katepart4 - en to gl translation catalogue (1224 entries)

en: Argument-hints
gl: Consellos dos argumentos

en: Best matches
gl: Os que mellor concorden

en: Language keywords
gl: Palabras clave da linguaxe

en: Auto Word Completion
gl: Completar as palabras automaticamente

en: Shell Completion
gl: Completación do intérprete de ordes

en: Reuse Word Above
gl: Reutilizar a palabra de riba

en: Reuse Word Below
gl: Reutilizar a palabra de embaixo

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (file_export)
en: &Print/Export
gl: Im&primir ou exportar

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
gl: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
gl: Atopar variantes

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
gl: Selección

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
gl: Maiúsculas

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
gl: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
gl: Axuste de palabras

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
gl: Bordos

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
gl: &Pregado do código

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
gl: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
gl: &Utilidades

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
gl: Completación de palabras

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
gl: Ortografía

note: i18n: ectx: Menu (speech)
en: Text to Speech
gl: Texto a fala

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
gl: &Configuración

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
gl: Pregado de bloque de código:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
gl: Se escolle esta opción, as novas vistas amosan marcas para pregado do código.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
gl: Amosar frechas para pregar bloques de código.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
gl: Se marca esta opción, cubrir unha rexión pregada amosa unha previsualización do texto pregado nunha xanela emerxente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
gl: Amosar unha vista previa dos bloques pregados ao cubrilos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
gl: Visibilidade das frechas de pregar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
gl: Amosar ao cubrir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
gl: Amosar sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
gl: Lado esquerdo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
gl: <p>Se escolle esta opción, cada nova vista amosará un bordo de iconas á esquerda.</p><p>Este bordo amosa signos de marcador, entre outros.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
gl: Amosar as marcas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
gl: Se marca esta opción, cada nova vista amosará os números de liña no lado esquerdo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
gl: Amosar os &números de liña.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
gl: Se marca esta opción hase amosar un pequeno indicador das liñas modificadas e gardadas no lado esquerdo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
gl: Realzar as liñas cambiadas e sen gardar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scrollbars:
gl: Barras de desprazamento:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
gl: <p>Se marca esta opción, cada vista nova amosa marcas na barra de desprazamento vertical.</p><p>Estas marcas amosan, por exemplo, marcadores.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
gl: <p>Se marca esta opción, cubrir a barra de desprazamento vertical amosará unha previsualización do texto.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
gl: Amosar a vista previa ao cubrir a barra de desprazamento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
gl: Visibi&lidade das barras de desprazamento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
gl: Sempre activo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
gl: Amosar cando se precisen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
gl: Sempre desactivadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
gl: Minimapa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
gl: Se marca esta opción, cada nova vista amosa un mapa pequeno na barra de desprazamento vertical.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
gl: Amosar o minimapa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
gl: &Anchura do minimapa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
gl: Se marca esta opción, cada nova vista amosa un mapa pequeno do documento completo na barra de desprazamento vertical.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
gl: Cartografar todo o documento.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
gl: Cada marcador novo engádese ao fondo independentemente de onde estea situado no documento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
gl: Por data de creación

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
gl: Os marcadores ordénanse segundo o número da liña na que estean postos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
gl: Por número de liña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
gl: Ordenar o menú de marcadores:

en: Select text to paste.
gl: Selecciona o texto para pegar.

en: No entries in clipboard history
gl: Non hai entradas no historial do portapapeis

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
gl: Xeral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
gl: Activar o completado &automático.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
gl: Seleccionar automaticamente a primeira entrada de completación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
gl: Circular pola lista de completacións con Tab e Maiús+Tab.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Pressing enter will insert the text of selected completion item into the editor. If disabled, Tab key or double-click can still be used to trigger completion.
gl: Premer Intro insire o texto do elemento de completación seleccionado no editor. Se o desactiva, sempre pode usar a tecla Tab ou clic duplo para provocar a completación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnterCompletion)
en: Use Enter key to insert selected completion
gl: Usar a tecla Intro para inserir a completación seleccionada.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
gl: Completar as palabras a&utomaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
gl: Lonxitude mínima da palabra para completar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
gl: Retirar o final dunha palabra anterior ao completar un elemento escollido dunha lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
gl: Retirar os espazos ao completar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
gl: A completación de palabras fornece suxestións con base nas palabras atopadas no documento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
gl: Completación de &palabras clave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
gl: A completación de palabras clave fornece suxestións con base nas palabras clave que haxa no idioma do documento.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
gl: Documentación con completación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
gl: Amosar documentación canda a caixa de completación. Se desactiva esta opción, a documentación pode amosarse coa tecla Alt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
gl: Axuste de palabras:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
gl: <p>Comeza automaticamente unha nova liña de texto cando a actual supere a lonxitude indicada pola opción <b>Quebrar as liñas maiores de:</b>.</p><p>Esta opción non divide as liñas do texto xa existentes; pasa iso use a opción <b>Aplicar a división fixa das liñas</b> no menú <b>Utilidades</b>.</p><p>Se no canto quere que as liñas sexan <i>divididas visualmente</i>, de acordo coa anchura da vista, active a <b>División visual das liñas</b> na páxina de configuración da <b>Aparencia</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
gl: A&xustar as palabras nunha columna fixa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
gl: <p>Se marca esta opción debuxarase unha liña vertical na columna onde se dividirán as liñas segundo se definise en <strong>Editar</strong>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
gl: &Debuxar unha liña vertical na columna de axuste de palabras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
gl: Q&uebrar as liñas maiores que:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
gl: Se escolleu a opción División de liñas esta entrada determina a lonxitude (en caracteres) na cal o editor comezará automaticamente unha nova liña.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
gl: Modo predeterminado de entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
gl: Signos delimitadores:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
gl: Pechar automaticamente os signos delimitadores ao abrilos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
gl: Ao seleccionar un texto estes caracteres engadiranse aos dous lados del de xeito similar á funcionalidade de signos delimitadores automáticos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
gl: Caracteres ao redor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
gl: Copiar e pegar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
gl: Mover o texto seleccionado ao arrastralo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
gl: Copiar ou cortar a liña actual se se invoca sen texto seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
gl: Non mover o cursor de texto ao pegar co rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
gl: Entradas máximas no historial do portapapeis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
gl: Isto determina o número de entradas para manter no historial do portapapeis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
gl: Cando escribe estes caracteres mentres ten texto seleccionado, arrodearán o texto seleccionado en vez de substituílo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAccessibility)
en: Enable accessibility notifications
gl: Activar as notificacións de accesibilidade.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Accessibility:
gl: Accesibilidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
gl: &Tipo de ficheiro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
gl: Escolla o tipo de ficheiro que queira cambiar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
gl: Crear un tipo de ficheiro novo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
gl: &Novo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
gl: Eliminar o tipo de ficheiro actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
gl: &Eliminar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
gl: Propiedades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
gl: &Nome:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
gl: O nome do tipo de ficheiro será o texto da entrada de menú correspondente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
gl: &Sección:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
gl: O nome de sección é usado para organizar os tipos de ficheiros nos menús.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
gl: &Variábeis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
gl: <p>Esta cadea permite configurar as opcións para os ficheiros escollidos mediante este tipo MIME usando variábeis de Kate. Case que todas as opcións de configuración poden definirse, como o realzado, o modo de sangrado, a codificación, etc.</p><p>Para obter unha lista completa das variábeis coñecidas, consulte o manual.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
gl: &Realzado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
gl: Modo de &sangrado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
gl: E&xtensións de ficheiro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
gl: A máscara de caracteres de substitución permite escoller ficheiros polo nome. Unha máscara típica usa un asterisco e a extensión do ficheiro, por exemplo <code>*.txt; *.text</code>. A cadea é unha lista de máscaras separadas por puntos e comas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
gl: T&ipos MIME:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
gl: A máscara de tipos MIME permite escoller os ficheiros segundo o seu tipo MIME. A cadea é unha lista de tipos MIME separados por puntos e comas, por exemplo <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
gl: Amosa un asistente que axuda a escoller os tipos MIME.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
gl: P&rioridade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
gl: Define a prioridade deste tipo de ficheiro. Se máis dun tipo de ficheiro recoñece o mesmo ficheiro, usarase o tipo coa prioridade máis alta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
gl: Modo de sangrado predeterminado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
gl: Esta é unha lista dos modos de sangrado dispoñíbeis. O modo que se indique será o que se use en todos os documentos novos. Lembre que tamén é posíbel definir o modo de sangrado con variábeis ou modos de documento, ou cun ficheiro .kateconfig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
gl: Sangrar mediante

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
gl: A anchura do sangrado é o número de espazos que se usa para sangrar unha liña. Se desactiva a opción <b>Inserir espazos no canto de tabulacións</b> da sección <b>Edición</b>, inserirase un carácter de <b>tabulación</b> se o sangrado é divisíbel pola anchura de tabulación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
gl: E&spazos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
gl: Anc&ho do sangrado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
gl: Anchura &da tabulación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
gl: &Tabuladores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
gl: T&abuladores e espazos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
gl: Detectar automaticamente o sangrado do ficheiro.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
gl: Propiedades do sangrado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
gl: Se esta opción non está escollida, ao cambiar o nivel de sangrado aliñará unha liña cun múltiplo da anchura indicada en <b>Anchura do sangrado</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
gl: &Manter os espazos adicionais.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
gl: Se escolle esta opción, o código pegado do portapapeis sangrarase. Cunha acción de <b>desfacer</b> retirará o sangrado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
gl: Axustar o sangrado do código &pegado do portapapeis.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
gl: Accións de sangrado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
gl: Se escolle esta opción, a tecla <b>Retroceso</b> diminuirá o nivel de sangrado se o cursor se atopa no espazo en branco de cabeza dunha liña.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
gl: A tecla de &retroceso no espazo en branco inicial quita o sangrado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
gl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Acción da tecla tabulador (se non hai ren escollido) <a href="Se quere que <b>Tab</b> aliñe a liña actual no bloque de código actual como en Emacs, faga a <b>Tab</b> un atallo para a acción <b>Formatar o sangrado</b>."><span>Máis …</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
gl: Se escolle esta opción, a tecla <b>Tab</b> sempre insire espazos en branco ata acadar a seguinte posición de tabulación. Se activou a opción <b>Inserir espazos no canto de tabuladores</b> na sección <b>Edición</b>, inserirá espazos, se non, inserirá unha tabulación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
gl: Ava&nzar sempre ata a seguinte posición de tabulación

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
gl: Se escolle esta opción, a tecla <b>Tab</b> sempre sangrará a liña actual o número de posicións indicado en <b>Anchura do sangrado</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
gl: Incrementar sempre o nive&l de sangrado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
gl: Se escolle esta opción, a tecla <b>Tab</b> sangra a liña actual ou avanza ata a seguinte posición de tabulación.<p>Se o punto de inserción está en ou antes do primeiro carácter distinto de espazo na liña, ou se hai unha escolla feita, a liña sangra o número de posicións indicado en <b>Anchura do sangrado</b>.<p>Se o punto de inserción se atopa tras o primeiro carácter non espazo na liña e non hai escolla feita, insírense espazos en branco ata acadar a seguinte posición de tabulación: se ten activada a opción <b>Inserir espazos no canto de tabulacións</b> na sección <b>Edición</b>, insírense espazos e se non insírese unha tabulación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
gl: Aum&entar o sangrado se está no espazo en branco inicial

en: Indentation
gl: Sangrado

en: Auto Completion
gl: Completación automática

en: Spellcheck
gl: Corrección ortográfica

en: Text Navigation
gl: Navegación do texto

en: Feature is not active
gl: A funcionalidade non está activa

en: Disable Feature
gl: Desactivar a funcionalidade

en: May be handy with Markdown
gl: Pode ser útil con Markdown

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
gl: Replicar os caracteres, similar pero non idéntico á funcionalidade de signos delimitadores automáticos

en: Non letter character
gl: Caracteres non letras

en: Editing
gl: Edición

en: Editing Options
gl: Opcións de edición

en: Statusbar
gl: Barra de estado

en: Off
gl: Desactivado

en: Follow Line Numbers
gl: Seguir os números de liña

en: Appearance
gl: Aparencia

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
gl: %1 fai unha salvagarda de ficheiros non gardados en «ficheiros de intercambio». Os ficheiros de intercambio permiten a %1 recuperar o seu traballo se o sistema quebra. Desactivar os ficheiros de intercambio podería causar perda de datos en caso de quebra do sistema.

en: Advanced
gl: Avanzado

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
gl: Non forneceu nin un prefixo nin un sufixo para as salvagardas. Usarase o sufixo predeterminado «~»

en: No Backup Suffix or Prefix
gl: Non hai prefixo nin sufixo para as salvagardas

en: Open/Save
gl: Abrir/Gardar

en: File Opening & Saving
gl: Apertura e garda de ficheiros

en: &Line:
gl: &Liña:

en: Go to line number from clipboard
gl: Ir ao número de liña do portapapeis

en: Go to
gl: Ir a

en: No valid line number found in clipboard
gl: Non se atopou un número de liña válido no portapapeis

en: Dictionary:
gl: Dicionario:

en: Enable Auto Reload
gl: Activar cargar de novo automaticamente

en: Reloads and will automatically reload without warning about disk changes from now until you close either the tab or window.
gl: Carga de novo e pasa a cargar de novo automaticamente cada vez que haxa cambios en disco, sen avisar, desde agora ata que peche a lapela ou xanela.

en: View &Difference
gl: Ver as &diferenzas

en: Shows a diff of the changes.
gl: Amosa un diff dos cambios.

en: &Reload
gl: &Cargar de novo

en: Reloads the file from disk. Unsaved changes will be lost.
gl: Carga de novo o ficheiro desde o disco. Perderanse os cambios sen gardar.

