libconversion - en to da translation catalogue (1275 entries)

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second squared
da: meter pr. sekund i anden

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second squared;meters per second squared;m/s²;m/s2;m/s^2
da: meter pr. sekund i anden;meter per sekund i anden;m/s²;m/s2;m/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second squared
da: %1 meter pr. sekund i anden

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second squared | %1 meters per second squared
da[0]: %1 meter pr. sekund i anden
da[1]: %1 meter pr. sekund i anden

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second squared
da: fod pr. sekund i anden

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second squared;feet per second squared;ft/s²;ft/s2;ft/s^2
da: fod pr. sekund i anden;feet per second;ft/s²;ft/s2;ft/s^2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second squared
da: %1 fod pr. sekund i anden

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second squared | %1 feet per second squared
da[0]: %1 fod pr. sekund i anden
da[1]: %1 fod pr. sekund i anden

[ctx: unit description in lists]
en: standard gravity
da: normal-tyngdeacceleration

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: standard gravity;g
da: normal-tyngdeacceleration;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 times standard gravity
da: %1 gange normal-tyngdeaccelerationen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 standard gravity | %1 times standard gravity
da[0]: %1 normal-tyngdeaccelerationen
da[1]: %1 gange normal-tyngdeaccelerationen

en: Angle
da: Vinkel

[ctx: unit description in lists]
en: degrees
da: grader

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deg;degree;degrees;°
da: gr;grad;grader;°

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees
da: %1 grader

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree | %1 degrees
da[0]: %1 grad
da[1]: %1 grader

[ctx: unit description in lists]
en: radians
da: radianer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: rad;radian;radians
da: rad;radian;radianer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 radians
da: %1 radianer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 radian | %1 radians
da[0]: %1 radian
da[1]: %1 radianer

[ctx: unit description in lists]
en: gradians
da: gradianer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: grad;gradian;gradians;grade;gon
da: grad;gradian;gradianer;grade;gon;g

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gradians
da: %1 gradianer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gradian | %1 gradians
da[0]: %1 gradian
da[1]: %1 gradianer

[ctx: unit description in lists]
en: arc minutes
da: bueminutter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute of arc;MOA;arcminute;minute;'
da: bueminut;bueminutter;MOA;arcminut;arcminutter;'

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc minutes
da: %1 bueminutter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc minute | %1 arc minutes
da[0]: %1 bueminut
da[1]: %1 bueminutter

[ctx: unit description in lists]
en: arc seconds
da: buesekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second of arc;arcsecond;second;"
da: buesekund;buesekunder;arcsekund:arcsekunder;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 arc seconds
da: %1 buesekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 arc second | %1 arc seconds
da[0]: %1 buesekund
da[1]: %1 buesekunder

[ctx: Unit Category: two dimensional size of a surface]
en: Area
da: Areal

[ctx: unit description in lists]
note: i18n: unit as it will be shown to user wherever units are to be explicitly selected (listbox, radio buttons, checkboxes...). E.g. an application may give option "Unit of wind speed: [unit-list-box]"
en: square yottameters
da: kvadratyottameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
note: i18n: Messages such as this one provide synonyms for each unit, in order to guess the unit from the text that the user inputs. Synonyms are semicolon-separated, and you can add as many as you need (either equal to, more, or less than in the original). Note that any gramatical inflections of unit nam
en: square yottameter;square yottameters;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2
da: kvadratyottameter;kvadrat yottameter;Ym²;Ym/-2;Ym^2;Ym2

[ctx: amount in units (real)]
note: i18n: This is used when a real-valued amount in units is given, such as "0.37 miles".
en: %1 square yottameters
da: %1 kvadratyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
note: i18n: This is used when a integer-valued amount in units is given, such as "1 mile" or "21 miles".
en: %1 square yottameter | %1 square yottameters
da[0]: %1 kvadratyottameter
da[1]: %1 kvadratyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: square zettameters
da: kvadratzettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zettameter;square zettameters;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2
da: kvadratzettameter;kvadrat zettameter;Zm²;Zm/-2;Zm^2;Zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zettameters
da: %1 kvadratzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zettameter | %1 square zettameters
da[0]: %1 kvadratzettameter
da[1]: %1 kvadratzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: square exameters
da: kvadratettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square exameter;square exameters;Em²;Em/-2;Em^2;Em2
da: kvadratexameter;kvadrat exameter;Em²;Em/-2;Em^2;Em2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square exameters
da: %1 kvadratexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square exameter | %1 square exameters
da[0]: %1 kvadratexameter
da[1]: %1 kvadratexameter

[ctx: unit description in lists]
en: square petameters
da: kvadratpetameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square petameter;square petameters;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2
da: kvadratpetameter;kvadrat petameter;Pm²;Pm/-2;Pm^2;Pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square petameters
da: %1 kvadratpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square petameter | %1 square petameters
da[0]: %1 kvadratpetameter
da[1]: %1 kvadratpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: square terameters
da: kvadratterameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square terameter;square terameters;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2
da: kvadratterameter;kvadrat terameter;Tm²;Tm/-2;Tm^2;Tm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square terameters
da: %1 kvadratterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square terameter | %1 square terameters
da[0]: %1 kvadratterameter
da[1]: %1 kvadratterameter

[ctx: unit description in lists]
en: square gigameters
da: kvadratgigameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square gigameter;square gigameters;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2
da: kvadratgigameter;kvadrat gigameter;Gm²;Gm/-2;Gm^2;Gm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square gigameters
da: %1 kvadratgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square gigameter | %1 square gigameters
da[0]: %1 kvadratgigameter
da[1]: %1 kvadratgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: square megameters
da: kvadratmegameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square megameter;square megameters;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2
da: kvadratmegameter;kvadrat megameter;Mm²;Mm/-2;Mm^2;Mm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square megameters
da: %1 kvadratmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square megameter | %1 square megameters
da[0]: %1 kvadratmegameter
da[1]: %1 kvadratmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: square kilometers
da: kvadratkilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square kilometers
da: %1 kvadratkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square kilometer | %1 square kilometers
da[0]: %1 kvadratkilometer
da[1]: %1 kvadratkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: square hectometers
da: kvadrathektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square hectometer;square hectometers;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hectare;hectares
da: kvadrathektometer;kvadrat hectometer;hm²;hm/-2;hm^2;hm2;hektar;ha

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square hectometers
da: %1 kvadrathektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square hectometer | %1 square hectometers
da[0]: %1 kvadrathektometer
da[1]: %1 kvadrathektometer

[ctx: unit description in lists]
en: square decameters
da: kvadratdekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decameter;square decameters;dam²;dam/-2;dam^2;dam2
da: kvadratdekameter;kvadrat dekameter;dam²;dam/-2;dam^2;dam2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decameters
da: %1 kvadratdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decameter | %1 square decameters
da[0]: %1 kvadratdekameter
da[1]: %1 kvadratdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: square meters
da: kvadratmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square meters
da: %1 kvadratmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square meter | %1 square meters
da[0]: %1 kvadratmeter
da[1]: %1 kvadratmeter

[ctx: unit description in lists]
en: square decimeters
da: kvadratdecimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square decimeter;square decimeters;dm²;dm/-2;dm^2;dm2
da: kvadratdecimeter;kvadrat decimeter;dm²;dm/-2;dm^2;dm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square decimeters
da: %1 kvadratdecimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square decimeter | %1 square decimeters
da[0]: %1 kvadratdecimeter
da[1]: %1 kvadratdecimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square centimeters
da: kvadratcentimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square centimeters
da: %1 kvadratcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square centimeter | %1 square centimeters
da[0]: %1 kvadratcentimeter
da[1]: %1 kvadratcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square millimeters
da: kvadratmillimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square millimeters
da: %1 kvadratmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square millimeter | %1 square millimeters
da[0]: %1 kvadratmillimeter
da[1]: %1 kvadratmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: square micrometers
da: kvadratmikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square micrometer;square micrometers;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2
da: kvadratmikrometer;kvadrat mikrometer;µm²;um²;µm/-2;µm^2;µm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square micrometers
da: %1 kvadratmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square micrometer | %1 square micrometers
da[0]: %1 kvadratmikrometer
da[1]: %1 kvadratmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: square nanometers
da: kvadratnanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square nanometer;square nanometers;nm²;nm/-2;nm^2;nm2
da: kvadratnanometer;kvadrat nanometer;nm²;nm/-2;nm^2;nm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square nanometers
da: %1 kvadratnanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square nanometer | %1 square nanometers
da[0]: %1 kvadratnanometer
da[1]: %1 kvadratnanometer

[ctx: unit description in lists]
en: square picometers
da: kvadratpikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square picometer;square picometers;pm²;pm/-2;pm^2;pm2
da: kvadratpikometer;kvadrat pikometer;kvadratpicometer;kvadrat picometer;pm²;pm/-2;pm^2;pm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square picometers
da: %1 kvadratpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square picometer | %1 square picometers
da[0]: %1 kvadratpikometer
da[1]: %1 kvadratpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: square femtometers
da: kvadratfemtometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square femtometer;square femtometers;fm²;fm/-2;fm^2;fm2
da: kvadratfemtometer;kvadrat femtometer;fm²;fm/-2;fm^2;fm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square femtometers
da: %1 kvadratfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square femtometer | %1 square femtometers
da[0]: %1 kvadratfemtometer
da[1]: %1 kvadratfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: square attometers
da: kvadratattometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square attometer;square attometers;am²;am/-2;am^2;am2
da: kvadratattometer;kvadrat attometer;am²;am/-2;am^2;am2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square attometers
da: %1 kvadratattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square attometer | %1 square attometers
da[0]: %1 kvadratattometer
da[1]: %1 kvadratattometer

[ctx: unit description in lists]
en: square zeptometers
da: kvadratzeptometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square zeptometer;square zeptometers;zm²;zm/-2;zm^2;zm2
da: kvadratzeptometer;kvadrat zeptometer;zm²;zm/-2;zm^2;zm2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square zeptometers
da: %1 kvadratzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square zeptometer | %1 square zeptometers
da[0]: %1 kvadratzeptometer
da[1]: %1 kvadratzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: square yoctometers
da: kvadratyoktometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square yoctometer;square yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2
da: kvadratyoktometer;kvadrat yoktometers;kvadratyoctometer;kvadrat yoctometers;ym²;ym/-2;ym^2;ym2

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square yoctometers
da: %1 kvadratyoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square yoctometer | %1 square yoctometers
da[0]: %1 kvadratyoktometer
da[1]: %1 kvadratyoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: square feet
da: kvadratfod

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²
da: kvadratfod;square foot;square feet;ft²;square ft;sq foot;sq ft;sq feet;feet²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square feet
da: %1 kvadratfod

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square foot | %1 square feet
da[0]: %1 kvadratfod
da[1]: %1 kvadratfod

[ctx: unit description in lists]
en: square inches
da: kvadrattommer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square inch;square inches;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²
da: kvadrattomme;kvadrattommer;kvadrat tommer;kvadrat tomme;in²;square inch;square in;sq inches;sq inch;sq in;inch²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square inches
da: %1 kvadrattommer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square inch | %1 square inches
da[0]: %1 kvadrattomme
da[1]: %1 kvadrattommer

[ctx: unit description in lists]
en: square miles
da: kvadratmil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: square mile;square miles;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²
da: kvadratmil;kvadrat mile;mi²;square mi;sq miles;sq mile;sq mi;mile²

