ktexteditor - en to az translation catalogue (1139 entries)

en: Argument-hints
az: Arqument ipucları

en: Best matches
az: Ən çox uyğun gələnlər

en: Language keywords
az: Dil açar sözləri

en: Auto Word Completion
az: Mətn Doldurma

en: Shell Completion
az: Əmrlər üzlüyündəki kimi tamamlama

en: Reuse Word Above
az: Yuxarıdakı sözü istifadə etmək

en: Reuse Word Below
az: Aşağıdakı sözü istifadə etmək

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
az: &Fayl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
az: &Düzəliş et

note: i18n: ectx: Menu (edit_find_menu)
en: Find Variants
az: Variantları tapın

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
az: Seçim

note: i18n: ectx: Menu (capitalization)
en: Capitalization
az: Böyük hərf ilə

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
az: &Görünüş

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_word_wrap)
en: Word Wrap
az: Sətirdən sətirə keçmə

note: i18n: ectx: Menu (view_menu_borders)
en: Borders
az: Sərhədlər

note: i18n: ectx: Menu (codefolding)
en: &Code Folding
az: &Kod bloklarını gizlətmək

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
az: &İrəli

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
az: &Alətlər

note: i18n: ectx: Menu (wordcompletion)
en: Word Completion
az: Soz Tamamlama

note: i18n: ectx: Menu (spelling)
en: Spelling
az: Orfoqrafiya

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
az: &Ayarlar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
az: Əsas Alətlər Paneli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Code block folding:
az: Kod bloklarının bükülməsi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: If this option is checked, every new view will display marks for folding.
az: Əgər bu seçim edilibsə hər yeni görünüş gizlətmə işarəsi göstərəcək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingMarkers)
en: Show arrows to collapse code blocks
az: Yığılmış kod bloklarına oxları göstərmək

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: If checked, hovering over a folded region shows a preview of the folded text in a popup.
az: Siçanın kursorunu gizlədilmiş mətn sahəsi üzərində saxlasanız tərkibi göstərilməklə kiçik pəncərə açılacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowFoldingPreview)
en: Show preview of folded blocks on hover
az: Üzərində olduqda bükülmüş kod bloklarının önizləməsini göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Folding arrows visibility:
az: Bükülmə oxunun görünməsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show on Hover
az: Üzərində olduqda göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbFoldingArrowVisiblity)
en: Show Always
az: Həmişə göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Left side:
az: Sol tərəf:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIconBorder)
en: <p>If this option is checked, every new view will display an icon border on the left hand side.</p><p>The icon border shows bookmark signs, for instance.</p>
az: <p>Bu seçim hər yeni pəncərə üçün işarə zolağını aktiv edəcək.</p><p>Bu zolaqda əlfəcinlər göstərilir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIconBorder) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: Show marks
az: İşarələri göstərməı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: If this option is checked, every new view will display line numbers on the left hand side.
az: Bu seçim işarələnibsə hər yeni görünüşdə sol yan tərəfdə sətir nömrələri görünəcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkLineNumbers)
en: Show &line numbers
az: Sətir nömrələrini göstər

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: If this option is checked, a small indicator for modified and saved lines is shown on the left hand side.
az: Əgər bu seçim işarələnibsə sol tərəfdə dəyişdirilən və qeydlər edilən sətirlər üçün kiçik bir bildiriş göstəriləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineModification)
en: Highlight changed and unsaved lines
az: Dəyişdirilmiş və saxlanılmamış sətirləri vurğulamaq

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMarks)
en: <p>If this option is checked, every new view will show marks on the vertical scrollbar.</p><p>These marks will show bookmarks, for instance.</p>
az: <p>Bu seçim olunarsa hər yeni görünüşdə şaquli sürüşdürmə zolağında nişanlar görünəcəkdir.</p><p>Məsələn, bu nişanlar əlfəcinləri göstərəcək.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: <p>If this option is checked, hovering over the vertical scrollbar will show a preview of the text.</p>
az: <p>Bu seçim işarələnibsə kursoru dik sürüşdürmə zolağının üzərində saxladıqda mətnin önizləməsini göstərir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarPreview)
en: Show preview when hovering over scrollbar
az: Sürüşdürmə zolağının üzərində dayandıqda önbaxış göstərilsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblShowScrollbars)
en: Scro&llbars visibility:
az: Sürüşdürmə zolağının görünüş sahəsi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always On
az: Həmişə görünür

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Show When Needed
az: Lazım olanda görünür

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbShowScrollbars)
en: Always Off
az: Heç vaxt görünmür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimap:
az: Mini xəritə:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map on the vertical scrollbar.
az: Əgər bu seçim işarələnibsə, hər yeni görünüşdə dik sürüşdürmə zolağında kiçik xəritə göstəriləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMap)
en: Show minimap
az: Mini xəritəni göstərin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMiniMapWidth)
en: Minim&ap width:
az: &Kiçik xəritənin eni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: If this option is checked, every new view will show a mini map of the whole document on the vertical scrollbar.
az: Əgər bu seçim işarələnibsə, hər yeni görünüş dik sürüşdürmə zolağında bütün sənədin kiçik xəritəsini göstərəcək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollbarMiniMapAll)
en: Map the whole document
az: Bütün sənədin xəritəsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: Each new bookmark will be added to the bottom, independently from where it is placed in the document.
az: Hər yeni əlfəcin sənədin daxilində haraya yerləşdirildiyindən asılı olmayaraq səhifənin ən sonuna əlavə olunacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByCreation)
en: By date created
az: Yaradılma tarixinə görə

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: The bookmarks will be ordered by the line numbers they are placed at.
az: Bu əlfəcinlər yarləşdikləri sətirlərin sıra nömrəsi ilə göstəriləcək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbSortBookmarksByPosition)
en: By line number
az: Sətir nömrəsinə görə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Sort bookmarks menu:
az: Əlfəcinlər menyusunu çeşidləyin:

en: Select text to paste.
az: Yerləşdiriləcək mətni seç.

en: No entries in clipboard history
az: Mübadilə tarixçəsi boşdur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbGeneral) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbViInputMode)
en: General
az: Əsas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoCompletionEnabled)
en: Enable &auto completion
az: &Avtotamamlamanı aktiv et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoSelectFirstEntry)
en: Auto select &first completion entry
az: &İlk girişin avtomatik seçimi başa çatdı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTabCompletion)
en: Cycle through the list of completions using Tab / Shift+Tab
az: Tab/Shift düymələri ilə tamamlamalar siyahısında seçin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbWordCompletion)
en: A&uto word completion
az: A&vtomatik soz tamamlama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Minimal word length to complete:
az: Tamamlanacaq sözün ən qısası:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail of a previous word when completion item chosen from a list
az: Siyahıdan təqdim olunan seçildikdə əvvəlki sözün sonluğunu çıxarın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, removeTail)
en: Remove tail on complete
az: Başa çatdıqda sonluqları silin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Word completion provides suggestions based on the words found in the document
az: Söz tamamlama, sənəddə tapılmış sözlərə əsasən təklifləri təqdim edir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeywordCompletion)
en: &Keyword completion
az: &Açar sözlərin avto tamamlanması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Keyword completion provides suggestions based on the keywords which exist in the document's language.
az: Açar sözlərin tatamlanması funksiyası sənədin dilindəki sözlərdən nümunələr təqdim edir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbShowDoc)
en: Documentation with completion
az: Avtomatik tamamlam ilə sənədləşmə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Show documentation beside completion box. If disabled, documentation can be shown by pressing Alt key.
az: Sənədləşməni avtotamamlama qutusunun yanında göstərmək. Əgər söndürülərsə, sənədləşmə Alt düyməsi başıldıqda göstərilə bilər.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Word wrap:
az: Sətirdən sətirə keçmə:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: <p>Automatically start a new line of text when the current line exceeds the length specified by the <b>Wrap words at:</b> option.</p><p>This option does not wrap existing lines of text - use the <b>Apply Static Word Wrap</b> option in the <b>Tools</b> menu for that purpose.</p><p>If you want lines to be <i>visually wrapped</i> instead, according to the width of the view, enable <b>Dynamic Word Wrap</b> in the <b>Appearance</b> config page.</p>
az: <p>Cari sətir <b>Sətrə keç:</b>seçimi ilə göstərilən uzunluğu aşdıqda avtomatik olaraq yeni bir mətn sətrinə başlayın.</p><p>Bu seçim mövcud mətn sətirlərini silmir - bu məqsəd üçün <b>Alətlər</b> menyusunda <b>Sətrə Sabit Keçişi tətbiq edin</b> seçimini istifadə edin.</p><p>Görünüşün genişliyinə uyğun olaraq, sətrlərə <i>vizual olaraq keçilməsini</i> istəsəniz,<b>Görünüş</b> konfiqurasiya səhifəsində <b>Sətrə Dinamik Keçiş</b> funksiyasını aktiv edin.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStaticWordWrap)
en: Wrap &words at a fixed column
az: Sabitlənmiş sütunda &sətirə keçmə

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: <p>If this option is checked, a vertical line will be drawn at the word wrap column as defined in the <strong>Editing</strong> properties.</p>
az: <p>Bu seçim işarələnibsə, <strong>Düzəliş</strong> bölməsinin xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq sətrə keçiş sütununda şaquli xətt göstəriləcəkdir.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowStaticWordWrapMarker)
en: &Draw vertical line at the word wrap column
az: Sətirə keçmə sütununda şaquli xətt &çəkmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWordWrap)
en: Wra&p words at:
az: Sətrə bu sütunda &keç:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbWordWrap)
en: If the Word Wrap option is selected this entry determines the length (in characters) at which the editor will automatically start a new line.
az: Əgər sətrə keç seçilmişsə, bu redaktorun avtomatik başladacağı yeni sətrin uzunluğunu (işarələrlə) müəyyənləşdirir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInputMode)
en: Default input mode:
az: Əsas daxil etmə rejimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Brackets:
az: Qoşa mötərizələr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoBrackets)
en: Automatically close brackets when opening bracket is typed
az: Açıq mötərizə yazıldıqda mötərizə avtomatik bağlansın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: When some text is selected these chars will be added on both its sides in a way "Auto Bracket" do
az: Hər hansı bir mətn seçildikdə bu simvollar seçilmiş mətnin hər iki kənarına "Qoşa Mötərizə" formasında əlavə ediləcək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbEncloseSelection)
en: Enclosing characters:
az: Əhatələyən simvollar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Copy and paste:
az: Kopyala və Yerləşdir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkTextDragAndDrop)
en: Move selected text when dragged
az: Seçilmiş mətnin tutaraq yerini dəyişin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartCopyCut)
en: Copy/cut the current line if invoked without any text selected
az: Mətn seçimədən çağrılmışsa cari mətni kopyalamaq və yerləşdirmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMousePasteAtCursorPosition)
en: Don't move the text cursor when pasting by mouse
az: Siçan ilə yerləşdirildiyində kursoru hərəkət etməsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClipboardHistoryEntries)
en: Max Clipboard History Entries:
az: Ən çox mübadilə tarixçəsi girişləri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbClipboardHistoryEntries)
en: This determines the number of entries to keep in the clipboard history
az: Bu mübadilə tarixçəsində saxlanılacaq girişlərin sayını müəyyən edir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBracketHelp)
en: When you type these characters while text is selected, they will surround the selected text instead of replacing it.
az: Mətn seçilərkən bu simvolları yazdığınız zaman, onların əvəzinə seçilmiş mətn əhatə ediləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFiletype)
en: &Filetype:
az: &Fayl növü:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbFiletypes)
en: Select the filetype you want to change.
az: Dəyişmək istədiyiniz fayl növünü seçin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNew)
en: Create a new file type.
az: Yeni fayl növü yarat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNew)
en: &New
az: &Yeni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete the current file type.
az: Cari fayl növünü sil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: &Delete
az: &Sil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Properties
az: Xüsusiyyətlər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: &Name:
az: &Ad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtName)
en: The name of the filetype will be the text of the corresponding menu item.
az: Menyuda göstəriləcək fayl tiplərinin adı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSection)
en: &Section:
az: &Bölmə:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtSection)
en: The section name is used to organize the file types in menus.
az: Fayl tiplərini menyuda qruplaşdırmaq üçün bölmənin adı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblVariables)
en: &Variables:
az: &Dəyişən:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (VariableLineEdit, edtVariables)
en: <p>This string allows to configure Kate's settings for the files selected by this mimetype using Kate variables. Almost any configuration option can be set, such as highlight, indent-mode, encoding, etc.</p><p>For a full list of known variables, see the manual.</p>
az: <p>Bu sətir Kate parametrlərini Kate dəyişənlərindən istifadə edərək bu MİME növü tərəfindən seçilmiş fayllar üçün konfiqurasiya etməyə imkan verir. Demək olar ki, hər hansı bir konfiqurasiya seçimi, məsələn, mətnin işıqlanması, abzas boşlüğü, kodlaşdırma və s. təyin edilə bilər,</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHl)
en: &Highlighting:
az: &İşıqlanma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndenter)
en: &Indentation mode:
az: &Abzas boşluğu rejimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExtensions)
en: File e&xtensions:
az: Fayl əla&vələri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtFileExtensions)
en: The wildcards mask allows to select files by filename. A typical mask uses an asterisk and the file extension, for example <code>*.txt; *.text</code>. The string is a semicolon-separated list of masks.
az: Ümumi simvollar (məs.,– ‘*’, ‘?’ və s.) maskası, adına görə faylların növlərini təyin etməyə imkan verir. Adətən bu maska ulduz işatəsi və fayl əlavəsi istifadə edir, məs., <code>*.txt; *.text</code>. Bu simvollar ardıcıllığı nöqtəli verğüllə ayrılan maskaların siyahısıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMimeTypes)
en: MIME &types:
az: MİME &növləri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtMimeTypes)
en: The mime type mask allows to select files by mimetype. The string is a semicolon-separated list of mimetypes, for example <code>text/plain; text/english</code>.
az: MİME növlərinə görə maska fayl növlərini MİME növünə görə təyin edir. Bu simvollar ardıcıllığı nöqtəli verğüllə ayrılan MİME növləri siyahısıdır, misal üçün, <code>text/plain; text/english</code>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, btnMimeTypes)
en: Displays a wizard that helps you easily select mimetypes.
az: Bələdçinin köməyi ilə MİME növlərini daha rahat seçə bilərsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPriority)
en: P&riority:
az: Ü&stünlük:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbPriority)
en: Sets priority for this file type. If more than one file type selects the same file, the one with the highest priority will be used.
az: Bu fayl tipi üçün üstünlük seçin. Birdən çox fayl növü eyni faylı seçirsə, ən yüksək üstünlüyü olanı istifadə ediləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMode)
en: Default indentation mode:
az: Standart abzas boşluğu rejimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbMode)
en: This is a list of available indentation modes. The specified indentation mode will be used for all new documents. Be aware that it is also possible to set the indentation mode with document variables, modes or a .kateconfig file.
az: Bu mövcus abzas boşluqları rejimi siyahısıdır. Göstərilmi. abzas boşluqları siyahısı bütün yeni sənədlərdə istifadə olunacaqdır. Həmçini abzas boşluqları rejimini dəyişkən sənəd və .kateconfig faylının köməyi ilə qurmaq mümkündür.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbIndentationMode)
en: Indent using
az: Abzas boşluqlarını istifadəsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbIndentWidth)
en: The indentation width is the number of spaces which is used to indent a line. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is disabled, a <b>Tab</b> character is inserted if the indentation is divisible by the tab width.
az: Abzas boşluğunu eni, sətrdə istifadə olunan abzas boşluğu üçün istifadə olunan boşluqların sayıdır. <b>Düzəliş</b> bölməsindəki <b>tabulatorların əvəzinə boşluqlar daxil edin</b> seçimi deaktiv olsa, <b>Tab</b> işarəsi qoyulacaq və abzas tabulyatorun enindən qısa olacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithSpaces)
en: &Spaces
az: &Boşluqlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentWidth)
en: &Indentation width:
az: Ab&zasın eni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTabWidth)
en: Tab wi&dth:
az: Tabulyasiyanın en&i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentWithTabs)
en: &Tabulators
az: &Tabulyasiyalar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbIndentMixed)
en: Tabulators &and Spaces
az: Tabulyasiyalar və Boşluqlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoDetectIndent)
en: Automatically detect file indentation
az: Fayl girintisinin avtomatik aşkarlanması

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbProperties)
en: Indentation Properties
az: Abzas boşluqlarının Xüsusiyyətləri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: If this option is disabled, changing the indentation level aligns a line to a multiple of the width specified in <b>Indentation width</b>.
az: Əgər bu parametr söndürülübsə, abzas səviyyəsini dəyişdirmək sətri <b>Tabulyatorun eni</b> parametrinə görə nizamlayır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepExtraSpaces)
en: &Keep extra spaces
az: Əlavə boşluqları &saxlayın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: If this option is selected, pasted code from the clipboard is indented. Triggering the <b>undo</b>-action removes the indentation.
az: Əgər bu seçim edilibsə, yaddaş buferindən alınan kod abzasdan sonra qoyulur. <b>İmtina</b> əməli isə bu abzası silir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIndentPaste)
en: Adjust indentation of code &pasted from the clipboard
az: Yaddaş buferindən &qoyulan kodun abzasını tənzimləyin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbKeys)
en: Indentation Actions
az: Abzas boşluqları ilə iş

