewton;quilonewtons;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
gl: %1 quilonewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilonewton | %1 kilonewtons
gl[0]: %1 quilonewton
gl[1]: %1 quilonewtons

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
gl: milinewtons

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millinewton;millinewtons;mN
gl: milinewton;milinewtons;mN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
gl: %1 milinewtons

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millinewton | %1 millinewtons
gl[0]: %1 milinewton
gl[1]: %1 milinewtons

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
gl: dinas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
gl: dina;dinas;dyn

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
gl: %1 dinas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
gl[0]: %1 dina
gl[1]: %1 dinas

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
gl: quilogramos forza

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
gl: quilogramo forza;quilogramos forza;kgf;quilopondio;quilopondios;kp;kilopond;kiloponds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
gl: %1 quilogramos forza

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopond | %1 kiloponds
gl[0]: %1 quilogramo forza
gl[1]: %1 quilogramos forza

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
gl: libra de forza

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
gl: libra;libras;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
gl: %1 libra de forza

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
gl[0]: %1 libra de forza
gl[1]: %1 libras de forza

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
gl: poundais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: poundal;poundals;pdl
gl: poundal;poundais;pdl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
gl: %1 poundais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 poundal | %1 poundals
gl[0]: %1 poundal
gl[1]: %1 poundais

en: Frequency
gl: Frecuencia

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
gl: yottahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
gl: %1 yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
gl: zettahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettahertz;zettahertzs;ZHz
gl: zettahertz;zettahertzs;zettahercio;zettahercios;ZHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
gl: %1 zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
gl: exahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
gl: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
gl: petahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petahertz;petahertzs;PHz
gl: petahertz;petahertzs;PHZ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
gl: %1 petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
gl: terahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
gl: %1 terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
gl: xigahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigahertz;gigahertzs;GHz
gl: xigahertz;xigahertzs;GHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
gl: %1 xigahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigahertz | %1 gigahertzs
gl[0]: %1 xigahertz
gl[1]: %1 xigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
gl: megahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
gl: %1 megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
gl: quilohertzs

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilohertz;kilohertzs;kHz
gl: quilohertz;quilohertzs;kHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
gl: %1 quilohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilohertz | %1 kilohertzs
gl[0]: %1 quilohertz
gl[1]: %1 quilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
gl: hectohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
gl: %1 hectohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
gl: hertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
gl: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
gl: decihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
gl: %1 decihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
gl: centihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
gl: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
gl: milihertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millihertz;millihertzs;mHz
gl: milihertz;milihertzs;milihercio;milihercios;mHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
gl: %1 milihertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millihertz | %1 millihertzs
gl[0]: %1 milihertz
gl[1]: %1 milihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
gl: microhertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
gl: %1 microhertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
gl: nanohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
gl: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
gl: picohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
gl: %1 picohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
gl: femtohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
gl: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
gl: attohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
gl: %1 attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
gl: zeptohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptohertz;zeptohertzs;zHz
gl: zeptohertz;zeptohertzs;zeptohercio;zeptohercios;zHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
gl: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
gl: yoctohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
gl: %1 yoctohertz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
gl: revolucións por minuto

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
gl: revolucións por minuto;revolución por minuto;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
gl: %1 revolucións por minuto

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
gl[0]: %1 revolución por minuto
gl[1]: %1 revolucións por minuto

en: Fuel Efficiency
gl: Eficiencia enerxética

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
gl: litros aos 100 quilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
gl: litros aos 100 quilómetros;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
gl: %1 litros aos 100 quilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
gl[0]: %1 litro aos 100 quilómetros
gl[1]: %1 litros aos 100 quilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
gl: millas por galón dos EUA

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
gl: millas por galón dos EUA;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
gl: %1 millas por galón dos EUA

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
gl[0]: %1 milla por galón dos EUA
gl[1]: %1 millas por galón dos EUA

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
gl: millas por galón imperial

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per imperial gallon;miles per imperial gallon;mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)
gl: millas por galón imperial; mpg (imperial);imp mpg;mpg (imp)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
gl: %1 millas por galón imperial

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
gl[0]: %1 milla por galón imperial
gl[1]: %1 millas por galón imperial

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
gl: quilómetros por litro

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
gl: quilómetros por litro;quilómetros por litro;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
gl: %1 quilómetros por litro

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
gl[0]: %1 quilómetro por litro
gl[1]: %1 quilómetros por litro

en: Length
gl: Lonxitude

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
gl: yottámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottameter;yottameters;Ym
gl: yottámetro;yottámetros;yottametro;yottametros;Ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
gl: %1 yottámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottameter | %1 yottameters
gl[0]: %1 yottámetro
gl[1]: %1 yottámetros

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
gl: zettametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettameter;zettameters;Zm
gl: zettámetro;zettámetros;zettametro;zettametros;Zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
gl: %1 zettametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettameter | %1 zettameters
gl[0]: %1 zettámetro
gl[1]: %1 zettámetros

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
gl: exametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exameter;exameters;Em
gl: exametro;exametros;Em

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
gl: %1 exametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exameter | %1 exameters
gl[0]: %1 exametro
gl[1]: %1 exametros

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
gl: petametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petameter;petameters;Pm
gl: petametro;petametros;Pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
gl: %1 petametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petameter | %1 petameters
gl[0]: %1 petametro
gl[1]: %1 petametros

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
gl: terametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terameter;terameters;Tm
gl: terametro;terametros;Tm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
gl: %1 terametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terameter | %1 terameters
gl[0]: %1 terametro
gl[1]: %1 terametros

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
gl: xigametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigameter;gigameters;Gm
gl: xigametro;xigametros;Gm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
gl: %1 xigametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigameter | %1 gigameters
gl[0]: %1 xigametro
gl[1]: %1 xigametros

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
gl: megametros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megameter;megameters;Mm
gl: megametro;megametros;Mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
gl: %1 megametros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megameter | %1 megameters
gl[0]: %1 megametro
gl[1]: %1 megametros

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
gl: quilómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer;kilometers;km
gl: quilómetro;quilómetros;km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
gl: %1 quilómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer | %1 kilometers
gl[0]: %1 quilómetro
gl[1]: %1 quilómetros

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
gl: hectómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
gl: hectómetro;hectómetros;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
gl: %1 hectómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
gl[0]: %1 hectómetro
gl[1]: %1 hectómetros

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
gl: decámetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
gl: decámetro;decámetros;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
gl: %1 decámetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
gl[0]: %1 decámetro
gl[1]: %1 decámetros

[ctx: unit description in lists]
en: meters
gl: metros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter;meters;m
gl: metro;metros;m

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
gl: %1 metros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter | %1 meters
gl[0]: %1 metro
gl[1]: %1 metros

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
gl: decímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decimeter;decimeters;dm
gl: decímetro;decímetros;dm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
gl: %1 decímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decimeter | %1 decimeters
gl[0]: %1 decímetro
gl[1]: %1 decímetros