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
gl: Pe&char o ficheiro

en: Closes the file, discarding its content.
gl: Pecha o ficheiro descartando o seu contido.

[ctx: @action]
en: &Save As…
gl: Gardar &como…

en: Lets you select a location and save the file again.
gl: Permítelle escoller un lugar e gardar de novo o ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
gl: &Ignorar

en: Ignores the changes on disk without any action.
gl: Ignora os cambios no disco sen facer nada.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
gl: A orde diff fallou. Asegúrese de que diff(1) está instalado e na súa PATH.

en: Error Creating Diff
gl: Erro ao crear o Diff

en: The files are identical.
gl: Os ficheiros son idénticos.

en: Diff Output
gl: Saída de Diff

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
gl: Movemento do cursor polo texto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
gl: Se o escolle, ao premer a tecla Inicio fará que o cursor salte os espazos en branco e vaia para o inicio do texto dunha liña. Analogamente para a tecla Fin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
gl: Teclas Inicio e Fin &intelixentes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
gl: Escolle se as teclas Re Páx e Av Páx deben alterar a posición vertical do cursor en relación á parte superior da vista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
gl: &Av Páx e Re Páx moven o cursor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
gl: Selecciona se o cursor salta palabras completas ou para nas maiúsculas de camelo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
gl: Activar o movemento de cursor de maiúsculas de camelo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
gl: Manter o cursor centrado:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
gl: Indica o número de liñas que se deben manter visíbeis sobre e baixo o cursor cando for posíbel.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
gl: Desactivado

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
gl:  liñas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
gl: Diversos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
gl: Modo de selección de texto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
gl: Persistente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
gl: Permitir o desprazamento alén da fin do documento.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
gl: Se o escolle, os caracteres compostos retíranse xunto cos seus signos diacríticos, en vez de retirar unicamente o carácter base. Isto é útil para as configuracións rexionais indias.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
gl: A tecla de retroceso retira a base do carácter cos seus signos diacríticos.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
gl: Cursor múltiplo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
gl: Modificadores de múltiples cursores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
gl: Cargar de novo automaticamente os ficheiros en control de versións.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
gl: Escribir un ficheiro de salvagarda ao gardar para:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
gl: Se activa esta opción, crearanse salvagardas dos ficheiros locais ao gardar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
gl: Ficheiros &locais.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
gl: Se activa esta opción, crearanse salvagardas dos ficheiros remotos ao gardar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
gl: Ficheiros &remotos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
gl: Prefixo para os ficheiros de salvagarda:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
gl: Insira o prefixo que quere engadir aos nomes dos ficheiros de salvagarda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
gl: Sufixo para os ficheiros de salvagarda:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
gl: Insira o sufixo a engadirlle aos nomes dos ficheiros de salvagarda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
gl: Modo de ficheiro de intercambio:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
gl: Activado, gardar no cartafol predeterminado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
gl: Activado, gardar nun cartafol personalizado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
gl: Almacenar os ficheiros de intercambio en:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
gl: Gardar os ficheiros de intercambio cada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
gl: Esta cadea atópase en katedialogs.cpp no construtor de KateSaveConfigTab.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
gl: Formato de ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
gl: &Codificación:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
gl: Isto define a codificación estándar que se use ao abrir e gardar os ficheiros, a non ser que se cambie no diálogo de abrir ou gardar ou mediante unha opción da liña de ordes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
gl: D&etección da codificación:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
gl: Se o contido do ficheiro non coincide coa codificación escollida como estándar aquí arriba nin coa codificación indicada no diálogo de abrir/gardar nin coa codificación indicada na liña de ordes, execútase esta detección.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
gl: &Codificación de reserva:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
gl: Isto define a codificación de reserva para intentar abrir os ficheiros se o contido do ficheiro non coincide nin coa codificación seleccionara como estándar arriba nin coa codificación indicada no diálogo de abrir ou gardar nin coa codificación indicada na liña de ordes. Antes de usar isto inténtase determinar o tipo de codificación buscando unha marca de orde de bytes no inicio do ficheiro: se se atopa, escóllese a codificación Unicode correcta; se non, execútase a detección da codificación; se os dous métodos fallan, inténtase coa codificación de reserva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
gl: Final de li&ña:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
gl: Se activa esta opción o editor detectará automaticamente o tipo de fin de liña. O primeiro fin de liña atopado ha usarse en todo o ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
gl: Detección &automática da fin de liña.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
gl: A marca de orde de bytes é unha secuencia especial que hai no comezo dos documentos codificados con Unicode. Axuda os editores a abrir documentos de texto coa codificación Unicode axeitada. A marca de orde de bytes non é visíbel no documento tal e como se amosa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
gl: Activar a marca da orde de bytes (BOM).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
gl: Lonxitude máxima das liñas:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
gl: Sen límite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
gl: Limpeza automática ao gardar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
gl: Segundo o que escolla poden retirarse os espazos ao final de liña ao gardar un documento, tanto no documento enteiro como só nas liñas modificadas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
gl: Re&tirar os espazos ao final:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
gl: Nunca

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
gl: Nas liñas modificadas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
gl: En todo o documento

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
gl: Ao gardar engádese ao documento un salto de liña se non o houbese. Este salto é visíbel despois de cargar de novo o ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
gl: Engadir unha liña ao final do ficheiro ao gardar.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
gl: Activar gardar automaticamente (só ficheiros locais)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAutoSaveOnFocus)
en: Auto save document when the active document is losing focus
gl: Gardar automaticamente o documento cando o documento activo perda o foco.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
gl: Intervalo para gardar automaticamente:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
gl:  segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
gl: Amosar o modo de realce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
gl: Amosar o modo de entrada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
gl: Amosar o dicionario activo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
gl: Amosar a opción de tabulación.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
gl: Amosar a columna da liña.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
gl: Amosar a codificación do ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
gl: Amosar o tipo de fin de liña.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
gl: Tipo de letra do editor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLineHeight)
en: &Line Height Multiplier:
gl: Multiplicador da altura de &liña:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
gl: Este valor multiplicarase pola altura de liña predeterminada do tipo de letra. Un valor de 1,0 significa que se usará a altura predeterminada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
gl: Amosar indicadores de espazo en branco:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
gl: Ao final da liña

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
gl: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMarkerDescription)
en: Whitespace indicator si&ze:
gl: Tamaño dos indicadores de espa&zo en branco:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
gl: Tamaño do marcador de realce visíbel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show &tab indicators:
gl: Amosar indicadores de &tabulacións:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
gl: O editor amosa un símbolo para indicar a presenza dunha tabulación no texto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
gl: Emparellamento de signos delimitadores:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
gl: Se activa esta opción reálzase o intervalo entre a parella seleccionada de signos delimitadores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
gl: Realzar o contido entre os signos delimitadores seleccionados.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
gl: Amosar o signo delimitador de apertura correspondente e as liñas adxacentes para dar contexto.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
gl: Se activa esta opción, amosarase unha vista previa das liñas preto do signo delimitador de apertura correspondente. Isto pode axudar a determinar rapidamente o contexto dun signo delimitador de peche, especialmente en declaracións longas de funcións ou clases e en bloques profundamente aniñados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
gl: Amosar unha vista previa do signo delimitador de apertura correspondente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
gl: Escintilar os signos delimitadores correspondentes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
gl: Se activa esta opción as parellas de signos delimitadores animaranse para facelos máis visíbeis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
gl: Escintilar un signo delimitador cando o cursor se mova á súa parella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
gl: Contadores:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
gl: Amosar ou agochar o número de palabras na barra de estado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
gl: Amosar o número de palabras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
gl: Amosar ou agochar o número de liñas na barra de estado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
gl: Amosar o número de liñas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: Fold first line:
gl: Pregar a primeira liña:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
gl: Ao activar esta opción, a vista do editor prega automaticamente os
    bloques de comentarios que comezan na primeira liña do
    documento. Isto permite agochar cabeceiras co texto da licenza
    que adoitan situarse no comezo do ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
gl: División visual das liñas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
gl: Axustar dinamicamente no marcador de axuste estático de palabras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
gl: Ignorar os limiares de palabras para a división visual de liñas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
gl: Indicadores de división &visual de liñas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
gl: Escolle cando deben amosarse os indicadores de división visual das liñas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: I&ndent wrapped lines:
gl: Sa&ngrar as liñas con división visual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators_2)
en: &Don't indent lines wider than:
gl: Non sangrar as liñas &de máis de:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
gl: <p>Permite que o comezo das liñas divididas visualmente estea aliñado no nivel de sangrado da primeira liña. Isto pode axudar a facer que o código fonte e as linguaxes de marcas sexan máis lexíbeis.</p><p>Adicionalmente, isto permítelle definir unha anchura máxima da pantalla, como unha porcentaxe, tras da cal as liñas divididas visualmente deixarán de estar aliñadas verticalmente. Por exemplo, no 50%, as liñas cun sangrado maior do 50% da anchura da pantalla non recibirán un aliñamento vertical coas seguintes liñas divididas.</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
gl: % da anchura da vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Show i&ndentation lines:
gl: Amosar liñas de &sangrado:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
gl: Se activa esta opción, o editor amosa liñas verticais para axudar a identificar as liñas sangradas.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
gl: Novo ficheiro

en: Auto Reload Document
gl: Cargar de novo o documento automaticamente

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
gl: Cargar de novo automaticamente o documento cando cambie en disco

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
gl: Non foi posíbel cargar o ficheiro %1, debido a que non foi posíbel lelo.<br />Comprobe que ten permiso de lectura deste ficheiro.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
gl: Intentalo de novo

en: &Close
gl: &Pechar

[ctx: Close the message being displayed]
en: Close message
gl: Pechar a mensaxe

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
gl: O ficheiro %1 foi aberto coa codificación %2 pero contiña caracteres incorrectos.<br />Púxose como só para lectura, xa que gardalo podería destruír os seus contidos.<br />Pode ou abrir de novo o ficheiro coa codificación correcta ou activar o modo de lectura e escritura no menú de ferramentas para poder editalo.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
gl: Abriuse o ficheiro %1 e contiña liñas que superan o límite de lonxitude de liña (%2 caracteres) configurado<br />A máis longa de ditas liñas contaba con %3 caracteres.<br />Esas liñas dividíronse e o documento púxose no modo de só para lectura, xa que gardalo había modificar o contido.

en: Temporarily raise limit and reload file
gl: Aumentar temporalmente o límite e cargar o ficheiro de novo

en: Close
gl: Pechar

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
gl: Seguro que quere gardar este ficheiro non cambiado? Podería sobrescribir datos cambiados no ficheiro do disco.

en: Trying to Save Unmodified File
gl: Intento de gardar un ficheiro non modificado

en: Save Nevertheless
gl: Gardar aínda así

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
gl: Seguro que quere gardar este ficheiro? Tanto o ficheiro aberto como o do disco cambiaron. Podería producirse unha perda de datos.

en: Possible Data Loss
gl: Posíbel perda de datos

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
gl: A codificación escollida non pode codificar todos o caracteres Unicode deste documento. Seguro que quere gardalo? Podería haber perda de datos.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
gl: Non foi posíbel gardar o documento porque non foi posíbel escribir en %1.
    Comprobe que ten permiso de escritura neste ficheiro ou que hai espazo abondo no disco.
    Pode que se perdese ou danase o ficheiro orixinal. Non saia da aplicación ata que o ficheiro se escriba correctamente.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
gl: Non foi posíbel crear unha salvagarda do ficheiro %1 antes de gardalo. Se ocorre un erro ao gardar, poderá perder os datos deste ficheiro. O motivo pode ser que o medio onde estea a escribir estea completo ou que só poida ler no cartafol no que estea o ficheiro.

en: Failed to create backup copy.
gl: Non foi posíbel crear a salvagarda.

en: Try to Save Nevertheless
gl: Intentar gardar aínda así

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
gl: Seguro que quere continuar a pechar este ficheiro? Pode producirse unha perda de datos.

en: Close Nevertheless
gl: Pechar aínda así

en: Untitled
gl: Sen título

en: Save File
gl: Gardar o ficheiro

en: Save failed
gl: Fallou a garda

en: Save Copy of File
gl: Gardar unha copia do ficheiro

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
gl: Non foi posíbel gardar o documento porque non foi posíbel escribir en %1.
    