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: If this option is selected, the <b>Backspace</b> key decreases the indentation level if the cursor is located in the leading blank space of a line.
az: Əgər bu seçim edilibsə, <b>Backspace</b>düyməsini vuran zaman kursor cari sətrin əvvəlində yerləşdiyi halda həmin sətrin abzası bir addım kiçiləcək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceUnindents)
en: &Backspace key in leading blank space unindents
az: &Başdakı boşluqda Backspace düyməsi abzası kiçildir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab key action (if no selection exists) <a href="If you want <b>Tab</b> to align the current line in the current code block like in Emacs, make <b>Tab</b> a shortcut to the action <b>Format Indentation</b>."><span>More ...</span></a></p></body></html>
az: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p>Tab düyməsini fəaliyyəti (əlavə heç nə seçilməyibsə) <a href="Əgəristəsəniz ki, <b>Tab</b> Emacs-da olduğu kimi cari sətri cari kod blokunda yerləşdirsin, o zaman <b>Tab</b> düyməsini <b>Formatlaşdırılmış abzas</b> əməli üçün qısayol kimi seçin."><span>Daha çox burada ...</span></a></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always inserts white space so that the next tab position is reached. If the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
az: Bu seçim seçildiyi təqdirdə, <b>Tab</b> düyməsinə vurmaq həmişə növbəti tabulyator mövqeyinə çatanadək boşluqlar qoyur. Əgər <b>Düzəliş</b> bölməsindəki <b>Tab əvəzinə boşluqlar daxil et</b> seçimi aktiv edilsə boşluqlr qoyulacaqdır. Əks halda yalnız bir tab boşluğu qoyulacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabAdvances)
en: Always advance to the &next tab position
az: Həmişə &növbəti tab mövqeyinə keçin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key always indents the current line by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.
az: Əgər bu seçim olunarsa <b>Tab</b> düyməsinə vurduqda göstərilmiş <b>Abzas eni</b> seçimindəki işarələrin sayı qədər sətrlər daxil edir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabIndents)
en: Always increase indentation &level
az: Həmişə abzas sə&viyyəsini artırın

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: If this option is selected, the <b>Tab</b> key either indents the current line or advances to the next tab position.<p> If the insertion point is at or before the first non-space character in the line, or if there is a selection, the current line is indented by the number of character positions specified in <b>Indentation width</b>.<p> If the insertion point is located after the first non-space character in the line and there is no selection, white space is inserted so that the next tab position is reached: if the option <b>Insert spaces instead of tabulators</b> in the section <b>Editing</b> is enabled, spaces are inserted; otherwise, a single tabulator is inserted.
az: Bu seçim seçilərsə, <b>Tab</b> düyməsi cari sətrirə abzas daxil edir və ya sonrakı tab vəziyyətinə irəliləyir.<p> Əgər kursor sətrin ilk boşluq olmayan simvoluna qədər olan mövqedədirsə sətir boşluğu <b>Abzas eni</b>seçimindəki qədər böyüyəcək.<p> Əgər <b>Düzəliş</b>bölməsində <b>Tab-lar əvəzinə boşluqlar daxil et</b> seçimi aktiv edilərsə, boşluqlar daxil ediləcəkdir, əks halda tək abzas qoyulacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbTabSmart)
en: Increase indentation level if in l&eading blank space
az: Boş sahənin ə&vvəlində abzas səviyyəsini böyüt

en: Indentation
az: Abzas

en: Auto Completion
az: Mətn doldurma

en: Spellcheck
az: Orfoqrafiya yoxlaması

en: Text Navigation
az: Mətn üzrə hərəkət

en: Feature is not active
az: Funksiya aktiv deyil

en: Disable Feature
az: İstifadə etməmək

en: May be handy with Markdown
az: Markdown -da istifadə olunan simvollar toplusu

en: Mirror characters, similar but not exactly like auto brackets
az: Oxşar lakin tam avtomatik qoyulan qoşa mötərizələr kimi olmayan simvollar toplusu

en: Non letter character
az: Hərf olmayan simvollar

en: Editing
az: Düzəliş

en: Editing Options
az: Düzəliş seçimləri

en: Statusbar
az: Vəziyyət paneli

en: Off
az: Söndürülmüş

en: Follow Line Numbers
az: Sətir nömrələrini izləyin

en: Appearance
az: Görünüş

en: %1 backs up unsaved files to "swap files." Swap files allow %1 to recover your work in the case of a system crash. Disabling swap files may cause data loss in case of a system crash.
az: %1 saxlanılmamış faylların "mübadilə faylları"nda ehtiyyat nüsxələsini saxlayır. Mübadilə faylları, sisteminizin işinin pozulması halında, işlərinizin bərpa olunmasına %1 üçün icazəni təmin edir. Mübadilə fayllarının söndürülməsi sisteminizin çökməsi zamanı verilənlərinizin itirilməsinə səbəb ola bilər.

en: Advanced
az: Təkmil

en: You did not provide a backup suffix or prefix. Using default suffix: '~'
az: Yedek faylları üçün son şəkilçi və ya ön şəkilçi təyin etməmisiniz. Standart istifadə olunan suffiks: '~'

en: No Backup Suffix or Prefix
az: Son şəkilçi və ön şəkilçini yedəkləmə

en: Open/Save
az: Açın/Saxlayın

en: File Opening & Saving
az: Faylın Açılması və Saxlanılması

en: &Line:
az: &Sətir:

en: Go to line number from clipboard
az: Yaddaş buferindən nömrəli sətirə keçin

en: Go to
az: Keçmək

en: No valid line number found in clipboard
az: Yaddaş buferində düzgün sətir nömrəsi tapılmadı

en: Dictionary:
az: Lüğət:

en: Enable Auto Reload
az: Avtomatik yenilənməni aktiv et

en: View &Difference
az: &Fərqlərə baxmaq

en: &Reload
az: &Yenidən yüklə

[ctx: @action:button closes the opened file]
en: &Close File
az: &Faylı bağla

en: Lets you select a location and save the file again.
az: Bir yer seç və yenidən saxla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
az: &Nəzərə almamaq

en: Ignores the changes on disk without any action.
az: Heç bir hərəkət etmədən diskdəki dəyişiklikləri ğözardı etmək.

en: The diff command failed. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
az: "diff" əmri uğursuz oldu. diff(1) proqramının sisteminizdə quraşdırıldığına və PATH -ın təyin etdiyi yerdə olmasına əmin olun.

en: Error Creating Diff
az: Müqayisə zamanı xəta

en: The files are identical.
az: Bu fayllar eynidir

en: Diff Output
az: Müqayisə nəticəsi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCursorMovement)
en: Text Cursor Movement
az: Kursorun yerdəyişməsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: When selected, pressing the home key will cause the cursor to skip whitespace and go to the start of a line's text. The same applies for the end key.
az: Bu seçimdə Home düyməsini vurduqda kursor sətrin əvvəlindəki boşuqları ötürür və mətnin əvvəlindəki sətirə keçir. Eynisi End düyməsinə də tətbiq olunur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSmartHome)
en: Smart ho&me and smart end
az: İntelektual Ho&me və End düymələri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: Selects whether the PageUp and PageDown keys should alter the vertical position of the cursor relative to the top of the view.
az: PageUp və PageDown düymələrinə basdıqda kursorun olduğu şaquli yerinin dəyişdirilib - dəyişdirilməyəcəyini müəyyən edir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPagingMovesCursor)
en: &PageUp/PageDown moves cursor
az: &PageUp/PageDown kursor yerdəyişməsi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Selects whether cursor jumps full words or breaks at camel case humps.
az: Kursorun tam sözlər üzrə yerdəyişməsini və ya camel_case üzərində i dayanıb dağılıb dağılmayacağını seçir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCamelCursor)
en: Enable camel case cursor movement
az: CamelCase kursorunun hərəkətini aktivləşdirin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAutoCenterCursor)
en: &Autocenter cursor:
az: Sətrin kənarı ilə kursor arasında &saxlamaq:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Sets the number of lines to maintain visible above and below the cursor when possible.
az: Kursorun yerləşdiyi sətirlərin üstündə və altında mümkün qədər görünən şəkildə saxlanlan sətirlərin sayı.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbSwapFileSync) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en: Disabled
az: Söndürülüb

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbAutoCenterCursor)
en:  lines
az:  sətirlər

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cbNavigationMisc)
en: Misc
az: Müxtəlif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTextSelectionMode)
en: Text selection mode:
az: Mətn seçmə rejimi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbTextSelectionMode)
en: Persistent
az: Daimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkScrollPastEnd)
en: Allow scrolling past the end of the document
az: Sənədi sonuna keçməyə icazə verir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: When selected, composed characters are removed with their diacritics instead of only removing the base character. This is useful for Indic locales.
az: Bu rejim seçilərsə təkcə simvollar deyil habelə, diakritik işarələri ilə simvollar da silinəcək Bu daha çox Hind-ari dilləri üçün faydalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackspaceRemoveComposed)
en: Backspace key removes character’s base with its diacritics
az: Backspace düyməsi simvolları onların diakritik işarələri ilə birlikdə silir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMulticursor)
en: Multicursor
az: Multikursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMulticursormodifiers)
en: Multiple Cursor Modifiers
az: Multi kursor modifikatoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoReloadVersionControl)
en: Auto reload files in version control
az: Versiyaya nəzarətdə fayllar avtomatik təkrar yüklənsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Write a backup file on save for:
az: Saxlayın üçün bir ehtiyyat nüsxə faylı yazın:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: If this option is enabled, backups for local files will be created when saving.
az: Bu seçim aktiv olunarsa saxlanılma zamanı lokal faylların ehtiyyat nüsxələri yaradılacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupLocalFiles)
en: &Local files
az: &Lokal fayllar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: If this option is enabled, backups for remote files will be created when saving.
az: Bu seçim aktiv olunarsa, saxlanılma zaman uzaq komputerdəki faylların ehtiyyat nüsxələri yaradılacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBackupRemoteFiles)
en: &Remote files
az: &Uzaq fayllar üçün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prefix for backup files:
az: Ehtiyyat nüsxə faylı üçün prefiks:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupPrefix)
en: Enter the prefix to prepend to the backup file names.
az: Yedek faylın adlarının əvvəlinə əlavə etmək üçün sözönünü daxil edin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Suffix for backup files:
az: Ehtiyyat nüsxə faylı üçün suffiks:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, edtBackupSuffix)
en: Enter the suffix to append to the backup file names.
az: Yedek faylın adlarına əlavə etmək üçün şəkilçini daxil edin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileMode)
en: Swap file mode:
az: Mübadilə faylı rejimi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Default Directory
az: Aktiv olundu, İlkin kataloqda saxlayın

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbSwapFileMode)
en: Enabled, Store In Custom Directory
az: Aktiv olundu, Başqa kataloqda saxlayın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapDirectory)
en: Store swap files in:
az: Mübadilə fayllarının saxlama yeri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSwapFileSync)
en: Save swap files every:
az: Mübadilə fayllarını hər dəfə bu şərtlə saxlayın:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblExplanatory)
en: This string is located in katedialogs.cpp in KateSaveConfigTab's constructor.
az: Bu sətir KateSaveConfigTab konstruktorundakı katedialogs.cpp faylında yerləşir.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFileFormat)
en: File Format
az: Fayl formatı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: &Encoding:
az: &Kodlaşma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncoding)
en: This defines the standard encoding to use to open/save files, if not changed in the open/save dialog or by using a command line option.
az: Standart olaraq açılan və saxlanılan faylların standart kodlaşdırılması. Bu kodlaşmanı əmrlər sətrinə yönədərək faylların açılması/saxlanılması dialoqunda dəyişmək olar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection)
en: &Encoding detection:
az: &Kodlaşma aşkar edildi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingDetection)
en: if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file, this detection will be run.
az: Yuxarıda standart olaraq seçilmiş kodlaşdırma, ya da açmaq/saxlamaq dialoqunda göstərilən kodlaşdırma və ya əmr sətırında göstərilən kodlaşdırma faylın məzmununa uyğun gəlmirsə, bu aşkarlama işə salınacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncodingDetection2)
en: &Fallback encoding:
az: &Ehtiyat kodlaşdırma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbEncodingFallback)
en: This defines the fallback encoding to try for opening files if neither the encoding chosen as standard above, nor the encoding specified in the open/save dialog, nor the encoding specified on command line match the content of the file.  Before this is used, an attempt will be made to determine the encoding to use by looking for a byte order mark at start of file: if one is found, the right Unicode encoding will be chosen; otherwise encoding detection will run, if both fail the fallback encoding will be tried.
az: Bu nə yuxarıda standart kimi seçilmiş kodlaşdırma, nə açmaq/saxlamaq dialoqunda göstərilən kodlaşdırma, nə də əmr satırında göstərilən kodlaşdırma faylın məzmununa uyğun gəlmirsə, faylları açmağa cəhd etmək üçün ehtiyat kodlaşdırmanı təyin edir.  Bu istifadə edilməmişdən əvvəl, faylın başlanğıcında bayt sırası nişanını axtararaq istifadə ediləcək kodlaşdırmanı təyin etməyə cəhd ediləcəkdir: əgər tapılsa, düzgün Unicode kodlaşdırması seçiləcəkdir; əks halda kodlaşdırma aşkarlanması işə düşür, hər ikisi uğursuz olarsa ehtiyyat kodlaşdırmadan istifadə olunmağa cəhd ediləcək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEOL)
en: E&nd of line:
az: Sətri&n sonu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbEOL)
en: UNIX
az: UNİX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: If this option is enabled the editor will autodetect the end of line type. The first found end of line type will be used for the whole file.
az: Bu seçim aktivdirsə, redaktor sətır növünün sonunu avtomatik olaraq təyin edəcəkdir. Sətir növünün ilk tapılmış sonu bütün fayl üçün istifadə ediləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDetectEOL)
en: A&utomatic end of line detection
az: &Son sətrin avtomatik aşkarlanması

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: The byte order mark is a special sequence at the beginning of Unicode encoded documents. It helps editors to open text documents with the correct Unicode encoding. The byte order mark is not visible in the displayed document.
az: Bayt sırası nişanı, Unicode ilə kodlanmış sənədlərin başlanğıcında xüsusi bir ardıcıllıqdır. Redaktorlara mətn sənədlərini düzgün Unicode kodlaşdırması ilə açmağa kömək edir. Bayt sırası nişanı, göstərilən sənəddə görünmür.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkEnableBOM)
en: Enable byte order mark (BOM)
az: Bayt sırası nişanını (BOM) aktiv et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line length limit:
az: Sətir uzunluğu limiti:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, lineLengthLimit)
en: Unlimited
az: Limitsiz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbCleanups)
en: Automatic Cleanups on Save
az: Saxlanıma zamanı avtomatik təmizlənmə

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: Depending on the choice, trailing spaces are removed when saving a document, either in the entire document or only of modified lines.
az: Bu seçimdən asılı olaraq sənəd saxlanılırkən ya bütün sənəddə ya da dəyişdirilmiş sətirlərin sonundakı boşluqlar silinir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemoveTrailingSpaces)
en: Re&move trailing spaces:
az: Lazı&msız boşluqları sil:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Never
az: Heç vaxt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: On Modified Lines
az: Dəyişdirilən Sətirlərdə

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbRemoveTrailingSpaces)
en: In Entire Document
az: Bütün Sənədlərdə

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: On save, a line break is appended to the document if not already present. The line break is visible after reloading the file.
az: Saxlama əsnasında əgər sənədin sonunda verilməyibsə sənədlərarası boşluq əlavə olunur. Bu boşluq sənəd növbəti dəfə açıldıqda görünür.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNewLineAtEof)
en: Append newline at end of file on save
az: Saxlanılan sənədin sonuna yeni sətir əlavə et

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAutoSave)
en: Enable Auto Save (local files only)
az: Avtomatik saxlamanı aktiv etmək (yalnız yerli fayllar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto save interval:
az: Avtoatik saxlama aralığı:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, spbAutoSaveInterval)
en:  seconds
az:  saniyələr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowHighlightingMode)
en: Show highlighting mode
az: İşarələmə rejimini göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowInputMode)
en: Show input mode
az: Daxiletmə rejimini göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowActiveDictionary)
en: Show active dictionary
az: İşlək lüğəti göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowTabSetting)
en: Show tab setting
az: Vərəq ayarlarını

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowLineColumn)
en: Show line column
az: Xəttin mövqeyini göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEncoding)
en: Show File Encoding
az: Fayl kodlaşmasını göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowEOL)
en: Show Line Ending Type
az: Sətrin sona çatması növünü göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Editor font:
az: Şrift redaktoru:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, spbLineHeightMultiplier)
en: This value will be multiplied with the font's default line height. A value of 1.0 means that the default height will be used.
az: Bu göstərici şriftin standart sətir hündürlüyünə vurulacaqdır. 1.0 dəyəri o deməkdir ki, standart hündürlük istifadə oluncaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show whitespace indicators:
az: Ara boşluğu göstəricisini göstərmək:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: At the end of a line
az: Sətirin sonunda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, spacesComboBox)
en: Always
az: Həmişə