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
gl: centímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centimeter;centimeters;cm
gl: centímetro;centímetros;cm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
gl: %1 centímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centimeter | %1 centimeters
gl[0]: %1 centímetro
gl[1]: %1 centímetros

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
gl: milímetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter;millimeters;mm
gl: milímetro;milímetros;mm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
gl: %1 milímetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeter | %1 millimeters
gl[0]: %1 milímetro
gl[1]: %1 milímetros

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
gl: micrómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
gl: micrómetro;micrómetros;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
gl: %1 micrómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
gl[0]: %1 micrómetro
gl[1]: %1 micrómetros

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
gl: nanometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanometer;nanometers;nm
gl: nanometro;nanometros;nm

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
gl: picometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
gl: picometro;picometros;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
gl: %1 picometros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
gl[0]: %1 picometro
gl[1]: %1 picometros

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
gl: femtometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtometer;femtometers;fm
gl: femtometro;femtometros;fm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
gl: %1 femtometros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtometer | %1 femtometers
gl[0]: %1 femtometro
gl[1]: %1 femtometros

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
gl: attometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attometer;attometers;am
gl: attometro;attometros;am

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
gl: %1 attometros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attometer | %1 attometers
gl[0]: %1 attometro
gl[1]: %1 attometros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
gl: zeptometros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptometer;zeptometers;zm
gl: zeptómetro;zeptómetros;zeptometro;zeptometros;zm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
gl: %1 zeptometros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptometer | %1 zeptometers
gl[0]: %1 zeptómetro
gl[1]: %1 zeptómetros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
gl: yoctómetros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
gl: yoctómetro;yoctómetros;yoctometro;yoctometros;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
gl: %1 yoctómetros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
gl[0]: %1 yoctómetro
gl[1]: %1 yoctómetros

[ctx: length unit symbol]
en: in
gl: pol

[ctx: unit description in lists]
en: inches
gl: polgadas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
gl: polgadas;in;inch;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
gl: %1 polgadas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
gl[0]: %1 polgada
gl[1]: %1 polgadas

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
gl: milésimas de polgada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
gl: thou;milésima de polgada;milésimas de polgada

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
gl: %1 milésimas de polgada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
gl[0]: %1 milésima de polgada
gl[1]: %1 milésimas de polgada

[ctx: length unit symbol]
en: ft
gl: pes

[ctx: unit description in lists]
en: feet
gl: pés

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
gl: pé;pés;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
gl: %1 pés

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
gl[0]: %1 pé
gl[1]: %1 pés

[ctx: unit description in lists]
en: yards
gl: iardas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yard;yards;yd
gl: iarda;iardas;iarda

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
gl: %1 iardas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yard | %1 yards
gl[0]: %1 iarda
gl[1]: %1 iardas

[ctx: unit description in lists]
en: miles
gl: millas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
gl: milla;millas;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
gl: %1 millas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
gl[0]: %1 milla
gl[1]: %1 millas

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
gl: millas náuticas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
gl: milla náutica;millas náuticas;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
gl: %1 millas náuticas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
gl[0]: %1 milla náutica
gl[1]: %1 millas náuticas

[ctx: length unit symbol]
en: ly
gl: ano-luz

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
gl: anos-luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
gl: ano-luz;anos-luz;ano luz;anos luz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
gl: %1 anos-luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
gl[0]: %1 ano-luz
gl[1]: %1 anos-luz

[ctx: length unit symbol]
en: au
gl: UA

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
gl: unidades astronómicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
gl: unidade astronómica;unidades astronómicas;au;UA;AU

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
gl: %1 unidades astronómicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
gl[0]: %1 unidade astronómica
gl[1]: %1 unidades astronómicas

en: Mass
gl: Masa

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
gl: yottagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
gl: yottagramo;yottagramos;Yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
gl: %1 yottagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottagram | %1 yottagrams
gl[0]: %1 yottagramo
gl[1]: %1 yottagramos

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
gl: zettagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettagram;zettagrams;Zg
gl: zettagramo;zettagramos;Zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
gl: %1 zettagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettagram | %1 zettagrams
gl[0]: %1 zettagramo
gl[1]: %1 zettagramos

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
gl: exagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exagram;exagrams;Eg
gl: exagramo;exagramos;Eg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
gl: %1 exagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exagram | %1 exagrams
gl[0]: %1 exagramo
gl[1]: %1 exagramos

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
gl: petagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petagram;petagrams;Pg
gl: petagramo;petagramos;Pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
gl: %1 petagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petagram | %1 petagrams
gl[0]: %1 petagramo
gl[1]: %1 petagramos

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
gl: teragramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teragram;teragrams;Tg
gl: teragramo;teragramos;Tg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
gl: %1 teragramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teragram | %1 teragrams
gl[0]: %1 teragramo
gl[1]: %1 teragramos

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
gl: xigagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigagram;gigagrams;Gg
gl: xigagramo;xigagramos;Gg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
gl: %1 xigagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigagram | %1 gigagrams
gl[0]: %1 xigagramo
gl[1]: %1 xigagramos

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
gl: megagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megagram;megagrams;Mg
gl: megagramo;megagramos;Mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
gl: %1 megagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megagram | %1 megagrams
gl[0]: %1 megagramo
gl[1]: %1 megagramos

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
gl: quilogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram;kilograms;kg
gl: quilogramo;quilogramos;kg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
gl: %1 quilogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram | %1 kilograms
gl[0]: %1 quilogramo
gl[1]: %1 quilogramos

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
gl: hectogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
gl: hectogramo;hectogramos;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
gl: %1 hectogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
gl[0]: %1 hectogramo
gl[1]: %1 hectogramos

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
gl: decagramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
gl: decagramo;decagramos;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
gl: %1 decagramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
gl[0]: %1 decagramo
gl[1]: %1 decagramos

[ctx: unit description in lists]
en: grams
gl: gramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram;grams;g
gl: gramo;gramos;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
gl: %1 gramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram | %1 grams
gl[0]: %1 gramo
gl[1]: %1 gramos

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
gl: decigramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decigram;decigrams;dg
gl: decigramo;decigramos;dg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
gl: %1 decigramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decigram | %1 decigrams
gl[0]: %1 decigramo
gl[1]: %1 decigramos

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
gl: centigramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centigram;centigrams;cg
gl: centigramo;centigramos;cg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
gl: %1 centigramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centigram | %1 centigrams
gl[0]: %1 centigramo
gl[1]: %1 centigramos

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
gl: miligramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milligram;milligrams;mg
gl: miligramo;miligramos;mg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
gl: %1 miligramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milligram | %1 milligrams
gl[0]: %1 miligramo
gl[1]: %1 miligramos

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
gl: microgramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
gl: microgramo;microgramos;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
gl: %1 microgramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
gl[0]: %1 microgramo
gl[1]: %1 microgramos

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
gl: nanogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanogram;nanograms;ng
gl: nanogramo;nanogramos;ng