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 square miles
da: %1 kvadratmil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 square mile | %1 square miles
da[0]: %1 kvadratmil
da[1]: %1 kvadratmil

en: Binary Data
da: Binære data

en: Binary Data Size
da: Størrelse på binære data

en: Currency
da: Valuta

en: From ECB
da: Fra ECB

[ctx: EUR Euro - unit synonyms for matching user input]
en: euro;euros
da: euro;euroer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 euros
da: %1 euro

[ctx: currency name]
en: Austrian Schilling
da: Østrigsk schilling

[ctx: ATS Austrian Schilling - unit synonyms for matching user input]
en: schilling;schillings
da: schilling;schillinger

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 schillings
da: %1 schilling

[ctx: currency name]
en: Belgian Franc
da: Belgisk franc

[ctx: BEF Belgian Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
da: franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Belgian francs
da: %1 belgiske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Belgian franc | %1 Belgian francs
da[0]: %1 belgisk franc
da[1]: %1 belgiske franc

[ctx: currency name]
en: Netherlands Guilder
da: Hollandsk gylden

[ctx: NLG Netherlands Guilder - unit synonyms for matching user input]
en: guilder;guilders
da: guilder;guilders;gylden

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guilders
da: %1 gylden

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guilder | %1 guilders
da[0]: %1 gylden
da[1]: %1 gylden

[ctx: currency name]
en: Finnish Markka
da: Finsk markka

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 markkas
da: %1 markka

[ctx: currency name]
en: French Franc
da: Fransk franc

[ctx: FRF French Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
da: franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 French francs
da: %1 franske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 French franc | %1 French francs
da[0]: %1 fransk franc
da[1]: %1 franske franc

[ctx: currency name]
en: German Mark
da: Tysk mark

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 marks
da: %1 mark

[ctx: currency name]
en: Irish Pound
da: Irsk pund

[ctx: IEP Irish Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Irish pound;Irish pounds
da: irsk pund;irske pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Irish pounds
da: %1 irske pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Irish pound | %1 Irish pounds
da[0]: %1 irsk pund
da[1]: %1 irske pund

[ctx: currency name]
en: Italian Lira
da: Italiensk lire

[ctx: ITL Italian Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira;liras
da: lira;lire:lirer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Italian lira
da: %1 italiensk lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Italian lira | %1 Italian lira
da[0]: %1 italiensk lira
da[1]: %1 italienske lira

[ctx: currency name]
en: Luxembourgish Franc
da: Luxembourgsk franc

[ctx: LUF Luxembourgish Franc - unit synonyms for matching user input]
en: franc;francs
da: franc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Luxembourgish francs
da: %1 luxembourgske franc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Luxembourgish franc | %1 Luxembourgish francs
da[0]: %1 luxembourgsk franc
da[1]: %1 luxembourgske franc

[ctx: currency name]
en: Portuguese Escudo
da: Portugisisk escudo

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 escudos
da: %1 escudo

[ctx: currency name]
en: Spanish Peseta
da: Spansk peseta

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pesetas
da: %1 peseta

[ctx: currency name]
en: Greek Drachma
da: Græsk drakme

[ctx: GRD Greek Drachma - unit synonyms for matching user input]
en: drachma;drachmas
da: drakme;drakmer;drachma

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 drachmas
da: %1 drakmer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 drachma | %1 drachmas
da[0]: %1 drakmer
da[1]: %1 drakmer

[ctx: currency name]
en: Slovenian Tolar
da: Slovensk tolar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tolars
da: %1 tolar

[ctx: currency name]
en: Cypriot Pound
da: Cypriotisk pund

[ctx: CYP Cypriot Pound - unit synonyms for matching user input]
en: Cypriot pound;Cypriot pounds
da: kypriotisk pund;cypriotisk pund;kypriotiske pund;cypriotiske pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Cypriot pounds
da: %1 cypriotiske pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Cypriot pound | %1 Cypriot pounds
da[0]: %1 cypriotisk pund
da[1]: %1 cypriotiske pund

[ctx: currency name]
en: Maltese Lira
da: Maltesisk lire

[ctx: MTL Maltese Lira - unit synonyms for matching user input]
en: Maltese lira
da: maltesiske lire

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Maltese lira
da: %1 maltesisk lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Maltese lira | %1 Maltese lira
da[0]: %1 maltesisk lira
da[1]: %1 maltesiske lira

[ctx: currency name]
en: Slovak Koruna
da: Slovakisk koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Slovak korunas
da: %1 slovakiske koruna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Slovak koruna | %1 Slovak korunas
da[0]: %1 slovakisk koruna
da[1]: %1 slovakiske koruna

[ctx: currency name]
en: United States Dollar
da: Amerikansk dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 United States dollars
da: %1 US-dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 United States dollar | %1 United States dollars
da[0]: %1 US-dollar
da[1]: %1 US-dollar

[ctx: currency name]
en: Japanese Yen
da: Japansk yen

[ctx: currency name]
en: Bulgarian Lev
da: Bulgarsk lev

[ctx: currency name]
en: Czech Koruna
da: Tjekkisk koruna

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Czech korunas
da: %1 tjekkiske koruna

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Czech koruna | %1 Czech korunas
da[0]: %1 tjekkisk koruna
da[1]: %1 tjekkiske koruna

[ctx: currency name]
en: Danish Krone
da: Dansk krone

[ctx: DKK Danish Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Danish krone;Danish kroner
da: dansk krone;danske kroner;kroner

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Danish kroner
da: %1 danske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Danish krone | %1 Danish kroner
da[0]: %1 dansk krone
da[1]: %1 danske kroner

[ctx: currency name]
en: Estonian Kroon
da: Estisk kroon

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kroons
da: %1 kroon

[ctx: currency name]
en: British Pound
da: Britisk pund

[ctx: GBP British Pound - unit synonyms for matching user input]
en: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling
da: pound;pounds;pound sterling;pounds sterling;pund;pund sterling

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds sterling
da: %1 pund sterling

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound sterling | %1 pounds sterling
da[0]: %1 pund sterling
da[1]: %1 pund sterling

[ctx: currency name]
en: Hungarian Forint
da: Ungarsk forint

[ctx: currency name]
en: Israeli New Shekel
da: Ny israelsk Shekel

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 shekels
da: %1 shekel

[ctx: currency name]
en: Lithuanian Litas
da: Litauisk litas

[ctx: currency name]
en: Latvian Lats
da: Lettisk lats

[ctx: currency name]
en: Polish Zloty
da: Polsk złoty

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zlotys
da: %1 zloty

[ctx: currency name]
en: Romanian Leu
da: Rumænsk leu

[ctx: currency name]
en: Swedish Krona
da: Svensk krone

[ctx: currency name]
en: Swiss Franc
da: Schweizerfranc

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Swiss francs
da: %1 schweizerfranc

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Swiss franc | %1 Swiss francs
da[0]: %1 schweizerfranc
da[1]: %1 schweizerfranc

[ctx: currency name]
en: Norwegian Krone
da: Norsk krone

[ctx: Norwegian Krone - unit synonyms for matching user input]
en: Norwegian krone;Norwegian kroner
da: norsk krone;norske kroner;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Norwegian kroner
da: %1 norske kroner

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Norwegian krone | %1 Norwegian kroner
da[0]: %1 norsk krone
da[1]: %1 norske kroner

[ctx: currency name]
en: Croatian Kuna
da: Kroatisk kuna

[ctx: currency name]
en: Russian Ruble
da: Russisk rubel

[ctx: RUB Russian Ruble - unit synonyms for matching user input]
en: ruble;rubles;rouble;roubles
da: rubler

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rubles
da: %1 rubler

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ruble | %1 rubles
da[0]: %1 rubel
da[1]: %1 rubler

[ctx: currency name]
en: Turkish Lira
da: Tyrkisk lire

[ctx: TRY Turkish Lira - unit synonyms for matching user input]
en: lira
da: lira;lire;lirer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Turkish lira
da: %1 tyrkisk lira

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Turkish lira | %1 Turkish lira
da[0]: %1 tyrkisk lira
da[1]: %1 tyrkiske lira

[ctx: currency name]
en: Australian Dollar
da: Australsk dollar

[ctx: AUD Australian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Australian dollar;Australian dollars
da: australian dollar;australian dollars;australsk dollar;australske dollar;australske dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Australian dollars
da: %1 australske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Australian dollar | %1 Australian dollars
da[0]: %1 australsk dollar
da[1]: %1 australske dollar

[ctx: currency name]
en: Brazilian Real
da: Brasiliansk real

[ctx: currency name]
en: Canadian Dollar
da: Canadisk dollar

[ctx: Canadian Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Canadian dollar;Canadian dollars
da: canadian dollar;canadian dollars;canadisk dollar; canadiske dollar;canadiske dollars;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Canadian dollars
da: %1 canadiske dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Canadian dollar | %1 Canadian dollars
da[0]: %1 canadisk dollar
da[1]: %1 canadiske dollar

[ctx: currency name]
en: Chinese Yuan
da: Kinesisk yuan

[ctx: currency name]
en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

[ctx: Hong Kong Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Hong Kong dollar;Hong Kong dollars
da: hong kong dollar;hong kong dollars;hong kong-dollar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Hong Kong dollars
da: %1 Hong Kong-dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Hong Kong dollar | %1 Hong Kong dollars
da[0]: %1 Hong Kong-dollar
da[1]: %1 Hong Kong-dollar

[ctx: currency name]
en: Indonesian Rupiah
da: Indonesisk rupiah

[ctx: IDR Indonesian Rupiah - unit synonyms for matching user input]
en: rupiah;rupiahs
da: rupiah

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupiahs
da: %1 rupiah

[ctx: currency name]
en: Indian Rupee
da: Indisk rupee

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rupees
da: %1 rupee

[ctx: currency name]
en: Korean Won
da: Nordkoreansk won

[ctx: currency name]
en: Mexican Peso
da: Mexicansk peso

[ctx: MXN Mexican Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Mexican peso;Mexican pesos
da: mexicansk peso;mexicanske pesos;mexicanske peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Mexican pesos
da: %1 mexicanske peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Mexican peso | %1 Mexican pesos
da[0]: %1 mexicansk peso
da[1]: %1 mexicanske peso

[ctx: currency name]
en: Malaysian Ringgit
da: Malaysisk ringgit

[ctx: currency name]
en: New Zealand Dollar
da: New Zealand-dollar

[ctx: NZD New Zealand Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: New Zealand dollar;New Zealand dollars
da: new zealand dollar;new zealand dollars;new zealand-dollar;new zealand-dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 New Zealand dollars
da: %1 New Zealand-dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 New Zealand dollar | %1 New Zealand dollars
da[0]: %1 New Zealand-dollar
da[1]: %1 New Zealand-dollar

[ctx: currency name]
en: Philippine Peso
da: Filippinsk peso

[ctx: PHP Philippine Peso - unit synonyms for matching user input]
en: Philippine peso;Philippine pesos
da: filipinsk peso;filipinske peso

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Philippine pesos
da: %1 filipinske peso

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Philippine peso | %1 Philippine pesos
da[0]: %1 filipinsk peso
da[1]: %1 filipinske peso

[ctx: currency name]
en: Singapore Dollar
da: Singaporeansk dollar

[ctx: SGD Singapore Dollar - unit synonyms for matching user input]
en: Singapore dollar;Singapore dollars
da: singapore dollar;singapore dollars;singapore-dollar;singapore-dollars