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, sliSetMarkerSize)
en: Size of the visible highlight marker.
az: Görünən işıqlanma markerinin ölçüsü.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowTabs)
en: The editor will display a symbol to indicate the presence of a tab in the text.
az: Tab simvollarının mətndə görünüşü.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Bracket matching:
az: Mötərizə uyğunluğu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: If this is enabled, the range between the selected matching brackets will be highlighted.
az: Əgər bu seçim aktiv edilibsə mötərizələr arasında boşluqlar işıqlanacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWholeBracketExpression)
en: Highlight range between selected brackets
az: Mötərizələr arasında boşluqları işıqlandır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show the matching open bracket and lines adjacent to it for context
az: Kontekst üçün uyğun açıq mötərizəni və ona bitişik xətləri göstərin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: If this is enabled, a preview of the lines near a matching open bracket is shown. This can help in quickly determining the context of a closing bracket, especially in long function/class declarations and deeply nested if blocks
az: Parametr aktiv edilərsə, uyğun açıq mötərizənin yaxınlığında olan xətlərin necə görünəcəyini əvvəlcədən göstərir. Bu, xüsusən uzun funksiya/sinif məlumatlarında və dərin yerləşdirilmiş if bloklarında bağlanan mötərizənin kontekstini cəld təyin etməyə imkan verir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowBracketMatchPreview)
en: Show preview of matching open bracket
az: Uyğun açıq mötərizənin necə görünəcəyini göstərir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching brackets
az: Qoşa boşluqların sayrışması

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: If this is enabled, matching brackets are animated for better visibility.
az: Bu seçimdə qoşa mötərizələr daha gözəçarpan olması üçün sayrışacaq.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAnimateBracketMatching)
en: Flash matching bracket when cursor moves to other bracket in pair
az: Kursor başqa cütdəki mötərizəyə kecdiyi zaman oxşar mötərizələrin işıqlanması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Counts:
az: Sayları:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show/hide word count in status bar
az: Vəziyyət çubuğunda sözlərin sayını göstər/gizlət

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowWordCount)
en: Show word count
az: Sözlərin sayını göstər

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show/hide line count in status bar
az: Vəziyyət çubuğunda sətirlərin sayını göstər/gizlət

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowLineCount)
en: Show line count
az: Sətirlərin sayını göstər

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFoldFirstLine)
en: When this setting is enabled, the editor view automatically folds
    comment blocks that start on the first line of the document. This is
    helpful to hide license headers which are commonly placed at the
    beginning of a file.
az: Bu parametr aktiv olduqda, redaktor görünüşü avtomatik olaraq
    sənədin birinci sətirində başlayan şərh bloklarını qatlayır. Bir qayda
    olaraq bir faylın əvvəlində yerləşdirilən lisenziya başlıqlarını
    gizlətmək faydalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbxWordWrap)
en: Dynamic Word Wrap:
az: Dinamik sətirə keçilmə:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAtStaticMarker)
en: Wrap dynamically at static word wrap marker
az: Sabit sətrə keçmə nişanına görə dinamik sətrə keçmə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDynWrapAnywhere)
en: Disregard word boundaries for dynamic wrapping
az: Dinamik sətrə keçmək üçün sözlərin kənarlarını nəzərə almamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDynamicWordWrapIndicators)
en: D&ynamic word wrap indicators:
az: D&inamik sətirə keçid göstəriciləri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbDynamicWordWrapIndicator)
en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed.
az: Dinamik sətirə keçmə nişanlarının nə vaxt göstəriləcəyini seçin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: <p>Enables the start of dynamically wrapped lines to be aligned vertically to the indentation level of the first line. This can help to make code and markup more readable.</p><p>Additionally, this allows you to set a maximum width of the screen, as a percentage, after which dynamically wrapped lines will no longer be vertically aligned. For example, at 50%, lines whose indentation levels are deeper than 50% of the width of the screen will not have vertical alignment applied to subsequent wrapped lines.</p>
az: <p>Dinamik sürüşdürülən sətirlərin əvvəlinin, ilk şaquli sətirin abzas səviyyəsinə görə yerləşdirilməsini aktiv edin. Bu kod və işarələməni daha oxunaqlı hala gətirməyə kömək edə bilər.</p><p>Əlavə olaraq ekranın maksimum genişliyini faizlə göstərməy imkan verir. Beləcə dinamik olaraq sürüşdürülən sətirlər bundan sonra şaquli olaraq yerləşdirilməyəcəkdir. Misal üçün ekranın eninin 50%-ni aşmayan abzas dərinliyi sətirlər üçün 50% göstərici olduqda şaquli olaraq nizamlanmayacaqdır</p>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbDynamicWordWrapDepth)
en: % of View Width
az: % görmə genişliyi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkShowIndentationLines)
en: If this is enabled, the editor will display vertical lines to help identify indent lines.
az: Bu parametr aktiv edilərsə mətn redaktorunda abzası göstərmək üçün şaquli xətlər görünəcək.

[ctx: short translation, user created new file]
en: New file
az: Yeni fayl

en: Auto Reload Document
az: Sənədi yenidən yüklə

en: Automatic reload the document when it was changed on disk
az: Dəyişdirildiyi zaman sənədi avtomatik yükləmək

en: The file %1 could not be loaded, as it was not possible to read from it.<br />Check if you have read access to this file.
az: %1 faylını açmaq mümün olmadı. <br />Bu faylı oxumaq icazənizin olduğunu yoxlayın.

[ctx: translators: you can also translate 'Try Again' with 'Reload']
en: Try Again
az: Yenidən cəhd edin

en: &Close
az: &Bağlayın

en: The file %1 was opened with %2 encoding but contained invalid characters.<br />It is set to read-only mode, as saving might destroy its content.<br />Either reopen the file with the correct encoding chosen or enable the read-write mode again in the tools menu to be able to edit it.
az: %1 faylı %2 kodlaşması ilə açıldı, lakin tərkibində səhv simvollar var.<br />Bu "ancaq oxumaq" rejimində qurulub. Saxlanılması onun bütün tərkibini məhv edə bilər.<br />Həmin faylı ya düzgün seçilmiş kodlaşma ilə açın, ya da fayla düzəliş. etmək imkanı əldə etmək üçün alətlər menyusundan oxumaq-yazmaq rejimini aktiv edin.

en: The file %1 was opened and contained lines longer than the configured Line Length Limit (%2 characters).<br />The longest of those lines was %3 characters long<br/>Those lines were wrapped and the document is set to read-only mode, as saving will modify its content.
az: %1 faylı açıldı və tərkibində təyin edilmiş Sətir Uzunluğu Limitindən (%2 simvol) daha uzun sətirlər var.<br />Ən uzun sətirlər %3 simvoldan ibarət idi <br/>Bu sətirlər daha qısa olaraq bölündü və "ancaq oxu" rejimi təyin olundu, belə ki, saxlanılma faylı korlaya bilərdi.

en: Temporarily raise limit and reload file
az: Limiti müvəqqəti aradan qaldırın və faylı yenidən yükləyin

en: Close
az: Bağla

en: Do you really want to save this unmodified file? You could overwrite changed data in the file on disk.
az: Siz doğrudanmı dəyişsirilməmiş faylı saxlamaq istəyirsiniz? Faylda başqa bir pqoqram tərəfindən edilmiş dəyişiklikləri itirə bilərsiniz.

en: Trying to Save Unmodified File
az: Dəyişiklik edilməmiş faylı saxlamağa cəhd edin

en: Save Nevertheless
az: Hər halda saxlayın

en: Do you really want to save this file? Both your open file and the file on disk were changed. There could be some data lost.
az: Siz doğrudanmı bu faylı saxlamaq istəyirsiniz? Həm açıq faylınız, həm də diskdəki fayl dəyişdirildi. Bəzi məlumatlar itirilə bilər.

en: Possible Data Loss
az: Məlumatlar itirilə bilər

en: The selected encoding cannot encode every Unicode character in this document. Do you really want to save it? There could be some data lost.
az: Seçilmiş kodlaşma bu sənəddə hər Unicode simvolunu kodlaşdıra bilmir. Siz bunu doğrudan saxlamaq istəyirsiniz? Bəzi məlumatlar itirilə bilər. Hansı kodlaşmdan istifadə etməli olduğunuza əmin deyilsinizsə UTF-8 və ya UTF-16 istifadə edin.

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
    The original file may be lost or damaged. Don't quit the application until the file is successfully written.
az: Bu sənəd saxlanıla bilmədi, belə ki, onu %1 yazmaq mümkün olmadı.
    Faylı yazmağa icazənizin və ya diskdə kifayət qədər boş yerin olduğunu yoxlayın. 
    Bu orijinal fayl itirilə və ya zədələnə bilər. Fayl müvəffəqiyyətlə yazəlana qədər proqramı bağlamayın.

en: For file %1 no backup copy could be created before saving. If an error occurs while saving, you might lose the data of this file. A reason could be that the media you write to is full or the directory of the file is read-only for you.
az: Saxlamadan əvvəl %1 faylının yedək surəti yaradıla bilməz. Əgər saxlanılma zamanı xəta baş verərsə siz bu faylın məlumatlarını itirə bilərsiniz. Buna diskinizin dolması və ya fayl yerləşən qovluğun "ancaq oxumaq" rejimində olması səbəb ola bilər.

en: Failed to create backup copy.
az: Yedək nüsxənin yaradıla bilmir.

en: Try to Save Nevertheless
az: İstənilən halda saxlamağa cəhd edin

en: Do you really want to continue to close this file? Data loss may occur.
az: Siz doğrudan bu faylı bağlamaq istəyirsiniz? Verilənlər itirilə bilər.

en: Close Nevertheless
az: İstənilən halda bağlayın

en: Untitled
az: Adsız

en: Save File
az: Faylı Saxla

en: Save failed
az: Uğursuz Saxlama

en: Save Copy of File
az: Faylın Nüsxəsini Saxlayın

en: The document could not be saved, as it was not possible to write to %1.
    
    Check that you have write access to this file or that enough disk space is available.
az: Fayl saxlanıla bilməz, belə ki,onun %1 yazılması mümkün deyil.
    
    Faylı yazmağa icazənizin və ya diskdə kifayət qədər boş yerin olduğunu yoxlayın.

en: Using deprecated modeline 'remove-trailing-space'. Please replace with 'remove-trailing-spaces modified;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
az: Köhnəlmiş 'remove-trailing-space' rejiminin istifadəsi. Onu 'remove-trailing-spaces modified' ilə əvəz edin; bax. https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: Using deprecated modeline 'replace-trailing-space-save'. Please replace with 'remove-trailing-spaces all;', see https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces
az: Köhnəlmiş 'remove-trailing-space-save' rejiminin istifadəsi. Onu 'remove-trailing-spaces modified' ilə əvəz edin; bax. https://docs.kde.org/?application=katepart&branch=stable5&path=config-variables.html#variable-remove-trailing-spaces

en: The file '%1' was modified on disk.
az: Diskdə "%1" faylı dəyişdirildi.

en: The file '%1' was created on disk.
az: Diskdə "%1" faylı yaradıldı.

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
az: "%1" sənədinə dəyişiklik edildi.
    Siz bu dəyişikiyi saxlamaq yoxsa ləğv etmək istəyirsiniz?

en: Close Document
az: Sənədi Bağlayın

en: The file <a href="%1">%2</a> is still loading.
az: <a href="%1">%2</a> faylının yüklənməsi davam edir.

en: &Abort Loading
az: Yüklənməni d&ayandırmaq

en: OVERWRITE
az: ƏVƏZLƏMƏ

en: INSERT
az: DAXİL ETMƏ

en: Normal Mode
az: Adi Rejim

en: VI: INSERT MODE
az: VI: DAXİL ETMƏ REJİMİ

en: VI: NORMAL MODE
az: VI: ADİ REJİM

en: VI: VISUAL
az: VI: SEÇİM REJİMİ

en: VI: VISUAL BLOCK
az: VI: BLOKLARIN SEÇİMİ

en: VI: VISUAL LINE
az: VI: SƏTİRLƏRİN SEÇİMİ

en: VI: REPLACE
az: VI: ƏVƏZLƏMƏ REJİMİ

en: vi-mode
az: vi rejimi

en: recording
az: yazma

en: Vi Input Mode
az: Vi daxiletmə rejimi

en: <Unchanged>
az: <Dəyişməz>

en: Use Default
az: Standart verilənin istifadəsi

en: Properties of %1
az: Xüsusiyyətləri %1

en: New Filetype
az: Yeni fayl növü

en: Select the MimeTypes you want for this file type.
    Please note that this will automatically edit the associated file extensions as well.
az: Bu fayl üçün MİME növünü seçin.
    Nəzərə alın ki, uyğun dəyişikliklər avtomatik olaraq fayl uzantıları siyahısına əlavə ediləcəkdir.

en: Select Mime Types
az: MİME növlərini seçin

en: Modes && Filetypes
az: Faylların Növləri

[ctx: ToolTip of the search bar of modes of syntax highlighting]
en: Search for syntax highlighting modes by language name or file extension (for example, C++ or .cpp)
az: Sənədin dilinə və əlavəsinə görə sintaksisi işıqlandırma rejimlərinin axtarışı (misal üç., C++ və ya cpp)

[ctx: A search yielded no results]
en: No items matching your search
az: Axtarışınıza uyğun heç nə tapılmadı

[ctx: Title (in singular) of the best result in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Match
az: Ən uyğun gələn

[ctx: Title (in plural) of the best results in an item search. Please, that the translation doesn't have more than 34 characters, since the menu where it's displayed is small and fixed.]
en: Best Search Matches
az: Ən uyğun gələnlər

en: Te&xt Settings
az: Mə&tn Ayarları

en: Print line &numbers
az: Sətir &nömrələrinin çapı

en: Print &legend
az: İşarə&lərin Çapı

en: <p>If enabled, line numbers will be printed on the left side of the page(s).</p>
az: <p>Bu seçim edilərsə sətirlərin nömrələri səhifənin (səhifələrin) sol tərəfində çap ediləcək.</p>

en: <p>Print a box displaying typographical conventions for the document type, as defined by the syntax highlighting being used.</p>
az: <p>Sənəd növü ilə bağlı tipoqrafik razılaşma məlumatlarını həmçinin istifadə olunan sintaksis işıqlanmasını çap edin.</p>

en: Hea&der && Footer
az: Səhifə &başlığı və sonu

en: Pr&int header
az: Səh&ifə başlığının çapı

en: Pri&nt footer
az: Səhifə so&nunun çapı

en: Header/footer font:
az: Səhifə başlığı/sonu üç. şrift:

en: Header Properties
az: Səhifənin başlığı

en: &Format:
az: &Formatı:

en: Colors:
az: Rəngi:

en: Foreground:
az: Mətn:

en: Bac&kground
az: Arxa &Fonu

en: Footer Properties
az: Səhifənin sonluğu

en: For&mat:
az: For&matı:

en: &Background
az: Arxa &Fonu

en: <p>Format of the page header. The following tags are supported:</p>
az: <p>Səhifənin başlığının formatı. Növbəti sahəni istifadə etmək olar:</p>

en: <ul><li><tt>%u</tt>: current user name</li><li><tt>%d</tt>: complete date/time in short format</li><li><tt>%D</tt>: complete date/time in long format</li><li><tt>%h</tt>: current time</li><li><tt>%y</tt>: current date in short format</li><li><tt>%Y</tt>: current date in long format</li><li><tt>%f</tt>: file name</li><li><tt>%U</tt>: full URL of the document</li><li><tt>%p</tt>: page number</li><li><tt>%P</tt>: total amount of pages</li></ul><br />
az: <ul><li><tt>%u</tt>:cari istifadəçi adı</li><li><tt>%d</tt>: qısa tarix və vaxt formatı</li><li><tt>%D</tt>: uzun tarix/vaxt formatı</li><li><tt>: cari vaxt</li><li><tt>%y</tt>: qısa cari tarix formatı</li><li><tt>%Y</tt>: uzunluğucari tarix formatı</li><li><tt>%f</tt>: fayl adı</li><li><tt>%U</tt>: sənədin tam URL ünvanı</li><li><tt>%P</tt>: səhifənin nömrəsi</li><li><tt>%P</tt>: səhifələrin ümumi sayı</li></ul><br />

en: <p>Format of the page footer. The following tags are supported:</p>
az: <p>Səhifənin sonluğunun formatı. Növbəti sahəni istifadə etmək olar:</p>

en: Add Placeholder...
az: Doldurucu əlavə etmək...