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
gl: %1 nanogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanogram | %1 nanograms
gl[0]: %1 nanogramo
gl[1]: %1 nanogramos

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
gl: picogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
gl: picogramo;picogramos;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
gl: %1 picogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
gl[0]: %1 picogramo
gl[1]: %1 picogramos

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
gl: femtogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtogram;femtograms;fg
gl: femtogramo;femtogramos;fg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
gl: %1 femtogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtogram | %1 femtograms
gl[0]: %1 femtogramo
gl[1]: %1 femtogramos

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
gl: attogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attogram;attograms;ag
gl: attogramo;attogramos;ag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
gl: %1 attogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attogram | %1 attograms
gl[0]: %1 attogramo
gl[1]: %1 attogramos

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
gl: zeptogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptogram;zeptograms;zg
gl: zeptogramo;zeptogramos;zg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
gl: %1 zeptogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptogram | %1 zeptograms
gl[0]: %1 zeptogramo
gl[1]: %1 zeptogramos

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
gl: yoctogramos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
gl: yoctogramo;yoctogramos;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
gl: %1 yoctogramos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
gl[0]: %1 yoctogramo
gl[1]: %1 yoctogramos

[ctx: unit description in lists]
en: tons
gl: toneladas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ton;tons;t;tonne;tonnes
gl: tonelada;toneladas;t

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
gl: %1 toneladas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ton | %1 tons
gl[0]: %1 tonelada
gl[1]: %1 toneladas

[ctx: unit description in lists]
en: carats
gl: quilates

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: carat;carats;CD;ct
gl: quilate;quilates;CD;ct

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
gl: %1 quilates

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
gl[0]: %1 quilate
gl[1]: %1 quilates

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
gl: libras

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;lb;lbs
gl: libra;libras;lb;lbs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
gl: %1 libras

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
gl[0]: %1 libra
gl[1]: %1 libras

[ctx: unit description in lists]
en: ounces
gl: onzas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce;ounces;oz
gl: onza;onzas;oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces
gl: %1 onzas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce | %1 ounces
gl[0]: %1 onza
gl[1]: %1 onzas

[ctx: mass unit symbol]
en: t oz
gl: ozt

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
gl: onzas troy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: troy ounce;troy ounces;t oz
gl: onza troy;onzas troy;ozt;troy ounce;troy ounces;t oz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
gl: %1 onzas troy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 troy ounce | %1 troy ounces
gl[0]: %1 onza troy
gl[1]: %1 onzas troy

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewton
gl: quilonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilonewton;kilonewton;kN
gl: quilonewton;quilonewtons;kN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewton
gl: %1 quilonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 stone | %1 stone
gl[0]: %1 stone
gl[1]: %1 stones

en: Permeability
gl: Permeabilidade

[ctx: volume unit symbol]
en: Darcy
gl: darcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Darcy | %1 Darcys
gl[0]: %1 darcy
gl[1]: %1 darcys

[ctx: unit description in lists]
en: Milli-Darcy
gl: milidarcy

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Milli-Darcy;MilliDarcy;MilliDar;mDarcy;mDar;mDarc
gl: Mili-Darcy;MiliDarcy;MiliDar;mDarcy;mDar;mDarc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Milli-Darcy
gl: %1 milidarcy

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Milli-Darcy | %1 Milli-Darcys
gl[0]: %1 milidarcy
gl[1]: %1 milidarcys

[ctx: unit description in lists]
en: squaremicrometers
gl: micrómetros cadrados

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Permeability;Pµm²;PSquare µm;squaremicrometers;Pµm^2
gl: Permeabilidade;Pµm²;micrómetros cadrados;Pµm^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers²
gl: %1 micrómetros²

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer² | %1 micrometers²
gl[0]: %1 micrómetro²
gl[1]: %1 micrómetros²

en: Power
gl: Enerxía

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
gl: yottavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottawatt;yottawatts;YW
gl: yottavatio;yottavatios;YW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
gl: %1 yottavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottawatt | %1 yottawatts
gl[0]: %1 yottavatio
gl[1]: %1 yottavatios

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
gl: zettavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettawatt;zettawatts;ZW
gl: zettavatio;zettavatios;ZW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
gl: %1 zettavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettawatt | %1 zettawatts
gl[0]: %1 zettavatio
gl[1]: %1 zettavatios

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
gl: exavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exawatt;exawatts;EW
gl: exavatio;exavatios;EW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
gl: %1 exavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exawatt | %1 exawatts
gl[0]: %1 exavatio
gl[1]: %1 exavatios

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
gl: petavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petawatt;petawatts;PW
gl: petavatio;petavatios;PW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
gl: %1 petavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petawatt | %1 petawatts
gl[0]: %1 petavatio
gl[1]: %1 petavatios

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
gl: teravatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terawatt;terawatts;TW
gl: teravatio;teravatios;TW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
gl: %1 teravatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terawatt | %1 terawatts
gl[0]: %1 teravatio
gl[1]: %1 teravatios

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
gl: xigavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigawatt;gigawatts;GW
gl: xigavatio;xigavatios;GW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
gl: %1 xigavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigawatt | %1 gigawatts
gl[0]: %1 xigavatio
gl[1]: %1 xigavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megawatt;megawatts;MW
gl: megawatt;megawatts;megavatio;megavatios;MW

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
gl: quilowatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilowatt;kilowatts;kW
gl: quilowatt;quilowatts;quilovatio;quilovatios;kW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
gl: %1 quilowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilowatt | %1 kilowatts
gl[0]: %1 quilowatt
gl[1]: %1 quilowatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
gl: hectowatt;hectowatts;hectovatio;hectovatios;hW

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
gl: decavatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
gl: decavatio;decavatios;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
gl: %1 decavatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
gl[0]: %1 decavatio
gl[1]: %1 decavatios

[ctx: unit description in lists]
en: watts
gl: vatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt;watts;W
gl: vatio;vatios;W

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
gl: %1 vatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt | %1 watts
gl[0]: %1 vatio
gl[1]: %1 vatios

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
gl: decivatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciwatt;deciwatts;dW
gl: decivatio;decivatios;dW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
gl: %1 decivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciwatt | %1 deciwatts
gl[0]: %1 decivatio
gl[1]: %1 decivatios

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
gl: centivatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiwatt;centiwatts;cW
gl: centivatio;centivatios;cW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
gl: %1 centivatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiwatt | %1 centiwatts
gl[0]: %1 centivatio
gl[1]: %1 centivatios

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
gl: miliwatts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliwatt;milliwatts;mW
gl: miliwatt;miliwatts;milivatio;milivatios;mW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
gl: %1 miliwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliwatt | %1 milliwatts
gl[0]: %1 miliwatt
gl[1]: %1 miliwatts

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
gl: microvatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
gl: microvatio;microvatios;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
gl: %1 microvatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
gl[0]: %1 microvatio
gl[1]: %1 microvatios

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
gl: nanovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanowatt;nanowatts;nW
gl: nanovatio;nanovatios;nW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
gl: %1 nanovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanowatt | %1 nanowatts
gl[0]: %1 nanovatio
gl[1]: %1 nanovatios