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Singapore dollars
da: %1 Singapore-dollar

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Singapore dollar | %1 Singapore dollars
da[0]: %1 Singapore-dollar
da[1]: %1 Singapore-dollar

[ctx: currency name]
en: Thai Baht
da: Thailandsk baht

[ctx: currency name]
en: South African Rand
da: Sydafrikansk rand

en: Density
da: Densitet

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per cubic meter
da: kilogram pr. kubikmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per cubic meter;kilograms per cubic meter;kg/m³
da: kilogram pr. kubikmeter; kilo pr. kubikmeter;kg/m³;kg/km^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per cubic meter
da: %1 kilogram pr. kubikmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per cubic meter | %1 kilograms per cubic meter
da[0]: %1 kilogram pr. kubikmeter
da[1]: %1 kilogram pr. kubikmeter

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms per liter
da: kilogram pr. liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram per liter;kilograms per liter;kg/l
da: kilogram pr. liter;kilo pr. liter;kg/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms per liter
da: %1 kilogram pr. liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilogram per liter | %1 kilograms per liter
da[0]: %1 kilogram pr. liter
da[1]: %1 kilogram pr. liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per liter
da: gram pr. liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per liter;grams per liter;g/l
da: gram pr. liter;grams per liter;g/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per liter
da: %1 gram pr. liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per liter | %1 grams per liter
da[0]: %1 gram pr. liter
da[1]: %1 gram pr. liter

[ctx: unit description in lists]
en: grams per milliliter
da: gram pr. milliliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gram per milliliter;grams per milliliter;g/ml
da: gram pr. milliliter;grams per milliliter;g/ml

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams per milliliter
da: %1 gram pr. milliliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gram per milliliter | %1 grams per milliliter
da[0]: %1 gram pr. milliliter
da[1]: %1 gram pr. milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic inch
da: ounces pr. kubiktomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;oz/in³
da: ounce per cubic inch;ounces per cubic inch;ounce per kubiktomme;ounce pr. kubiktomme;ounces pr. kubiktomme;oz/in³;oz/in^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic inch
da: %1 ounces pr. kubiktomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic inch | %1 ounces per cubic inch
da[0]: %1 ounce pr. kubiktomme
da[1]: %1 ounces pr. kubiktomme

[ctx: unit description in lists]
en: ounces per cubic foot
da: ounces pr. kubikfod

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;oz/ft³
da: ounce per cubic foot;ounces per cubic foot;ounce per kubikfod;ounce pr. kubikfod;ounces pr. kubikfod;ounces per kubikfod;oz/ft³;oz/ft^3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ounces per cubic foot
da: %1 ounces pr. kubikfod

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 ounce per cubic foot | %1 ounces per cubic foot
da[0]: %1 ounce pr. kubikfod
da[1]: %1 ounces pr. kubikfod

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic inch
da: pund pr. kubiktomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;lb/in³
da: pound per cubic inch;pounds per cubic inch;pund per kubiktomme;pund pr. kubiktomme;lb/in³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic inch
da: %1 pund pr. kubiktomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic inch | %1 pounds per cubic inch
da[0]: %1 pund pr. kubiktomme
da[1]: %1 pund pr. kubiktomme

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic foot
da: pund pr. kubikfod

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;lb/ft³
da: pound per cubic foot;pounds per cubic foot;pund per kubikfod;pund pr. kubikfod;lb/ft³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic foot
da: %1 pund pr. kubikfod

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic foot | %1 pounds per cubic foot
da[0]: %1 pund pr. kubikfod
da[1]: %1 pund pr. kubikfod

[ctx: unit description in lists]
en: pounds per cubic yard
da: pund pr. kubik-yard

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;lb/yd³
da: pound per cubic yard;pounds per cubic yard;pund per kubik-yard;lb/yd³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds per cubic yard
da: %1 pund pr. kubik-yard

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound per cubic yard | %1 pounds per cubic yard
da[0]: %1 pund pr. kubik-yard
da[1]: %1 pund pr. kubik-yard

en: ElectricalCurrent
da: Elektrisk strøm

[ctx: unit description in lists]
en: yottaamperes
da: yottaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaampere;yottaamperes;YA
da: yottaampere;YA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaamperes
da: %1 yottaampere

[ctx: unit description in lists]
en: zettaamperes
da: zettaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaampere;zettaamperes;ZA
da: zettaampere;ZA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaamperes
da: %1 zettaampere

[ctx: unit description in lists]
en: exaamperes
da: exaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaampere;exaamperes;EA
da: exaampere;EA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaamperes
da: %1 exaampere

[ctx: unit description in lists]
en: petaamperes
da: petaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaampere;petaamperes;PA
da: petaampere;PA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaamperes
da: %1 petaampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petaampere | %1 petaamperes
da[0]: %1 petaampere
da[1]: %1 petaamperer

[ctx: unit description in lists]
en: teraamperes
da: teraampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraampere;teraamperes;TA
da: teraampere;teraampere;TA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraamperes
da: %1 teraampere

[ctx: unit description in lists]
en: gigaamperes
da: gigaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaampere;gigaamperes;GA
da: gigaampere;GA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaamperes
da: %1 gigaampere

[ctx: unit description in lists]
en: megaamperes
da: megaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaampere;megaamperes;MA
da: megaampere;megaampere;MA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaamperes
da: %1 megaampere

[ctx: unit description in lists]
en: kiloamperes
da: kiloampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloampere;kiloamperes;kA
da: kiloampere;kA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloamperes
da: %1 kiloampere

[ctx: unit description in lists]
en: hectoamperes
da: hektoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoampere;hectoamperes;hA
da: hektoampere;hA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoamperes
da: %1 hektoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoampere | %1 hectoamperes
da[0]: %1 hektoampere
da[1]: %1 hektoampere

[ctx: unit description in lists]
en: decaamperes
da: dekaampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaampere;decaamperes;daA
da: decaampere;dekaampere;daA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaamperes
da: %1 dekaampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaampere | %1 decaamperes
da[0]: %1 dekaampere
da[1]: %1 dekaampere

[ctx: unit description in lists]
en: amperes
da: ampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: amp;amps;ampere;amperes;A
da: amp;amps;ampere;A

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 amperes
da: %1 ampere

[ctx: unit description in lists]
en: deciamperes
da: deciampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciampere;deciamperes;dA
da: deciampere;dA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciamperes
da: %1 deciampere

[ctx: unit description in lists]
en: centiamperes
da: centiampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiampere;centiamperes;cA
da: centiampere;cA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiamperes
da: %1 centiampere

[ctx: unit description in lists]
en: milliamperes
da: milliampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliamp;milliamps;milliampere;milliamperes;mA
da: milliamp;milliamps;milliampere;mA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliamperes
da: %1 milliampere

[ctx: unit description in lists]
en: microamperes
da: mikroampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microamp;microamps;microampere;microamperes;µA;uA
da: mikroamp;mikroamps;mikroampere;µA;uA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microamperes
da: %1 mikroampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microampere | %1 microamperes
da[0]: %1 mikroampere
da[1]: %1 mikroampere

[ctx: unit description in lists]
en: nanoamperes
da: nanoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nanoamperes;nA
da: nanoamp;nanoamps;nanoampere;nA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoamperes
da: %1 nanoampere

[ctx: unit description in lists]
en: picoamperes
da: pikoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoamp;picoamps;picoampere;picoamperes;pA
da: pikoamp;pikoamps;pikoampere;pA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoamperes
da: %1 pikoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoampere | %1 picoamperes
da[0]: %1 pikoampere
da[1]: %1 pikoampere

[ctx: unit description in lists]
en: femtoamperes
da: femtoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoampere;femtoamperes;fA
da: femtoampere;fA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoamperes
da: %1 femtoampere

[ctx: unit description in lists]
en: attoamperes
da: attoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoampere;attoamperes;aA
da: attoampere;aA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoamperes
da: %1 attoampere

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoamperes
da: zeptoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoampere;zeptoamperes;zA
da: zeptoampere;zA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoamperes
da: %1 zeptoampere

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoamperes
da: yoktoampere

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoampere;yoctoamperes;yA
da: yoktoampere;yA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoamperes
da: %1 yoktoampere

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoampere | %1 yoctoamperes
da[0]: %1 yoktoampere
da[1]: %1 yoktoampere

en: Resistance
da: Modstand

[ctx: unit description in lists]
en: yottaohms
da: yottaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottaohm;yottaohms;YΩ
da: yottaohm;YΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaohms
da: %1 yottaohm

[ctx: unit description in lists]
en: zettaohms
da: zettaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaohm;zettaohms;ZΩ
da: zettaohm;ZΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaohms
da: %1 zettaohm

[ctx: unit description in lists]
en: exaohms
da: exaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exaohm;exaohms;EΩ
da: exaohm;EΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaohms
da: %1 exaohm

[ctx: unit description in lists]
en: petaohms
da: petaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petaohm;petaohms;PΩ
da: petaohm;PΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaohms
da: %1 petaohm

[ctx: unit description in lists]
en: teraohms
da: teraohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: teraohm;teraohms;TΩ
da: teraohm;TΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraohms
da: %1 teraohm

[ctx: unit description in lists]
en: gigaohms
da: gigaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigaohm;gigaohms;GΩ
da: gigaohm;GΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaohms
da: %1 gigaohm

[ctx: unit description in lists]
en: megaohms
da: megaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megaohm;megaohms;MΩ
da: megaohm;MΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaohms
da: %1 megaohm

[ctx: unit description in lists]
en: kiloohms
da: kiloohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kiloohm;kiloohms;kΩ
da: kiloohm;kΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloohms
da: %1 kiloohm

[ctx: unit description in lists]
en: hectoohms
da: hektoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoohm;hectoohms;hΩ
da: hektoohm;hΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoohms
da: %1 hektoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoohm | %1 hectoohms
da[0]: %1 hektoohm
da[1]: %1 hektoohm

[ctx: unit description in lists]
en: decaohms
da: dekaohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decaohm;decaohms;daΩ
da: dekaohm;daΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaohms
da: %1 dekaohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decaohm | %1 decaohms
da[0]: %1 dekaohm
da[1]: %1 dekaohm

[ctx: unit description in lists]
en: ohms
da: ohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: ohm;ohms;Ω
da: ohm;Ω

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ohms
da: %1 ohm

[ctx: unit description in lists]
en: deciohms
da: deciohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: deciohm;deciohms;dΩ
da: deciohm;dΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciohms
da: %1 deciohm

[ctx: unit description in lists]
en: centiohms
da: centiohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centiohm;centiohms;cΩ
da: centiohm;cΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiohms
da: %1 centiohm

[ctx: unit description in lists]
en: milliohms
da: milliohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: milliohm;milliohms;mΩ
da: milliohm;mΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliohms
da: %1 milliohm

[ctx: unit description in lists]
en: microohms
da: mikroohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microohm;microohms;µΩ;uΩ
da: mikroohm;µΩ;uΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microohms
da: %1 mikroohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microohm | %1 microohms
da[0]: %1 mikroohm
da[1]: %1 mikroohm

[ctx: unit description in lists]
en: nanoohms
da: nanoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanoohm;nanoohms;nΩ
da: nanoohm;nanoohm;nΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoohms
da: %1 nanoohm