en: Current User Name
az: Cari İstifadəçi Adı

en: Complete Date/Time (short format)
az: Tarix və Vaxt (qısa formatda)

en: Complete Date/Time (long format)
az: Tarix və Vaxt (uzun formatda)

en: Current Time
az: Cari Vaxt

en: Current Date (short format)
az: Cari Tarix (qısa formatda)

en: Current Date (long format)
az: Cari Tarix (uzun formatda)

en: File Name
az: Faylın Adı

en: Full document URL
az: Sənədin tam URL ünvanı

en: Page Number
az: Səhifə Nömrəsi

en: Total Amount of Pages
az: Səhifələrin Ümumi Sayı

en: L&ayout
az: Sə&hifə düzümü

en: &Color theme:
az: &Rəng sxemi:

en: Font:
az: Şrift:

en: Draw bac&kground color
az: Arxa fon &rəngi

en: Draw &boxes
az: Çə&rçivələr

en: Box Properties
az: Çərçivələr

en: W&idth:
az: Qa&lınlığı:

en: &Margin:
az: Çərçi&vənin kənarı:

en: Co&lor:
az: &Rəngi:

en: Select the color theme to use for the print.
az: Çap üçün rəng sxemini seçmək.

en: <p>If enabled, the background color of the editor will be used.</p><p>This may be useful if your color theme is designed for a dark background.</p>
az: <p>Bu seçimdə mətn redaktorunun arxa fonu istifadə olunacaq.</p><p>Bunun qara rəngli arxa fonu olan rəng sxemlərində istifadəsi faydalı oluna bilər.</p>

en: <p>If enabled, a box as defined in the properties below will be drawn around the contents of each page. The Header and Footer will be separated from the contents with a line as well.</p>
az: <p>Bu seçimdə hər səhifədə mətnin ətrafına çərçivə çəkiləcək. Səhifənin həm başlığı, həm də sonluğu səhifənin tərkib hissəsindən (mətn və ətrafındakı çərçivə) bir sətirlə ayrılacaqlar.</p>

en: The width of the box outline
az: Çərçivənin eni

en: The margin inside boxes, in pixels
az: Çərçivə ilə mətn arasındakı boşluğun piksellərlə ölçüsü

en: The line color to use for boxes
az: Çərçivələrin rəngi

en: (Selection of)
az: (Seçimi)

en: Typographical Conventions for %1
az: %1 üçün mətbəə razılaşması

en: text
az: mətn

[ctx: Script command name]
en: Expand Abbreviation
az: Qısaltmanı genişləndirmək

[ctx: Script command name]
en: Wrap with Tag
az: Bu etiketi yığcam etmək

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Matching Tag
az: Kursoru oxşr etiketə yerini dəyişmək

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Inwards
az: HTML/XML etiketlıri ilə ayrılmış məzmunu seçin

[ctx: Script command name]
en: Select HTML/XML Tag Contents Outwards
az: Kənardakı HTML/XML etiket məzmununu seçin

[ctx: Script command name]
en: Toggle Comment
az: Şərh etməni açmaq və ya bağlamaq

[ctx: Script command name]
en: Go to Next Edit Point
az: Növbəti düzəli. nöqtəsinə keçin

[ctx: Script command name]
en: Go to Previous Edit Point
az: Əvvəlki düzəliş nöqtəsinə keçin

[ctx: Script command name]
en: Select Next Edit Point
az: Növbəti düzəliş nöqtəsini seçin

[ctx: Script command name]
en: Select Previous Edit Point
az: Əvvəlki düzəliş nöqtəsini seçin

[ctx: Script command name]
en: Delete Tag Under Cursor
az: Kursorun altındakı etiketi silin

[ctx: Script command name]
en: Split or Join a Tag
az: Etiketi bölmək və ya birləşdirmək

[ctx: Script command name]
en: Evaluate a Simple Math Expression
az: Sadə riyazi məsələni hesablamaq

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 1
az: Sayı 1 azaldın

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 10
az: Sayı 10 azaldın

[ctx: Script command name]
en: Decrement Number by 0.1
az: Sayı 0.1 azaldın

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 1
az: Sayı 1 artırın

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 10
az: Sayı 10 artırın

[ctx: Script command name]
en: Increment Number by 0.1
az: Sayı 0.1 artırın

en: Expands the abbreviation using Emmet expressions; see http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn
az: Emmet qısaltmasının genişləndirilmısi; bax, http://code.google.com/p/zen-coding/wiki/ZenHTMLSelectorsEn

en: Wraps the selected text in XML tags constructed from the provided Emmet expression (defaults to div).
az: Seçilmiş mətni təqdim olunan Emmet ifadələrindən qurulmuş XML etiketində yerləşdirin. (standart olaraq - div)

en: Moves the caret to the current tag's pair
az: Kursoru cari etiketlər cütlüyündə yerləşdirin

en: Select contents of HTML/XML tag, moving inward on continuous invocations
az: Fasiləsiz çağrışlarda daha dərinə enərək HTML / XML etiketinin məzmununu seçin

en: Select contents of HTML/XML tag, moving outwards on continuous invocations
az: Fasiləsiz çağrışlarda daha yuxarı qalxaraq HTML / XML etiketinin məzmununu seçin

en: Move to the next edit point (tag or empty attribute).
az: Növbəti düzəliş nöqtəsinə yerini dəyiş (etiket və ya boş atribut).

en: Move to the previous edit point (tag or empty attribute).
az: Əvvəlki düzəliş nöqtəsinə yerini dəyiş (etiket və ya boş atribut).

en: Select next edit point (tag or empty attribute).
az: Növbəti düzəliş etiketini seçin (etiket və ya boş atribut).

en: Select previous edit point (tag or empty attribute).
az: Əvvəlki düzəliş etiketini seçin (etiket və ya boş atribut).

en: Toggle comment of current tag or CSS selector
az: Cari etiketin və ya CSS açarının sərhlərini bağlayın/açın

en: Deletes tag under cursor
az: Kursorun altındakı etiket silir

en: Splits or joins a tag
az: Etiketi bölmək və ya birləşdirmək

en: Evaluates a simple math expression
az: Sadə Riyazi Hesablama

en: Decrement number under cursor by 1
az: Kursorun altındakı sayı 1 azaldın

en: Decrement number under cursor by 10
az: Kursorun altındakı sayı 10 azaldın

en: Decrement number under cursor by 0.1
az: Kursorun altındakı sayı 0.1 azaldın

en: Increment number under cursor by 1
az: Kursorun altındakı sayı 1 artırın

en: Increment number under cursor by 10
az: Kursorun altındakı sayı 10 artırın

en: Increment number under cursor by 0.1
az: Kursorun altındakı sayı 0.1 artırın

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Previous Matching Indent
az: Kursoru əvvəlki oxşar abzasa keçirmək

[ctx: Script command category]
en: Navigation
az: Naviqasiya

[ctx: Script command name]
en: Move Cursor to Next Matching Indent
az: Kursoru sonrakı oxşar abzasa keçirmək

en: Move cursor to previous matching indent
az: Kursoru əvvəlki oxşar abzasa keçirmək

en: Move cursor to next matching indent
az: Kursoru sonrakı oxşar abzasa keçirmək

[ctx: Script command category]
en: Editing
az: Düzəliş etmək

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Down
az: Sətirləri aşağı yerləşdirin

[ctx: Script command name]
en: Move Lines Up
az: Sətirləri yuxarı yerləşdirin

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Down
az: Seçilmiş sətirləri aşağı kopyalayın

[ctx: Script command name]
en: Duplicate Selected Lines Up
az: Seçilmiş sətirləri yuxarı kopyalayın

[ctx: Script command name]
en: URI-encode Selected Text
az: Seçilmiş mətni URİ formatında kodlaşdırmaq

[ctx: Script command name]
en: URI-decode Selected Text
az: Seçilmiş mətni URİ formatda deşifrə etmək

en: Sort the selected text or whole document.
az: Seçilmiş mətni və ya bütün sənədi çeşidləmək

en: Move selected lines down.
az: Seçilmiş sətirləri aşağı yerləşdirin.

en: Move selected lines up.
az: Seçilmiş sətirləri yuxarı yerləşdirin.

en: Remove duplicate lines from the selected text or whole document.
az: Seçilmiş mətndən və ya bütün sənəddən təkrarlanan sıtirləri silin.

en: Sort the selected text or whole document in natural order.<br>Here is an example to show the difference to the normal sort method:<br>sort(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10
az: Seçilmiş mətni və ya bütöv sənədi təbii qaydada sıralayın.<br>Adi çeşidlənmədən fərqlənməni göstərən nümunə:<br>çeşidləmə(a10, a1, a2) => a1, a10, a2<br>natsort(a10, a1, a2) => a1, a2, a10

en: Trims trailing whitespace from selection or whole document.
az: Ara boşluğu simvollarını seçilmiş mətndən və ya bütün sənəddən silmək.

en: Trims leading whitespace from selection or whole document.
az: Seçilmiş mətndən və ya bütün sənəddən ilk sətirlərdəki boşluq simvollarını silmək.

en: Trims leading and trailing whitespace from selection or whole document.
az: Seçilmiş mətndən və ya bütün sənəddən ilk və son sətirlərdəki boşluq simvollarını silmək.

en: Joins selected lines or whole document. Optionally pass a separator to put between each line:<br><code>join ', '</code> will e.g. join lines and separate them by a comma.
az: Seçilmiş. mətnlərdəki və ya bütün sənəddəki sətirləri birləşdirmək.İxtiyari hər sətir arasında ayırıcı qoymaq olar.: <br><code>join ', '</code> sətirləri birləşdirmək, onları vergüllə ayırmaq.

en: Removes empty lines from selection or whole document.
az: Boş sətirləri seçilmiş və ya bütün sənəddən silir.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression given as an argument.<br><br>If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br>If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br><br><i>Examples</i>:<br>'<code>alignon -</code>' will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br>'<code>alignon :\s+(.)</code>' will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
az: Bu əmr seçilmiş blokdakı və ya bütöv sənəddəki sütunlarda müntəzəm ifadə ilə arqument kimi verilmiş sətirləri düzləndirir.<br><br>Əgər bir boş nümunə vermiş olsanız builk boş olmayan simvolda düzüləcəkdir.<br>Əgər nümunədə bir tutulma bloku varsa düzülüş tutulmuş bloka uyğun gələnə görə icra olunacaqdır.<br><br><i>Nümunələr</i>:<br>"<code>alognon -</code>" boşluğu hər sətirdəki birinci "-" simvolunun önünə qoymaq lazımdır ki, onlar hamısı bir sütunda düzülsün.<br>"<code>alignon :\s+(.)</code>" boşluğu qoşa nöqtədən sonra gələn ilk boş olmayan simvolun önünə qoyur ki, onlar hamısı bir sütunda düzülsün.

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace them with the return value of that callback.<br>Example (join selected lines):<br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>
az: Seçilmiş mətn sətirlərini göstərilən JavaScript funksiyasının icrasının nəticələri ilə əvəzləyin. <br>Misal üç., (seçilmiş sətirləri birləşdirin): <br><code>each 'function(lines){return lines.join(", ");}'</code><br> Həmin şeyi daha rahat etmək olar:<br><code>each 'lines.join(", ")'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and remove those where the callback returns false.<br>Example (see also <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>
az: Göstərilən JavaScript funksiyasının false cavabı verdiyi seçilmiş sətirlərin silinməsi. <br>(bax <code>rmblank</code>):<br><code>filter 'function(l){return l.length > 0;}'</code><br>Həmin şeyi daha rahat etmək olar:<br><code>filter 'line.length > 0'</code>

en: Given a JavaScript function as argument, call that for the list of (selected) lines and replace the line with the return value of the callback.<br>Example (see also <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>To save you some typing, you can also do this to achieve the same:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>
az: Seçilən mətn sətirlərinin hər birini göstərilən JavaScript funksiyasının nəticəsi ilə əvəz etmək. <br>Məsələn (bax <code>ltrim</code>):<br><code>map 'function(line){return line.replace(/^\s+/, "");}'</code><br>Həmin şeyi daha rahat etmək olar:<br><code>map 'line.replace(/^\s+/, "")'</code>

en: Duplicates the selected lines up.
az: Seçilmiş sətirləri yuxarı kopyalamaq.

en: Duplicates the selected lines down.
az: Seçilmiş sətirləri aşağı kopyalamaq.

en: Encode special chars in a single line selection, so the result text can be used as URI.
az: Xüsusi simvolları elə kodlaşdırmaq ki, nəticəni URİ kimi istifadə etmək mümkün olsun.

en: Reverse action of URI encode.
az: URİ kodlaşmasında əks əməliyyat.

en: Select text forward from current cursor position to the first occurrence of the given argument after it (or the end of the current line by default).
az: Mətni, kursorun cari mövqeyindən irəli, verilmiş arqument başlayan yerə (vəya standart olaraq cari sətrin sonuna) qədər seç.

en: Select text backward from current cursor position to the last occurrence of the given argument before it (or the beginning of the current line by default).
az: Mətni, kursorun cari mövqeyindən geriyə verilmiş arqumentin sonuna (və ya standart olaraq sətrin başlanğıcına) qədər seç.

[ctx: Autoindent mode]
en: C++/boost Style
az: C++/boost Tərzi

[ctx: Autoindent mode]
en: C Style
az: C Tərzi

[ctx: Autoindent mode]
en: XML Style
az: XML Tərzi

en: Function '%1' not found in script: %2
az: '%1' funksiyası tapılmayan skript:%2

en: Error calling %1
az: %1 funksiyasını başlatmaq olmur

en: Bad quoting in call: %1. Please escape single quotes with a backslash.
az: Çağırışda sol tək dırnaq işarəsinin səhv istifadəsi: %1 Tək dırnaq işarəsinin önünə tərs kəsir (\) əlavə edin.

en: Could not access view
az: Görünüşə daxil ola bilmədi

en: Error calling 'help %1'
az: 'help %1' çağırışında xəta

en: No help specified for command '%1' in script %2
az: %2 skriptində %1 əmri üçün kömək verilməyib

en: Error loading script %1
az: %1 skriptinin yüklənməsi xətası

en: Reload all JavaScript files (indenters, command line scripts, etc).
az: Bütün JavaScript fayllarını yenidən yenidən yükləyin (Mətnin formatı, əmrlər sətri skripti və s.).

en: Command not found: %1
az: Tapılmayan əmr: %1

en: Add...
az: Əlavə etmək...

[ctx: short translation]
en: 1 replacement made | %1 replacements made
az[0]: %1 dəyişdirilmə edildi
az[1]: %1 dəyişdirilmə edildi

[ctx: short translation]
en: 1 match found | %1 matches found
az[0]: %1 uyğunluq tapıldı
az[1]: %1 uyğunluq tapıldı

en: Reached top, continued from bottom
az: Sənədin əvəli, sona keçid

en: Reached bottom, continued from top
az: Sənədin sonu, əvvələ keçid

en: Not found
az: Tapılmadı

en: Bottom of file reached. Continue from top?
az: Sənədin sonu, əvvəlindən başlanılsın?

en: Top of file reached. Continue from bottom?
az: Sənədin əvvəli, sondan başlanılsın?

en: Continue search?
az: Axtarış devam edilsin?

en: SearchHighLight
az: Tapılanın işıqlanması

en: Beginning of line
az: Sətirin başlanğıcı

en: End of line
az: Sətirin sonu

en: Match any character excluding new line (by default)
az: Yeni sətir istisna olmaqla istənilən simvola uyğunlaşma (standart olaraq)

en: One or more occurrences
az: Bir neçə dəfə təkrarlanır

en: Zero or more occurrences
az: Ya heç təkrarlanmır ya da bir neçə dəfə təkrarlanır

en: Zero or one occurrences
az: Ya heç təkrarlanmır ya da bir dəfə təkrarlanır

en: <a> through <b> occurrences
az: <a> arasında <b>təkrarlanır

en: Group, capturing
az: Qrup, ələ keçirmə

en: Or
az: Və ya

en: Set of characters
az: Sinif

en: Negative set of characters
az: İstisna olunan sinif

en: Whole match reference
az: Tam oxşarlıq

en: Reference
az: Əks keçid

en: Line break
az: Sətirə keçid

en: Tab
az: Tab işarəsi

en: Word boundary
az: Sözün sərhəddi

en: Not word boundary
az: Söz sərhəddi yoxdur

en: Digit
az: Rəqəm

en: Non-digit
az: Rəqəm deyil

en: Whitespace (excluding line breaks)
az: Boşluq simvolu (sətirə keçid istisna)

en: Non-whitespace
az: Boşluq yoxdur

en: Word character (alphanumerics plus '_')
az: Hərf və ya Rəqəm ("_" daxil)

en: Non-word character
az: Hərf olmayan, rəqəm və ya "_" simvolu

en: Octal character 000 to 377 (2^8-1)
az: Səkkiz kodlu simvol 000 to 377 (2^8-1)

en: Hex character 0000 to FFFF (2^16-1)
az: On altı kodlu simvol 0000 to FFFF (2^16-1)

en: Backslash
az: Tərs kəsr işarəsi

en: Group, non-capturing
az: Əks keçedsiz qrup

en: Positive Lookahead
az: Müsbət qabaqlayıcı yoxlama

en: Negative lookahead
az: Neqativ irəliyə baxış

en: Fixed-length positive lookbehind
az: Sabit uzunluqda geriyə müsbət baxış

en: Fixed-length negative lookbehind
az: Sabit uzunluqda geriyə mənfi baxış

en: Begin lowercase conversion
az: Kişik hərfə çevirməyə başlayın

en: Begin uppercase conversion
az: Böyük hərfə çevirməyə başlayın

en: End case conversion
az: Böyük, kiçik hərf çevirməsinin sonu

en: Lowercase first character conversion
az: Birinci hərf kiçik

en: Uppercase first character conversion
az: Birinci hərf böyük

en: Replacement counter (for Replace All)
az: Dəyişim sayğacı (bütün dəyişikliklər üçün)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: F&ind:
az: &Tapın:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, pattern)
en: Text to search for
az: Axtarış üçün mətn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findNext) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, next)
en: Jump to next match
az: Növbəti oxşarına keçid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, findPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, prev)
en: Jump to previous match
az: Əvvəlki oxşarına keçid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, matchCase)
en: Match case sensitive
az: Böyük/kiçik hərfi nəzərə almaqla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to power search and replace bar
az: Güclü axtarışa keçin və paneli dəyişin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fin&d:
az: &Tapın:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rep&lace:
az: Əvəz&ləyin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Mode:
az: Reji&m:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, searchMode)
en: Search mode
az: Axtarış rejimi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Plain text
az: Adi mətn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Whole words
az: Yalnız bütün sözlər