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
gl: picovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
gl: picovatio;picovatios;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
gl: %1 picovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
gl[0]: %1 picovatio
gl[1]: %1 picovatios

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
gl: femtovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtowatt;femtowatts;fW
gl: femtovatio;femtovatios;fW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
gl: %1 femtovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtowatt | %1 femtowatts
gl[0]: %1 femtovatio
gl[1]: %1 femtovatios

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
gl: attovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attowatt;attowatts;aW
gl: attovatio;attovatios;aW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
gl: %1 attovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attowatt | %1 attowatts
gl[0]: %1 attovatio
gl[1]: %1 attovatios

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
gl: zeptovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptowatt;zeptowatts;zW
gl: zeptovatio;zeptovatios;zW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
gl: %1 zeptovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptowatt | %1 zeptowatts
gl[0]: %1 zeptovatio
gl[1]: %1 zeptovatios

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
gl: yoctovatios

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
gl: yoctovatio;yoctovatios;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
gl: %1 yoctovatios

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
gl[0]: %1 yoctovatio
gl[1]: %1 yoctovatios

[ctx: power unit symbol]
en: hp
gl: CV

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
gl: cabalos de vapor

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
gl: cabalo de vapor;cabalos de vapor;hp;CV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
gl: %1 cabalos de vapor

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
gl[0]: %1 cabalo de vapor
gl[1]: %1 cabalos de vapor

[ctx: power unit symbol]
en: dBk
gl: dBkW

[ctx: unit description in lists]
en: decibel kilowatts
gl: decibel quilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel kilowatts
gl: %1 decibel quilowatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel kilowatt | %1 decibel kilowatts
gl[0]: %1 decibel quilowatt
gl[1]: %1 decibel quilowatts

[ctx: unit description in lists]
en: decibel milliwatts
gl: decibel miliwatts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibel milliwatts
gl: %1 decibel miliwatts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibel milliwatt | %1 decibel milliwatts
gl[0]: %1 decibel miliwatt
gl[1]: %1 decibel miliwatts

en: Pressure
gl: Presión

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
gl: yottapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottapascal;yottapascals;YPa
gl: yottapascal;yottapascais;YPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
gl: %1 yottapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottapascal | %1 yottapascals
gl[0]: %1 yottapascal
gl[1]: %1 yottapascais

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
gl: zettapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettapascal;zettapascals;ZPa
gl: zettapascal;zettapascais;ZPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
gl: %1 zettapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettapascal | %1 zettapascals
gl[0]: %1 zettapascal
gl[1]: %1 zettapascais

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
gl: exapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exapascal;exapascals;EPa
gl: exapascal;exapascais;EPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
gl: %1 exapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exapascal | %1 exapascals
gl[0]: %1 exapascal
gl[1]: %1 exapascais

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
gl: petapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petapascal;petapascals;PPa
gl: petapascal;petapascais;PPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
gl: %1 petapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petapascal | %1 petapascals
gl[0]: %1 petapascal
gl[1]: %1 petapascais

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
gl: terapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terapascal;terapascals;TPa
gl: terapascal;terapascais;TPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
gl: %1 terapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terapascal | %1 terapascals
gl[0]: %1 terapascal
gl[1]: %1 terapascais

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
gl: xigapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigapascal;gigapascals;GPa
gl: xigapascal;xigapascais;GPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
gl: %1 xigapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigapascal | %1 gigapascals
gl[0]: %1 xigapascal
gl[1]: %1 xigapascais

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
gl: megapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megapascal;megapascals;MPa
gl: megapascal;megapascais;MPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
gl: %1 megapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megapascal | %1 megapascals
gl[0]: %1 megapascal
gl[1]: %1 megapascais

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
gl: quilopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilopascal;kilopascals;kPa
gl: quilopascal;quilopascais;kPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
gl: %1 quilopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilopascal | %1 kilopascals
gl[0]: %1 quilopascal
gl[1]: %1 quilopascais

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
gl: hectopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
gl: hectopascal;hectopascais;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
gl: %1 hectopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
gl[0]: %1 hectopascal
gl[1]: %1 hectopascais

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
gl: decapascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
gl: decapascal;decapascais;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
gl: %1 decapascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
gl[0]: %1 decapascal
gl[1]: %1 decapascais

[ctx: unit description in lists]
en: pascals
gl: pascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pascal;pascals;Pa
gl: pascal;pascais;Pa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
gl: %1 pascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pascal | %1 pascals
gl[0]: %1 pascal
gl[1]: %1 pascais

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
gl: decipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decipascal;decipascals;dPa
gl: decipascal;decipascais;dPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
gl: %1 decipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decipascal | %1 decipascals
gl[0]: %1 decipascal
gl[1]: %1 decipascais

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
gl: centipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centipascal;centipascals;cPa
gl: centipascal;centipascais;cPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
gl: %1 centipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centipascal | %1 centipascals
gl[0]: %1 centipascal
gl[1]: %1 centipascais

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
gl: milipascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millipascal;millipascals;mPa
gl: milipascal;milipascais;mPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
gl: %1 milipascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millipascal | %1 millipascals
gl[0]: %1 milipascal
gl[1]: %1 milipascais

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
gl: micropascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micropascal;micropascals;µPa;uPa
gl: micropascal;micropascais;µPa;uPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
gl: %1 micropascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micropascal | %1 micropascals
gl[0]: %1 micropascal
gl[1]: %1 micropascais

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
gl: nanopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanopascal;nanopascals;nPa
gl: nanopascal;nanopascais;nPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
gl: %1 nanopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanopascal | %1 nanopascals
gl[0]: %1 nanopascal
gl[1]: %1 nanopascais

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
gl: picopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
gl: picopascal;picopascais;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
gl: %1 picopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
gl[0]: %1 picopascal
gl[1]: %1 picopascais

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
gl: femtopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtopascal;femtopascals;fPa
gl: femtopascal;femtopascais;fPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
gl: %1 femtopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtopascal | %1 femtopascals
gl[0]: %1 femtopascal
gl[1]: %1 femtopascais

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
gl: attopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attopascal;attopascals;aPa
gl: attopascal;attopascais;aPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
gl: %1 attopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attopascal | %1 attopascals
gl[0]: %1 attopascal
gl[1]: %1 attopascais

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
gl: zeptopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptopascal;zeptopascals;zPa
gl: zeptopascal;zeptopascais;zPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
gl: %1 zeptopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptopascal | %1 zeptopascals
gl[0]: %1 zeptopascal
gl[1]: %1 zeptopascais

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
gl: yoctopascais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
gl: yoctopascal;yoctopascais;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
gl: %1 yoctopascais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
gl[0]: %1 yoctopascal
gl[1]: %1 yoctopascais

[ctx: unit description in lists]
en: bars
gl: bares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: bar;bars;bar
gl: bar;bares;bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
gl: %1 bares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 bar | %1 bars
gl[0]: %1 bar
gl[1]: %1 bares