[ctx: unit description in lists]
en: picoohms
da: pikoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoohm;picoohms;pΩ
da: pikoohm;pΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoohms
da: %1 pikoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoohm | %1 picoohms
da[0]: %1 pikoohm
da[1]: %1 pikoohm

[ctx: unit description in lists]
en: femtoohms
da: femtoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtoohm;femtoohms;fΩ
da: femtoohm;fΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoohms
da: %1 femtoohm

[ctx: unit description in lists]
en: attoohms
da: attoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attoohm;attoohms;aΩ
da: attoohm;aΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoohms
da: %1 attoohm

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoohms
da: zeptoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptoohm;zeptoohms;zΩ
da: zeptoohm;zΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoohms
da: %1 zeptoohm

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoohms
da: yoktoohm

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoohm;yoctoohms;yΩ
da: yoktoohm;yΩ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoohms
da: %1 yoktoohm

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoohm | %1 yoctoohms
da[0]: %1 yoktoohm
da[1]: %1 yoktoohm

en: Energy
da: Energi

[ctx: unit description in lists]
en: yottajoules
da: yottajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottajoules
da: %1 yottajoule

[ctx: unit description in lists]
en: zettajoules
da: zettajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettajoules
da: %1 zettajoule

[ctx: unit description in lists]
en: exajoules
da: exajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exajoules
da: %1 exajoule

[ctx: unit description in lists]
en: petajoules
da: petajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petajoules
da: %1 petajoule

[ctx: unit description in lists]
en: terajoules
da: terajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terajoules
da: %1 terajoule

[ctx: unit description in lists]
en: gigajoules
da: gigajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigajoules
da: %1 gigajoule

[ctx: unit description in lists]
en: megajoules
da: megajoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megajoules
da: %1 megajoule

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoules
da: kilojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules
da: %1 kilojoule

[ctx: unit description in lists]
en: hectojoules
da: hektojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectojoule;hectojoules;hJ
da: hectojoule;hektojoule;hJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectojoules
da: %1 hektojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectojoule | %1 hectojoules
da[0]: %1 hektojoule
da[1]: %1 hektojoule

[ctx: unit description in lists]
en: decajoules
da: dekajoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decajoule;decajoules;daJ
da: decajoule;dekajoule;daJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decajoules
da: %1 dekajoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decajoule | %1 decajoules
da[0]: %1 dekajoule
da[1]: %1 dekajoule

[ctx: unit description in lists]
en: joules
da: joule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 joules
da: %1 joule

[ctx: unit description in lists]
en: decijoules
da: decijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decijoules
da: %1 decijoule

[ctx: unit description in lists]
en: centijoules
da: centijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centijoules
da: %1 centijoule

[ctx: unit description in lists]
en: millijoules
da: millijoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millijoules
da: %1 millijoule

[ctx: unit description in lists]
en: microjoules
da: mikrojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microjoule;microjoules;µJ;uJ
da: microjoule;mikrojoule;µJ;uJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microjoules
da: %1 mikrojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microjoule | %1 microjoules
da[0]: %1 mikrojoule
da[1]: %1 mikrojoule

[ctx: unit description in lists]
en: nanojoules
da: nanojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanojoules
da: %1 nanojoule

[ctx: unit description in lists]
en: picojoules
da: picojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picojoule;picojoules;pJ
da: pikojule;pikojoules;picojoule;picojoules;pJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picojoules
da: %1 pikojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picojoule | %1 picojoules
da[0]: %1 pikojoule
da[1]: %1 pikojoule

[ctx: unit description in lists]
en: femtojoules
da: femtojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtojoules
da: %1 femtojoule

[ctx: unit description in lists]
en: attojoules
da: attojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attojoules
da: %1 attojoule

[ctx: unit description in lists]
en: zeptojoules
da: zeptojoule

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptojoules
da: %1 zeptojoule

[ctx: unit description in lists]
en: yoctojoules
da: yoktojoule

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctojoule;yoctojoules;yJ
da: yoctojoule;yoktojoule;yJ

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctojoules
da: %1 yoktojoule

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctojoule | %1 yoctojoules
da[0]: %1 yoktojoule
da[1]: %1 yoktojoule

[ctx: unit description in lists]
en: guideline daily amount
da: vejledende dagligt indtag

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: guideline daily amount;guideline daily amount;GDA
da: vejledende dagligt indtag;GDA

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 guideline daily amount
da: %1 vejledende dagligt indtag

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 guideline daily amount | %1 guideline daily amount
da[0]: %1 vejledende dagligt indtag
da[1]: %1 vejledende dagligt indtag

[ctx: unit description in lists]
en: electronvolts
da: elektronvolt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: electronvolt;electronvolts;eV
da: elektronvolt;electronvolt;eV

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 electronvolts
da: %1 elektronvolt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 electronvolt | %1 electronvolts
da[0]: %1 elektronvolt
da[1]: %1 elektronvolt

[ctx: unit description in lists]
en: joule per mole
da: joule pr. mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol
da: joule per mole;joulepermole;joulemol;jmol;j/mol;joules pr. mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 joule per mole | %1 joules per mole
da[0]: %1 joule pr. mol
da[1]: %1 joules pr. mol

[ctx: unit description in lists]
en: kilojoule per mole
da: kilojoule pr. mol

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol
da: kilojoule per mole;kilojoulepermole;kilojoule per mole;kilojoulemol;kjmol;kj/mol;kilojoule pr. mol

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilojoules per mole
da: %1 kilojoules pr. mol

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilojoule per mole | %1 kilojoules per mole
da[0]: %1 kilojoule pr. mol
da[1]: %1 kilojoules pr. mol

[ctx: unit description in lists]
en: rydbergs
da: rydberg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 rydbergs
da: %1 rydberg

[ctx: unit description in lists]
en: kilocalories
da: kilokalorier

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilocalorie;kilocalories;kcal
da: kilokalorie;kilokalorier;kcal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilocalories
da: %1 kilokalorier

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilocalorie | %1 kilocalories
da[0]: %1 kilokalorie
da[1]: %1 kilokalorier

[ctx: unit description in lists]
en: ergs
da: erg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 ergs
da: %1 erg

[ctx: unit description in lists]
en: photon wavelength in nanometers
da: bølgelængde for fotoner i nanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nm;photon wavelength
da: nm;foton bølgelængde

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanometers
da: %1 nanometer

en: Force
da: Kraft

[ctx: unit description in lists]
en: yottanewtons
da: yottanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottanewtons
da: %1 yottanewton

[ctx: unit description in lists]
en: zettanewtons
da: zettanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettanewtons
da: %1 zettanewton

[ctx: unit description in lists]
en: exanewtons
da: exanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exanewtons
da: %1 exanewton

[ctx: unit description in lists]
en: petanewtons
da: petanewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petanewtons
da: %1 petanewton

[ctx: unit description in lists]
en: teranewtons
da: teranewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teranewtons
da: %1 teranewton

[ctx: unit description in lists]
en: giganewtons
da: giganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 giganewtons
da: %1 giganewton

[ctx: unit description in lists]
en: meganewtons
da: meganewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meganewtons
da: %1 meganewton

[ctx: unit description in lists]
en: kilonewtons
da: kilonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilonewtons
da: %1 kilonewton

[ctx: unit description in lists]
en: hectonewtons
da: hektonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectonewton;hectonewtons;hN
da: hektonewton;hektonewtons;hN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectonewtons
da: %1 hektonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectonewton | %1 hectonewtons
da[0]: %1 hektonewton
da[1]: %1 hektonewton

[ctx: unit description in lists]
en: decanewtons
da: dekanewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decanewton;decanewtons;daN
da: dekanewton;dekanewtons;daN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decanewtons
da: %1 dekanewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decanewton | %1 decanewtons
da[0]: %1 dekanewton
da[1]: %1 dekanewton

[ctx: unit description in lists]
en: newtons
da: newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 newtons
da: %1 newton

[ctx: unit description in lists]
en: decinewtons
da: decinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decinewtons
da: %1 decinewton

[ctx: unit description in lists]
en: centinewtons
da: centinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centinewtons
da: %1 centinewton

[ctx: unit description in lists]
en: millinewtons
da: millinewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millinewtons
da: %1 millinewton

[ctx: unit description in lists]
en: micronewtons
da: mikronewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micronewton;micronewtons;µm;uN
da: mikronewton;mikronewtons;µm;uN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micronewtons
da: %1 mikronewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micronewton | %1 micronewtons
da[0]: %1 mikronewton
da[1]: %1 mikronewton

[ctx: unit description in lists]
en: nanonewtons
da: nanonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanonewtons
da: %1 nanonewton

[ctx: unit description in lists]
en: piconewtons
da: pikonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: piconewton;piconewtons;pN
da: pikonewton;pikonewtons;pN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 piconewtons
da: %1 pikonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 piconewton | %1 piconewtons
da[0]: %1 pikonewton
da[1]: %1 pikonewton

[ctx: unit description in lists]
en: femtonewtons
da: femtonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtonewtons
da: %1 femtonewton

[ctx: unit description in lists]
en: attonewtons
da: attonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attonewtons
da: %1 attonewton

[ctx: unit description in lists]
en: zeptonewtons
da: zeptonewton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptonewtons
da: %1 zeptonewton

[ctx: unit description in lists]
en: yoctonewtons
da: yoktonewton

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctonewton;yoctonewtons;yN
da: yoktonewton;yoktonewtons;yoctonewton;yoctonewtons;yN

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctonewtons
da: %1 yoktonewton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctonewton | %1 yoctonewtons
da[0]: %1 yoktonewton
da[1]: %1 yoktonewton

[ctx: unit description in lists]
en: dynes
da: dyn

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: dyne;dynes;dyn
da: dyn;dynes;

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 dynes
da: %1 dyn

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 dyne | %1 dynes
da[0]: %1 dyn
da[1]: %1 dyn

[ctx: unit description in lists]
en: kiloponds
da: kilopond

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilogram-force;kilopond;kiloponds;kp
da: kilogram kraft;kilopond;kiloponds;kp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloponds
da: %1 kilopond

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force
da: pund kraft

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force;lbf
da: pund kraft;lbf

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force
da: %1 pund kraft

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force | %1 pound-force
da[0]: %1 pund kraft
da[1]: %1 pund kraft

[ctx: unit description in lists]
en: poundals
da: poundal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 poundals
da: %1 poundal

en: Frequency
da: Frekvens

[ctx: unit description in lists]
en: yottahertzs
da: yottahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottahertzs
da: %1 yottahertz

[ctx: unit description in lists]
en: zettahertzs
da: zettahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettahertzs
da: %1 zettahertz

[ctx: unit description in lists]
en: exahertzs
da: exahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exahertzs
da: %1 exahertz

[ctx: unit description in lists]
en: petahertzs
da: petahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petahertzs
da: %1 petahertz

[ctx: unit description in lists]
en: terahertzs
da: terahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terahertzs
da: %1 terahertz

[ctx: unit description in lists]
en: gigahertzs
da: gigahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigahertzs
da: %1 gigahertz

[ctx: unit description in lists]
en: megahertzs
da: megahertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megahertzs
da: %1 megahertz

[ctx: unit description in lists]
en: kilohertzs
da: kilohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilohertzs
da: %1 kilohertz

[ctx: unit description in lists]
en: hectohertzs
da: hektohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectohertz;hectohertzs;hHz
da: hektohertz;hectohertzs;hHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectohertzs
da: %1 hektohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectohertz | %1 hectohertzs
da[0]: %1 hektohertz
da[1]: %1 hektohertz