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Escape sequences
az: Ardıcıllıqla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, searchMode)
en: Regular expression
az: Müntəzəm ifadə

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectionOnly)
en: Search in the selection only
az: Yalnız seçilənlərdə axtar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceNext)
en: Replace next match
az: Növbəti uyğunluğu dəyişmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceNext) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
az: Dəyişdi&rmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace all matches
az: Bütün uyğunluqları dəyişmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, replaceAll)
en: Replace &All
az: H&amısını dəyişmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, findAll)
en: &Find All
az: &Hamısını tapmaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancel)
en: Cancel
az: İmtina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, mutate)
en: Switch to incremental search bar
az: Genişlənən axtarış panelinə keçin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, replacement)
en: Text to replace with
az: Dəyişmək üçün mətn

en: Spell check canceled.
az: Orfoqrafiya yoxlaması ləğv edildi

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
az: Orfoqrafiya yoxlaması

en: Spell check complete.
az: Orfoqrafiya yoxlaması başa çatdı.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
az: <qt><p>Bu söz hazırda istifadə olunan lüğətdəki hər hansı bir yazıya uyğun gəlmədiyi üçün "naməlum söz" hesab olunurdu. Bu xarici dildə və ya yeni yaranan söz də ola bilər.</p>
    <p>Söz səhv yazılmayıbsa, onu <b>Lüğətə əlavə et</b> vuraraq lüğətə əlavə edə bilərsiniz<b>. Naməlum sözü lüğətə əlavə etmək istəmirsinizsə, <b>Nəzərə almamaq</b> və ya <b>Heç birini nəzərə almamaq</b> düyməsini vurun.</p>
    <p>Ancaq söz səhv yazılıbsa, aşağıdakı siyahıdan düzgün əvəzini tapmağa cəhd edə bilərsiniz. Əgər belə bir söz tapa bilmirsinizsə, aşağıdakı mətn qutusuna yaza və <b>Dəyişdirin</b> və ya <b>Hamısını dəyişdirin</b> düyməsini vurun.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
az: Naməlum söz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
az: Naməlum söz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
az: <b>səhvən</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
az: <qt>
    Bilinməyən söz aşkar edildi və lüğətə daxil edilmədiyi üçün naməlum hesab edildi.<p>
    Naməlum sözün səhv yazılmadığını düşünürsünüzsə və gələcəkdə bu səhvin təkrarlanmamasını istəyirsinizsə buraya vurun. İstəsəniz ki, söz olduğu kimi qalsın, amma o lüğətə əlavə edilməsin, o zaman <b>Nəzərə alma</b> və ya <b>Heç birini nəzərə alma</b> düyməsini vurun. </p>
    <br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
az: <<Lüğətə əlavə edin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Naməlum söz səhv yazılıbsa, səhv yazdığınız sözə düzəliş etməli və ya aşağıdakı siyahıdan seçməlisiniz.</p>
    <p>Daha sonra sözün yalnız bu vəziyyətini düzəltmək istəyirsinizsə <b>Dəyişdirin</b> və ya bütün bu kimi halları düzəltmək istəsəniz <b>Hamısını dəyişdirin</b> düyməsini vura bilərsiniz.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace with:
az: Dəyişdir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
az: &Uyğun sözlər

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Naməlum mətnin meydana gəlməsini yuxarıdakı redaktə qutusundakı mətnlə əvəz etmək üçün buraya vurun (solda).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Naməlum sözün meydana gəlməsini olduğu kimi saxlamaq üçün buraya vurun.</p>
    <p>Söz - bir ad, bir qısaltma, xarici söz və ya istifadə etmək istədiyiniz, lakin lüğətə əlavə etmədiyiniz başqa bir bilinməyən söz olduqda bu hərəkət faydalıdır</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Burada sınamaq istədiyiniz sənədin dilini seçin.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
az: Di&l:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Sonnet::DictionaryComboBox, m_language)
en: Language Selection
az: Dil Seçimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Naməlum sözün bütün vəziyyətinin olduğu kimi qalmasına icazə vermək üçün buraya vurun.</p>
    <p>Söz bir ad, bir qısaltma, xarici söz və ya istifadə etmək istədiyiniz,lakin lüğətə əlavə etmədiyiniz başqa bir bilinməyən söz olduqda bu hərəkət faydalıdır.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
az: Avtomatik Düzəliş

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
az: <qt>
    <p>Naməlum mətnin bütün vəziyyətinin yuxarıdakı redaktə qutusundakı mətnlə əvəz etmək üçün buraya vurun (solda).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
az: Hamısını də&yişmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
az: Heç birini nə&zərə alma

en: Check the document's spelling from the cursor and forward
az: Orfoqrafiyanı kursordan sənədin sonunadək yoxlamaq

en: Ignore Word
az: Sözü nəzərə almamaq

en: Add to Dictionary
az: Lüğətə əlavə edin

en: Spelling '%1'
az: Orfoqrafiya "%1"

en: The diff command could not be found. Please make sure that diff(1) is installed and in your PATH.
az: Diff əmrinə tapılmadı. Lütfən, diff(1) quraşdırıldığına və PATH-da olduğundan əmin olun.

en: The diff command '%1' could not be started.
az: "%1" diff əmri başladıla bilmədi.

en: The file was not closed properly.
az: Fayl düzgün bağlanmadı.

en: View Changes
az: Dəyişiklikləri baxmaq

en: Recover Data
az: Bərpa etmək

en: Discard
az: İmtina etmək

en: Use default color from the color theme
az: Rəng sxemindən standart rəngi istifadə edin

en: None
az: Heç biri

[ctx: @title:column Meaning of text in editor]
en: Context
az: Kontekst

[ctx: @title:column Text style]
en: Normal
az: Adi

[ctx: @title:column Text style]
en: Selected
az: Seçilmiş mətn

[ctx: @title:column Text style]
en: Background
az: Arxa fon

[ctx: @title:column Text style]
en: Background Selected
az: Seçim fonu

en: Use Default Style
az: Standart Tərzi İstifadə etmək

en: &Bold
az: &Qalın

en: &Italic
az: &Kursiv

en: &Underline
az: &Altını cızmaq

en: S&trikeout
az: Üs&tünü cızmaq

en: Unset Normal Color
az: Adi mətnin standart rəngi

en: Unset Selected Color
az: Seçilmiş mətnin standart rəngi

en: Unset Background Color
az: Fonun standart rəngi

en: Unset Selected Background Color
az: Seçilmiş fonun standart rəngi

en: Use &Default Style
az: Stan&dart tərzi istifadə edin

[ctx: No text or background color set]
en: None set
az: Göstərilməyib

en: "Use Default Style" will be automatically unset when you change any style properties.
az: "Standart Tərzi İstifadə edin" parametrləri tərtibatda dəyişiklik edildiyində sıfırlanacaq.

en: Kate Styles
az: Kate Tərzi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Normal
az: Adi mətn

[ctx: @item:intable Text context]
en: Keyword
az: Açar sözü

[ctx: @item:intable Text context]
en: Function
az: Funksiya

[ctx: @item:intable Text context]
en: Variable
az: Dəyişən

[ctx: @item:intable Text context]
en: Control Flow
az: Axışın İdarəedilməsi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Operator
az: Əməliyyat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Built-in
az: Quraşdırılmış

[ctx: @item:intable Text context]
en: Extension
az: Dil genişlənməsi

[ctx: @item:intable Text context]
en: Attribute
az: Atribut

[ctx: @item:intable Text context]
en: Character
az: Simvol

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special Character
az: Xüsusi simvol

[ctx: @item:intable Text context]
en: String
az: Sətir

[ctx: @item:intable Text context]
en: Verbatim String
az: Mətn Sətri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Special String
az: Xüsusi Sətir

[ctx: @item:intable Text context]
en: Imports, Modules, Includes
az: İdxal, Modulun qoşulması, Daxil edilənlər

[ctx: @item:intable Text context]
en: Data Type
az: Verilənlər növü

[ctx: @item:intable Text context]
en: Decimal/Value
az: Onluq Rəqəm

[ctx: @item:intable Text context]
en: Base-N Integer
az: N əsaslı tam ədəd

[ctx: @item:intable Text context]
en: Floating Point
az: Üzən nöqtə

[ctx: @item:intable Text context]
en: Constant
az: Sabit

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment
az: Şərhlər

[ctx: @item:intable Text context]
en: Documentation
az: Sənədləşmə

[ctx: @item:intable Text context]
en: Annotation
az: Annotasiya

[ctx: @item:intable Text context]
en: Comment Variable
az: Dəyişkən şərh

[ctx: @item:intable Text context]
en: Region Marker
az: Ərazi markeri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Information
az: Məlumat

[ctx: @item:intable Text context]
en: Warning
az: Xəbərdarlıq

[ctx: @item:intable Text context]
en: Alert
az: Siqnal

[ctx: @item:intable Text context]
en: Others
az: Digəriləri

[ctx: @item:intable Text context]
en: Error
az: Xəta

en: Use Default Colors
az: Standart rənglər istifadə etmək

en: Editor Background Colors
az: Redaktorun arxa fon rəngləri

en: Text Area
az: Mətn sahəsi

en: <p>Sets the background color of the editing area.</p>
az: <p>Düzəliş edilən sahənin fon rəngini seçin.</p>

en: Selected Text
az: Seçilmiş mətn

en: <p>Sets the background color of the selection.</p><p>To set the text color for selected text, use the &quot;<b>Configure Highlighting</b>&quot; dialog.</p>
az: <p>Seçilmiş mətn hissəsinin fon rəngi</p><p>.Mətnin seçilmiş. hissəsinin rəngini təyin etmək üçün &quot;<b>İşıqlanmanı tənzimlə</b>&quot; dialoqundan istifadə edin.</p>

en: Current Line
az: Cari sətir

en: <p>Sets the background color of the currently active line, which means the line where your cursor is positioned.</p>
az: <p>Mətn kursorunun yerləşdiyi cari aktiv sətrin fon rəngini təyin edin.</p>

en: Search Highlight
az: Axtarış nəticəsinin işıqlanması

en: <p>Sets the background color of search results.</p>
az: <p>Axtarış panelində tapılmış mətnin fon rəngi.</p>

en: Replace Highlight
az: Əvəzlənən mətnin işıqlanması

en: <p>Sets the background color of replaced text.</p>
az: <p>Əvəzlənən mətnin fon rəngi.</p>

en: Icon Border
az: Başıq zolağı

en: Background Area
az: Fon

en: <p>Sets the background color of the icon border.</p>
az: <p>Başlıq zolağının fon rəngini seç.</p>

en: Line Numbers
az: Sətir nömrələri

en: <p>This color will be used to draw the line numbers (if enabled).</p>
az: <p>Sətir nömrələrinin rəngi.</p>

en: Current Line Number
az: Cari sətrin nömrəsi (aktiv olunduqda)

en: <p>This color will be used to draw the number of the current line (if enabled).</p>
az: <p>Cari sətrin nömrəsinin rəngi (aktiv olunduqda)</p>

en: Separator
az: Ayırıcı

en: <p>This color will be used to draw the line between line numbers and the icon borders, if both are enabled.</p>
az: <p>Sətrin nömrələri ilə başlıq zolağı arasındakı sətrin rəngi (əgər hər ikisi də aktiv olunubsa).</p>

en: Word Wrap Marker
az: Sətirdən sətirə keçmə içarəsi

en: <p>Sets the color of Word Wrap-related markers:</p><dl><dt>Static Word Wrap</dt><dd>A vertical line which shows the column where text is going to be wrapped</dd><dt>Dynamic Word Wrap</dt><dd>An arrow shown to the left of visually-wrapped lines</dd></dl>
az: <p>Sətirdən sətirə keçmə işarəsinin rəngi:</p><dl><dt>Sabit Sətirə Keçid</dt><dd>Sətrə keçmə sütununda şaquli xətt</dd><dt>Dinamik Sətrə Keçid</dt><dd>Vizual keçid sətrindən sola ox işarəsi</dd></dl>

en: Code Folding
az: Kod bloklarının bükülməsi

en: <p>Sets the color of the code folding bar.</p>
az: <p>Kod bükülməsi panelinin rəngini seçin.</p>

en: Modified Lines
az: Dəyişdirilən Sətirlər

en: <p>Sets the color of the line modification marker for modified lines.</p>
az: <p>Dəyişdirilmiş sətirlər üçün markerin rəngini təyin edin.</p>

en: Saved Lines
az: Saxlanılmış Sətirlər

en: <p>Sets the color of the line modification marker for saved lines.</p>
az: <p>Saxlanılmış sətirlərin üçün markerin rəngini təyin edin.</p>

en: Text Decorations
az: Mətnin Çərçivələnməsi

en: Spelling Mistake Line
az: Orfoqrafik səhvlərin işarələnməsi

en: <p>Sets the color of the line that is used to indicate spelling mistakes.</p>
az: <p>Orfoqrafik səhvləri işarələmək üçün rəngi təyin edin.</p>

en: Tab and Space Markers
az: Tab və Boşluq nişanları

en: <p>Sets the color of the tabulator marks.</p>
az: <p>Tab nişanlarının rəngini təyin edin.</p>

en: Indentation Line
az: Sətrin abzası

en: <p>Sets the color of the vertical indentation lines.</p>
az: <p>Sətir abzaslarının rəngini təyin edin.</p>

en: Bracket Highlight
az: Mötərizələrin İşıqlanması

en: <p>Sets the bracket matching color. This means, if you place the cursor e.g. at a <b>(</b>, the matching <b>)</b> will be highlighted with this color.</p>
az: <p>Kursorun yerləşdiyi mötərizələrin rəngini təyin edin.<b>(</b>, ona uyğun mötərizə)<b> bu rənglə İşıqlanacaq.</b>

en: Marker Colors
az: Markerlər

en: Bookmark
az: Əlfəcinlər

en: Active Breakpoint
az: Aktiv dayanma nöqtəsi

en: Reached Breakpoint
az: Cari dayanma nöqtəsi

en: Disabled Breakpoint
az: Qeyri-aktiv dayanma nöqtəsi

en: Execution
az: İcra

en: Warning
az: Xəbərdarlıq

en: Error
az: Xəta

en: <p>Sets the background color of mark type.</p><p><b>Note</b>: The marker color is displayed lightly because of transparency.</p>
az: <p>İşarələnən nişanın fon rəngini təyin edin.</p><p><b>Qeyd</b>: Bu marker yarımşəfaf olduğu üçün daha solğun rəngli görener.</p>

en: Text Templates & Snippets
az: Mətnin Şablonları və Hissələri

en: Background
az: Fon

en: Editable Placeholder
az: Düzəli. edilə bilən doldurucu

en: Focused Editable Placeholder
az: Cari düzəliş edilə bilən doldurucu

en: Not Editable Placeholder
az: Düzəliş edilə bilməyən doldurucu

en: <p>This list displays the default styles for the current color theme and offers the means to edit them. The style name reflects the current style settings.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the popup menu when appropriate.</p>
az: <p> Bu siyahı cari rəng sxemlərinin tərtibatını göstərir və onları dəyişməyə imkan verir. Tərtibatın adı seçilən tərzdən asılıdır. </p><p>Rənglərə düzəli. etmək üçün rəng xanasını açın və rəngi seçin.</p><p>Fonun və seçilmiş fonun standart rəngini bərpa etmək üçün rəng seçimi dialoqundan istifadə edə bilərsiniz.</p>

[ctx: @item:intable]
en: Normal Text & Source Code
az: Normal Mətn və Mənbə Kodu

[ctx: @item:intable]
en: Numbers, Types & Constants
az: Nömrələr, Növlər və Sabit vahidlər