    Comprobe que ten permiso de escritura neste ficheiro ou que hai espazo abondo no disco.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
gl: Está a usarse o modo obsoleto «retirar os espazos finais». Substitúao por «retirar os espazos finais modificado»», consulte https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
gl: Está a usarse o «modeline» (modo de liña) «replace-trailing-space-save» (substituír os espazos finais e gardar), que está obsoleto. Substitúao por «remove-trailing-spaces all;» (retirar todos os espazos finais), consulte https://docs.kde.org/stable5/en/applications/katepart/config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
gl: O ficheiro «%1» modificouse no disco.

en: The file '%1' was created on disk.
gl: O ficheiro «%1» creouse no disco.

en: The file '%1' was deleted or moved on disk.
gl: O ficheiro «%1» eliminouse do disco ou moveuse.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
gl: Modificouse o documento «%1».
    Quere gardar os seus cambios ou descartalos?

en: Close Document
gl: Pechar o documento

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
gl: O ficheiro <a href="%1">%2</a> está aínda a cargarse.

en: &Abort Loading
gl: &Interromper a carga

en: OVERWRITE
gl: Sobrescribir

en: INSERT
gl: Inserir

en: Normal Mode
gl: Modo normal

en: VI: INSERT MODE
gl: VI: MODO INSERCIÓN

en: VI: NORMAL MODE
gl: VI: MODO NORMAL

en: VI: VISUAL BLOCK
gl: VI: BLOQUE VISUAL

en: VI: VISUAL LINE
gl: VI: LIÑA VISUAL

en: VI: REPLACE
gl: VI: SUBSTITUÍR

en: vi-mode
gl: Modo Vi

en: recording
gl: gravando

en: Vi Input Mode
gl: Modo de entrada de Vi

en: <Unchanged>
gl: <Sen cambiar>

en: Use Default
gl: Usar o predeterminado

en: Properties of %1
gl: Propiedades de %1

en: New Filetype
gl: Novo tipo de ficheiro

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
gl: Escolla os tipos MIME que queira para este tipo de ficheiro.
    Recorde que isto tamén editará automaticamente as extensións de ficheiro asociadas.

en: Select Mime Types
gl: Escoller os tipos MIME

en: Modes && Filetypes
gl: Modos e tipos de ficheiro

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
gl: Buscar…

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
gl: Buscar modos de realce de sintaxe por nome de linguaxe ou extensión de ficheiro (por exemplo: C++ ou .cpp).

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
gl: Ningún elemento coincide coa busca

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
gl: Mellor coincidencia da busca

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
gl: Mellores coincidencias da busca

en: Te&xt Settings
gl: Configuración do te&xto

en: Print line &numbers
gl: Imprimir os números de &liña

en: Print &legend
gl: Imprimir a &lenda

en: Don't print folded code
gl: Non imprimir o código pregado

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
gl: <p>Se escolle esta opción, imprimiranse os números de liña á esquerda da(s) páxina(s).</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
gl: <p>Amosa un cadro cos acordos tipográficos do tipo de documento, segundo as defina o realce de sintaxe en uso.</p>

en: Hea&der && Footer
gl: Cabeceira e ro&dapé

en: Pr&int header
gl: Imp&rimir unha cabeceira

en: Pri&nt footer
gl: Imprimir un &rodapé

en: Header/footer font:
gl: Fonte da cabeceira e do rodapé:

en: Header Properties
gl: Propiedades da cabeceira

en: &Format:
gl: &Formato:

en: Colors:
gl: Cores:

en: Foreground:
gl: Primeiro plano:

en: Bac&kground
gl: Fon&do

en: Footer Properties
gl: Propiedades do rodapé

en: For&mat:
gl: For&mato:

en: &Background
gl: &Fondo

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
gl: <p>Formato da cabeceira. Permítense as etiquetas seguintes:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
gl: <ul><li><tt>%u</tt>: nome de usuaria</li><li><tt>%d</tt>: data/hora completas en formato curto</li><li><tt>%D</tt>: date/time completas en formato longo</li><li><tt>%h</tt>: hora</li><li><tt>%y</tt>: data en formato curto </li><li><tt>%Y</tt>: data en formato longo</li><li><tt>%f</tt>: nome do ficheiro</li><li><tt>%U</tt>: URL completo do documento</li><li><tt>%p</tt>: número da páxina</li><li><tt>%P</tt>: cantidade total de páxinas</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
gl: <p>Formato do rodapé. Permítense as etiquetas seguintes:</p>

en: Add Placeholder...
gl: Engadir unha marca de substitución…

en: Current User Name
gl: Nome de usuaria

en: Complete Date/Time (short format)
gl: Data/Hora completas (formato curto)

en: Complete Date/Time (long format)
gl: Data/Hora completa (formato longo)

en: Current Time
gl: Hora actual

en: Current Date (short format)
gl: Data actual (formato curto)

en: Current Date (long format)
gl: Data actual (formato longo)

en: File Name
gl: Nome do ficheiro

en: Full document URL
gl: URL completo do documento

en: Page Number
gl: Número de páxina

en: Total Amount of Pages
gl: Número total de páxinas

en: L&ayout
gl: D&isposición

en: &Color theme:
gl: Tema de &cores:

en: Font:
gl: Tipo de letra:

en: Draw bac&kground color
gl: Debuxar a cor de &fondo

en: Draw &boxes
gl: Debuxar &cadros

en: Box Properties
gl: Propiedades do cadro

en: W&idth:
gl: A&ncho:

en: &Margin:
gl: &Marxe:

en: Co&lor:
gl: Co&r:

en: Select the color theme to use for the print.
gl: Escoller o tema de cores a usar para imprimir.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
gl: <p>Se escolle esta opción usarase a cor de fondo do editor.</p><p>Isto pode ser útil se o seu tema de cores é para fondo escuro.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
gl: <p>Se escolle esta opción debuxarase un cadro coas propiedades definidas en baixo arredor dos contidos de cada páxina. A cabeceira e o rodapé sepáranse do contido mediante unha liña.</p>

en: The width of the box outline
gl: A anchura do contorno do cadro

en: The margin inside boxes, in pixels
gl: As marxes internas dos cadros, en píxeles

en: The line color to use for boxes
gl: A cor de liña para usar nos cadros

en: (Selection of)
gl: (Selección de)

en: Typographical Conventions for %1
gl: Convenios tipográficos para %1

en: text
gl: texto

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
gl: Expandir a abreviatura

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
gl: Delimitar cunha etiqueta

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
gl: Desprazar o cursor ata a parella desta etiqueta

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
gl: Escoller o contido da etiqueta HTML/XML cara dentro

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
gl: Escoller o contido da etiqueta HTML/XML cara fóra

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
gl: Conmutar o comentario

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
gl: Ir ao seguinte punto de edición

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
gl: Ir ao anterior punto de edición

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
gl: Escoller o seguinte punto de edición

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
gl: Escoller o anterior punto de edición

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
gl: Eliminar a etiqueta baixo o cursor

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
gl: Dividir ou xuntar unha etiqueta

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
gl: Avaliar unha expresión matemática simple

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
gl: Diminuír 1 un número

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
gl: Diminuír 10 un número

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
gl: Diminuír 0,1 un número

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
gl: Aumentar 1 un número

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
gl: Aumentar 10 un número

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
gl: Aumentar 0,1 un número

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
gl: Expande a abreviatura usando as expresións de Emmet; consulte http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
gl: Prega o texto seleccionado en etiquetas en XML construídas a partir da expresión de Emmet fornecida (div de maneira predeterminada).

en: Moves the caret to the current tag's pair
gl: Move o cursor de escritura á parella da etiqueta actual

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
gl: Selecciona o contido dunha etiqueta en HTML/XML, movendo para dentro en invocacións continuas

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
gl: Selecciona o contido dunha etiqueta en HTML/XML, movendo para fóra en invocacións continuas

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
gl: Mover para o punto de edición seguinte (etiqueta ou atributo baleiro).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
gl: Mover para o punto de edición anterior (etiqueta ou atributo baleiro).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
gl: Escoller o punto de edición seguinte (etiqueta ou atributo baleiro).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
gl: Escoller o punto de edición anterior (etiqueta ou atributo baleiro).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
gl: Conmutar os comentarios da etiqueta ou selector de CSS actual.

en: Deletes tag under cursor
gl: Elimina a etiqueta baixo o cursor

en: Splits or joins a tag
gl: Divide ou xunta unha etiqueta

en: Evaluates a simple math expression
gl: Avalía unha expresión matemática simple

en: Decrement number under cursor by 1
gl: Diminuír en 1 o número baixo o cursor

en: Decrement number under cursor by 10
gl: Diminuír en 10 o número baixo o cursor

en: Decrement number under cursor by 0.1
gl: Diminuír en 0,1 o número baixo o cursor

en: Increment number under cursor by 1
gl: Aumentar en 1 o número baixo o cursor

en: Increment number under cursor by 10
gl: Aumentar en 10 o número baixo o cursor

en: Increment number under cursor by 0.1
gl: Aumentar en 0,1 o número baixo o cursor

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
gl: Desprazar o cursor ata o anterior sangrado igual

[ctx: Script command category]
en: Navigation
gl: Navegación

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
gl: Desprazar o cursor ata o seguinte sangrado igual

en: Move cursor to previous matching indent
gl: Desprazar o cursor ata o anterior sangrado igual

en: Move cursor to next matching indent
gl: Desprazar o cursor ata o seguinte sangrado igual

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Paragraph
gl: Ir ao seguinte parágrafo

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Paragraph
gl: Ir ao parágrafo anterior

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing Spaces
gl: Retirar os espazos finais

[ctx: Script command category]
en: Editing
gl: Edición

[ctx: Script command name]
en: Remove Leading Spaces
gl: Retirar os espazos iniciais

[ctx: Script command name]
en: Remove Trailing and Leading Spaces
gl: Retirar os espazos iniciais e finais

[ctx: Script command name]
en: Join Lines
gl: Unir as liñas

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
gl: Baixar as liñas

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
gl: Subir as liñas

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
gl: Duplicar as liñas escollidas abaixo

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
gl: Duplicar as liñas escollidas arriba

[ctx: Script command name]
en: Duplicate selected text
gl: Duplicar o texto seleccionado

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
gl: Codificar como un URI o texto escollido

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
gl: Descodificar como URI o texto escollido

[ctx: Script command name]
en: Remove Empty Lines
gl: Retirar as liñas baleiras

en: Sort the selected text or whole document.
gl: Ordenar o texto escollido ou o documento completo.

en: Move selected lines down.
gl: Baixar as liñas escollidas.

en: Move selected lines up.
gl: Subir as liñas escollidas.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
gl: Retirar as liñas duplicadas do texto escollido ou do documento completo.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
gl: Ordena o texto escollido ou todo o documento segundo a orde natural.<br>Un exemplo para amosar a diferenza co método normal de ordenación:<br> sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
gl: Recortar o espazo en branco final da selección ou do documento completo.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
gl: Recortar o espazo en branco inicial da selección ou do documento completo.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
gl: Recortar o espazo en branco inicial e final da selección ou do documento completo.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
gl: Xunta as liñas escollidas ou o documento completo. Como opción, indíquelle unha divisoria para que a coloque entre cada liña:<br><code>join ', '</code> xuntará as liñas separándoas mediante unha coma.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
gl: Retira as liñas baleiras da selección ou do documento completo.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
gl: Esta orde aliña as liñas do bloque seleccionado ou de todo o documento na columna indicada por unha expresión regular fornecida como argumento.<br><br>Se fornece un padrón baleiro aliñarase no primeiro carácter non baleiro de maneira predeterminada.<br>Se o padrón ten unha captura sangrarase na coincidencia capturada.<br><br><i>Exemplos</i>:<br>«<code>alignon -</code>» inserirá espazos antes do primeiro «-» de cada liña para aliñalos todos na mesma columna.<br>«<code>alignon :\s+(.)</code>» inserirá espazos antes do primeiro carácter non baleiro que haxa tras un símbolo de dous puntos (:) para aliñalos todos na mesma columna.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
gl: Dada unha función JavaScript como argumento, chámaa coa lista de liñas (escollidas) e substitúeas co valor devolvido por esa chamada.<br>Exemplo (xunta as liñas escollidas):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>Para aforrarlle escribir tanto pode facer iso mesmo así:<br><code>each 'lines.join(", ")' </code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
gl: Dada unha función JavaScript como argumento, chámaa coa lista de liñas (escollidas) e retira aquelas nas que esa chamada devolva falso.<br>Exemplo (consulte tamén <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}</code><br>Para aforrarlle escribir tanto pode facer iso mesmo así:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
gl: Dada unha función JavaScript como argumento, chámaa coa lista de liñas (escollidas) e substitúe a liña polo valor devolvido pola chamada.<br>Exemplo (consulte tamén <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "";}</code><br>Para aforrarlle escribir tanto pode facer iso mesmo así:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
gl: Duplica as liñas escollidas arriba.

en: Duplicates the selected lines down.
gl: Duplica as liñas escollidas abaixo.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
gl: Codifica os caracteres especiais nunha selección dunha única liña, de maneira que se poida usar o texto resultante como URI.

en: Reverse action of URI encode.
gl: Inverter a acción de codificación do URI.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
gl: Seleccionar texto cara adiante desde a posición actual do cursor ata a primeira aparición do argumento fornecido despois dela (ou ata o final da liña actual de maneira predeterminada).