[ctx: unit description in lists]
en: decahertzs
da: dekahertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decahertz;decahertzs;daHz
da: dekahertz;decahertzs;daHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decahertzs
da: %1 dekahertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decahertz | %1 decahertzs
da[0]: %1 dekahertz
da[1]: %1 dekahertz

[ctx: unit description in lists]
en: hertzs
da: hertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hertzs
da: %1 hertz

[ctx: unit description in lists]
en: decihertzs
da: decihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decihertzs
da: %1 decihertz

[ctx: unit description in lists]
en: centihertzs
da: centihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centihertzs
da: %1 centihertz

[ctx: unit description in lists]
en: millihertzs
da: millihertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millihertzs
da: %1 millihertz

[ctx: unit description in lists]
en: microhertzs
da: mikrohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microhertz;microhertzs;µHz;uHz
da: mikrohert;microhertzs;µHz;uHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microhertzs
da: %1 mikrohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microhertz | %1 microhertzs
da[0]: %1 mikrohertz
da[1]: %1 mikrohertz

[ctx: unit description in lists]
en: nanohertzs
da: nanohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanohertzs
da: %1 nanohertz

[ctx: unit description in lists]
en: picohertzs
da: pikohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picohertz;picohertzs;pHz
da: pikohertz;picohertzs;pHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picohertzs
da: %1 pikohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picohertz | %1 picohertzs
da[0]: %1 pikohertz
da[1]: %1 pikohertz

[ctx: unit description in lists]
en: femtohertzs
da: femtohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtohertzs
da: %1 femtohertz

[ctx: unit description in lists]
en: attohertzs
da: attohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attohertzs
da: %1 attohertz

[ctx: unit description in lists]
en: zeptohertzs
da: zeptohertz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptohertzs
da: %1 zeptohertz

[ctx: unit description in lists]
en: yoctohertzs
da: yoktohertz

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctohertz;yoctohertzs;yHz
da: yoktohertz;yoctohertz;yoctohertzs;yHz

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctohertzs
da: %1 yoktohertz

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctohertz | %1 yoctohertzs
da[0]: %1 yoktohertz
da[1]: %1 yoktohertz

[ctx: unit description in lists]
en: revolutions per minute
da: omdrejninger pr. minut

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: revolutions per minute;revolution per minute;RPM
da: omdrejninger pr. minut;omdrejninger i minuttet;RPM

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 revolutions per minute
da: %1 omdrejninger pr. minut

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 revolution per minute | %1 revolutions per minute
da[0]: %1 omdrejning pr. minut
da[1]: %1 omdrejninger pr. minut

en: Fuel Efficiency
da: Brændstofseffektivitet

[ctx: unit description in lists]
en: liters per 100 kilometers
da: liter pr. 100 kilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: liters per 100 kilometers;liters per 100 kilometers;l/100 km;L/100 km
da: liter per 100 kilometer;liter pr. 100 kilometer;l/100 km;L/100 km

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters per 100 kilometers
da: %1 liter pr. 100 kilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 liters per 100 kilometers | %1 liters per 100 kilometers
da[0]: %1 liter pr. 100 kilometer
da[1]: %1 liter pr. 100 kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: miles per US gallon
da: mil pr. gallon (US)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per US gallon;miles per US gallon;mpg
da: mil pr. US gallon; mil per US gallon;mile per US gallon;miles per US gallon;mpg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per US gallon
da: %1 mil pr. gallon (US)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per US gallon | %1 miles per US gallon
da[0]: %1 mil pr. gallon (US)
da[1]: %1 mil pr. gallon (US)

[ctx: fuelefficiency unit symbol]
en: mpg (imperial)
da: mpg (britisk)

[ctx: unit description in lists]
en: miles per imperial gallon
da: mil pr. gallon (britisk)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per imperial gallon
da: %1 mil pr. gallon (britisk)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per imperial gallon | %1 miles per imperial gallon
da[0]: %1 mil pr. gallon (britisk)
da[1]: %1 mil pr. gallon (britisk)

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per liter
da: kilometer pr. liter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilometer per liter;kilometers per liter;kmpl;km/l
da: kilometer pr. liter;kilometer pr. liter;kmpl;km/l

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per liter
da: %1 kilometer pr. liter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per liter | %1 kilometers per liter
da[0]: %1 kilometer pr. liter
da[1]: %1 kilometer pr. liter

en: Length
da: Længde

[ctx: unit description in lists]
en: yottameters
da: yottameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottameters
da: %1 yottameter

[ctx: unit description in lists]
en: zettameters
da: zettameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettameters
da: %1 zettameter

[ctx: unit description in lists]
en: exameters
da: exameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exameters
da: %1 exameter

[ctx: unit description in lists]
en: petameters
da: petameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petameters
da: %1 petameter

[ctx: unit description in lists]
en: terameters
da: terameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terameters
da: %1 terameter

[ctx: unit description in lists]
en: gigameters
da: gigameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigameters
da: %1 gigameter

[ctx: unit description in lists]
en: megameters
da: megameter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megameters
da: %1 megameter

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers
da: kilometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers
da: %1 kilometer

[ctx: unit description in lists]
en: hectometers
da: hektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectometer;hectometers;hm
da: hektometer;hectometer;hm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectometers
da: %1 hektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectometer | %1 hectometers
da[0]: %1 hektometer
da[1]: %1 hektometer

[ctx: unit description in lists]
en: decameters
da: dekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decameter;decameters;dam
da: decameter;dekameter;dam

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decameters
da: %1 dekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decameter | %1 decameters
da[0]: %1 dekameter
da[1]: %1 dekameter

[ctx: unit description in lists]
en: meters
da: meter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters
da: %1 meter

[ctx: unit description in lists]
en: decimeters
da: decimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decimeters
da: %1 decimeter

[ctx: unit description in lists]
en: centimeters
da: centimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centimeters
da: %1 centimeter

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters
da: millimeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters
da: %1 millimeter

[ctx: unit description in lists]
en: micrometers
da: mikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: micrometer;micrometers;µm;um
da: micrometer;mikrometer;µm;um

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrometers
da: %1 mikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 micrometer | %1 micrometers
da[0]: %1 mikrometer
da[1]: %1 mikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: nanometers
da: nanometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Ångströms
da: %1 Ångström

[ctx: unit description in lists]
en: picometers
da: pikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picometer;picometers;pm
da: pikometer;picometer;pm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picometers
da: %1 pikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picometer | %1 picometers
da[0]: %1 pikometer
da[1]: %1 pikometer

[ctx: unit description in lists]
en: femtometers
da: femtometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtometers
da: %1 femtometer

[ctx: unit description in lists]
en: attometers
da: attometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attometers
da: %1 attometer

[ctx: unit description in lists]
en: zeptometers
da: zeptometer

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptometers
da: %1 zeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: yoctometers
da: yoktometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctometer;yoctometers;ym
da: yoktometer;yoctometer;ym

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctometers
da: %1 yoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctometer | %1 yoctometers
da[0]: %1 yoktometer
da[1]: %1 yoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: inches
da: tommer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch;inches;in;"
da: tomme;tommer;inch;inches;in;"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches
da: %1 tommer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch | %1 inches
da[0]: %1 tomme
da[1]: %1 tommer

[ctx: unit description in lists]
en: thousandths of an inch
da: tusindedele af en tomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: thou;mil;point;thousandth of an inch;thousandths of an inch
da: thou;mil;point;tusindedel af en tomme;tusindedele af en tomme

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 thousandths of an inch
da: %1 tusindedele af en tomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 thousandth of an inch | %1 thousandths of an inch
da[0]: %1 tusindedel af en tomme
da[1]: %1 tusindedele af en tomme

[ctx: unit description in lists]
en: feet
da: fod

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot;feet;ft
da: fod;foot;feet;ft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet
da: %1 fod

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot | %1 feet
da[0]: %1 fod
da[1]: %1 fod

[ctx: unit description in lists]
en: yards
da: yard

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yards
da: %1 yard

[ctx: unit description in lists]
en: miles
da: mil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile;miles;mi
da: mil;mile;miles;mi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles
da: %1 mil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile | %1 miles
da[0]: %1 mil
da[1]: %1 mil

[ctx: unit description in lists]
en: nautical miles
da: sømil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nautical mile;nautical miles;nmi
da: nautisk mil;sømil;nautical mile;nautical miles;nmi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nautical miles
da: %1 sømil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nautical mile | %1 nautical miles
da[0]: %1 sømil
da[1]: %1 sømil

[ctx: unit description in lists]
en: light-years
da: lysår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears
da: lysår;light-year;light-years;ly;lightyear;lightyears

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 light-years
da: %1 lysår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 light-year | %1 light-years
da[0]: %1 lysår
da[1]: %1 lysår

[ctx: unit description in lists]
en: parsecs
da: parsec

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 parsecs
da: %1 parsec

[ctx: unit description in lists]
en: astronomical units
da: astronomiske enheder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: astronomical unit;astronomical units;au
da: astronomisk enhed;astronomiske enheder;astronomical unit;astronomical units;au

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 astronomical units
da: %1 astronomiske enheder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 astronomical unit | %1 astronomical units
da[0]: %1 astronomisk enhed
da[1]: %1 astronomiske enheder

en: Mass
da: Masse

[ctx: unit description in lists]
en: yottagrams
da: yottagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottagram;yottagrams;Yg
da: yottagram;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottagrams
da: %1 yottagram

[ctx: unit description in lists]
en: zettagrams
da: zettagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettagrams
da: %1 zettagram

[ctx: unit description in lists]
en: exagrams
da: exagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exagrams
da: %1 exagram

[ctx: unit description in lists]
en: petagrams
da: petagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petagrams
da: %1 petagram

[ctx: unit description in lists]
en: teragrams
da: teragram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teragrams
da: %1 teragram

[ctx: unit description in lists]
en: gigagrams
da: gigagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigagrams
da: %1 gigagram

[ctx: unit description in lists]
en: megagrams
da: megagram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megagrams
da: %1 megagram

[ctx: unit description in lists]
en: kilograms
da: kilogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilograms
da: %1 kilogram

[ctx: unit description in lists]
en: hectograms
da: hektogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectogram;hectograms;hg
da: hektogram;hectogram;hg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectograms
da: %1 hektogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectogram | %1 hectograms
da[0]: %1 hektogram
da[1]: %1 hektogram

[ctx: unit description in lists]
en: decagrams
da: dekagram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decagram;decagrams;dag
da: dekagram;decagram;dag

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decagrams
da: %1 dekagram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decagram | %1 decagrams
da[0]: %1 dekagram
da[1]: %1 dekagram

[ctx: unit description in lists]
en: grams
da: gram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 grams
da: %1 gram

[ctx: unit description in lists]
en: decigrams
da: decigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decigrams
da: %1 decigram

[ctx: unit description in lists]
en: centigrams
da: centigram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centigrams
da: %1 centigram

[ctx: unit description in lists]
en: milligrams
da: milligram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milligrams
da: %1 milligram

[ctx: unit description in lists]
en: micrograms
da: mikrogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microgram;micrograms;µg;ug
da: mikrogram;microgram;µg;ug

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micrograms
da: %1 mikrogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microgram | %1 micrograms
da[0]: %1 mikrogram
da[1]: %1 mikrogram