[ctx: @item:intable]
en: Strings & Characters
az: Sətirlər və Simvollar

[ctx: @item:intable]
en: Comments & Documentation
az: Şərhlər və Sənədlər

[ctx: @item:intable]
en: Miscellaneous
az: Müxtəlif

en: H&ighlight:
az: &İşıqlanma:

en: <p>This list displays the contexts of the current syntax highlight mode and offers the means to edit them. The context name reflects the current style settings.</p><p>To edit using the keyboard, press <strong>&lt;SPACE&gt;</strong> and choose a property from the popup menu.</p><p>To edit the colors, click the colored squares, or select the color to edit from the popup menu.</p><p>You can unset the Background and Selected Background colors from the context menu when appropriate.</p>
az: <p>Bu siyahı cari sintaksis İşıqlanma rejiminin kontekstlərini göstərir və onlara düzəliş etmək üçün imkanlar təqdim edir. Kontekst, adı cari üslub parametrlərindən asılıdır.</p><p>Klaviaturanın köməyi ilə düzəliş etmək üçün <strong>&lt;SPACE&gt;</strong>düyməsini vurun və kontekst menyudan xüsusiyyətləri seçin.</p><p>Rənglərə düzəliş etmək üçün açılan dialoq pəncərəsindən rəng xanasını açın və rəngi seçin. </p><p>Mətnin və fonun standart rəngini açılan kontekst menyudan bərpa etmək olar.</p>

en: Default Theme
az: Standart mövzu

en: Theme Editor
az: Mövzu redaktoru

en: Select theme:
az: Mövzunu seçin:

en: &Theme:
az: &Mövzu:

en: Bundled read-only theme. To modify the theme, please copy it.
az: Paketlənmiş, yalnız oxumaq üçün mövzu. Dəyişmək üçün onu kopyalayın.

en: Colors
az: Rənglər

en: Default Text Styles
az: Standart Mətn Tərtibatları

en: Highlighting Text Styles
az: Mətnin işıqlanma rəngi tərzləri

en: Exporting color theme: %1
az: Rəng Sxeminin İxracı: %1

en: Color theme
az: Rəng sxemi

en: Importing Color Theme
az: Rəng Sxeminin İdxalı

en: Importing will overwrite the existing theme file "%1". This can not be undone.
az: İdxal zamanı "%1" movzusu mövcud faylın üzərinə yazılacaq. Bu ləğv edilə bilməz.

en: Import Nevertheless
az: Hər halda idxal edin

en: Follow System Color Scheme
az: Sistemin rəng sxeminə uyğun

en: Do you really want to delete the theme "%1"? This can not be undone.
az: "%1" mövzusunu silmək istədiyinizə əminsiniz? Bu ləğv edilə bilməz.

en: Delete Nevertheless
az: Hər halda silin

en: Copy theme
az: Mövzunu kopyalamaq

en: Name for copy of color theme "%1":
az: Kopyalamaq üçün "%1" rəng sxeminin adı

en: <p>The theme "%1" already exists.</p><p>Please choose a different theme name.</p>
az: <p>%1 mövzusu artıq mövcuddur.</p><p>Lütfən başqa sxem adı seçin.</p>

en: Copy Theme
az: Mövzunu Kopyalamaq

en: Color Themes
az: Rəng Sxemləri

[ctx: Autoindent mode]
en: None
az: Heç biri

[ctx: Autoindent mode]
en: Normal
az: Adi mətn

en: Set &Bookmark
az: Əlfəcini yara&dın

en: If a line has no bookmark then add one, otherwise remove it.
az: Bu sətrdə əlfəcin yoxdursa onu əlavə edin, əks halda onu silin.

en: Clear &All Bookmarks
az: Əlfəcinlərin h&amısını silin

en: Remove all bookmarks of the current document.
az: Cari sənədin bütün əlfəcinlərini silin.

en: Next Bookmark
az: Növbəti əlfəcin

en: Go to the next bookmark.
az: Növbəti əlfəcinə keçin

en: Previous Bookmark
az: Əvvəllki əlfəcin

en: Go to the previous bookmark.
az: Əvvəlki əlfəcinə keçin.

en: &Bookmarks
az: Ə&lfəcinlər

en: &Next: %1 - "%2"
az: &NövbətiI %1 - "%2"

en: &Previous: %1 - "%2"
az: Ə&vvəlkilər: %1 - "%2"

en: <p>indent</p><p>Indents the selected lines or the current line</p>
az: <p>indent</p><p>Cari və seçilmiş sətirlərin abzasını artırın</p>

en: <p>unindent</p><p>Unindents the selected lines or current line.</p>
az: <p>indent</p><p>Cari və seçilmiş sətirlərin abzasını azaldın</p>

en: <p>cleanindent</p><p>Cleans up the indentation of the selected lines or current line according to the indentation settings in the document. </p>
az: <p>cleanindent</p><p>Seçilən sətirlərin və ya cərgənin girintisini sənəddəki boşluq parametrlərinə uyğun olaraq təmizləyir. </p>

en: <p>comment</p><p>Inserts comment markers to make the selection or selected lines or current line a comment according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
az: <p>comment</p><p>Seçilən mətn və ya cari sətri vurğulanmış sintaksis üçün göstərilmiş sənədin formatına uyğun şərhlərə daxil etmək.</p>

en: <p>uncomment</p><p>Removes comment markers from the selection or selected lines or current line according to the text format as defined by the syntax highlight definition for the document.</p>
az: <p>uncomment</p><p>Seçilən mətn və ya cari sətri vurğulanmış sintaksis üçün göstərilmiş sənədin formatına uyğun şərhlərdən silmək.</p>

en: <p>goto <b>line number</b></p><p>This command navigates to the specified line number.</p>
az: <p>goto <b>sətririn nömrəsi</b></p><p>Bu əmr kursoru göstərilən sətirə keçirir.</p>

en: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation of text pasted from the clipboard is adjusted using the current indenter.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-indent-pasted-text <b>enable</b></p><p>Aktiv olduqda, bufer yaddakı mətnin abzası cari abzasdan istifadə edərək süzəldilir istifadə edərək düzəldilir.</p><p>Aktiv etmək üç: 1<br/>Passiv etmək üç.: 0</p>

en: Deletes the current line.
az: Cari sətiri silir

en: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Sets the tab width to the number <b>width</b></p>
az: <p>set-tab-width <b>width</b></p><p>Göstərilən Tab-ın ölçüsünü  təyin edir.<b>width</b></p>

en: <p>set-replace-tab <b>enable</b></p><p>If enabled, tabs are replaced with spaces as you type.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-replace-tab <b>aktiv et</b></p><p>Tab-ı əvəzetmə rejimini aktiv edir. Əgər aktiv olunubsa yazdığınız müddətdə tab işarələri boşluqlarla əvəz olunacaq. </p><p>Aktiv etmək üç.:1 true<br/>Passiv etmək üç.: 0 false</p>

en: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>If enabled, TAB characters and trailing whitespace will be visualized by a small dot.</p><p>Possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-show-tabs <b>enable</b></p><p>Əgər aktiv olunarsa Tab və boşluq simvollarını nöqtə şəklində görünəcək. </p><p>Aktiv etmək üç.: 1 true<br/>Passiv etmək üş.: 0 false</p>

en: <p>set-remove-trailing-spaces <b>mode</b></p><p>Removes the trailing spaces in the document depending on the <b>mode</b>.</p><p>Possible values:<ul><li><b>none</b>: never remove trailing spaces.</li><li><b>modified</b>: remove trailing spaces only of modified lines.</li><li><b>all</b>: remove trailing spaces in the entire document.</li></ul></p>
az: <p>set-remove-trailing-spaces <b>rejim</b></p><p>Sənəddə, <b>rejim</b> asılı ollaraq sətrin sonundakı boşluqları silinsin. </p><p>Son boşluq silinsin:<ul> <li><b>none</b>: son boşluq silinməsin.</li><li><b>modified</b>: son boşluq yalnız dəyişiklik olunan sətirlərdən silinsin.</li><li><b>all</b>: son boşluq bütün sənəddən silinsin.</li></ul></p>

en: <p>set-indent-width <b>width</b></p><p>Sets the indentation width to the number <b>width</b>. Used only if you are indenting with spaces.</p>
az: <p>set-indent-width <b>eni</b></p><p>Sətrin əvvəlindəki abzasın genişliyini <b>width</b> göstəricisinə görə təyin edir. Bu ancaq abzas boşluqdan ibarət olduqda baş verir.</p>

en: <p>set-indent-mode <b>mode</b></p><p>The mode parameter is a value as seen in the Tools - Indentation menu</p>
az: <p>set-indent-mode <b>rejim</b></p><p>Bu rejim parametrlərinin göstəricisi Alətlər - Abzasların düzülməsi menyusunda olduğu kimidir.</p>

en: <p>set-auto-indent <b>enable</b></p><p>Enable or disable autoindentation.</p><p>possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-auto-indent <b>aktiv et</b></p><p>Avtomatik abzas rejimini aktiv edir. p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-line-numbers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the line numbers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-line-numbers <b>aktiv et</b></p><p>Sətir nömrələri zolağının görünməsini təyin edir.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-folding-markers <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the folding markers pane.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-folding-markers <b>aktiv et</b></p><p>Bükülən markerlər zolağının görünməsini təyin edir.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-icon-border <b>enable</b></p><p>Sets the visibility of the icon border.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-icon-border <b>aktiv et</b></p><p>İkon haşiyəsini görünən edir. </p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-word-wrap <b>enable</b></p><p>Enables dynamic word wrap according to <b>enable</b></p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-word-wrap <b>aktiv et</b></p><p>Sətrə dinamik keçidi <b>aktiv et</b>göstəricisinə görə aktiv edir.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-word-wrap-column <b>width</b></p><p>Sets the line width for hard wrapping to <b>width</b>. This is used if you are having your text wrapped automatically.</p>
az: <p>set-word-wrap-column <b>aktiv et</b></p><p>Sətir genişliyini <b>eni</b> göstəricisini sətirə məcburi keçid üçün təyin edir.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-replace-tabs-save <b>enable</b></p><p>When enabled, tabs will be replaced with whitespace whenever the document is saved.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-replace-tabs-save <b>aktiv et</b></p><p>Aktiv olunarsa hər dəfə sənədi saxladıqda Tab-lar boşluqlarla əvəz olunacaq.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>set-highlight <b>highlight</b></p><p>Sets the syntax highlighting system for the document. The argument must be a valid highlight name, as seen in the Tools → Highlighting menu. This command provides an autocompletion list for its argument.</p>
az: <p>set-highlight <b>işıqlanma</b></p><p>Sintaksis işıqlanma sistemini bu sənəd üçün aktiv edir. Arqument Alətlər → İşıqlanma menyusunda göstərilən ad ola bilər. Bu əmr öz arqumenti üçün avtomatik doldurma siyahısını təqdim edir.</p>

en: <p>set-mode <b>mode</b></p><p>Sets the mode as seen in Tools - Mode</p>
az: <p>set-mode <b>rejim</b></p><p>Rejimi Alətlər - Rejim menyusunda olduğu kimi təyin edir.</p>

en: <p>set-show-indent <b>enable</b></p><p>If enabled, indentation will be visualized by a vertical dotted line.</p><p> possible true values: 1 on true<br/>possible false values: 0 off false</p>
az: <p>set-show-indent <b>aktiv et</b></p><p>Aktiv olunarsa abzası şaquli nöqtəli xəttlərlə göstərəcək.</p><p>aktiv etmək üç.: 1 on və ya true<br/>passiv etmək üç. 0 off və ya false</p>

en: <p>Open the Print dialog to print the current document.</p>
az: <p>Cari sənədi çap etmək üçün Çap et dialoqunu aşın.</p>

en: Missing argument. Usage: %1 <value>
az: Arqument mövcud deyil. İstifadə et: %1 <value>

en: No such highlighting '%1'
az: İşıqlanma sxemi yoxdur '%1'

en: No such mode '%1'
az: Belə rejim yoxdur '%1'

en: Failed to convert argument '%1' to integer.
az: '%1' arqumentini tam saya çevirmək mümkün olmadı.

en: Width must be at least 1.
az: Genişlik ən azı 1 olmalıdır.

en: Column must be at least 1.
az: Sütun nömrəsi ən azı 1 olmalıdır.

en: Usage: %1 on|off|1|0|true|false
az: İstifadə edilən: %1 on|off|1|0|true|false

en: Bad argument '%1'. Usage: %2 on|off|1|0|true|false
az: Yalnış arqument '%1'. İstifadə edilən: %2 on|off|1|0|true|false

en: Usage: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or 2|*|all
az: İstifadə edilən: set-remove-trailing-spaces 0|-|none or 1|+|mod|modified or2|*|all

en: Unknown command '%1'
az: Naməlum əmr '%1'

en: <p> char <b>identifier</b> </p><p>This command allows you to insert literal characters by their numerical identifier, in decimal, octal or hexadecimal form.</p><p>Examples:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>
az: <p> char <b>kod</b> </p><p>Bu əmr hərfi simvolları, onluq, səkizlik, və onaltılıq rəqəmsal kodlarla daxil etməyə imkan verir.</p><p>Misal üç.:<ul><li>char <b>234</b></li><li>char <b>0x1234</b></li></ul></p>

en: <p>date or date <b>format</b></p><p>Inserts a date/time string as defined by the specified format, or the format yyyy-MM-dd hh:mm:ss if none is specified.</p><p>Possible format specifiers are:<table><tr><td>d</td><td>The day as number without a leading zero (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>The day as number with a leading zero (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon'..'Sun').</td></tr><tr><td>dddd</td><td>The long localized day name (e.g. 'Monday'..'Sunday').</td></tr><tr><td>M</td><td>The month as number without a leading zero (1-12).</td></tr><tr><td>MM</td><td>The month as number with a leading zero (01-12).</td></tr><tr><td>MMM</td><td>The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan'..'Dec').</td></tr><tr><td>yy</td><td>The year as two digit number (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>The year as four digit number (1752-8000).</td></tr><tr><td>h</td><td>The hour without a leading zero (0..23 or 1..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>hh</td><td>The hour with a leading zero (00..23 or 01..12 if AM/PM display).</td></tr><tr><td>m</td><td>The minute without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>The minute with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>The second without a leading zero (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>The second with a leading zero (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>The milliseconds without leading zeroes (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>The milliseconds with leading zeroes (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>Use AM/PM display. AP will be replaced by either "AM" or "PM".</td></tr><tr><td>ap</td><td>Use am/pm display. ap will be replaced by either "am" or "pm".</td></tr></table></p>
az: <p>date və ya date <b>format</b></p><p>Tarixi/Vaxtı verilmiş formatda daxil edin, və ya əgər format verilməyibsə yyyy-MM-dd hh:mm:ss formatında daxil edin.</p><p>Mümkün xüsisi formatlar:<table><tr><td>d</td><td> əvvəlində sıfır olmadan (1-31).</td></tr><tr><td>dd</td><td>Gün nömrəsinin əvvəlində sıfırla (01-31).</td></tr><tr><td>ddd</td><td>Yerləşdiyi ölkəyə görə həftənin günün qısa adı (məs.,"Şən".."Baz"). </td></tr><tr><td>dddd</td><td>Yerləşdiyi ölkəyə görə həftənin günün tam adı (məs., "Şənbə".."Bazar").</td<td>></tr><tr><td>M</td><td>Ay nömrəsi əvvəli sıfırsız (01-12).</td></tr><tr>MM</td><td>Ayın ölkə formatına uyğun qısa adı(məs.,"Yan".."Fev")</td></tr><tr><td>yy</td><tr>İlin nömrəsi iki rəqəmlə (00-99).</td></tr><tr><td>yyyy</td><td>İlin nömrəsi dörd rəqəmlə (1752-8000)</td></tr><tr><td>h</td><td>Saat əvvəlində sıfır olmadan(0..23 və ya 1..12 AM/PM).</td></tr><tr><td>hh</td><td>Saat əvvəli sıfırla (00..23 və ya 01..12 AM/PM).</td></tr><tr><td>m</td><td>Dəqiqə əvvəli sıfırsız (0..59).</td></tr><tr><td>mm</td><td>Dəqiqə əvvəli sıfırla (00..59).</td></tr><tr><td>s</td><td>Saniyə əvvəli sıfırsız (0..59).</td></tr><tr><td>ss</td><td>Saniyə əvvəli sıfırla (00..59).</td></tr><tr><td>z</td><td>Millisaniyə əvvəli sıfırsız (0..999).</td></tr><tr><td>zzz</td><td>Millisaniyə əvvəli sıfırla (000..999).</td></tr><tr><td>AP</td><td>AM/PM -lə göstər. AP "AM" və ya "PM" lə əvəzlənəcək.</td></tr><tr><td>ap</td><td>am/pm -lə göstər. ap "am" və ya "pm" -lə əvəzlənəcək.</td></tr></table></p>

en: Kate Part
az: Kate tərkib hissələri

en: Embeddable editor component
az: Daxil ediləbilən redaktor tərkib hissələri

en: (c) 2000-2022 The Kate Authors
az: (c) 2000-2022 Kate-in müəllifləri

en: Maintainer
az: Himayəçi

en: Core Developer
az: Proqramın əsas tərtibatçısı

en: Developer
az: Ptoqram Tərtibatçı

en: On-the-fly spell checking
az: Orfoqrafiyanın dinamik yoxlanılması

en: Large scale bug fixing
az: Səhvlərin geniş miqyaslı düzəldilməsi

en: The cool buffersystem
az: Çox gözəl bufer sistemi

en: The Editing Commands
az: Düzəliş əmrləri

en: Testing, ...
az: Yoxlama və s. ...

en: Former Core Developer
az: Keçmiş nüvə tərtibatçısı

en: KWrite port to KParts
az: KWrite -ın KParts -a köşürülməsi

en: KWrite Undo History, Kspell integration
az: KWrite izləmə jurnalı, Kspell inteqrasiyası

en: KWrite XML Syntax highlighting support
az: KWrite -da XML sintaksisinin işıqlanması

en: Patches and more
az: Səhv düzəlişləri və bir çoxları

en: Various bugfixes
az: Müxtəlif səhv düzəlişləri

en: Selection, KColorScheme integration
az: KColorScheme daxilində seçimlərin həyata keçirilməsi

en: Search bar back- and front-end
az: Axtarış Paneli

en: Original KWrite Author
az: KWrite -ın ilk tərtibatçısı

en: QA and Scripting
az: Keyfiyyətə nəzarət və əmr faylları

en: Highlighting for RPM Spec-Files, Perl, Diff and more
az: RPM, Perl, Diff və digər spec-faylları üçün işıqlanma,

en: Highlighting for VHDL
az: VHDL üç. işıqlanma

en: Highlighting for SQL
az: SQL üç. işıqlanma

en: Highlighting for Ferite
az: Ferite üç. işıqlanma

en: Highlighting for ILERPG
az: ILERPG üç. işıqlanma

en: Highlighting for LaTeX
az: LaTeX üç. işıqlanma

en: Highlighting for Makefiles, Python
az: Makefile, Python üçün işıqlanma

en: Highlighting for Python
az: Python üçün işıqlanma

en: Highlighting for Scheme
az: Sxem üçün işıqlanma

en: PHP Keyword/Datatype list
az: PHP açar sözü və verilənlər siahısı

en: Very nice help
az: Ən yaxşı kömək

en: Highlighting for Lua
az: Lua üçün işıqlanma

en: All people who have contributed and I have forgotten to mention
az: Bütün bu layihədə iştirak edənlər lakin adları çəkilməyəblər

en: Configure
az: Ayarlar

en: replace with %1?
az: %1 ilə dəyişdirilsin?