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
gl: milibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millibar;millibars;mbar;mb
gl: milibar;milibares;mbar;mb

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
gl: %1 milibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millibar | %1 millibars
gl[0]: %1 milibar
gl[1]: %1 milibares

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
gl: decibares

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decibar;decibars;dbar
gl: decibar;decibares;dbar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
gl: %1 decibares

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decibar | %1 decibars
gl[0]: %1 decibar
gl[1]: %1 decibares

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
gl: atmosferas técnicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
gl: atmosfera técnica;atmosferas técnicas;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
gl: %1 atmosferas técnicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
gl[0]: %1 atmosfera técnica
gl[1]: %1 atmosferas técnicas

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
gl: atmosferas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
gl: atmosfera;atmosferas;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
gl: %1 atmosferas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
gl[0]: %1 atmosfera
gl[1]: %1 atmosferas

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
gl: libra por polgada cadrada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
gl: libra de forza por polgada cadrada;libra de forza por polgada cadrada;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
gl: %1 libra de forza por polgada cadrada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
gl[0]: %1 libra de forza por polgada cadrada
gl[1]: %1 libras de forza por polgada cadrada

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
gl: polgadas de mercurio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
gl: polgada de mercurio;polgadas de mercurio;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
gl: %1 polgadas de mercurio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
gl[0]: %1 polgadas de mercurio
gl[1]: %1 polgadas de mercurio

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
gl: milímetros de mercurio

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
gl: milímetro de mercurio;milímetros de mercurio;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
gl: %1 milímetros de mercurio

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
gl[0]: %1 milímetros de mercurio
gl[1]: %1 milímetros de mercurio

en: Temperature
gl: Temperatura

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
gl: %1 graos Celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
gl[0]: %1 grao Celsius
gl[1]: %1 graos Celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
gl: %1 graos Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
gl[0]: %1 grao Fahrenheit
gl[1]: %1 graos Fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
gl: %1 graos Delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
gl[0]: %1 grao Delisle
gl[1]: %1 graos Delisle

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Newton;°N;N
gl: Newton;Newtons;°N;N

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
gl: %1 graos Newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
gl[0]: %1 grao Newton
gl[1]: %1 graos Newton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re
gl: Réaumur;°Ré;Ré;Reaumur;°Re;Re;Réaumur;°Ré;Ré

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
gl: %1 graos Réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
gl[0]: %1 grao Réaumur
gl[1]: %1 graos Réaumur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
gl: %1 graos Rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
gl[0]: %1 grao Rømer
gl[1]: %1 graos Rømer

en: Thermal Conductivity
gl: Condutividade térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per meter kelvin
gl: watt por metro kelvin

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per meter kelvin;watt per meter-kelvin;W/mK;W/m.K
gl: watt por metro kelvin;W/mK;W/m.K

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per meter kelvin
gl: %1 watts por metro kelvin

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per meter kelvin | %1 watts per meter kelvin
gl[0]: %1 watt por metro kelvin
gl[1]: %1 watts por metro kelvin

[ctx: unit description in lists]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit
gl: btu por pé hora grao Fahrenheit

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per foot hour degree Fahrenheit;btu per foot hour Fahrenheit;btu per foot-hour-Fahrenheit;Btu/ft-hr-F
gl: btu por pé hora grao Fahrenheit;btu por pé hora Fahrenheit;Btu/ft-hr-F

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
gl: %1 BTU por pé hora grao Fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per foot hour degree Fahrenheit | %1 btu per foot hour degree Fahrenheit
gl[0]: %1 BTU por pé hora grao Fahrenheit
gl[1]: %1 BTU por pé hora grao Fahrenheit

[ctx: unit description in lists]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
gl: btu por pé cadrado hora grao Fahrenheit por polgada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch;btu per foot squared hour Fahrenheit per inch;btu per sq foot-hour-Fahrenheit per inch;Btu/ft^2-hr-F/in
gl: BTU por pé cadrado hora grao Fahrenheit por polgada;BTU por pé cadrado hora Fahrenheit por polgada;BTU/ft^2-hr-F/in;BTU/ft²-hr-F/in

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
gl: %1 BTU por pé cadrado hora grao Fahrenheit por polgada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch | %1 btu per square foot hour degree Fahrenheit per inch
gl[0]: %1 BTU por pé cadrado hora grao Fahrenheit por polgada
gl[1]: %1 BTU por pé cadrado hora grao Fahrenheit por polgada

en: Thermal Flux Density
gl: Densidade de fluxo de calor

[ctx: unit description in lists]
en: watt per square meter
gl: watt por metro cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per square meter;W/m2;W/m^2
gl: watt por metro cadrado;watts por metro cadrado;W/m2;W/m^2;W/m²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per square meter
gl: %1 watts por metro cadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per square meter | %1 watts per square meter
gl[0]: %1 watt por metro cadrado
gl[1]: %1 watts por metro cadrado

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per square foot
gl: BTU por hora por pé cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per square foot;Btu/hr/ft2;Btu/hr/ft^2;Btu/ft^2/hr;Btu/ft2/hr
gl: BTU por hora por pé cadrado;BTU/hr/ft2;BTU/hr/ft^2;BTU/hr/ft²;BTU/ft^2/hr;BTU/ft²/hr;BTU/ft2/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per square foot
gl: %1 BTU por hora por pé cadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per square foot | %1 btu per hour per square foot
gl[0]: %1 BTU por hora por pé cadrado
gl[1]: %1 BTU por hora por pé cadrado

en: Thermal Generation
gl: Xeración térmica

[ctx: unit description in lists]
en: watt per cubic meter
gl: watts por metro cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: watt per cubic meter;W/m3;W/m^3
gl: watt por metro cúbico;watts por metro cúbico;W/m3;W/m^3;W/m³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts per cubic meter
gl: %1 watts por metro cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 watt per cubic meter | %1 watts per cubic meter
gl[0]: %1 watt por metro cúbico
gl[1]: %1 watts por metro cúbico

[ctx: unit description in lists]
en: btu per hour per cubic foot
gl: BTU por hora por pé cúbico

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: btu per hour per cubic foot;Btu/hr/ft3;Btu/hr/ft^3;Btu/ft^3/hr;Btu/ft3/hr
gl: BTU por hora por pé cúbico;BTU por hora por pé cúbico;BTU/hr/ft3;BTU/hr/ft^3;BTU/hr/ft³;BTU/ft^3/hr;BTU/ft³/hr;BTU/ft3/hr

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 btu per hour per cubic foot
gl: %1 BTU por hora por pé cúbico