[ctx: unit description in lists]
en: nanograms
da: nanogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanograms
da: %1 nanogram

[ctx: unit description in lists]
en: picograms
da: pikogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picogram;picograms;pg
da: pikogram;picogram;pg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picograms
da: %1 pikogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picogram | %1 picograms
da[0]: %1 pikogram
da[1]: %1 pikogram

[ctx: unit description in lists]
en: femtograms
da: femtogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtograms
da: %1 femtogram

[ctx: unit description in lists]
en: attograms
da: attogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attograms
da: %1 attogram

[ctx: unit description in lists]
en: zeptograms
da: zeptogram

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptograms
da: %1 zeptogram

[ctx: unit description in lists]
en: yoctograms
da: yoktogram

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctogram;yoctograms;yg
da: yoktogram;yoctogram;yg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctograms
da: %1 yoktogram

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctogram | %1 yoctograms
da[0]: %1 yoktogram
da[1]: %1 yoktogram

[ctx: unit description in lists]
en: tons
da: ton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 tons
da: %1 ton

[ctx: unit description in lists]
en: carats
da: karat

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 carats
da: %1 karat

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 carat | %1 carats
da[0]: %1 karat
da[1]: %1 karat

[ctx: unit description in lists]
en: pounds
da: pund

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pounds
da: %1 pund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound | %1 pounds
da[0]: %1 pund
da[1]: %1 pund

[ctx: unit description in lists]
en: troy ounces
da: troy ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 troy ounces
da: %1 troy ounce

en: Power
da: Effekt

[ctx: unit description in lists]
en: yottawatts
da: yottawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottawatts
da: %1 yottawatt

[ctx: unit description in lists]
en: zettawatts
da: zettawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettawatts
da: %1 zettawatt

[ctx: unit description in lists]
en: exawatts
da: exawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exawatts
da: %1 exawatt

[ctx: unit description in lists]
en: petawatts
da: petawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petawatts
da: %1 petawatt

[ctx: unit description in lists]
en: terawatts
da: terawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terawatts
da: %1 terawatt

[ctx: unit description in lists]
en: gigawatts
da: gigawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigawatts
da: %1 gigawatt

[ctx: unit description in lists]
en: megawatts
da: megawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megawatts
da: %1 megawatt

[ctx: unit description in lists]
en: kilowatts
da: kilowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilowatts
da: %1 kilowatt

[ctx: unit description in lists]
en: hectowatts
da: hektowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectowatt;hectowatts;hW
da: hektowatt;hectowatt;hW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectowatts
da: %1 hektowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectowatt | %1 hectowatts
da[0]: %1 hektowatt
da[1]: %1 hektowatt

[ctx: unit description in lists]
en: decawatts
da: dekawatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decawatt;decawatts;daW
da: dekawatt;decawatt;daW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decawatts
da: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decawatt | %1 decawatts
da[0]: %1 dekawatt
da[1]: %1 dekawatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 watts
da: %1 watt

[ctx: unit description in lists]
en: deciwatts
da: deciwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciwatts
da: %1 deciwatt

[ctx: unit description in lists]
en: centiwatts
da: centiwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiwatts
da: %1 centiwatt

[ctx: unit description in lists]
en: milliwatts
da: milliwatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliwatts
da: %1 milliwatt

[ctx: unit description in lists]
en: microwatts
da: mikrowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microwatt;microwatts;µW;uW
da: mikrowatt;microwatt;µW;uW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microwatts
da: %1 mikrowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microwatt | %1 microwatts
da[0]: %1 mikrowatt
da[1]: %1 mikrowatt

[ctx: unit description in lists]
en: nanowatts
da: nanowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanowatts
da: %1 nanowatt

[ctx: unit description in lists]
en: picowatts
da: pikowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picowatt;picowatts;pW
da: pikowatt;picowatt;pW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picowatts
da: %1 pikowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picowatt | %1 picowatts
da[0]: %1 pikowatt
da[1]: %1 pikowatt

[ctx: unit description in lists]
en: femtowatts
da: femtowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtowatts
da: %1 femtowatt

[ctx: unit description in lists]
en: attowatts
da: attowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attowatts
da: %1 attowatt

[ctx: unit description in lists]
en: zeptowatts
da: zeptowatt

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptowatts
da: %1 zeptowatt

[ctx: unit description in lists]
en: yoctowatts
da: yoktowatt

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctowatt;yoctowatts;yW
da: yoktowatt;yoctowatt;yW

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctowatts
da: %1 yoktowatt

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctowatt | %1 yoctowatts
da[0]: %1 yoktowatt
da[1]: %1 yoktowatt

[ctx: power unit symbol]
en: hp
da: hk

[ctx: unit description in lists]
en: horsepowers
da: hestekræfter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: horsepower;horsepowers;hp
da: hestekræfter;hestekraft;hp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 horsepowers
da: %1 hestekræfter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 horsepower | %1 horsepowers
da[0]: %1 hestekræfter
da[1]: %1 hestekræfter

en: Pressure
da: Tryk

[ctx: unit description in lists]
en: yottapascals
da: yottapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottapascals
da: %1 yottapascal

[ctx: unit description in lists]
en: zettapascals
da: zettapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettapascals
da: %1 zettapascal

[ctx: unit description in lists]
en: exapascals
da: exapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exapascals
da: %1 exapascal

[ctx: unit description in lists]
en: petapascals
da: petapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petapascals
da: %1 petapascal

[ctx: unit description in lists]
en: terapascals
da: terapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 terapascals
da: %1 terapascal

[ctx: unit description in lists]
en: gigapascals
da: gigapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigapascals
da: %1 gigapascal

[ctx: unit description in lists]
en: megapascals
da: megapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megapascals
da: %1 megapascal

[ctx: unit description in lists]
en: kilopascals
da: kilopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilopascals
da: %1 kilopascal

[ctx: unit description in lists]
en: hectopascals
da: hektopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectopascal;hectopascals;hPa
da: hektopascal;hectopascal;hPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectopascals
da: %1 hektopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectopascal | %1 hectopascals
da[0]: %1 hektopascal
da[1]: %1 hektopascal

[ctx: unit description in lists]
en: decapascals
da: dekapascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decapascal;decapascals;daPa
da: dekapascal;decapascal;daPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decapascals
da: %1 dekapascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decapascal | %1 decapascals
da[0]: %1 dekapascal
da[1]: %1 dekapascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pascals
da: %1 pascal

[ctx: unit description in lists]
en: decipascals
da: decipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decipascals
da: %1 decipascal

[ctx: unit description in lists]
en: centipascals
da: centipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centipascals
da: %1 centipascal

[ctx: unit description in lists]
en: millipascals
da: millipascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millipascals
da: %1 millipascal

[ctx: unit description in lists]
en: micropascals
da: micropascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 micropascals
da: %1 micropascal

[ctx: unit description in lists]
en: nanopascals
da: nanopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanopascals
da: %1 nanopascal

[ctx: unit description in lists]
en: picopascals
da: pikopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picopascal;picopascals;pPa
da: pikopascal;picopascal;pPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picopascals
da: %1 pikopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picopascal | %1 picopascals
da[0]: %1 pikopascal
da[1]: %1 pikopascal

[ctx: unit description in lists]
en: femtopascals
da: femtopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtopascals
da: %1 femtopascal

[ctx: unit description in lists]
en: attopascals
da: attopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attopascals
da: %1 attopascal

[ctx: unit description in lists]
en: zeptopascals
da: zeptopascal

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptopascals
da: %1 zeptopascal

[ctx: unit description in lists]
en: yoctopascals
da: yoktopascal

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctopascal;yoctopascals;yPa
da: yoktopascal;yoctopascal;yPa

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctopascals
da: %1 yoktopascal

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctopascal | %1 yoctopascals
da[0]: %1 yoktopascal
da[1]: %1 yoktopascal

[ctx: unit description in lists]
en: bars
da: bar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 bars
da: %1 bar

[ctx: unit description in lists]
en: millibars
da: millibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millibars
da: %1 millibar

[ctx: unit description in lists]
en: decibars
da: decibar

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decibars
da: %1 decibar

[ctx: pressure unit symbol]
en: Torr
da: torr

[ctx: unit description in lists]
en: Torr
da: torr

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Torr
da: torr

[ctx: unit description in lists]
en: technical atmospheres
da: tekniske atmosfærer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: technical atmosphere;technical atmospheres;at
da: teknisk atmosfære;tekniske atmosfærer;technical atmosphere;technical atmospheres;at

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 technical atmospheres
da: %1 tekniske atmosfærer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 technical atmosphere | %1 technical atmospheres
da[0]: %1 teknisk atmosfære
da[1]: %1 tekniske atmosfærer

[ctx: unit description in lists]
en: atmospheres
da: atmosfærer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: atmosphere;atmospheres;atm
da: atmosfære;atmosfærer;atm

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 atmospheres
da: %1 atmosfærer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 atmosphere | %1 atmospheres
da[0]: %1 atmosfære
da[1]: %1 atmosfærer

[ctx: unit description in lists]
en: pound-force per square inch
da: pund pr. kvadrattomme

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pound-force per square inch;pound-force per square inches;psi
da: pund kraft pr. kvadrattomme;pound-force per square inch;pound-force per squareinches;psi

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pound-force per square inches
da: %1 pund kraft pr. kvadrattomme

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pound-force per square inch | %1 pound-force per square inch
da[0]: %1 pund pr. kvadrattomme
da[1]: %1 pund pr. kvadrattomme

[ctx: unit description in lists]
en: inches of mercury
da: tommer kviksølv

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch of mercury;inches of mercury;inHg;in"
da: tommer kviksølv;inches of mercury;inHg;in"

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches of mercury
da: %1 tommer kviksølv

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inches of mercury | %1 inches of mercury
da[0]: %1 tommer kviksølv
da[1]: %1 tommer kviksølv

[ctx: unit description in lists]
en: millimeters of mercury
da: millimeter kviksølv

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg
da: millimeter kviksølv;millimeter of mercury;millimeters of mercury;mmHg

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 millimeters of mercury
da: %1 millimeter kviksølv

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millimeters of mercury | %1 millimeters of mercury
da[0]: %1 millimeter kviksølv
da[1]: %1 millimeter kviksølv

en: Temperature
da: Temperatur

[ctx: unit description in lists]
en: kelvins
da: kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kelvins
da: %1 kelvin

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Celsius
da: %1 grader celsius

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Celsius | %1 degrees Celsius
da[0]: %1 grad celsius
da[1]: %1 grader celsius

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Fahrenheit
da: %1 grader fahrenheit

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Fahrenheit | %1 degrees Fahrenheit
da[0]: %1 grad fahrenheit
da[1]: %1 grader fahrenheit

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Rankine
da: %1 rankine

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Rankine | %1 Rankine
da[0]: %1 rankine
da[1]: %1 rankine

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Delisle
da: %1 grader delisle

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Delisle | %1 degrees Delisle
da[0]: %1 grad delisle
da[1]: %1 grader delisle

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Newton
da: %1 grader newton

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Newton | %1 degrees Newton
da[0]: %1 grad newton
da[1]: %1 grader newton

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Réaumur
da: %1 grader réaumur

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Réaumur | %1 degrees Réaumur
da[0]: %1 grad réamur
da[1]: %1 grader réaumur