[ctx: %2 is the translation of the next message]
en: 1 replacement done on %2 | %1 replacements done on %2
az[0]: %2 üzərində 1 dəyişiklik edildi
az[1]: %2 üzərində %1 dəyişiklik edildi

[ctx: substituted into the previous message]
en: 1 line | %1 lines
az[0]: %1 sətir
az[1]: %1 sətir

en: <value>
az: <göstərici>

en: Insert variable
az: Dəyişəni yerləşdirmək

en: Variables
az: Dəyişənlər

en: Filter
az: Filtr

en: Please select a variable.
az: Dəyişəni seçin

en: Current value: %1<value>
az: Cari göstərici: %1<göstərici>

en: Current value: %1
az: Cari göstərici: %1

en: File base name without path and suffix of the current document.
az: Cari sənədin yolsuz (path) və şəkilçisiz adı.

en: File extension of the current document.
az: Cari sənəd üçün fayl uzantısı.

en: File name without path of the current document.
az: Cari sənədin yolsuz fayl adı.

en: Full path of the current document including the file name.
az: Cari sənədin fayl adına daxil edilmiş tam yolu.

en: Contents of the current document.
az: Cari sənədin tərkibləri.

en: Full path of the current document excluding the file name.
az: Fayl adı istisna olmaqla cari sənədə tam yol.

en: Full document path including file name, with native path separator (backslash on Windows).
az: Fayl adı daxil olmaqla standart ƏS üçün ayırıcı (Windows ƏS-dəki kimi tərs kəsir işarəsi) ilə cari sənədə tam yol.

en: Full document path excluding file name, with native path separator (backslash on Windows).
az: Fayl adı istisna olmaqla standart ƏS üçün ayırıcı (Windows ƏS-dəki kimi tərs kəsir işarəsi) ilə cari sənədə tam yol.

en: Line number of the text cursor position in current document (starts with 0).
az: Cari sənəddə mətn kursorunun yerləşdiyi sətir nömrəsi (0 ilə başlayır).

en: Column number of the text cursor position in current document (starts with 0).
az: Cari sənəddə mətn kursorunun yerləşdiyi sütun nömrəsi (0 ilə başlayır).

en: X component in global screen coordinates of the cursor position.
az: Kursorun yerləşdiyi cari ekranda X kordinatları.

en: Y component in global screen coordinates of the cursor position.
az: Kursorun yerləşdiyi cari ekranda Y kordinatları.

en: Text selection of the current document.
az: Cari sənəddə mətnin seçilməsi.

en: Start line of selected text of the current document.
az: Cari sənəddə seçilmiş mətnin başlanğıc sətiri.

en: Start column of selected text of the current document.
az: Cari sənəddə seçilmiş mətnin başlanğıc sütunu.

en: End line of selected text of the current document.
az: Cari sənəddə seçilmiş mətnin son sətiri.

en: End column of selected text of the current document.
az: Cari sənəddə seçilmiş mətnin son sütunu.

en: Number of rows of the current document.
az: Cari sənədin sətirlərinin sayı.

en: Read a document variable.
az: Sənəd dəyişkənini oxuyun

en: The current date in current locale format.
az: Cari yerli tariz formatı.

en: The current date (ISO).
az: Cari tarix (İSO).

en: The current date (QDate formatstring).
az: Cari tarix (QDate format sətri).

en: The current time in current locale format.
az: Cari yerli Vaxt formatı.

en: The current time (ISO).
az: Cari Vaxt (İSO)

en: The current time (QTime formatstring).
az: Cari Vaxt (QTime format sətiri).

en: Access to environment variables.
az: Dəyişən mühitə giriş

en: Evaluate simple JavaScript statements.
az: Sadə JavaScript ifadələrini qiymətləndirin.

en: Encode text to make it URL compatible.
az: Mətni URL-a uyğunlaşdırmaq üçün kodlaşdırın.

en: Generate a new UUID.
az: Yeni UUID yaradılması.

en: Kate Handbook.
az: Kate Sorğu Kitabı.

en: true
az: həqiqi

en: false
az: yalnış

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: none
az: heç biri

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: modified
az: dəyişdirilən

[ctx: value for variable remove-trailing-spaces]
en: all
az: bütün

en: Show list of valid variables.
az: Həqqiqi dəyişənnlər siyahısını göstərmək.

[ctx: short translation please]
en: Enable automatic insertion of brackets.
az: Bağlanan mötərizənin avtomatik daxil edilməsi.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of autocenter lines.
az: Sürüşmə zamanı görünən xətlərin sayı.

[ctx: short translation please]
en: Set the document background color.
az: Sənədin arxa fon rəngini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Pressing backspace in leading whitespace unindents.
az: Backspace düyməsi ilə abzas boşlularının azaldılması.

[ctx: short translation please]
en: Enable block selection mode.
az: Blok seçimi rejimini aktiv edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable the byte order mark (BOM) when saving Unicode files.
az: Unicode faylları saxlanılan zaman bayt sırası işarəsini aktiv edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the color for the bracket highlight.
az: Mötərizələrin işıqlanması üçün rəngi təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the background color for the current line.
az: Cari sətir üçün fon rəngini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the default dictionary used for spell checking.
az: Orfoqrafiya üçün istifadə olunan standart lüğəti təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable dynamic word wrap of long lines.
az: Uzun sətirlərə dinamik keçid.

[ctx: short translation please]
en: Sets the end of line mode.
az: Sətrin sonunu təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding markers in the editor border.
az: Kod bloklarının bükülməsi zolağını göstərin.

[ctx: short translation please]
en: Enable folding preview in the editor border.
az: Bükülmüş koda öncədən baxışı aktiv edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the point size of the document font.
az: İstifadə olunan şriftin nöqtələrlə ölçüsü.

[ctx: short translation please]
en: Set the font of the document.
az: Sənədin şriftini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the syntax highlighting.
az: Sintaksis işıqlanmasını təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the icon bar color.
az: İkon panelinin rəngini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable the icon border in the editor view.
az: Redaktorda ikin çərçivəsini aktivləşdirin.

[ctx: short translation please]
en: Set the auto indentation style.
az: Avtomatik abzas tərzini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Adjust indentation of text pasted from the clipboard.
az: Yaddaş buferindən alınan mətnin abzas boşluqlarını təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the indentation depth for each indent level.
az: Abzas boşluğunun genişliyi.

[ctx: short translation please]
en: Allow odd indentation level (no multiple of indent width).
az: Abzasın genişliyini hesablayarkən əlavə boşluqları nəzərə alın.

[ctx: short translation please]
en: Show line numbers.
az: Sətir nömrələrini göstərmək.

[ctx: short translation please]
en: Insert newline at end of file on save.
az: Saxlanılan faylın sonuna yeni sətt əlavə edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable overwrite mode in the document.
az: Sənədə əvəzləmə rejimini aktiv edin.

[ctx: short translation please]
en: Enable persistent text selection.
az: Mətn seçimini ləğv etməmək.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces when saving the document.
az: Sənəd saxlanılarkən Tab -ı boşluqlarla əvəz etmək.

[ctx: short translation please]
en: Replace tabs with spaces.
az: Tab-ı boşluqlarla əvəz etmək.

[ctx: short translation please]
en: Remove trailing spaces when saving the document.
az: Saxlanılma zamanı sətrin sonundakı boşluqları silmək.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar minimap.
az: Sürüşdürmə zolağında mini xəritə.

[ctx: short translation please]
en: Show scrollbar preview.
az: Sürüşdürmə zolağında öncədən baxış.

[ctx: short translation please]
en: Set the color scheme.
az: Rəng sxemini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Set the text selection color.
az: Mətn seçmə rəngini təyin edin.

[ctx: short translation please]
en: Visualize tabs and trailing spaces.
az: Tab simvolu və artıq boşluqları işıqlandırmaq.

[ctx: short translation please]
en: Enable smart home navigation.
az: Home və End düymələrinin ağıllı naviqasiyası.

[ctx: short translation please]
en: Pressing TAB key indents.
az: Tab basmaqla boşluğun əlavə edilməsi.

[ctx: short translation please]
en: Set the tab display width.
az: Abzas boşluğunun eni.

[ctx: short translation please]
en: Set the number of undo steps to remember (0 equals infinity).
az: Ləğv edilə bilən əməllərin sayı. ( 0 olarsa hamısı yadda qalacaq)

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap column.
az: Müəyyən sayda simvollardan sonra sətirdən sətirə keçid işarəsi qoymaq.

[ctx: short translation please]
en: Set the word wrap marker color.
az: Sətirə keçid nişanının rəngi.

[ctx: short translation please]
en: Enable word wrap while typing text.
az: Sabit sətirdən sətirə keçid.

en: Current cursor position. Click to go to a specific line.
az: Kursorun cari mövqeyi. Müəyyən bir sətirə keçmək üçün siçanın düyməsini iki dəfə vurun.

en: Insert mode and VI input mode indicator. Click to change the mode.
az: Yerləşdirmə rejimi və Vİ daxiletmə rejimi göstəricisi. Rejimi dəyişdirmək üşün vurun.

en: Change dictionary
az: Lüğəti dəyişmək

en: Tab Width
az: Tab eni

en: Indentation Width
az: Abzas eni

en: Indentation Mode
az: Abzas rejimi

en: Tabulators && Spaces
az: Tabulyatorlar və Boşluqlar

en: Tabulators
az: Tabulyasiyalar

en: Spaces
az: Boşluqlar

en: Encoding
az: Kodlaşdırma

en: End of line type
az: Sətirin sonu növü

en: Mode
az: Rejim

en: Here you can choose which mode should be used for the current document. This will influence the highlighting and folding being used, for example.
az: Burada cari sənəddə istifadə oluna biləcək rejimi seçə bilərsiniz. Bu rejim məsələn, işıqlandırma və blokların bükülməsi zolağına təsir edir.

en: Syntax highlighting
az: Sintaksis işıqlanması

en: Line/Column compact mode
az: Sətir/Sütun yığcam rejimi

en: Line %1 of %2, Column %3
az: %2 sətiridən %1, Sütun %3

en: Line %1, Column %2
az: Sətir %1, Sütun %2

en: Soft Tabs: %1
az: Abzaslar: %1

en: Soft Tabs: %1 (%2)
az: Abzaslar: %1 (%2)

en: Tab Size: %1
az: Tab ölçüsü: %1

en: Indent/Tab: %1/%2
az: Abzas/Tab: %1/%2

en: Other (%1) | Other (%1)
az[0]: Digər (%1)
az[1]: Digər (%1)

en: Please specify the wanted tab width:
az: İstədiyiniz Tab enini göstərin:

en: Please specify the wanted indentation width:
az: İstədiyiniz Abzas enini göstərin:

[ctx: %1 and %3 are the selected words/chars count, %2 and %4 are the total words/chars count.]
en: Words %1/%2, Chars %3/%4
az: Sözlər %1/%2, Simvollar %3/%4

[ctx: %1 and %2 are the total words/chars count.]
en: Words %1, Chars %2
az: Sözlər %1, Simvollar %2

en: Zoom: %1%
az: Miqyas: %1%

en: Cut the selected text and move it to the clipboard
az: Seçilmiş mətni kəsin və bufer yaddaşa yerləşdirin

en: Paste previously copied or cut clipboard contents
az: Əvvəlki kopyalanı yerləşdirin və ya bufer yaddaşdakını kəsin

en: Use this command to copy the currently selected text to the system clipboard.
az: Seçilmiş mətni sistemin bufer yaddaşına daxil etmək üçün bu əmrdən istifadə edin.

en: Clipboard &History Paste
az: Mübadilə yaddaşı &jurnalından yerləşdir

en: Paste Selection
az: Seçiləni Yerləşdirmək

en: Paste previously mouse selection contents
az: Az öncə siçanla seçilən tərkibləri yerləşdirin

en: Swap with Clipboard Contents
az: Mübadilə yaddaşı tərkibləri ilə əvəz et

en: Swap the selected text with the clipboard contents
az: Mübadilə buferi tərkibləri ilə seçilmiş mətnin mübadiləsi

en: Save the current document
az: Cari sənədi saxlayın

en: Revert the most recent editing actions
az: Ən son edilən dəyişiklikləri bərpa edin

en: Revert the most recent undo operation
az: Ən son əməliyyatları bərpa edin

en: &Scripts
az: &Skriptlər

en: Apply &Word Wrap
az: Sətirdən sətirə keçməni tətbiq edin

en: Use this to wrap the current line, or to reformat the selected lines as paragraph, to fit the 'Wrap words at' setting in the configuration dialog.<br /><br />This is a static word wrap, meaning the document is changed.
az: Cari sətirə keçmək üçün və ya seçilən sətirləri konfiqurasiya dialoqundakı "Sözləri buraya keçir" parametrinə uyğun olacaq şəkildə yenidən fornatlayaraq istifadə edin.<br /><br />Bu sabit sətirdən sətirə keçmə o deməkdir ki, sənəddə dəyişdirilmişdir.

en: &Clean Indentation
az: &Abzası təmizlə

en: Use this to clean the indentation of a selected block of text (only tabs/only spaces).<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
az: Bunu Mətnin seçilmiş blokunun abzasını qaydasına salmaq üçün istifadə edin. (yalnız Tab/Yalnəz boşluqlar).<br /><br />Ayarların dialoq pəncərəsində Tab -ların olduğu kimi istifadə olunmasına üstünlük verilməsini və ya boşluq kimi istifadə olunmasını tənzimləyə bilərsiniz.

en: &Format Indentation
az: &Abzas formatı

en: Use this to auto indent the current line or block of text to its proper indent level.
az: Cari sətri və ya mətni lazımi abzas səviyyəsinə uyğunlaşdırmaq üçün avtomatik abzasdan istifadə edin.

en: This command aligns lines in the selected block or whole document on the column given by a regular expression that you will be prompted for.<br /><br />If you give an empty pattern it will align on the first non-blank character by default.<br />If the pattern has a capture it will indent on the captured match.<br /><br /><i>Examples</i>:<br />With '-' it will insert spaces before the first '-' of each lines to align them all on the same column.<br />With ':\s+(.)' it will insert spaces before the first non-blank character that occurs after a colon to align them all on the same column.
az: Bu əmr, sizdən tələb olunan müntəzəm ifadə tərəfindən verilən sütunda seçilmiş blokdakı və ya bütün sənəddəki sətirləri nizamlayır.<br /><br />Əgər boş bir nümunə göstərsəniz, standart olaraq ilk boş olmayan simvol nizmalanacaq.<br />Əgər nümunədə bir blok əhatələnməsi varsa, əhatələnmiş sahəyə uyğun nizamlanacaqdır.<br /><br /><i>Misal üçün</i>:<br />O, "-" ilə hər sətrə aid ilk "-" simvolundan əvvəl, onların hamısını eyni sütunda nizamlamaq üçün boşluqlar qoyacaqdır.<br />O, ':\s+(.)' ilə kolondan sonra gələn ilk boş olmayan simvoldan öncə, onların hamısını eyni sütunda nizamlamaq üçün boşluqlar qoyacaqdır.