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 btu per hour per cubic foot | %1 btu per hour per cubic foot
gl[0]: %1 BTU por hora por pé cúbico
gl[1]: %1 BTU por hora por pé cúbico

en: Time
gl: Tempo

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
gl: yottasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
gl: yottasegundo;yottasegundos;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
gl: %1 yottasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
gl[0]: %1 yottasegundo
gl[1]: %1 yottasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
gl: zettasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
gl: zettasegundo;zettasegundos;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
gl: %1 zettasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
gl[0]: %1 zettasegundo
gl[1]: %1 zettasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
gl: exasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
gl: exasegundo;exasegundos;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
gl: %1 exasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
gl[0]: %1 exasegundo
gl[1]: %1 exasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
gl: petasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
gl: petasegundo;petasegundos;Ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
gl: %1 petasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
gl[0]: %1 petasegundo
gl[1]: %1 petasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
gl: terasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
gl: terasegundo;terasegundos;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
gl: %1 terasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
gl[0]: %1 terasegundo
gl[1]: %1 terasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
gl: xigasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
gl: xigasegundo;xigasegundos;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
gl: %1 xigasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
gl[0]: %1 xigasegundo
gl[1]: %1 xigasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
gl: megasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
gl: megasegundo;megasegundos;megasecond;megaseconds;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
gl: %1 megasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
gl[0]: %1 megasegundo
gl[1]: %1 megasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
gl: quilosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
gl: quilosegundo;quilosegundos;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
gl: %1 quilosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
gl[0]: %1 quilosegundo
gl[1]: %1 quilosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
gl: hectosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
gl: hectosegundo;hectosegundos;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
gl: %1 hectosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
gl[0]: %1 hectosegundo
gl[1]: %1 hectosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
gl: decasegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
gl: decasegundo;decasegundos;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
gl: %1 decasegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
gl[0]: %1 decasegundo
gl[1]: %1 decasegundos

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
gl: segundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
gl: segundo;segundos;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
gl: %1 segundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
gl[0]: %1 segundo
gl[1]: %1 segundos

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
gl: decisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
gl: decisegundo;decisegundos;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
gl: %1 decisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
gl[0]: %1 decisegundo
gl[1]: %1 decisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
gl: centisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
gl: centisegundo;centisegundos;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
gl: %1 centisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
gl[0]: %1 centisegundo
gl[1]: %1 centisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
gl: milisegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
gl: milisegundo;milisegundos;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
gl: %1 milisegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
gl[0]: %1 milisegundo
gl[1]: %1 milisegundos

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
gl: microsegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
gl: microsegundo;microsegundos;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
gl: %1 microsegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
gl[0]: %1 microsegundo
gl[1]: %1 microsegundos

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
gl: nanosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
gl: nanosegundo;nanosegundos;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
gl: %1 nanosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
gl[0]: %1 nanosegundo
gl[1]: %1 nanosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
gl: picosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
gl: picosegundo;picosegundos;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
gl: %1 picosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
gl[0]: %1 picosegundo
gl[1]: %1 picosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
gl: femtosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
gl: femtosegundo;femtosegundos;fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
gl: %1 femtosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
gl[0]: %1 femtosegundo
gl[1]: %1 femtosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
gl: attosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
gl: attosegundo;attosegundos;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
gl: %1 attosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
gl[0]: %1 attosegundo
gl[1]: %1 attosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
gl: zeptosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
gl: zeptosegundo;zeptosegundos;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
gl: %1 zeptosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
gl[0]: %1 zeptosegundo
gl[1]: %1 zeptosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
gl: yoctosegundos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
gl: yoctosegundo;yoctosegundos;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
gl: %1 yoctosegundos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
gl[0]: %1 yoctosegundo
gl[1]: %1 yoctosegundos

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
gl: minutos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
gl: minuto;minutos;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
gl: %1 minutos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
gl[0]: %1 minuto
gl[1]: %1 minutos

[ctx: unit description in lists]
en: hours
gl: horas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
gl: hora;horas;h

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
gl: %1 horas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
gl[0]: %1 hora
gl[1]: %1 horas

[ctx: unit description in lists]
en: days
gl: días

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
gl: día;días;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
gl: %1 días

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
gl[0]: %1 día
gl[1]: %1 días

[ctx: time unit symbol]
en: w
gl: sem

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
gl: semanas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
gl: semana;semanas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
gl: %1 semanas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
gl[0]: %1 semana
gl[1]: %1 semanas

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
gl: Anos xulianos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
gl: Ano xuliano;Anos xulianos;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
gl: %1 anos xulianos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
gl[0]: %1 ano xuliano
gl[1]: %1 anos xulianos

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
gl: anos bisestos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
gl: ano bisesto;anos bisestos

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
gl: %1 anos bisestos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
gl[0]: %1 ano bisesto
gl[1]: %1 anos bisestos

[ctx: unit description in lists]
en: year
gl: ano

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
gl: ano;anos;y;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
gl: %1 ano

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
gl[0]: %1 ano
gl[1]: %1 anos

en: Speed
gl: Velocidade

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
gl: metros por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
gl: metro por segundo;metros por segundo;m/s;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
gl: %1 metros por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
gl[0]: %1 metro por segundo
gl[1]: %1 metros por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
gl: quilómetros por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per hour;kilometers per hour;km/h;kmh;kph
gl: quilómetro por hora;quilómetros por hora;km/h;kmh;kph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
gl: %1 quilómetros por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
gl[0]: %1 quilómetro por hora
gl[1]: %1 quilómetros por hora

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
gl: millas por hora

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
gl: milla por hora;millas por hora;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
gl: %1 millas por hora

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
gl[0]: %1 milla por hora
gl[1]: %1 millas por hora

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
gl: pés por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
gl: pé por segundo/pés por segundo/ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
gl: %1 pés por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
gl[0]: %1 pé por segundo
gl[1]: %1 pés por segundo

[ctx: velocity unit symbol]
en: in/s
gl: pol/s

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
gl: polgadas por segundo

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
gl: polgada por segundo;polgadas por segundo;in/s;in/sec;ips;pol/s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
gl: %1 polgadas por segundo

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
gl[0]: %1 polgada por segundo
gl[1]: %1 polgadas por segundo

[ctx: unit description in lists]
en: knots
gl: nós

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
gl: nó;nós;kt;millas náuticas por hora

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
gl: %1 nós

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
gl[0]: %1 nó
gl[1]: %1 nós

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
gl: mach;machs;mache;maches;Ma;velocidade do son

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
gl: velocidade da luz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
gl: velocidade da luz;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
gl: %1 velocidade da luz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
gl[0]: %1 velocidade da luz
gl[1]: %1 velocidade da luz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
gl: %1 na escala de Beaufort

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
gl[0]: %1 na escala de Beaufort
gl[1]: %1 na escala de Beaufort

en: Voltage
gl: Voltaxe

[ctx: unit description in lists]
en: gigavolts
gl: xigavolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigavolt;gigavolts;GV
gl: xigavolt;xigavolts;GV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigavolts
gl: %1 xigavolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigavolt | %1 gigavolts
gl[0]: %1 xigavolt
gl[1]: %1 xigavolts

[ctx: unit description in lists]
en: kilovolts
gl: quilovolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilovolt;kilovolts;kV
gl: quilovolt;quilovolts;kV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilovolts
gl: %1 quilovolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilovolt | %1 kilovolts
gl[0]: %1 quilovolt
gl[1]: %1 quilovolts