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 degrees Rømer
da: %1 grader rømer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 degree Rømer | %1 degrees Rømer
da[0]: %1 grad rømer
da[1]: %1 grader rømer

en: Time
da: Tid

[ctx: unit description in lists]
en: yottaseconds
da: yottasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yottasecond;yottaseconds;Ys
da: yottasekund;yottasekunder;Ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaseconds
da: %1 yottasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yottasecond | %1 yottaseconds
da[0]: %1 yottasekund
da[1]: %1 yottasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: zettaseconds
da: zettasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettasecond;zettaseconds;Zs
da: zettasekund;zettasekunder;Zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaseconds
da: %1 zettasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zettasecond | %1 zettaseconds
da[0]: %1 zettasekund
da[1]: %1 zettasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: exaseconds
da: exasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: exasecond;exaseconds;Es
da: exasekund;exasekunder;Es

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaseconds
da: %1 exasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 exasecond | %1 exaseconds
da[0]: %1 exasekund
da[1]: %1 exasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: petaseconds
da: petasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: petasecond;petaseconds;Ps
da: petasekund;petasekunder;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaseconds
da: %1 petasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 petasecond | %1 petaseconds
da[0]: %1 petasekund
da[1]: %1 petasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: teraseconds
da: terasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: terasecond;teraseconds;Ts
da: terasekund;terasekunder;Ts

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraseconds
da: %1 terasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 terasecond | %1 teraseconds
da[0]: %1 terasekund
da[1]: %1 terasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: gigaseconds
da: gigasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: gigasecond;gigaseconds;Gs
da: gigasekunder;Gs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaseconds
da: %1 gigasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gigasecond | %1 gigaseconds
da[0]: %1 gigasekunder
da[1]: %1 gigasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: megaseconds
da: megasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: megasecond;megaseconds;Ms
da: megasekunder;Ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaseconds
da: %1 megasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 megasecond | %1 megaseconds
da[0]: %1 megasekund
da[1]: %1 megasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: kiloseconds
da: kilosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: kilosecond;kiloseconds;ks
da: kilosekund;kilosekunder;ks

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloseconds
da: %1 kilosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilosecond | %1 kiloseconds
da[0]: %1 kilosekund
da[1]: %1 kilosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: hectoseconds
da: hektosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectosecond;hectoseconds;hs
da: hektosekund;hektosekunder;hs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoseconds
da: %1 hektosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectosecond | %1 hectoseconds
da[0]: %1 hektosekund
da[1]: %1 hektosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: decaseconds
da: dekasekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decasecond;decaseconds;das
da: dekasekund;dekasekunder;das

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaseconds
da: %1 dekasekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decasecond | %1 decaseconds
da[0]: %1 dekasekund
da[1]: %1 dekasekunder

[ctx: unit description in lists]
en: seconds
da: sekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: second;seconds;s
da: sekund;sekunder;s

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 seconds
da: %1 sekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: unit description in lists]
en: deciseconds
da: decisekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: decisecond;deciseconds;ds
da: decisekund;decisekunder;ds

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciseconds
da: %1 decisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 decisecond | %1 deciseconds
da[0]: %1 decisekund
da[1]: %1 decisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: centiseconds
da: centisekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: centisecond;centiseconds;cs
da: centisekund;centisekunder;cs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiseconds
da: %1 centisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 centisecond | %1 centiseconds
da[0]: %1 centisekund
da[1]: %1 centisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: milliseconds
da: millisekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: millisecond;milliseconds;ms
da: millisekund;millisekunder;ms

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliseconds
da: %1 millisekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
da[0]: %1 millisekund
da[1]: %1 millisekunder

[ctx: unit description in lists]
en: microseconds
da: mikrosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microsecond;microseconds;µs;us
da: mikrosekund;mikrosekunder;µs;us

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microseconds
da: %1 mikrosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microsecond | %1 microseconds
da[0]: %1 mikrosekund
da[1]: %1 mikrosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: nanoseconds
da: nanosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: nanosecond;nanoseconds;ns
da: nanosekund;nanosekunder;ns

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoseconds
da: %1 nanosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 nanosecond | %1 nanoseconds
da[0]: %1 nanosekund
da[1]: %1 nanosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: picoseconds
da: pikosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picosecond;picoseconds;ps
da: pikosekund;pikosekunder;picosekund;ps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoseconds
da: %1 pikosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picosecond | %1 picoseconds
da[0]: %1 pikosekund
da[1]: %1 pikosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: femtoseconds
da: femtosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: femtosecond;femtoseconds;fs
da: femtosekund;femtosekunder,fs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoseconds
da: %1 femtosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 femtosecond | %1 femtoseconds
da[0]: %1 femtosekund
da[1]: %1 femtosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: attoseconds
da: attosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: attosecond;attoseconds;as
da: attosekund;attosekunder;as

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoseconds
da: %1 attosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 attosecond | %1 attoseconds
da[0]: %1 attosekund
da[1]: %1 attosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoseconds
da: zeptosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zeptosecond;zeptoseconds;zs
da: zeptosekund;zeptosekunder;zs

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoseconds
da: %1 zeptosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 zeptosecond | %1 zeptoseconds
da[0]: %1 zeptosekund
da[1]: %1 zeptosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoseconds
da: yoktosekunder

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctosecond;yoctoseconds;ys
da: yoktosekunder;yoctosekunder;ys

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoseconds
da: %1 yoktosekunder

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctosecond | %1 yoctoseconds
da[0]: %1 yoktosekund
da[1]: %1 yoktosekunder

[ctx: unit description in lists]
en: minutes
da: minutter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: minute;minutes;min
da: minut;minutter;min

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 minutes
da: %1 minutter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

[ctx: unit description in lists]
en: hours
da: timer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hour;hours;h
da: time;timer;h;t.

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hours
da: %1 timer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: unit description in lists]
en: days
da: dage

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: day;days;d
da: dag;dage;d

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 days
da: %1 dage

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 day | %1 days
da[0]: %1 dag
da[1]: %1 dage

[ctx: unit description in lists]
en: weeks
da: uger

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: week;weeks
da: uge;uger

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 weeks
da: %1 uger

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 week | %1 weeks
da[0]: %1 uge
da[1]: %1 uger

[ctx: unit description in lists]
en: Julian years
da: Julianske år

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Julian year;Julian years;a
da: juliansk år;julianske år;a

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 Julian years
da: %1 julianske år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 Julian year | %1 Julian years
da[0]: %1 juliansk år
da[1]: %1 julianske år

[ctx: unit description in lists]
en: leap years
da: skudår

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: leap year;leap years
da: skudår

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 leap years
da: %1 skudår

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 leap year | %1 leap years
da[0]: %1 skudår
da[1]: %1 skudår

[ctx: unit description in lists]
en: year
da: år

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: year;years;y
da: år;y

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 year
da: %1 år

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 year | %1 years
da[0]: %1 år
da[1]: %1 år

en: Speed
da: Hastighed

[ctx: unit description in lists]
en: meters per second
da: meter pr. sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: meter per second;meters per second;m/s;ms
da: meter pr. sekund;m/s;ms;sekundmeter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 meters per second
da: %1 meter pr. sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 meter per second | %1 meters per second
da[0]: %1 meter pr. sekund
da[1]: %1 meter pr. sekund

[ctx: unit description in lists]
en: kilometers per hour
da: kilometer i timen

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kilometers per hour
da: %1 kilometer i timen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 kilometer per hour | %1 kilometers per hour
da[0]: %1 kilometer pr. liter
da[1]: %1 kilometer i timen

[ctx: unit description in lists]
en: miles per hour
da: mil i timen

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mile per hour;miles per hour;mph
da: mile per hour;miles per hour;mil i timen;mil pr. time;mil per time;mph

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 miles per hour
da: %1 mil i timen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 mile per hour | %1 miles per hour
da[0]: %1 mil i timen
da[1]: %1 mil i timen

[ctx: unit description in lists]
en: feet per second
da: fod pr. sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: foot per second;feet per second;ft/s;ft/sec;fps
da: fod pr. sekund;feet per second;ft/s;ft/sec;fps

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 feet per second
da: %1 fod pr. sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 foot per second | %1 feet per second
da[0]: %1 fod pr. sekund
da[1]: %1 fod pr. sekund

[ctx: unit description in lists]
en: inches per second
da: tommer pr. sekund

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips
da: tommer pr. sekund,tomme pr. sekund, inch per second;inches per second;in/s;in/sec;ips

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 inches per second
da: %1 tommer pr. sekund

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 inch per second | %1 inches per second
da[0]: %1 tomme pr. sekund
da[1]: %1 tommer pr. sekund

[ctx: unit description in lists]
en: knots
da: knob

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: knot;knots;kt;nautical miles per hour
da: knob;kt;nautiske mil pr. time;nautiske mil i timen

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 knots
da: %1 knob

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 knot | %1 knots
da[0]: %1 knob
da[1]: %1 knob

[ctx: unit description in lists]
en: Mach
da: mach

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: mach;machs;Ma;speed of sound
da: mach;machs;Ma;lydens hastighed

[ctx: amount in units (real)]
en: Mach %1
da: mach %1

[ctx: amount in units (integer)]
en: Mach %1 | Mach %1
da[0]: mach %1
da[1]: mach %1

[ctx: unit description in lists]
en: speed of light
da: lysets hastighed

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: speed of light;c
da: lysets hastighed;c

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 speed of light
da: %1 lysets hastighed

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 speed of light | %1 speed of light
da[0]: %1 lysets hastighed
da[1]: %1 lysets hastighed

[ctx: unit description in lists]
en: Beaufort
da: beaufort

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: Beaufort;Bft
da: beaufort;bft

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 on the Beaufort scale
da: %1 på Beaufort-skalaen