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
gl: Seleccionar texto cara atrás desde a posición actual do cursor ata a última aparición do argumento fornecido antes dela (ou ata o comezo da liña actual de maneira predeterminada).

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
gl: Estilo de Boost e C++

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
gl: Estilo de C

[ctx: Autoindent mode]
en: Latex
gl: LaTeX

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
gl: Estilo de XML

en: Function '%1' not found in script: %2
gl: Non se atopou a función «%1» no guión: %2

en: Error calling %1
gl: Produciuse un erro ao chamar a %1

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
gl: As comiñas da chamada son incorrectas: %1. As comiñas simples escápanse coa barra invertida.

en: Could not access view
gl: Non foi posíbel acceder á vista

en: Error calling 'help %1'
gl: Produciuse un erro ao executar «axuda %1»

en: No help specified for command '%1' in script %2
gl: Non se indicou ningunha axuda para a orde «%1» no guión %2.

en: Error loading script %1
gl: Produciuse un erro ao cargar o guión %1

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
gl: Cargar de novo todos os ficheiros de JavaScript (sangradores, guións da liña de ordes etc).

en: Command not found: %1
gl: Non se atopou a orde: %1

en: Add...
gl: Engadir…

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
gl[0]: Fíxose unha substitución
gl[1]: Fixéronse %1 substitucións

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
gl[0]: Atopouse unha coincidencia
gl[1]: Atopáronse %1 coincidencias

en: Reached top, continued from bottom
gl: Acadouse o principio; continúase polo final

en: Reached bottom, continued from top
gl: Acadouse o final; continúase polo principio

en: Not found
gl: Non se atopou

en: Bottom of file reached. Continue from top?
gl: Acadouse a fin do ficheiro. Quere continuar desde o inicio?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
gl: Acadouse o inicio do ficheiro. Quere continuar desde o fin?

en: Continue search?
gl: Quere continuar a busca?

en: Beginning of line
gl: Comezo da liña

en: End of line
gl: Final da liña

en: Match any character excluding new line (by default)
gl: Calquera carácter menos salto de liña (predeterminado)

en: One or more occurrences
gl: Unha ou máis aparicións

en: Zero or more occurrences
gl: Cero ou máis aparicións

en: Zero or one occurrences
gl: Cero ou unha aparicións

en: <a> through <b> occurrences
gl: <a> ao través <b> das aparicións

en: Group, capturing
gl: Agrupamento, capturando

en: Or
gl: Ou

en: Set of characters
gl: Conxunto de caracteres

en: Negative set of characters
gl: Negación do conxunto de caracteres

en: Whole match reference
gl: Referencia a concordancia completa

en: Reference
gl: Referencia

en: Line break
gl: Salto de liña

en: Tab
gl: Tabulación

en: Word boundary
gl: Limiar de palabra

en: Not word boundary
gl: Non limiar de palabra

en: Digit
gl: Díxito

en: Non-digit
gl: Non díxito

en: Whitespace (excluding line breaks)
gl: Espazo en branco (excluíndo os saltos de liña)

en: Non-whitespace
gl: Non espazo en branco

en: Word character (alphanumerics plus '_')
gl: Caracteres de palabra (alfanuméricos máis o «_»)

en: Non-word character
gl: Caracteres que non sexan de palabra

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
gl: Carácter octal do 000 ao 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
gl: Carácter hexadecimal do 0000 ao FFFF (2^16-1)

en: Backslash
gl: Barra invertida

en: Group, non-capturing
gl: Agrupamento, non capturando

en: Positive Lookahead
gl: Comprobación de continuación positiva

en: Negative lookahead
gl: Comprobación de continuación negativa

en: Fixed-length positive lookbehind
gl: Comprobación de precedencia positiva de lonxitude fixa

en: Fixed-length negative lookbehind
gl: Comprobación de precedencia negativa de lonxitude fixa

en: Begin lowercase conversion
gl: Comezar a conversión en minúsculas

en: Begin uppercase conversion
gl: Comezar a conversión en maiúsculas

en: End case conversion
gl: Fin da conversión en maiúsculas/minúsculas

en: Lowercase first character conversion
gl: Conversión do primeiro carácter en minúscula

en: Uppercase first character conversion
gl: Conversión do primeiro carácter en maiúscula

en: Replacement counter (for Replace All)
gl: Contador de substitucións (para Substituílas todas)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
gl: &Atopar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
gl: O texto para buscar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
gl: Ir á seguinte aparición.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
gl: Ir á aparición anterior.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
gl: Buscar coincidencias distinguindo as maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
gl: Conmutar á barra de busca e substitución avanzadas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
gl: &Atopar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
gl: &Substituír por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
gl: &Modo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
gl: Modo de busca.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
gl: Texto simple

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
gl: Palabras completas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
gl: Secuencias de escape

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
gl: Expresión regular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
gl: Buscar só no texto seleccionado.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
gl: Substituír a aparición seguinte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
gl: &Substituír

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
gl: Substituír todas as aparicións.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
gl: Substituílas &todas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
gl: &Atopalo todo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
gl: Cancelar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
gl: Conmutar para a barra de buscas incrementais.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
gl: O texto substituto.

en: Spell check canceled.
gl: Cancelouse a corrección ortográfica.

[ctx: @info:progress]
en: Spell checking in progress…
gl: Corrixindo a ortografía…

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
gl: Comprobar a ortografía

en: Spell check complete.
gl: Completouse a corrección ortográfica.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
gl: <qt><p>Esta palabra considerábase descoñecida porque non se correspondía con ningunha entrada do dicionario actual. Podería tratarse dunha palabra noutro idioma.</p>
    <p>Se a palabra está ben escrita, prema <b>Engadir ao dicionario</b>. Se non quere engadir a palabra descoñecida ao dicionario pero quere deixala sen cambiar, prema <b>Ignorar</b> ou <b>Ignoralas todas</b>.</p>
    <p>Se a palabra está mal escrita, pode intentar atopar a súa forma correcta na seguinte lista. Se non pode atopar a súa forma correcta na lista, escríbaa na seguinte caixa de texto e prema <b>Substituír</b> ou <b>Substituílas todas</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
gl: Palabra descoñecida:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
gl: Palabra descoñecida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
gl: <b>incorrecta</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>A palabra descoñecida detectouse e considerouse descoñecida porque non está no dicionario.<br>
    Prema aquí se considera que a palabra descoñecida non é incorrecta e quere evitar que volva considerarse incorrecta. Se quere que quede como está, pero non quere engadila ao dicionario, prema <b>Ignorar</b> ou <b>Ignorar todas</b> no seu canto.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
gl: ← Engadir ao dicionario

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Se a palabra descoñecida está mal escrita, debería escribir aquí o termo correcto ou escollelo na lista en baixo.</p>
    <p>Pode entón premer <b>Substituír</b> se quere corrixir só este caso individual ou <b>Substituílas todas</b> se quere corrixir todas as aparicións.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
gl: Substituír por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
gl: S&uxestión

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Prema aquí para substituír esta vez o texto descoñecido co texto na caixa de edición de riba (á esquerda).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Prema aquí para deixar a palabra descoñecida como está por esta vez.</p>
    <p>Esta acción é útil cando a palabra é un nome, unhas siglas, un estranxeirismo ou calquera outra palabra que queira usar sen engadila no dicionario.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Seleccione o idioma do documento que está a corrixir.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
gl: &Idioma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
gl: Selección de idioma.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Prema aquí para deixar sempre esta palabra descoñecida como está.</p>
    <p> Esta acción é útil cando a palabra é un nome, unhas siglas, un estranxeirismo ou calquera outra palabra que queira usar sen engadila no dicionario.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
gl: Corrixir automaticamente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
gl: <qt>
    <p>Prema aquí para substituír todas as aparicións do texto descoñecido co texto na caixa de edición de arriba (á esquerda).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
gl: Substituílas &todas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
gl: I&gnoralas todas

[ctx: @action]
en: Spelling (from Cursor)…
gl: Corrección ortográfica (desde o cursor)…

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
gl: Comprobar a ortografía do documento desde o cursor cara adiante

en: Ignore Word
gl: Ignorar esta palabra

en: Add to Dictionary
gl: Engadir ao dicionario

en: Spelling '%1'
gl: Ortografía de «%1»

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
gl: Non foi posíbel atopar a orde diff. Asegúrese de que diff(1) está instalado e na súa PATH.

en: The diff command '%1' could not be started.
gl: Non foi posíbel iniciar a orde «%1».

en: The file was not closed properly.
gl: O ficheiro non se pechou correctamente.

en: View Changes
gl: Ver os cambios

en: Recover Data
gl: Recuperar os datos

en: Discard
gl: Descartar

en: Use default color from the color theme
gl: Usar a cor predeterminada do tema de cores

en: None
gl: Ningún

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
gl: Contexto

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
gl: Escollido

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
gl: Fondo

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
gl: Fondo da selección

en: Use Default Style
gl: Usar o estilo predeterminado

en: &Bold
gl: &Letra grosa

en: &Italic
gl: &Itálica

en: &Underline
gl: &Subliñado

en: S&trikeout
gl: &Riscado

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal &Color…
gl: &Cor normal…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Selected Color…
gl: Cor da &selección…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Background Color…
gl: &Cor de fondo…

[ctx: @action:inmenu]
en: S&elected Background Color…
gl: Cor do fondo da se&lección…

en: Unset Normal Color
gl: Anular a cor normal

en: Unset Selected Color
gl: Anular a cor seleccionada

en: Unset Background Color
gl: Anular a cor de fondo

en: Unset Selected Background Color
gl: Anular a cor de fondo da selección

en: Use &Default Style
gl: Usar o estilo &predeterminado

[ctx: No text or background color set]
en: None set
gl: Nada definido

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
gl: «Usar o estilo predeterminado» anularase automaticamente ao cambiar calquera propiedade do estilo.

en: Kate Styles
gl: Estilos de Kate

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
gl: Palabra clave

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
gl: Función

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
gl: Variábel

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
gl: Fluxo de control

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
gl: Operador

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
gl: Incluído

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
gl: Extensión

[ctx: @item:intable Text context]
en: Preprocessor
gl: Preprocesador

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
gl: Atributo

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
gl: Carácter

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
gl: Carácter especial

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
gl: Cadea

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
gl: Cadea literal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
gl: Cadea especial

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
gl: Importacións, módulos e inclusións

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
gl: Tipo de dato

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
gl: Valor/Decimal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
gl: Enteiro en base-N