[ctx: unit description in lists]
en: millivolts
gl: milivolts

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millivolt;millivolts;mV
gl: milivolt;milivolts;mV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millivolts
gl: %1 milivolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millivolt | %1 millivolts
gl[0]: %1 milivolt
gl[1]: %1 milivolts

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 statvolt | %1 statvolts
gl[0]: %1 estatvolt
gl[1]: %1 estatvolts

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
gl: yottámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
gl: yottámetro cúbico;yottámetros cúbicos;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
gl: %1 yottámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
gl[0]: %1 yottámetro cúbico
gl[1]: %1 yottámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
gl: zettámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
gl: zettámetro cúbico;zettámetros cúbicos;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
gl: %1 zettámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
gl[0]: %1 zettámetro cúbico
gl[1]: %1 zettámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
gl: exametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
gl: exametro cúbico;exametros cúbicos;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
gl: %1 exametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
gl[0]: %1 exametro cúbico
gl[1]: %1 exametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
gl: petametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
gl: petametro cúbico;petametros cúbicos;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
gl: %1 petametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
gl[0]: %1 petametro cúbico
gl[1]: %1 petametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
gl: terametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
gl: terametro cúbico;terametros cúbicos;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
gl: %1 terametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
gl[0]: %1 terametro cúbico
gl[1]: %1 terametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
gl: xigametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
gl: xigametro cúbico;xigametros cúbicos;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
gl: %1 xigametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
gl[0]: %1 xigametro cúbico
gl[1]: %1 xigametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
gl: megametros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
gl: megametro cúbico;megametros cúbicos;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
gl: %1 megametros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
gl[0]: %1 megametro cúbico
gl[1]: %1 megametros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
gl: quilómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
gl: quilómetro cúbico;quilómetros cúbicos;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
gl: %1 quilómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
gl[0]: %1 quilómetro cúbico
gl[1]: %1 quilómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
gl: hectómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
gl: hectómetro cúbico;hectómetros cúbicos;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
gl: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
gl[0]: %1 hectómetro cúbico
gl[1]: %1 hectómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
gl: decámetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
gl: decámetro cúbico;decámetros cúbicos;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
gl: %1 decámetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
gl[0]: %1 decámetros cúbicos
gl[1]: %1 decámetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
gl: metros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
gl: metro cúbico;metros cúbicos;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
gl: %1 metros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
gl[0]: %1 metro cúbico
gl[1]: %1 metros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
gl: decímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
gl: decímetro cúbico;decímetros cúbicos;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
gl: %1 decímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
gl[0]: %1 decímetro cúbico
gl[1]: %1 decímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
gl: centímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
gl: centímetro cúbico;centímetros cúbicos;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
gl: %1 centímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
gl[0]: %1 centímetro cúbico
gl[1]: %1 centímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
gl: milímetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
gl: milímetro cúbico;milímetros cúbicos;mm³;mm/-3;mm^3;mm3mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
gl: %1 milímetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
gl[0]: %1 milímetro cúbico
gl[1]: %1 milímetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
gl: micrómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
gl: micrómetro cúbico;micrómetros cúbicos;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
gl: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
gl[0]: %1 micrómetro cúbico
gl[1]: %1 micrómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
gl: nanometros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
gl: nanometro cúbico;nanometros cúbicos;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
gl: %1 nanometros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
gl[0]: %1 nanometro cúbico
gl[1]: %1 nanometros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
gl: picometros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
gl: picometro cúbico;picometros cúbicos;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
gl: %1 picometros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
gl[0]: %1 picometro cúbico
gl[1]: %1 picometros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
gl: femtometros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
gl: femtometro cúbico;femtometros cúbicos;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
gl: %1 femtometros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
gl[0]: %1 femtometro cúbico
gl[1]: %1 femtometros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
gl: attometros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
gl: attometro cúbico;attometros cúbicos;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
gl: %1 attometros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
gl[0]: %1 attometro cúbico
gl[1]: %1 attometros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
gl: zeptometros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
gl: zeptómetro cúbico;zeptómetros cúbicos;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
gl: %1 zeptometros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
gl[0]: %1 zeptómetro cúbico
gl[1]: %1 zeptómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
gl: yoctómetros cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
gl: yoctómetro cúbico;yoctómetros cúbicos;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
gl: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
gl[0]: %1 yoctómetro cúbico
gl[1]: %1 yoctómetros cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
gl: yottalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaliter;yottaliters;Yl
gl: yottalitro;yottalitros;Yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
gl: %1 yottalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottaliter | %1 yottaliters
gl[0]: %1 yottalitro
gl[1]: %1 yottalitros

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
gl: zettalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
gl: zettalitro;zettalitros;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
gl: %1 zettalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettaliter | %1 zettaliters
gl[0]: %1 zettalitro
gl[1]: %1 zettalitros

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
gl: exalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaliter;exaliters;El
gl: exalitro;exalitros;El

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
gl: %1 exalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exaliter | %1 exaliters
gl[0]: %1 exalitro
gl[1]: %1 exalitros

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
gl: petalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaliter;petaliters;Pl
gl: petalitro;petalitros;Pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
gl: %1 petalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaliter | %1 petaliters
gl[0]: %1 petalitro
gl[1]: %1 petalitros

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
gl: teralitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraliter;teraliters;Tl
gl: teralitro;teralitros;Tl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
gl: %1 teralitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teraliter | %1 teraliters
gl[0]: %1 teralitro
gl[1]: %1 teralitros

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
gl: xigalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaliter;gigaliters;Gl
gl: xigalitro;xigalitros;Gl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
gl: %1 xigalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigaliter | %1 gigaliters
gl[0]: %1 xigalitro
gl[1]: %1 xigalitros

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
gl: megalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaliter;megaliters;Ml
gl: megalitro;megalitros;Ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
gl: %1 megalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megaliter | %1 megaliters
gl[0]: %1 megalitro
gl[1]: %1 megalitros

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
gl: quilolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloliter;kiloliters;kl
gl: quilolitro;quilolitros;kl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
gl: %1 quilolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kiloliter | %1 kiloliters
gl[0]: %1 quilolitro
gl[1]: %1 quilolitros

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
gl: hectolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
gl: hectolitro;hectolitros;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
gl: %1 hectolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
gl[0]: %1 hectolitro
gl[1]: %1 hectolitros

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
gl: decalitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaliter;decaliters;dal
gl: decalitro;decalitros;dal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
gl: %1 decalitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaliter | %1 decaliters
gl[0]: %1 decalitro
gl[1]: %1 decalitros

[ctx: unit description in lists]
en: liters
gl: litros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liter;liters;l
gl: litro;litros;l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
gl: %1 litros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liter | %1 liters
gl[0]: %1 litro
gl[1]: %1 litros

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
gl: decilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciliter;deciliters;dl
gl: decilitro;decilitros;dl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
gl: %1 decilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 deciliter | %1 deciliters
gl[0]: %1 decilitro
gl[1]: %1 decilitros