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 on the Beaufort scale | %1 on the Beaufort scale
da[0]: %1 på Beaufort-skalaen
da[1]: %1 på Beaufort-skalaen

en: Volume
da: Volumen

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yottameters
da: kubikyottameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yottameter;cubic yottameters;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3
da: kubikyottameter;Ym³;Ym/-3;Ym^3;Ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yottameters
da: %1 kubikyottameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yottameter | %1 cubic yottameters
da[0]: %1 kubikyottameter
da[1]: %1 kubikyottameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zettameters
da: kubikzettameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zettameter;cubic zettameters;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3
da: kubikzettameter;Zm³;Zm/-3;Zm^3;Zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zettameters
da: %1 kubikzettameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zettameter | %1 cubic zettameters
da[0]: %1 kubikzettameter
da[1]: %1 kubikzettameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic exameters
da: kubikexameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic exameter;cubic exameters;Em³;Em/-3;Em^3;Em3
da: kubikexameter;Em³;Em/-3;Em^3;Em3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic exameters
da: %1 kubikexameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic exameter | %1 cubic exameters
da[0]: %1 kubikexameter
da[1]: %1 kubikexameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic petameters
da: kubikpetameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic petameter;cubic petameters;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3
da: kubikpetameter;Pm³;Pm/-3;Pm^3;Pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic petameters
da: %1 kubikpetameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic petameter | %1 cubic petameters
da[0]: %1 kubikpetameter
da[1]: %1 kubikpetameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic terameters
da: kubikterameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic terameter;cubic terameters;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3
da: kubikterameter;Tm³;Tm/-3;Tm^3;Tm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic terameters
da: %1 kubikterameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic terameter | %1 cubic terameters
da[0]: %1 kubikterameter
da[1]: %1 kubikterameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic gigameters
da: kubikgigameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic gigameter;cubic gigameters;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3
da: kubikgigameter;Gm³;Gm/-3;Gm^3;Gm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic gigameters
da: %1 kubikgigameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic gigameter | %1 cubic gigameters
da[0]: %1 kubikgigameter
da[1]: %1 kubikgigameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic megameters
da: kubikmegameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic megameter;cubic megameters;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3
da: kubikmegameter;Mm³;Mm/-3;Mm^3;Mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic megameters
da: %1 kubikmegameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic megameter | %1 cubic megameters
da[0]: %1 kubikmegameter
da[1]: %1 kubikmegameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic kilometers
da: kubikkilometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic kilometer;cubic kilometers;km³;km/-3;km^3;km3
da: kubikkilometer;km³;km/-3;km^3;km3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic kilometers
da: %1 kubikkilometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic kilometer | %1 cubic kilometers
da[0]: %1 kubikkilometer
da[1]: %1 kubikkilometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic hectometers
da: kubikhektometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic hectometer;cubic hectometers;hm³;hm/-3;hm^3;hm3
da: kubikhektometer;hm³;hm/-3;hm^3;hm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic hectometers
da: %1 kubikhektometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic hectometer | %1 cubic hectometers
da[0]: %1 kubikhektometer
da[1]: %1 kubikhektometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decameters
da: kubikdekameter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decameter;cubic decameters;dam³;dam/-3;dam^3;dam3
da: kubikdecameter;kubikdekameter;dam³;dam/-3;dam^3;dam3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decameters
da: %1 kubikdekameter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decameter | %1 cubic decameters
da[0]: %1 kubikdekameter
da[1]: %1 kubikdekameter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic meters
da: kubikmeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic meter;cubic meters;m³;m/-3;m^3;m3
da: kubikmeter;m³;m/-3;m^3;m3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic meters
da: %1 kubikmeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic meter | %1 cubic meters
da[0]: %1 kubikmeter
da[1]: %1 kubikmeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic decimeters
da: kubikdecimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic decimeter;cubic decimeters;dm³;dm/-3;dm^3;dm3
da: kubikdecimeter;dm³;dm/-3;dm^3;dm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic decimeters
da: %1 kubikdecimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic decimeter | %1 cubic decimeters
da[0]: %1 kubikdecimeter
da[1]: %1 kubikdecimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic centimeters
da: kubikcentimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic centimeter;cubic centimeters;cm³;cm/-3;cm^3;cm3
da: kubikcentimeter;cm³;cm/-3;cm^3;cm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic centimeters
da: %1 kubikcentimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic centimeter | %1 cubic centimeters
da[0]: %1 kubikcentimeter
da[1]: %1 kubikcentimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic millimeters
da: kubikmillimeter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic millimeter;cubic millimeters;mm³;mm/-3;mm^3;mm3
da: kubikmillimeter;mm³;mm/-3;mm^3;mm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic millimeters
da: %1 kubikmillimeter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic millimeter | %1 cubic millimeters
da[0]: %1 kubikmillimeter
da[1]: %1 kubikmillimeter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic micrometers
da: kubikmikrometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic micrometer;cubic micrometers;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3
da: kubikmicrometer;kubikmicrometer;µm³;um³;µm/-3;µm^3;µm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic micrometers
da: %1 kubikmikrometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic micrometer | %1 cubic micrometers
da[0]: %1 kubikmikrometer
da[1]: %1 kubikmikrometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic nanometers
da: kubiknanometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic nanometer;cubic nanometers;nm³;nm/-3;nm^3;nm3
da: kubiknanometer;nm³;nm/-3;nm^3;nm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic nanometers
da: %1 kubiknanometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic nanometer | %1 cubic nanometers
da[0]: %1 kubiknanometer
da[1]: %1 kubiknanometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic picometers
da: kubikpikometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic picometer;cubic picometers;pm³;pm/-3;pm^3;pm3
da: kubikpicometer;kubikpikometer;pm³;pm/-3;pm^3;pm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic picometers
da: %1 kubikpikometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic picometer | %1 cubic picometers
da[0]: %1 kubikpikometer
da[1]: %1 kubikpikometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic femtometers
da: kubikfemtometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic femtometer;cubic femtometers;fm³;fm/-3;fm^3;fm3
da: kubikfemtometer;fm³;fm/-3;fm^3;fm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic femtometers
da: %1 kubikfemtometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic femtometer | %1 cubic femtometers
da[0]: %1 kubikfemtometer
da[1]: %1 kubikfemtometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic attometers
da: kubikattometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic attometer;cubic attometers;am³;am/-3;am^3;am3
da: kubikattometer;am³;am/-3;am^3;am3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic attometers
da: %1 kubikattometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic attometer | %1 cubic attometers
da[0]: %1 kubikattometer
da[1]: %1 kubikattometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic zeptometers
da: kubikzeptometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic zeptometer;cubic zeptometers;zm³;zm/-3;zm^3;zm3
da: kubikzeptometer;zm³;zm/-3;zm^3;zm3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic zeptometers
da: %1 kubikzeptometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic zeptometer | %1 cubic zeptometers
da[0]: %1 kubikzeptometer
da[1]: %1 kubikzeptometer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic yoctometers
da: kubikyoktometer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic yoctometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3
da: kubikyoktometer;cubic yoctometers;ym³;ym/-3;ym^3;ym3

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic yoctometers
da: %1 kubikyoktometer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic yoctometer | %1 cubic yoctometers
da[0]: %1 kubikyoktometer
da[1]: %1 kubikyoktometer

[ctx: unit description in lists]
en: yottaliters
da: yottaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yottaliters
da: %1 yottaliter

[ctx: unit description in lists]
en: zettaliters
da: zettaliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: zettaliter;zettaliters;Zl
da: zettaliter;Zl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zettaliters
da: %1 zettaliter

[ctx: unit description in lists]
en: exaliters
da: exaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 exaliters
da: %1 exaliter

[ctx: unit description in lists]
en: petaliters
da: petaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 petaliters
da: %1 petaliter

[ctx: unit description in lists]
en: teraliters
da: teraliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 teraliters
da: %1 teraliter

[ctx: unit description in lists]
en: gigaliters
da: gigaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gigaliters
da: %1 gigaliter

[ctx: unit description in lists]
en: megaliters
da: megaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 megaliters
da: %1 megaliter

[ctx: unit description in lists]
en: kiloliters
da: kiloliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 kiloliters
da: %1 kiloliter

[ctx: unit description in lists]
en: hectoliters
da: hektoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: hectoliter;hectoliters;hl
da: hektoliter;hectoliter;hl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 hectoliters
da: %1 hektoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 hectoliter | %1 hectoliters
da[0]: %1 hektoliter
da[1]: %1 hektoliter

[ctx: unit description in lists]
en: decaliters
da: decaliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 decaliters
da: %1 decaliter

[ctx: unit description in lists]
en: liters
da: liter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 liters
da: %1 liter

[ctx: unit description in lists]
en: deciliters
da: deciliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 deciliters
da: %1 deciliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 centiliters
da: %1 centiliter

[ctx: unit description in lists]
en: milliliters
da: milliliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 milliliters
da: %1 milliliter

[ctx: unit description in lists]
en: microliters
da: mikroliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: microliter;microliters;µl;ul
da: mikroliter;microliter;µl;ul

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 microliters
da: %1 mikroliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 microliter | %1 microliters
da[0]: %1 mikroliter
da[1]: %1 mikroliter

[ctx: unit description in lists]
en: nanoliters
da: nanoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 nanoliters
da: %1 nanoliter

[ctx: unit description in lists]
en: picoliters
da: pikoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: picoliter;picoliters;pl
da: picoliter;pikoliter;pl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 picoliters
da: %1 pikoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 picoliter | %1 picoliters
da[0]: %1 pikoliter
da[1]: %1 pikoliter

[ctx: unit description in lists]
en: femtoliters
da: femtoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 femtoliters
da: %1 femtoliter

[ctx: unit description in lists]
en: attoliters
da: attoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 attoliters
da: %1 attoliter

[ctx: unit description in lists]
en: zeptoliters
da: zeptoliter

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 zeptoliters
da: %1 zeptoliter

[ctx: unit description in lists]
en: yoctoliters
da: yoktoliter

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: yoctoliter;yoctoliters;yl
da: yoktoliter;yoctoliter;yl

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 yoctoliters
da: %1 yoktoliter

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 yoctoliter | %1 yoctoliters
da[0]: %1 yoktoliter
da[1]: %1 yoktoliter

[ctx: unit description in lists]
en: cubic feet
da: kubikfod

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic foot;cubic feet;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³
da: kubikfod;ft³;cubic ft;cu foot;cu ft;cu feet;feet³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic feet
da: %1 kubikfod

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic foot | %1 cubic feet
da[0]: %1 kubikfod
da[1]: %1 kubikfod

[ctx: unit description in lists]
en: cubic inches
da: kubiktommer

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic inch;cubic inches;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³
da: kubiktomme;kubiktommer;in³;cubic inch;cubic in;cu inches;cu inch;cu in;inch³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic inches
da: %1 kubiktommer

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic inch | %1 cubic inches
da[0]: %1 kubiktommer
da[1]: %1 kubiktommer

[ctx: unit description in lists]
en: cubic miles
da: kubikmil

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cubic mile;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³
da: kubikmil;cubic miles;mi³;cubic mile;cubic mi;cu miles;cu mile;cu mi;mile³

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cubic miles
da: %1 kubikmil

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cubic mile | %1 cubic miles
da[0]: %1 kubikmil
da[1]: %1 kubikmil

[ctx: unit description in lists]
en: fluid ounces
da: flydende ounce

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: fluid ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce
da: flydende ounce;fluid ounces;fl.oz.;oz.fl.;oz. fl.;fl. oz.;fl oz;fluid ounce

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 fluid ounces
da: %1 flydende ounce

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 fluid ounce | %1 fluid ounces
da[0]: %1 flydende ounce
da[1]: %1 flydende ounce

[ctx: volume unit symbol]
en: cp
da: kp

[ctx: unit description in lists]
en: cups
da: kopper

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: cup;cups;cp
da: kop;kopper;kopfuld;cup;cups;cp

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 cups
da: %1 kopper

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 cup | %1 cups
da[0]: %1 kop
da[1]: %1 kopper

[ctx: unit description in lists]
en: gallons (U.S. liquid)
da: gallon (US, flydende)

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 gallons (U.S. liquid)
da: %1 gallon (US, flydende)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 gallon (U.S. liquid) | %1 gallons (U.S. liquid)
da[0]: %1 gallon (US, flydende)
da[1]: %1 gallon (US, flydende)

[ctx: unit description in lists]
en: pints (imperial)
da: pint (britisk)

[ctx: unit synonyms for matching user input]
en: pint (imperial);pints (imperial);pt;pint;pints;p
da: pint (britisk);pints (britisk);pt;pint;pints;p

[ctx: amount in units (real)]
en: %1 pints (imperial)
da: %1 pint (britisk)

[ctx: amount in units (integer)]
en: %1 pint (imperial) | %1 pints (imperial)
da[0]: %1 pint (britisk)
da[1]: %1 pint (britisk)