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
gl: Coma flotante

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
gl: Constante

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
gl: Comentario

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
gl: Documentación

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
gl: Anotación

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
gl: Variábel de comentario

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
gl: Marcador de rexión

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
gl: Información

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
gl: Aviso

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
gl: Alerta

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
gl: Outros

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
gl: Erro

en: Use Default Colors
gl: Usar as cores predeterminadas

en: Editor Background Colors
gl: Cores de fondo do editor

en: Text Area
gl: Área de texto

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo da área de edición.</p>

en: Selected Text
gl: Texto escollido

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo da selección.</p><p>Para definir a cor do texto seleccionado, use o diálogo «<b>Configuración do realzado</b>».</p>

en: Current Line
gl: Liña actual

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo da liña activa, que é aquela na que está o cursor.</p>

en: Search Highlight
gl: Realzado da busca

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo dos resultados da busca.</p>

en: Replace Highlight
gl: Realzado do substituído

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo do texto substituído.</p>

en: Icon Border
gl: Bordo das iconas

en: Background Area
gl: Área de fondo

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo do bordo da icona.</p>

en: Line Numbers
gl: Números de liña

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
gl: <p>Esta cor usarase para debuxar os números de liña (se está activada).</p>

en: Current Line Number
gl: Número da liña actual

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
gl: <p>Esta cor usarase para debuxar o número da liña actual (se está activada).</p>

en: Separator
gl: Separador

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
gl: <p>Esta cor usarase para debuxar as liñas entre os números de liña e os bordos das iconas, se ambas as dúas están activadas.</p>

en: Word Wrap Marker
gl: Marcadores de división de liña

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
gl: <p>Axusta a cor dos marcadores de división de liña:</p><dl><dt>División fixa das liñas</dt><dd>Unha liña vertical que amosa a columna onde quedará o texto</dd><dt>División visual das liñas</dt><dd>Amósase unha frecha á esquerda das liñas divididas</dd></dl>

en: Code Folding
gl: Pregado do código

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
gl: <p>Define a cor da barra de pregado de código.</p>

en: Modified Lines
gl: Liñas modificadas

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
gl: <p>Define a cor do marcador de modificación das liñas.</p>

en: Saved Lines
gl: Liñas gardadas

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
gl: <p>Define a cor do marcador de modificación das liñas gardadas.</p>

en: Text Decorations
gl: Decoracións do texto

en: Spelling Mistake Line
gl: Liña con erro ortográfico

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
gl: <p>Define a cor da liña usada para indicar erros ortográficos.</p>

en: Tab and Space Markers
gl: Marcadores de tabulación e espazos

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
gl: <p>Define a cor das marcar de tabulador.</p>

en: Indentation Line
gl: Liña de sangrado

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
gl: <p>Define a cor das liñas de sangrado vertical.</p>

en: Bracket Highlight
gl: Realzado de signos delimitadores

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
gl: <p>Define a cor das parellas de signos delimitadores. Isto significa que, ao poñer o cursor, por exemplo, nun <b>(</b>, o seu <b>)</b> correspondente realzarase con esta cor.</p>

en: Marker Colors
gl: Cores dos marcadores

en: Bookmark
gl: Marcador

en: Active Breakpoint
gl: Punto de parada activo

en: Reached Breakpoint
gl: Punto de parada acadado

en: Disabled Breakpoint
gl: Punto de parada desactivado

en: Execution
gl: Execución

en: Warning
gl: Aviso

en: Error
gl: Erro

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
gl: <p>Define a cor de fondo do tipo de marca.</p><p><b>Nota</b>: A cor da marca amósase suavizada debido á transparencia.</p>

en: Text Templates & Snippets
gl: Modelos e fragmentos de texto

en: Background
gl: Fondo

en: Editable Placeholder
gl: Marca de posición editábel

en: Focused Editable Placeholder
gl: Marca editábel de substitución focalizado

en: Not Editable Placeholder
gl: Marca non editábel de substitución

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
gl: <p>Esta lista amosa os estilos predeterminados do esquema de cores actual e ofrece os medios para editalos. O nome do estilo reflicte os axustes do estilo actual.</p><p>Para editar as cores, prema os cadros coloridos ou escolla a cor para editar no menú emerxente.</p><p>Pode anular as cores do fondo e o fondo do escollido no menú contextual cando sexa axeitado.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
gl: Texto normal e código fonte

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
gl: Números, tipos e constantes

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
gl: Cadeas e caracteres

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
gl: Comentarios e documentación

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
gl: Diversos

en: H&ighlight:
gl: Re&alzado:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
gl: <p>Esta lista amosa os contextos do modo de realzado sintáctico actual e fornece os medios para editalos. O nome do contexto reflicte os axustes do estilo actual.</p><p>Para editar mediante o teclado, prema <strong>&lt;ESPAZO&gt;</strong> e escolla unha propiedade no menú emerxente.</p><p>Para editar as cores, prema os cadros coloridos ou escolla a cor que se vai editar no menú emerxente.</p><p> Pode anular as cores de fondo e do fondo da selección no menú contextual cando sexa axeitado.</p>

en: Default Theme
gl: Tema predeterminado

en: Theme Editor
gl: Editor de temas

en: Select theme:
gl: Escolla un tema:

en: &Theme:
gl: &Tema:

[ctx: @action:button]
en: &Copy…
gl: &Copiar…

[ctx: @action:button]
en: Export…
gl: Exportar…

[ctx: @action:button]
en: Import…
gl: Importar…

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
gl: Tema da colección, de só lectura. Para modificar o tema cópieo.

en: Colors
gl: Cores

en: Default Text Styles
gl: Estilos predeterminados de texto

en: Highlighting Text Styles
gl: Estilos de realzado de texto

en: Exporting color theme: %1
gl: Exportando o tema de cores: %1

en: Color theme
gl: Tema de cores

en: Importing Color Theme
gl: Importando un tema de cores

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
gl: A importación substituirá o ficheiro de tema existente «%1». Isto non pode desfacerse.

en: Import Nevertheless
gl: Importar aínda así

en: Follow System Color Scheme
gl: Seguir o esquema de cores do sistema

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
gl: Seguro que quere eliminar o tema «%1»? Isto non pode desfacerse.

en: Delete Nevertheless
gl: Eliminar aínda así

en: Copy theme
gl: Copiar o tema

en: Name for copy of color theme "%1":
gl: Nome da copia do tema de cores «%1»:

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
gl: <p>O tema «%1» xa existe.</p><p>Escolla outro nome.</p>

en: Copy Theme
gl: Copiar o tema

en: Color Themes
gl: Temas de cores

[ctx: Autoindent mode]
en: None
gl: Ningún

en: Set &Bookmark
gl: Definir un &marcador

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
gl: Se unha liña non ten marcador, engádello; se o ten, retírallo.

en: Clear &All Bookmarks
gl: Eliminar os marcadores

en: Remove all bookmarks of the current document.
gl: Retira todos os marcadores deste documento.

en: Next Bookmark
gl: Marcador seguinte

en: Go to the next bookmark.
gl: Vai ao seguinte marcador.

en: Previous Bookmark
gl: Marcador anterior

en: Go to the previous bookmark.
gl: Vai ao marcador anterior.

en: &Bookmarks
gl: &Marcadores

en: &Next: %1 - "%2"
gl: &Seguinte: %1 — «%2»

en: &Previous: %1 - "%2"
gl: &Anterior: %1 — «%2»

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
gl: <p>sangrar</p><p>Sangra as liñas escollidas ou a liña actual</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
gl: <p>quitar sangrado</p><p>Quita sangrado das liñas escollidas ou da liña actual.</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
gl: <p>limpar o sangrado</p><p>Retira todo o sangrado das liñas escollidas ou da liña actual, segundo a configuración do sangrado no documento.</p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
gl: <p>comentar</p><p>Insire marcadores de comentario para converter a selección ou as liñas escollidas ou a liña actual nun comentario segundo o formato de texto definido na definición de realzado de sintaxe do documento.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
gl: <p>descomentar</p><p>Retira as marcas de comentario da escolla, das liñas escollidas ou da liña actual segundo o formato do texto definido no realzado de sintaxe do documento.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
gl: <p>goto <b>número de liña</b></p><p>Esta orde vai á liña co número indicado.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-indent-pasted-text <b>activación</b></p><p>Se escolle esta opción o sangrado do texto pegado desde o portapapeis axústase co sangrado actual.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: Deletes the current line.
gl: Elimina a liña actual.

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
gl: <p>set-tab-width <b>anchura</b></p><p>Define a anchura da tabulación co valor <b>anchura</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-replace-tab <b>activar</b></p><p>Se escolle esta opción as tabulacións hanse substituír con espazos a medida que escriba.</p><p>Os valores para activalo son: 1 on true<br/>Os valores para desactivalo son: 0 off false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-show-tabs <b>activado</b></p><p>Se escolle esta opción os caracteres de tabulación e os espazos en branco finais hanse ver como un punto pequeno.</p> <p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
gl: <p>set-remove-trailing-spaces <b>modo</b></p><p>Retira os espazos en branco ao final do documento segundo o <b>modo</b>.</p><p>Valores posíbeis:<ul><li><b>ningún</b>: non retira nunca os espazos finais.</li><li><b>modificado</b>: retira os espazos finais só das liñas modificadas.</li><li><b>todos</b>: retira os espazos finais de todo o documento.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
gl: <p>set-indent-width <b>anchura</b></p><p>Define a anchura do sangrado co valor <b>anchura</b>. Só se usa se está a sangrar con espazos.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
gl: <p>set-indent-mode <b>modo</b></p><p>O parámetro é un valor dos que se amosan no menú «Utilidades → Sangrado».</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-auto-indent <b>activar</b></p><p>Conmuta o sangrado automático.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-line-numbers <b>activar</b></p><p>Define a visibilidade do panel cos números de liña.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-folding-markers <b>activar</b></p><p>Define a visibilidade do panel cos marcadores de pregado.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-icon-border <b>activar</b></p><p>Define a visibilidade do bordo de iconas.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-word-wrap <b>activar</b></p><p>Activa a división visual das liñas segundo o valor de <b>activar</b></p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
gl: <p>set-word-wrap-column <b>anchura</b></p><p>Define a anchura da liña para a división fixa das liñas no valor <b>anchura</b>. Úsase se está a dividir automaticamente as liñas.</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-replace-tabs-save <b>activación</b></p><p>Se escolle esta opción as tabulacións hanse substituír por espazos en branco cando se garde o documento.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
gl: <p>set-highlight <b>realzado</b></p><p>Define o sistema de realzado da sintaxe do documento. O argumento debe ser un nome correcto de realce, como se amosa no menú «Utilidades → Realzado». Esta orde fornece unha lista de completado automático do argumento.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
gl: <p>set-mode <b>modo</b></p><p>Define o modo para un valor como os de Utilidades → Modo</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
gl: <p>set-show-indent <b>activación</b></p><p>Se escolle esta opción o sangrado hase visualizar cunha liña vertical a puntos.</p><p>Valores para activalo: 1 on true<br/>Valores para desactivalo: 0 off false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
gl: <p>Abre o diálogo de impresión para imprimir o documento actual.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
gl: Faltan argumentos. Uso: %1 <valor>

en: No such highlighting '%1'
gl: Non hai o realce «%1»

en: No such mode '%1'
gl: Non hai o modo «%1»

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
gl: Non foi posíbel converter o argumento «%1» en enteiro.

en: Width must be at least 1.
gl: A anchura debe ser como mínimo 1.

en: Column must be at least 1.
gl: A columna debe ser como mínimo 1.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
gl: Uso: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
gl: Argumento incorrecto «%1». Uso: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
gl: Uso: set-remove-trailing-spaces 0|-|none ou 1|+|mod|modified ou 2|*|all

en: Unknown command '%1'
gl: Orde «%1» descoñecida

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
gl: <p> char <b>identificador</b></p><p>Esta orde permítelle inserir caracteres literais polo identificador numérico decimal, octal ou hexadecimal.</p><p>Exemplos:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
gl: <p>date ou date <b>formato</b></p><p>Insire un texto coa data/hora segundo se defina no formato, ou co formato yyyy-MM-dd hh:mm:ss se non se indica ningún.</p><p>Os indicadores de formato son:<table><tr><td>d</td><td>O día en numero sen cero inicial (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>O día en número cun cero inicial (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>A abreviatura do nome do día (p.ex. «dom», «mar»).</td></tr><tr><td>dddd</td><td>O nome completo do día (p.ex. «domingo»).</td></tr><tr><td>M</td><td>O mes como número sen cero inicial (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>O mes como número con dúas cifras (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>O nome do mes abreviado (de «xan» a «dec»).</td></tr><tr><td>yy</td><td>O ano como un número de dous díxitos (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>O ano como un número de catro díxitos (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>A hora sen cero inicial (0..23 ou 1..12 se amosa AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>A hora cun cero inicial (00..23 ou 01..12 en AM/PM).</td></tr> <tr><td>m</td><td>Os minutos sen cero inicial (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Os minutos cun cero inicial(00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Os segundos sen cero inicial (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Os segundos con cero inicial (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Os milisegundos sen ceros iniciais (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Os milisegundos con ceros iniciais (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Usar o formato AM/PM. AP hase substituír por «AM» ou «PM».</td></tr><tr><td>ap</td><td>Usar am/pm. ap hase substituír por ««am» ou «pm».</td></tr></table></p>

en: Remove Duplicate Lines
gl: Retirar as liñas duplicadas

en: Remove Duplicates and Sort Text Alphabetically
gl: Retirar as liñas duplicadas e ordenar o texto alfabeticamente.