[ctx: unit description in lists]
en: centiliters
gl: centilitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiliter;centiliters;cl
gl: centilitro;centilitros;cl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
gl: %1 centilitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centiliter | %1 centiliters
gl[0]: %1 centilitro
gl[1]: %1 centilitros

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
gl: mililitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliliter;milliliters;ml
gl: mililitro;mililitros;ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
gl: %1 mililitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 milliliter | %1 milliliters
gl[0]: %1 mililitro
gl[1]: %1 mililitros

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
gl: microlitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
gl: microlitro;microlitros;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
gl: %1 microlitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
gl[0]: %1 microlitro
gl[1]: %1 microlitros

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
gl: nanolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoliter;nanoliters;nl
gl: nanolitro;nanolitros;nl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
gl: %1 nanolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanoliter | %1 nanoliters
gl[0]: %1 nanolitro
gl[1]: %1 nanolitros

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
gl: picolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
gl: picolitro;picolitros;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
gl: %1 picolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
gl[0]: %1 picolitro
gl[1]: %1 picolitros

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
gl: femtolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoliter;femtoliters;fl
gl: femtolitro;femtolitros;fl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
gl: %1 femtolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtoliter | %1 femtoliters
gl[0]: %1 femtolitro
gl[1]: %1 femtolitros

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
gl: attolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoliter;attoliters;al
gl: attolitro;attolitros;al

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
gl: %1 attolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attoliter | %1 attoliters
gl[0]: %1 attolitro
gl[1]: %1 attolitros

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
gl: zeptolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoliter;zeptoliters;zl
gl: zeptolitro;zeptolitros;zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
gl: %1 zeptolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptoliter | %1 zeptoliters
gl[0]: %1 zeptolitro
gl[1]: %1 zeptolitros

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
gl: yoctolitros

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
gl: yoctolitro;yoctolitros;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
gl: %1 yoctolitros

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
gl[0]: %1 yoctolitro
gl[1]: %1 yoctolitros

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
gl: pés cúbicos

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
gl: pé cúbico;pés cúbicos;ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
gl: %1 pés cúbicos

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
gl[0]: %1 pé cúbico
gl[1]: %1 pés cúbicos

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
gl: polgadas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
gl: polgada cúbica;polgadas cúbicas;in³;inch³;pol³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
gl: %1 polgadas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
gl[0]: %1 polgada cúbica
gl[1]: %1 polgadas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
gl: millas cúbicas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
gl: milla cúbica;millas cúbicas;mi³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
gl: %1 millas cúbicas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
gl[0]: %1 milla cúbica
gl[1]: %1 millas cúbicas

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
gl: onzas de líquido

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
gl: onza líquida;onzas líquidas;onza fluída;onzas fluídas;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
gl: %1 onzas líquidas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
gl[0]: %1 onza líquida
gl[1]: %1 onzas líquidas

[ctx: unit description in lists]
en: cups
gl: cuncas

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
gl: cunca;cuncas;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
gl: %1 cuncas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
gl[0]: %1 cunca
gl[1]: %1 cuncas

[ctx: volume unit symbol]
en: tsp
gl: culleradiña

[ctx: unit description in lists]
en: teaspoon
gl: culleradiña

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teaspoon;teaspoons;tsp;tsps
gl: culleradiña;culleradiñas;teaspoon;teaspoons;tsp;tsps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teaspoons
gl: %1 culleradiñas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 teaspoon | %1 teaspoons
gl[0]: %1 culleradiña
gl[1]: %1 culleradiñas

[ctx: volume unit symbol]
en: tbsp
gl: cullerada

[ctx: unit description in lists]
en: tablespoon
gl: cullerada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps
gl: tablespoon;tablespoons;tbsp;tbsps;cullerada;culleradas

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tablespoons
gl: %1 culleradas

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 tablespoon | %1 tablespoons
gl[0]: %1 cullerada
gl[1]: %1 culleradas

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
gl: galóns (líquidos EUA)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (U.S. liquid);gallons (U.S. liquid);gal;gallon;gallons
gl: galón (líquido EUA);galóns (líquidos EUA);gal;gallon;gallons

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
gl: %1 galóns (líquidos EUA)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
gl[0]: %1 galón (líquido EUA)
gl[1]: %1 galóns (líquidos EUA)

[ctx: volume unit symbol]
en: imp gal
gl: gal imp

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (imperial)
gl: galóns imperiais

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gallon (imperial);gallons (imperial);imp gal;imp gallon;imp gallons;imperial gal;imperial gallon;imperial gallons
gl: galón imperial;galóns imperiais;gal imp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (imperial)
gl: %1 galóns imperiais

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (imperial) | %1 gallons (imperial)
gl[0]: 1 galón imperial
gl[1]: %1 galóns imperiais

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
gl: pintas (imperial)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
gl: pinta (imperial);pintas (imperiais);pt;pint;pints;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
gl: %1 pintas (imperial)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
gl[0]: %1 pinta (imperial)
gl[1]: %1 pintas (imperial)

[ctx: volume unit symbol]
en: US pt
gl: pt US

[ctx: unit description in lists]
en: pints (U.S. liquid)
gl: pintas (líquidas EUA)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (U.S. liquid);pints (U.S. liquid);US pt;US pint;US pints;US p
gl: pinta líquida EUA;pintas líquidas EUA;pt EUA;pint EUA;pints EUA;p EUA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (U.S. liquid)
gl: %1 pintas (líquidas EUA)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (U.S. liquid) | %1 pints (U.S. liquid)
gl[0]: %1 pinta (líquida EUA)
gl[1]: %1 pintas (líquidas EUA)

[ctx: unit description in lists]
en: oil barrels
gl: barrís de cru

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: oil barrels;oil barrel;bbl
gl: barrís de cru;barril de cru;bbl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 oil barrels
gl: %1 barrís de cru

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 oil barrel | %1 oil barrels
gl[0]: %1 barril de cru
gl[1]: %1 barrís de cru

en: Weight per Area
gl: Peso por área

[ctx: unit description in lists]
en: grams per square meter
gl: gramos por metro cadrado

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gsm;g/m;g/m2;gm2;grams per meter;grams per square meter;grams per meter²
gl: gsm;g/m;g/m2;gm2;gramos por metro;gramos por metro cadrado;gramos por metro²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per square meter
gl: %1 gramos por metro cadrado

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 grams per square meter | %1 grams per square meter
gl[0]: %1 gramo por metro cadrado
gl[1]: %1 gramos por metro cadrado

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per square yard
gl: onzas por iarda cadrada

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;ounces per yard;ounces per square yard;ounces per yard²
gl: ozyd;ozyd2;oz/yd;oz/yd2;onzas por iarda;onzas por iarda cadrada;onzas por iarda²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per square yard
gl: %1 onzas por iarda cadrada

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounces per square yard | %1 ounces per square yard
gl[0]: %1 onza por iarda cadrada
gl[1]: %1 onzas por iarda cadrada