en: Sort Text Naturally
gl: Ordenar o texto de maneira natural

en: Sort Selected Text Alphabetically
gl: Ordenar o texto escollido alfabeticamente

en: <p>sort</p><p>Sort the selected text or whole document if there is no selection</p>
gl: <p>sort</p><p>Ordenar o texto escollido ou o documento completo se non hai selección.</p>

en: <p>uniq</p><p>Remove duplicate lines from the selected text or whole document if there is no selection.</p>
gl: <p>uniq</p><p>Retirar as liñas duplicadas do texto escollido ou do documento completo se non hai selección.</p>

en: <p>sortuniq</p><p>Sort the selected text or whole document and then remove all duplicate lines.</p>
gl: <p>sortuniq</p><p>Ordenar o texto escollido ou o documento completo e a continuación eliminar as liñas duplicadas.</p>

en: <p>natsort</p><p>Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>
gl: <p>natsort</p><p>Ordena o texto escollido ou todo o documento segundo a orde natural.<br>Un exemplo para amosar a diferenza co método normal de ordenación:<br> sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10</p>

en: Kate Part
gl: Compoñente Kate

en: Embeddable editor component
gl: Compoñente integrábel de editor de textos

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
gl: © 2000-2022 Persoas autoras de Kate

en: Maintainer
gl: Mantemento.

en: Core Developer
gl: Desenvolvemento principal.

en: Developer
gl: Desenvolvemento.

en: On-the-fly spell checking
gl: Corrección ortográfica ao voo

en: Large scale bug fixing
gl: Corrección de fallos a grande escala

en: The cool buffersystem
gl: O sistema de búfer

en: The Editing Commands
gl: As ordes de edición

en: Testing, ...
gl: Probas, …

en: Former Core Developer
gl: Desenvolvemento principal anteriormente.

en: KWrite port to KParts
gl: Portou KWrite para KParts

en: KWrite Undo History, Kspell integration
gl: Historial de desfacer de KWrite, integración de Kspell.

en: KWrite XML Syntax highlighting support
gl: Funcionalidade de realzado de sintaxe XML en KWrite

en: Patches and more
gl: Parches e máis

en: Various bugfixes
gl: Varias correccións

en: Selection, KColorScheme integration
gl: Selección, integración con KColorScheme

en: Search bar back- and front-end
gl: Infraestrutura e interface da barra de buscas

en: Original KWrite Author
gl: Autoría orixinal de KWrite.

en: QA and Scripting
gl: QA e guionización

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
gl: Realzado de ficheiros de especificación de RPM, Perl, Diff e máis

en: Highlighting for VHDL
gl: Realzado de VHDL

en: Highlighting for SQL
gl: Realzado de SQL

en: Highlighting for Ferite
gl: Realzado de Ferite

en: Highlighting for ILERPG
gl: Realzado de ILERPG

en: Highlighting for LaTeX
gl: Realzado de LaTeX

en: Highlighting for Makefiles, Python
gl: Realzado de Makefiles, Python

en: Highlighting for Python
gl: Realzado de Python

en: Highlighting for Scheme
gl: Realzado de Scheme

en: PHP Keyword/Datatype list
gl: Lista de Palabras clave/Tipos de dato de PHP

en: Very nice help
gl: Axuda moi agradábel

en: Highlighting for Lua
gl: Realzado de Lua

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
gl: Toda a xente que contribuíu e esquecín nomear

en: Configure
gl: Configurar

en: replace with %1?
gl: Quere substituír por %1?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
gl[0]: Fíxose unha substitución en %2.
gl[1]: Fixéronse %1 substitucións en %2.

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
gl[0]: 1 liña
gl[1]: %1 liñas

en: <value>
gl: <valor>

en: Insert variable
gl: Inserir unha variábel

en: Variables
gl: Variábeis

en: Filter
gl: Filtrar

en: Please select a variable.
gl: Seleccione unha variábel.

en: Current value: %1<value>
gl: Valor actual: %1<valor>

en: Current value: %1
gl: Valor actual: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
gl: O nome de base do ficheiro sen a ruta e o sufixo do documento actual.

en: File extension of the current document.
gl: A extensión de ficheiro do documento actual.

en: File name without path of the current document.
gl: O nome do ficheiro sen a ruta do documento actual.

en: Full path of the current document including the file name.
gl: A ruta completa do documento actual incluíndo o nome de ficheiro.

en: Contents of the current document.
gl: Contido do documento actual.

en: Full path of the current document excluding the file name.
gl: A ruta completa do documento actual excluíndo o nome de ficheiro.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
gl: Ruta completa do documento incluíndo o nome de ficheiro, co separador de rutas nativo (barra invertida en Windows).

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
gl: Ruta completa do documento excluíndo o nome de ficheiro, co separador de rutas nativo (barra invertida en Windows).

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
gl: O número de liña da posición do cursor de texto no documento actual (empeza en 0).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
gl: O número de columna da posición do cursor de texto no documento actual (empeza en 0).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
gl: A compoñente X da posición do cursor nas coordenadas globais da pantalla.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
gl: A compoñente Y da posición do cursor nas coordenadas globais da pantalla.

en: Text selection of the current document.
gl: A selección de texto do documento actual.

en: Start line of selected text of the current document.
gl: A liña inicial do texto seleccionado do documento actual.

en: Start column of selected text of the current document.
gl: A columna inicial do texto seleccionado do documento actual.

en: End line of selected text of the current document.
gl: A liña final do texto seleccionado do documento actual.

en: End column of selected text of the current document.
gl: A columna final do texto seleccionado do documento actual.

en: Number of rows of the current document.
gl: O número de filas do documento actual.

en: Read a document variable.
gl: Ler unha variábel do documento.

en: The current date in current locale format.
gl: A data actual no formato da configuración rexional actual.

en: The current date (ISO).
gl: A data actual (ISO).

en: The current date (QDate formatstring).
gl: A data actual (formatstring de QDate).

en: The current time in current locale format.
gl: A hora actual no formato da configuración rexional actual.

en: The current time (ISO).
gl: A hora actual (ISO).

en: The current time (QTime formatstring).
gl: A hora actual (formatstring de QTime).

en: Access to environment variables.
gl: Acceso a variábeis de contorno.

en: Evaluate simple JavaScript statements.
gl: Avaliar expresións de JavaScript sinxelas.

en: Encode text to make it URL compatible.
gl: Codificar texto para facelo compatíbel cun URL.

en: Generate a new UUID.
gl: Xerar un novo UUID.

en: Kate Handbook.
gl: Manual de Kate.

en: true
gl: verdadeiro

en: false
gl: falso

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
gl: ningún

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
gl: modificado

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
gl: todo

en: Show list of valid variables.
gl: Amosar a lista de variábeis correctas.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
gl: Activar a inserción automática de signos delimitadores.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
gl: Define o número de liñas centradas automaticamente.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
gl: Define a cor do fondo do documento.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
gl: A tecla de retroceso no espazo en branco inicial quita o sangrado.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
gl: Activar a selección por bloques.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
gl: Activar a marca da orde dos bytes (BOM) ao gardar ficheiros Unicode.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
gl: Definir a cor de realzado de signos delimitadores.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
gl: Definir a cor de fondo da liña actual.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
gl: Definir o dicionario predeterminado da corrección ortográfica.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
gl: Activar a división visual das liñas longas.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
gl: Definir o modo do final da liña.

[ctx: short translation please]
en: Enable whether pressing enter will insert selected auto completion item.
gl: Activar se premer Intro insire o elemento de completación automática seleccionado.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
gl: Activar os marcadores de contracción da beira do editor.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
gl: Activar a previsualización do pregado á beira do editor.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
gl: Definir o tamaño de punto da fonte do documento.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
gl: Definir a fonte do documento.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
gl: Definir o realzado de sintaxe.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
gl: Definir a cor da barra de iconas.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
gl: Activar a beira con iconas na vista do editor.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
gl: Define o estilo de sangrado automático.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
gl: Axustar o sangrado do texto pegado do portapapeis.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
gl: Define a distancia de sangrado de cada nivel.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
gl: Permitir niveis estraños de sangrado (non múltiplos do sangrado).

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
gl: Amosar os números de liña.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
gl: Inserir un salto de liña ao final do ficheiro ao gardar.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
gl: Activar no documento o modo sobrescribir.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
gl: Activar a escolla persistente de texto.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
gl: Substituír as tabulacións por espazos ao gardar.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
gl: Substituír as tabulacións por espazos.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
gl: Retirar os espazos finais ao gardar o documento.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
gl: Amosar o minimapa da barra de desprazamento.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
gl: Amosar unha previsualización na barra de desprazamento.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
gl: Definir o esquema de cores.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
gl: Definir a cor do texto escollido.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
gl: Ver as tabulacións e os espazos finais.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
gl: Activar a navegación intelixente.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
gl: Premer a tecla TAB sangra.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
gl: Definir a anchura da tabulación.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
gl: Definir a cantidade de pasos de desfacer que se lembrar (0 é infinitos).

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
gl: Definir a columna de división das liñas.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
gl: Definir a cor do marcador de división da liña.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
gl: Activar a división das liñas ao escribir.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
gl: Posición actual do cursor. Prema para ir a unha liña concreta.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
gl: Indicador do modo de inserir ou do modo de entrada de Vi. Prema para cambiar o modo.

en: Change dictionary
gl: Cambiar de dicionario

en: Tab Width
gl: Anchura da tabulación

en: Indentation Width
gl: Anchura do sangrado

en: Indentation Mode
gl: Modo de sangrado

en: Tabulators && Spaces
gl: Tabuladores e espazos

en: Tabulators
gl: Tabuladores

en: Spaces
gl: Espazos

en: Encoding
gl: Codificación

en: End of line type
gl: Tipo de fin de liña

en: Mode
gl: Modo

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
gl: Aquí pode escoller o modo que debe usarse no documento actual. Isto inflúe, por exemplo, no realce e o pregado usados.

en: Syntax highlighting
gl: Realce da sintaxe

en: Line/Column compact mode
gl: Modo compacto de liña e columna

en: [BLOCK] %1
gl: [BLOQUE] %1

en: Line %1 of %2, Column %3
gl: Liña %1 de %2, columna %3

en: Line %1, Column %2
gl: Liña %1, columna %2

en: Soft Tabs: %1
gl: Lapelas suaves: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
gl: Lapelas suaves: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
gl: Tamaño das tabulacións: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
gl: Sangrado ou tabulación: %1/%2

[ctx: @item:inmenu]
en: Other…
gl: Outra…

en: Other (%1) | Other (%1)
gl[0]: Outra (%1)
gl[1]: Outra (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
gl: Indique unha anchura para as tabulacións:

en: Please specify the wanted indentation width:
gl: Indique unha anchura para o sangrado:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
gl: Palabras: %1/%2, caracteres: %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
gl: %1 palabras, %2 caracteres

en: Zoom: %1%
gl: Ampliación: %1%

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
gl: Cortar o texto escollido e movelo para o portapapeis

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
gl: Pegar os contidos copiados ou cortados ao portapapeis

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
gl: Use esta orde para copiar o texto escollido ao portapapeis.

en: Clipboard &History Paste
gl: Pegar o &historial do portapapeis

en: Paste Selection
gl: Pegar a selección

en: Paste previously mouse selection contents
gl: Pegar o contido da selección do rato

en: Copy File Location
gl: Copiar a localización do ficheiro

en: Copy the current file name and line number
gl: Copiar o nome do ficheiro actual e o número de liña.

en: Swap with Clipboard Contents
gl: Intercambiar co contido do portapapeis

en: Swap the selected text with the clipboard contents
gl: Intercambiar o texto seleccionado co contido do portapapeis

en: Take Screenshot of Selection
gl: Facer unha captura de pantalla da selección

en: Save the current document
gl: Gardar o documento actual

en: Revert the most recent editing actions
gl: Reverter as accións de edición máis recentes

en: Revert the most recent undo operation
gl: Desfacer as operacións de desfacer máis recentes

en: &Scripts
gl: Guión&s

en: Apply &Word Wrap
gl: División &visual das liñas

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
gl: Use isto para axustar a liña actual ou para formatar de novo as liñas seleccionadas como un parágrafo, de acordo coa opción «Axustar as liñas en» do diálogo de configuración.<br /><br />Este é un axuste de liña estático, o documento cámbiase.

en: &Clean Indentation
gl: &Limpar o sangrado

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
gl: Use isto para limpar o sangrado dun bloque escollido de texto (só tabulacións/só espazos)<br /><br />No diálogo de configuración pode indicar se quere usar tabulacións ou substituílos con espazos.

en: Convert Indentation to Spaces
gl: Converter o sangrado en espazos

en: Convert Indentation to Tabs
gl: Converter o sangrado en tabulacións

en: &Format Indentation
gl: &Formatar o sangrado

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
gl: Use isto para sangrar automaticamente a liña ou bloque de texto actual co seu sangrado axeitado.

[ctx: @action]
en: &Align On…
gl: &Aliñar en…

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
gl: Esta orde aliña as liñas do bloque seleccionado ou de todo o documento na columna indicada por unha expresión regular que se lle pedirá.<br /><br />Se fornece un padrón baleiro aliñarase no primeiro carácter non baleiro de maneira predeterminada.<br />Se o padrón ten unha captura sangrarase na coincidencia capturada.<br /><br /><i>Exemplos</i>:<br />Con «-» inserirá espazos antes do primeiro «-» de cada liña para aliñalos todos na mesma columna.<br />Con «:\s+(.)» inserirá espazos antes do primeiro carácter non baleiro que haxa tras un símbolo de dous puntos (:) para aliñalos todos na mesma columna.

en: C&omment
gl: C&omentario

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
gl: Esta orde comenta a liña ou bloque de texto actual.<br /><br />Os caracteres de comentarios dunha/varias liñas son definidos dentro das regras de realzado sintáctico da linguaxe que se use.

en: Go to Previous Editing Location
gl: Ir á localización de edición anterior

en: Go to Next Editing Location
gl: Ir á seguinte localización de edición

en: Unco&mment
gl: Desco&mentar

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
gl: Esta orde retira comentarios da liña ou bloque de texto actual.<br /><br />Os caracteres de comentarios dunha/varias liñas son definidos dentro das regras de realzado sintáctico da linguaxe que se use.

en: Toggle Comment
gl: Conmutar o comentario

en: &Read Only Mode
gl: Modo de só &lectura

en: Lock/unlock the document for writing
gl: Bloquea ou desbloquea a escritura no documento

en: &Force RTL Direction
gl: &Forzar de dereita a esquerda

en: Force RTL Text Direction
gl: Forzar a dirección do texto de dereita a esquerda

en: Uppercase
gl: Maiúsculas

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
gl: Converte a selección a maiúsculas, ou o carácter á dereita do cursor se non hai texto escollido.

en: Lowercase
gl: Minúsculas

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
gl: Converte a selección en minúsculas, ou o carácter á dereita do cursor se non hai texto escollido.

en: Capitalize
gl: Pór en maiúsculas

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
gl: Pon en maiúsculas a selección, ou a palabra baixo o cursor se non hai texto escollido.

en: Join Lines
gl: Unir as liñas

en: Invoke Code Completion
gl: Invocar a completación de código

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
gl: Chamar manualmente a completación de ordes, polo xeral mediante un atallo asociado a esta acción.

en: Remove Trailing Spaces
gl: Retirar os espazos finais

en: Print the current document.
gl: Imprimir o documento actual.

en: Show print preview of current document
gl: Amosar a vista de impresión do documento actual

en: Reloa&d
gl: Cargar &de novo

en: Reload the current document from disk.
gl: Cargar de novo o documento actual desde o disco.

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
gl: Gardar o documento actual ao disco, cun nome da súa escolla.

[ctx: @action]
en: Save As with Encodin&g…
gl: &Gardar como con codificación…

[ctx: @action]
en: Save Cop&y As…
gl: Gardar unha cop&ia como…

en: Save a copy of the current document to disk.
gl: Gardar unha copia do documento actual no disco.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
gl: Esta orde abre un diálogo e permite escoller unha liña á que mover o cursor.

en: Go to Previous Modified Line
gl: Ir á liña modificada anterior

en: Move upwards to the previous modified line.
gl: Desprazarse ata a liña modificada anterior.

en: Go to Next Modified Line
gl: Ir á seguinte liña modificada

en: Move downwards to the next modified line.
gl: Desprazarse ata a seguinte liña modificada.

[ctx: @action]
en: &Configure Editor…
gl: &Configurar o editor…

en: Configure various aspects of this editor.
gl: Configurar varios aspectos deste editor.

en: &Mode
gl: &Modo

en: &Highlighting
gl: &Realzado

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
gl: Aquí pode escoller o realzado que se lle aplique ao documento.

en: &Editor Color Theme
gl: Tema de cores do &editor

en: &Indentation
gl: &Sangrado

en: Select the entire text of the current document.
gl: Escolle todo o texto deste documento.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
gl: Se escolleu algo neste documento, deixará de estar escollido.

en: Enlarge Font
gl: Aumentar a fonte

en: This increases the display font size.
gl: Isto aumenta o tamaño do tipo de letra.

en: Shrink Font
gl: Reducir a fonte

en: This decreases the display font size.
gl: Isto diminúe o tamaño do tipo de letra.

en: Reset Font Size
gl: Restabelecer o tamaño do texto

en: This resets the display font size.
gl: Isto restabelece o tamaño do texto.

en: Bl&ock Selection Mode
gl: Modo de selección por bl&oques

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
gl: Esta orde permite alternar entre o modo de selección normal (baseado en liñas) e o modo de selección por bloques.

en: Switch to Next Input Mode
gl: Cambiar ao seguinte modo de entrada

en: Switch to the next input mode.
gl: Cambiar ao seguinte modo de entrada.

en: Overwr&ite Mode
gl: Modo sobrescr&ibir

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
gl: Escolla se quere que o texto que escriba se insira antes do xa existente ou que o substitúa.

en: Show Whitespace
gl: Amosar os espazos

en: If this option is checked, whitespaces in this document will be visible.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
gl: Se marca esta opción, os espazos do documento serán visíbeis.<br /><br />Isto é só unha opción de vista, o documento non se cambiará.

en: &Dynamic Word Wrap
gl: División &visual das liñas

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the view border on the screen.<br /><br />This is only a view option, meaning the document will not be changed.
gl: Se marca esta opción, as liñas de texto dividiranse na pantalla, á altura do bordo da vista.<br /><br />Isto é só unha opción de vista, o documento non se cambiará.

en: Dynamic Word Wrap Indicators
gl: Indicadores de división visual de liñas

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
gl: Escolle cando amosar os indicadores de división visual

en: &Off
gl: &Desactivado

en: Follow &Line Numbers
gl: Segue os números de &liña

en: &Always On
gl: Sempre a&ctivo

en: Static Word Wrap
gl: División fixa das liñas

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
gl: Se marca esta opción, as liñas de texto axustaranse á columna definidas nas propiedades de edición.

en: Show Static &Word Wrap Marker
gl: Amosar o limiar de división &fixa de liñas

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
gl: Amosar ou agochar o marcador de división estática, unha liña vertical debuxada na columna onde se produce a división, como se define nas propiedades de edición

en: Show Folding &Markers
gl: Amosar os marcadores de &pregado

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
gl: Pode escoller se deben amosarse as marcas de pregado do código, se isto é posíbel.

en: Show &Icon Border
gl: Amosar o &bordo das iconas

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
gl: Amosar ou agochar o bordo das iconas.<br /><br />O bordo das iconas amosa os símbolos de marcadores, por exemplo.

en: Show &Line Numbers
gl: Amosar os números de &liña

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
gl: Amosar ou agochar os números de liña á esquerda da vista.

en: Show Scroll&bar Marks
gl: Amosar as marcas da &barra de desprazamento

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
gl: Amosar ou agochar as marcas na barra de desprazamento vertical.<br /><br />As marcas amosan, p.ex., marcadores.

en: Show Scrollbar Mini-Map
gl: Amosar o minimapa da barra de desprazamento

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
gl: Amosar ou agochar o minimapa da barra de desprazamento vertical.<br /><br />O minimapa amosa un resumo de todo o documento.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
gl: Amosar espazos non imprimíbeis

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
gl: Amosar ou agochar unha caixa arredor dos espazos non imprimíbeis.

en: Switch to Command Line
gl: Cambiar á liña de ordes

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
gl: Amosar ou agochar a liña de ordes no fondo da vista.

en: Input Modes
gl: Modos de entrada

en: Activate/deactivate %1
gl: Activar ou desactivar %1

en: &End of Line
gl: &Fin de liña

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
gl: Escolla os remates de liña que queira usar ao gardar o documento

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
gl: Engadir a Marca da orde de &bytes (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
gl: Activa ou desactiva que se engadan de marcas da orde dos bytes nos ficheiros codificados en UTF-8 ou UTF-16 ao gardar.

en: E&ncoding
gl: Codificació&n

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
gl: Busca a primeira aparición dun texto ou expresión regular.

en: Find Selected
gl: Atopar o escollido

en: Finds next occurrence of selected text.
gl: Atopa a aparición seguinte do texto escollido.

en: Find Selected Backwards
gl: Atopar o escollido cara atrás

en: Finds previous occurrence of selected text.
gl: Atopa a aparición anterior do texto escollido.

en: Find and Select Next Occurrence
gl: Atopar e seleccionar a seguinte aparición

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
gl: Atopa a seguinte aparición da palabra baixo o cursor e engádea á selección.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
gl: Marcar a aparición seleccionada actualmente como omitida

en: Marks the currently selected word as skipped.
gl: Marca a palabra seleccionada actualmente como omitida.

en: Find and Select All Occurrences
gl: Atopar e seleccionar todas as aparicións

en: Finds all occurrences of the word under cursor and selects them.
gl: Atopa todas as aparicións da palabra baixo o cursor e selecciónaas.

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
gl: Busca a aparición seguinte da frase buscada.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
gl: Busca a aparición anterior da frase buscada.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
gl: Busca unha peza de texto ou expresión regular e substitúe o resultado polo texto dado.

en: Add Cursors to Line Ends
gl: Engadir cursores ao final das liñas

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
gl: Crea un cursor ao final de cada liña da selección.

en: Add Caret below Cursor
gl: Engadir un cursor de escritura baixo o cursor

en: Adds a caret in the line below the current caret.
gl: Engade un cursor de escritura na liña baixo o cursor de escritura actual.

en: Add Caret above Cursor
gl: Engadir un cursor de escritura sobre o cursor

en: Adds a caret in the line above the current caret.
gl: Engade un cursor de escritura na liña sobre o cursor de escritura actual.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
gl: Conmutar o movemento de cursor de maiúsculas de camelo

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
gl: Conmutar entre o movemento normal entre palabras e o movemento de cursor de maiúsculas de camelo.

en: Remove Cursors from Empty Lines
gl: Retirar os cursores das liñas baleiras

en: Remove cursors from empty lines
gl: Retirar os cursores das liñas baleiras

en: Automatic Spell Checking
gl: Corrixir automaticamente a ortografía

en: Enable/disable automatic spell checking
gl: Activar ou desactivar a corrección ortográfica automática

[ctx: @action]
en: Change Dictionary…
gl: Cambiar de dicionario…

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
gl: Cambia o dicionario que se usa para a corrección ortográfica.

en: Clear Dictionary Ranges
gl: Limpar os intervalos do dicionario

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
gl: Retira todos os intervalos separados do dicionario que fosen definidos para a corrección ortográfica.

en: Copy as &HTML
gl: Copiar como &HTML

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
gl: Use esta orde para copiar o texto escollido para o portapapeis como HTML.

[ctx: @action]
en: E&xport as HTML…
gl: E&xportar como HTML…

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
gl: Esta orde permite exportar o documento con toda a información de realzado a un documento HTML.

en: Move Word Left
gl: Moverse unha palabra á esquerda

en: Select Character Left
gl: Escoller un carácter á esquerda

en: Select Word Left
gl: Escoller unha palabra á esquerda

en: Move Word Right
gl: Moverse unha palabra á dereita

en: Select Character Right
gl: Escoller un carácter á dereita

en: Select Word Right
gl: Escoller unha palabra á dereita

en: Start the Marked Selection
gl: Iniciar a selección marcada

en: Emulate the Emacs-like selection mode, where the beginning is marked and then the selection is continuously updated.
gl: Emular o modo de selección estilo Emacs, onde se marca o principio e despois se actualiza continuamente a selección.

en: Move to Beginning of Line
gl: Desprazarse ao comezo da liña

en: Move to Beginning of Document
gl: Desprazarse ao comezo do documento

en: Select to Beginning of Line
gl: Escoller ata o comezo da liña

en: Select to Beginning of Document
gl: Escoller ata o comezo do documento

en: Move to End of Line
gl: Desprazarse ata o final da liña

en: Move to End of Document
gl: Desprazarse ata o final do documento

en: Select to End of Line
gl: Escoller ata o final da liña

en: Select to End of Document
gl: Escoller ata o final do documento

en: Select to Previous Line
gl: Escoller ata a liña anterior

en: Scroll Line Up
gl: Desprazarse unha liña cara riba

en: Move to Next Line
gl: Desprazarse ata a liña seguinte

en: Move to Previous Line
gl: Desprazarse ata a liña anterior

en: Move Cursor Right
gl: Mover o cursor á dereita

en: Move Cursor Left
gl: Mover o cursor á esquerda

en: Select to Next Line
gl: Escoller ata a seguinte liña

en: Scroll Line Down
gl: Desprazarse unha liña cara baixo

en: Scroll Page Up
gl: Desprazarse unha páxina cara riba

en: Select Page Up
gl: Escoller unha páxina cara riba

en: Move to Top of View
gl: Desprazarse ata o comezo da vista

en: Select to Top of View
gl: Escoller ata o comezo da vista

en: Scroll Page Down
gl: Desprazarse unha páxina cara baixo

en: Select Page Down
gl: Escoller unha páxina cara baixo

en: Move to Bottom of View
gl: Desprazarse ata o fondo da vista

en: Select to Bottom of View
gl: Escoller ata o fondo da vista

en: Go to Matching Bracket
gl: Ir á parella deste signo delimitador

en: Select to Matching Bracket
gl: Seleccionar ata a parella deste signo delimitador

en: Transpose Characters
gl: Traspor os caracteres

en: Transpose Words
gl: Traspor as palabras

en: Delete Line
gl: Eliminar a liña

en: Delete Word Left
gl: Eliminar unha palabra á esquerda

en: Delete Word Right
gl: Eliminar unha palabra á dereita

en: Delete Next Character
gl: Eliminar o carácter seguinte

en: Backspace
gl: Retroceso

en: Insert Tab Character
gl: Inserir un carácter de tabulación

en: Insert Smart Newline
gl: Inserir unha nova liña intelixente

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
gl: Insire unha liña nova cos caracteres iniciais da liña actual que non sexan letras nin números.

en: Insert a Non-Indented Newline
gl: Inserir unha nova liña sen sangrado

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
gl: Inserir unha nova liña sen sangrado sen importar a configuración de sangrado.

en: Insert a Newline Above Current Line
gl: Inserir unha nova liña sobre a actual

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
gl: Inserir unha nova liña sobre a liña actual sen modificar a liña actual.

en: Insert a Newline Below Current Line
gl: Inserir unha nova liña baixo a actual

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
gl: Inserir unha nova liña baixo a liña actual sen modificar a liña actual.

en: &Indent
gl: &Sangrar

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
gl: Use isto para sangrar un bloque de texto escollido.<br/><br/>Pode configurar se as tabulacións deben usarse como tales ou substituídas por espazos, no diálogo de configuración.

en: &Unindent
gl: &Retirar o sangrado

en: Use this to unindent a selected block of text.
gl: Use isto para reducir a sangría do bloque de texto escollido.

en: Fold Toplevel Nodes
gl: Contraer os nodos no nivel superior

en: Unfold Toplevel Nodes
gl: Expandir os nodos do nivel superior

en: Toggle Current Node
gl: Conmutar o nodo actual

en: Toggle Contained Nodes
gl: Conmutar os nodos contidos

en: Say current selection or document
gl: Falar a selección ou documento actual

en: Stop current output
gl: Deter a saída actual

en: Pause current output
gl: Pausar a saída actual

en: Resume current output
gl: Continuar a saída actual

en: (R/O) %1
gl: (S/L) %1

en: Camel case movement disabled
gl: Desactivouse o movemento de maiúsculas de camelo

en: Camel case movement enabled
gl: Activouse o movemento de maiúsculas de camelo

en: Search wrapped
gl: Buscar ignorando saltos de liña

en: Align On
gl: Aliñar en

en: Alignment pattern:
gl: Padrón de aliñamento:

en: Export File as HTML
gl: Exportar o ficheiro como HTML

en: Available Commands
gl: Ordes dispoñíbeis

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
gl: <p>Para axuda sobre ordes individuais, faga <code>«help &lt;orde&gt;»</code></p>

en: No help for '%1'
gl: Non hai axuda para «%1»

en: No such command <b>%1</b>
gl: Non hai tal orde <b>%1</b>

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
gl: <p>Esta é a <b>liña de ordes</b> de Katepart.<br/>Sintaxe: <code><b>orde [ argumentos ]</b></code><br/>Para obter unha lista das ordes dispoñíbeis, insira <code><b>help list</b></code><br/>Para obter axuda sobre unha orde, insira <code><b>help &lt;orde&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
gl: Non hai tal orde: «%1»

en: Error: No range allowed for command "%1".
gl: Erro: Non se permiten intervalos na orde «%1».

en: Success:
gl: Éxito:

en: Command "%1" failed.
gl: A orde «%1» fallou.

en: Mark Type %1
gl: Tipo de marca %1

en: Set Default Mark Type
gl: Definir o tipo de marca predeterminada

en: Disable Annotation Bar
gl: Desactivar a barra de anotacións

en: Save
gl: Gardar

en: Copy
gl: Copiar

[ctx: @action:button]
en: Background Color…
gl: Cor de fondo…

en: Show Extra Decorations
gl: Amosar decoracións adicionais

en: Show Window Decorations
gl: Amosar as decoracións da xanela

[ctx: @title:window]
en: Take Screenshot of Selection
gl: Facer unha captura de pantalla da selección

en: Don't Show Line Numbers
gl: Non amosar os números de liña

en: Show Line Numbers From 1
gl: Amosar os números de liña empezando en 1

en: Show Actual Line Numbers
gl: Amosar os números de liña reais

[ctx: @title:window]
en: Screenshot saving failed
gl: Non foi posíbel gardar a captura de pantalla

en: Screenshot saving failed: %1
gl: Non foi posíbel gardar a captura de pantalla: %1

en: All documents written to disk
gl: Todos os documentos escritos no disco

en: Document written to disk
gl: Escribiuse o documento no disco

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
gl: <p><b>w/wa : escribir o(s) documento(s) no disco</b></p><p>Uso: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Escribe o(s) documento(s) no disco. Pode chamarse de dous xeitos:<br /> <tt>w</tt>: escribe no disco o documento actual<br /> <tt>wa</tt> : escribe no disco todos os documentos.</p><p>Se o documento non ten nome hase amosar o diálogo de ficheiros.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
gl: <p><b>q/qa/wq/wqa : [escribir e] saír</b></p><p>Uso: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Sae da aplicación. Se engade <tt>w</tt> ao comezo, tamén escribe no disco os documentos. Esta orde pode chamarse de varios xeitos:<br /> <tt>q</tt>: pecha a vista actual.<br /> <tt>qa</tt>: pecha todas as vista, saíndo na práctica da aplicación.<br /> <tt>wq</tt>: escribe o documento actual no disco e pecha a vista.<br /> <tt>wqa</tt>: escribe no disco todos os documentos e sae.</p><p>En calquera dos casos, se a vista que se pecha é a última sáese da aplicación. Se o documento non ten nome e debe escribirse hase amosar un diálogo de ficheiros.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
gl: <p><b>x/xa : escribir e saír</b></p><p>Uso: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Garda documento(s) e sae (e<b>x</b>its). Esta orde pode chamarse de dous xeitos:<br /> <tt>x</tt>: pecha a vista actual.<br /> <tt>xa</tt>: pecha todas as vistas, saíndo da aplicación.</p><p>En calquera dos casos se a vista que se pecha é a última a aplicación sae. Se o documento non ten nome se debe escribirse no disco hase amosar un diálogo de ficheiros.</p><p>A diferenza das ordes «w», esta só escribe o documento fose modificado.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
gl: <p><b>sp,split: Divide a vista horizontalmente en dúas partes</b></p><p>Uso: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>O resultado son dúas vistas do mesmo documento.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
gl: <p><b>vs,vsplit: Divide a vista verticalmente en dúas partes</b></p><p>Uso: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>O resultado son dúas vistas do mesmo documento.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
gl: <p><b>clo[se]: pecha a vista actual.</b></p><p>Uso: <tt><b>clo[se]</b></tt></p>
    <p>A vista actual pecharase tras executalo.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
gl: <p><b>[v]new: divide a vista e crea un documento novo</b></p><p>Uso: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Divide a vista actual e abre un documento novo na nova vista. Esta orde pode chamarse de dous xeitos:<br /> <tt>new</tt>: divide a vista en horizontal e abre un documento novo.<br /> <tt>vnew</tt>: divide a vista en vertical e abre un documento novo.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
gl: <p><b>e[dit]: carga de novo o documento actual</b></p><p>Uso: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Comeza de novo a <b>e</b>ditar o documento actual. Isto é útil para editar de novo o ficheiro se se modificou no disco.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
gl: <p><b>b,buffer: editar o documento N da lista.</b></p><p>Uso: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
gl: <p><b>bp,bprev: búfer anterior</b></p><p>Uso: <tt><b>bp[revio] [N]</b></tt></p><p>Vai ao e<b>[N]</b>ésimo documento anterior ("<b>b</b>úfer") na lista de documentos. </p><p> <b>[N]</b> vale un de maneira predeterminada. </p><p>Volve comezar polo fin se sobrepasa o comezo da lista.</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
gl: <p><b>bn,bnext: ir ao seguinte documento</b></p><p>Uso: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Vai ao <b>[N]</b>-ésimo seguinte documento («<b>b</b>úfer») na lista de documentos.<b>[N]</b> vale un de maneira predeterminada.</p> <p>Continúa polo fin da lista de documentos.</p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
gl: <p><b>bf,bfirst: primeiro documento</b></p><p>Uso: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Vai ao primeiro (<b>f</b>irst) documento («<b>b</b>úfer») da lista de documentos.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
gl: <p><b>bl,blast: último documento</b></p><p>Uso: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Vai ao último (<b>l</b>ast) documento («<b>b</b>úfer») da lista de documentos.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
gl: <p><b>ls</b></p> <p>Lista os búferes actuais.<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
gl: Faltan argumentos. Uso: %1 <desde>

en: No mapping found for "%1"
gl: Non se atopou ningunha relación para «%1»

en: "%1" is mapped to "%2"
gl: «%1» está relacionado con «%2»

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
gl: Faltan argumentos. Uso: %1 <desde> [<ata>]

en: Wrong arguments
gl: Argumentos incorrectos

en: Unable to open the config file for reading.
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro de configuración para lelo.

en: Unable to open file
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
gl: Se escolle esta opción, as ordes de vi sobredefinirán as incluídas en Kate. Por exemplo: Ctrl+R refará, no canto da acción estándar (amosar o diálogo de busca e substitución).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
gl: Deixar que as ordes de Vi sobredefinan as de Kate.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
gl: Amosar o número de liña de todas as liñas relativo á liña na que está o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
gl: Amosar números de liña relativos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
gl: A asociación de teclas úsase para cambiar o significado das teclas que se premen. Isto permite mover ordes a outras teclas ou facer pulsacións especiais para ordes especiais.
    
    Exemplo:
    «<F2>» → «I-- <esc>»
    
    Isto ha engadir «--» ao comezo da liña cando se prema F2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
gl: Mapas de teclas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
gl: Modo normal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
gl: Orde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
gl: Substituto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
gl: Recursivo?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
gl: Modo de inserción

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
gl: Modo visual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
gl: Retirar o escollido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
gl: Engadir un mapa novo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
gl: Le un ficheiro vimrc e intenta importar os mapas indicados coa orde «[n] noremap».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
gl: Importar dun ficheiro vimrc

en: Mark set: %1
gl: Marca definida: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
gl: Non hai máis caracteres para o marcador seguinte.

en: Nothing in register %1
gl: Non hai nada no rexistro %1

en: '%1' %2,  Hex %3,  Octal %4
gl: «%1» %2, Hex %3, Octal %4

en: Mark not set: %1
gl: Marca non definida: %1