en: C&omment
az: Şə&rh vermək

en: This command comments out the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
az: Bu əmr cari sətri və ya seçilmiş mətn blokunu şərh edir.<br /><br /> Tək/çox sətirli şərhlər üçün simvollar dilin işıqlandırılması çərçivəsində müəyyən edilir.

en: Go to Previous Editing Location
az: Əvvəlki düzəliş yerinə keçin

en: Go to Next Editing Location
az: Sonrakı düzəliş yerinə keçin

en: Unco&mment
az: Şərhi qaldır&maq

en: This command removes comments from the current line or a selected block of text.<br /><br />The characters for single/multiple line comments are defined within the language's highlighting.
az: Bu əmr mətnin cari sətirindən və ya seçilmiş blokundan sərhləri silir. <br /><br />Tək/çox sətirli şərhlər üçün simvollar dilin işıqlandırılması çərçivəsində müəyyən edilir.

en: Toggle Comment
az: Kommentləri idarə etmək

en: &Read Only Mode
az: Ancaq oxu &rejimi

en: Lock/unlock the document for writing
az: Sənədi dəyişiklikdən qorumaq

en: Uppercase
az: BÖYÜK HƏRFLƏR -lə

en: Convert the selection to uppercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
az: Seçilmiş mətn sahəsini və ya seçiməyibsə kursoryn sağındakı hərfi BÖYÜK HƏRFƏ çevir.

en: Lowercase
az: kiçik hərf

en: Convert the selection to lowercase, or the character to the right of the cursor if no text is selected.
az: Seçilmiş mətn sahəsini və ya seçiməyibsə kursoryn sağındakı hərfi kiçik hərfə çevir.

en: Capitalize
az: Cümləni Böyük hərflə başladın

en: Capitalize the selection, or the word under the cursor if no text is selected.
az: Seçilmiş mətn sahəsini və ya seçiməyibsə kursoryn sağındakı sözün ilk hərfini Böyük hərflə başladın.

en: Invoke Code Completion
az: Kodu tamamlayın

en: Manually invoke command completion, usually by using a shortcut bound to this action.
az: Əmr tamamlamasını əllə başladın. Əsasən bu əməl üçün qısayoldan istifadə olunur.

en: Print the current document.
az: Cari sənədi çap edin.

en: Show print preview of current document
az: Cari sənədin çapa hazır vəziyyətinə baxış

en: Reloa&d
az: Yeni&dən yüklə

en: Reload the current document from disk.
az: Cari sənədi diskdən yenidən yüklə

en: Save the current document to disk, with a name of your choice.
az: Cari sənədi seçdiyiniz adla diskdə saxlayın.

en: Save a copy of the current document to disk.
az: Cari sənədin kopyasını diskdə saxlayın.

en: This command opens a dialog and lets you choose a line that you want the cursor to move to.
az: Bu əmr bir dialoq pəncərəsi açır və kursoru istədiyiniz sətirə keçirməyə imkan verir.

en: Go to Previous Modified Line
az: Əvvəlki dəyişdirilmiş sətirə keçin

en: Move upwards to the previous modified line.
az: Kursoru yuxarıya, əvvəlki dəyişdirilmiş sətirə doğru hərəkət etdirin.

en: Go to Next Modified Line
az: Sonrakı dəyişdirilmiş sətirə keçin

en: Move downwards to the next modified line.
az: Kursoru aşağı, sonrakı sətirə doğru hərəkət etdirin.

en: Configure various aspects of this editor.
az: Redaktorun müxtəlif parametrlərini tənzimləyin.

en: &Mode
az: &Sənədin növü

en: &Highlighting
az: &İşıqlandırma

en: Here you can choose how the current document should be highlighted.
az: Burada siz cari sənəddə sintaksis işıqlandırmasını ayarlaya bilərsiniz.

en: &Editor Color Theme
az: &Redaktorun rəng sxemi

en: &Indentation
az: &Abzas

en: Select the entire text of the current document.
az: Cari sənədin bütün mətnini seçin.

en: If you have selected something within the current document, this will no longer be selected.
az: Əgər sizin sənəddə artıq seçilmiş mətniniz varsa bu seçim ləğv olunacaqdır.

en: Enlarge Font
az: Şriftin ölçüsünü böyütmək

en: This increases the display font size.
az: Bu sənəddəki mətnin şriftləri böyüdür.

en: Shrink Font
az: Şrtiftin ölçüsünü azalmaq

en: This decreases the display font size.
az: Bu sənəddəki mətnin şriftlərini kiçildir

en: Reset Font Size
az: Şriftin standart ölçüsünü bərpa etmək

en: This resets the display font size.
az: Bu şriftin ölçüsünü standart ölçüyə qaytarır.

en: Bl&ock Selection Mode
az: Bl&ok seçimi rejimi

en: This command allows switching between the normal (line based) selection mode and the block selection mode.
az: Bu əmr normal (sətirə əsaslanan) və blok (düzbucaqlı) seçmə rejimləri arasında keçimə imkan verir.

en: Switch to Next Input Mode
az: Növbəti daxiletmə rejiminə keçid

en: Switch to the next input mode.
az: Növbəti daxiletmə rejiminə dəyişmək.

en: Overwr&ite Mode
az: Əvəzləmə Rej&imi

en: Choose whether you want the text you type to be inserted or to overwrite existing text.
az: Yazdığınız mətnin, mövcud mətn daxilinə yoxsa üzərinə təkrar yazaraq əlavə ediləcəyini seçin.

en: &Dynamic Word Wrap
az: Dinamik sətirə keçilmə

en: Dynamic Word Wrap Indicators
az: Dinamik sətirə keçid nişanları

en: Choose when the Dynamic Word Wrap Indicators should be displayed
az: Dinamik sətirə keçid nişanının nə vaxt görünəcəyini təyin edin

en: &Off
az: &Göstərməmək

en: Follow &Line Numbers
az: Sətir nömrə&lərinin ardınca

en: &Always On
az: &Həmişə göstərmək

en: Static Word Wrap
az: Statik sətirə keçmə

en: If this option is checked, the text lines will be wrapped at the column defined in the editing properties.
az: Bu seçim işarələnmişsə sətirlər təyin edilmiş ölçülərdə olduğu səviyyəyə qədər sürüşdürüləcəkdir.

en: Show Static &Word Wrap Marker
az: Sabit sözü sətirə &keçirmə nişanını göstərin

en: Show/hide the Word Wrap Marker, a vertical line drawn at the word wrap column as defined in the editing properties
az: Görünən/gizlənən sözü sətirə keçirmə nişanı, tənzimləmələrdə təyin edilmiş xüsusiyyətlərə uyğun sözü sətirə keçirmə sütununda şaquli cizgi işarəsidir

en: Show Folding &Markers
az: Blokların gizlədilməsi &markerləri

en: You can choose if the codefolding marks should be shown, if codefolding is possible.
az: Kod gizləmə mümkün olduqda gizləmə markerlərini göstərə bilərsiniz.

en: Show &Icon Border
az: &İkon haşiyəsini göstər

en: Show/hide the icon border.<br /><br />The icon border shows bookmark symbols, for instance.
az: ikon haşiyəsini göstər/gizlə.<br /><br />Məsələn, ikon şərçivəsi əlfəcin simvollarını göstərir.

en: Show &Line Numbers
az: Sətir nömrə&lərini gostər

en: Show/hide the line numbers on the left hand side of the view.
az: Baxış pəncərəsinin sol kənarında sətirin nömrələrini göstərmək/gizləmək.

en: Show Scroll&bar Marks
az: Sürüşdürmə z&olağında nişanlar

en: Show/hide the marks on the vertical scrollbar.<br /><br />The marks show bookmarks, for instance.
az: Şaquli sürüşdürmə zolağında nişanları göstər/gizlətmək.<br /><br /> Məsələn nişanlar mətndə əlfəcinlərin yerini göstərir.

en: Show Scrollbar Mini-Map
az: Sürüşdürmə zolağında mini xəritə

en: Show/hide the mini-map on the vertical scrollbar.<br /><br />The mini-map shows an overview of the whole document.
az: Şaquli sürüşdürmə zolağında mini-xəritəni göstər/gizlət.<br /><br /> Mini-xəritə bütün sənədi ümumi planda göstərir.

note: i18n("Show the whole document in the Mini-Map"), this); ac->addAction(QLatin1String("view_scrollbar_minimap_all"), a); a->setWhatsThis(i18n("Display the whole document in the mini-map.<br /><br />With this option set the whole document will be visible in the mini-map.")); connect(a, SIGNAL(triggered
en: Show Non-Printable Spaces
az: Çap olunmayan boşluqları göstərmək

en: Show/hide bounding box around non-printable spaces
az: Çap olunmayan boşluq simvollarının ətrafındakı çərçivəni göstər/gizlət

en: Switch to Command Line
az: Əmr sətrinə keçid

en: Show/hide the command line on the bottom of the view.
az: Sənədin ən sonundakı əmr sətrini göstər/gizlət.

en: Input Modes
az: Daxiletmə rejimləri

en: Activate/deactivate %1
az: %1 Aktiv etmək/Bağlamaq

en: &End of Line
az: &Sətirin sonu

en: Choose which line endings should be used, when you save the document
az: Sənədi saxlayarkən istifadə olunacaq sətir sonu simvollarını seçir

en: Add &Byte Order Mark (BOM)
az: &Bayt düzümü nişanını əlavə etmək (BOM)

en: Enable/disable adding of byte order marks for UTF-8/UTF-16 encoded files while saving
az: Saxlama əsnasında UTF-8 və UTF-16 ilə kodlaşdırılmış fayllarındakı bayt düzümü nişanlarının əlavə edilməsini aktiv/qeyri-aktiv etmək

en: E&ncoding
az: &Kodlaşdırma

en: Look up the first occurrence of a piece of text or regular expression.
az: Mətnin və ya mütəmadi ifadənin bir hissəsinin yuxarıda ilk yazıldığı yeri tapın.

en: Find Selected
az: Seçilmişləri tapın

en: Finds next occurrence of selected text.
az: Seçilmiş mətnin növbəti təkrarlanmasını tapır.

en: Find Selected Backwards
az: Seçilmiş mətnin əvvəlki təkrarlanmasını tapın

en: Finds previous occurrence of selected text.
az: Seçilmiş mətnin əvvəlki təkrarlanmasını tapır.

en: Find and Select Next Occurrence
az: Növbəti uyğun gələni tapın və seçin

en: Finds next occurrence of the word under cursor and add it to selection.
az: Kursorun altındakı növbəti uyğun gələn sözü tapın və seçimə əlavə edin.

en: Mark Currently Selected Occurrence as Skipped
az: Cari seçilmiş girişi ötürülmüş kimi işarələmək

en: Marks the currently selected word as skipped.
az: Cari seçilmiş sözü ötürülmüş kimi işarələyir.

en: Find and Select All Occurrences
az: Bütün uyğun gələnləri tapın və seçin

en: Look up the next occurrence of the search phrase.
az: Sonrakı uyğun axtarış nəticəsinə baxın.

en: Look up the previous occurrence of the search phrase.
az: Əvvəlki uyğun axtarış nəticəsinə baxın.

en: Look up a piece of text or regular expression and replace the result with some given text.
az: Mətnin bir hissəsini və ya müntəzəm bir ifadəni axtarın və nəticəni müəyyən bir mətnlə əvəz edin.

en: Add Cursors to Line Ends
az: Kursoru sətrin sonuna əlavə edin

en: Creates a cursor at the end of every line in selection.
az: Seçilmiş hər sətrin sonunda kursor yaradır.

en: Add Caret below Cursor
az: Kursorun altına bir kare (^) işarəsi əlavə edin

en: Adds a caret in the line below the current caret.
az: Hazırkı kare (^) işarəsinin altındakı sətirə bir kare (^) işarəsi əlavə edir

en: Add Caret above Cursor
az: Kursorun üstünə bir kare (^) əlavə edin

en: Adds a caret in the line above the current caret.
az: Hazırkı kare (^) işarəsinin üsündəki sətirə bir kare (^) əlavə edir.

en: Toggle Camel Case Cursor Movement
az: Kursorun qövsvari hərəkətini açmaq və ya söndürmək

en: Toggle between normal word movement and camel case cursor movement.
az: Normal söz hərəkəti və CamelCase kursorunun hərəkəti arasında keçid

en: Remove Cursors from Empty Lines
az: Kursorları boş sətirlərdən silin

en: Remove cursors from empty lines
az: Kursorları boş sətirlərdən silin

en: Automatic Spell Checking
az: Avtomatik orfoqrafiya yoxlaması

en: Enable/disable automatic spell checking
az: Avtomatik orfoqrafiya yoxlamasını aktiv/qeyri-aktiv etmək

en: Change the dictionary that is used for spell checking.
az: Orfoqrafik yoxlama üçün istifadə oluncaq lüğəti seçin.

en: Clear Dictionary Ranges
az: Lüğətin əhatə dairəsini təmizlə

en: Remove all the separate dictionary ranges that were set for spell checking.
az: Orfoqrafiya yoxlaması üçün quraşdırılmış lüğətin ayrı ayrılıqda bütün əhatə dairələrini silin. Sənəddə bütün mətnin orfoqrafiya yoxlaması üçün standart lüğət istifadə olunacaq.

en: Copy as &HTML
az: &HTML kimi kopyala

en: Use this command to copy the currently selected text as HTML to the system clipboard.
az: Mətni işıqlanma ilə HTML formatında sistemin yaddaş buferinə kopyalamaq.

en: This command allows you to export the current document with all highlighting information into a HTML document.
az: Bu əmr sizə cari sənədi bütün işıqlanmaları ilə HTML səhifəsi kimi idxal etməyə imkan verir.

en: Move Word Left
az: Bir söz sola

en: Select Character Left
az: Soldakı simvolu seçmək

en: Select Word Left
az: Soldakı sözü seçmək

en: Move Word Right
az: Bir söz sağa

en: Select Character Right
az: Sağdakı simvolu seç

en: Select Word Right
az: Sağdakı sözü seç

en: Move to Beginning of Line
az: Sətrin əvvəlinə

en: Move to Beginning of Document
az: Sənədin əvvəlinədək keç

en: Select to Beginning of Line
az: Sətrin əvvəlinədək seç

en: Select to Beginning of Document
az: Sənədin əvvəlindək seç

en: Move to End of Line
az: Sətrin sonuna keç

en: Move to End of Document
az: Sənədin sonuna keç

en: Select to End of Line
az: Sətrin sonunadək seç

en: Select to End of Document
az: Sənədin sonunadək seç

en: Select to Previous Line
az: Əvvəlki sətirədək seç

en: Scroll Line Up
az: Bir sətir yuxarı sürüşdür

en: Move to Next Line
az: Növbəti sətirə keç

en: Move to Previous Line
az: Əvvəlki sətirə keç

en: Move Cursor Right
az: Kursoru sağa keçir

en: Move Cursor Left
az: Kursoru sola keçir

en: Select to Next Line
az: Növbəti sətirədək seç

en: Scroll Line Down
az: Bir sətir aşağı sürüşdür

en: Scroll Page Up
az: Bir səhifə yuxarı sürüşdür

en: Select Page Up
az: Bir səhifə aşağı sürüşdür

en: Move to Top of View
az: Görünən sahənin əvvəlinə keç

en: Select to Top of View
az: Görünən sahənin əvvəlinədək seç

en: Scroll Page Down
az: Bir səhifə aşağı sürüşdür

en: Select Page Down
az: Bir səhifə aşağını seç

en: Move to Bottom of View
az: Görünən sahənin sonuna keç

en: Select to Bottom of View
az: Görünən sahənin sonunadək seç

en: Go to Matching Bracket
az: Oxşar mötərizələ keçin

en: Select to Matching Bracket
az: Oxşar mötərizələrədək seç

en: Transpose Characters
az: Simvolların yerdəyişməsi

en: Transpose Words
az: Sözlərin yerini dəyişin

en: Delete Line
az: Sətiri silmək

en: Delete Word Left
az: Soldakı sözü silmək

en: Delete Word Right
az: Sağdakı sözü silmək

en: Delete Next Character
az: Növbəti simvolu silmək

en: Backspace
az: Soldakı simvolu sil

en: Insert Tab Character
az: Tab simvolunu daxil etmək

en: Insert Smart Newline
az: Abzaslı sətiri daxil etmək

en: Insert newline including leading characters of the current line which are not letters or numbers.
az: Hərf və ya rəqəm olmayan cari sətirin aparıcı simvolları daxil olmaqla yeni sətir daxil edin.

en: Insert a Non-Indented Newline
az: Abzassız Yeni sətri daxil edin

en: Insert a new line without indentation, regardless of indentation settings.
az: Yeni sətrin başlanğıcında abzasın parametrlərindən asılı olmayaraq, yeni sətiri abzassız daxil edin.

en: Insert a Newline Above Current Line
az: Cari sətirin üstünə bir yeni sətir əlavə edin

en: Insert a new line above current line without modifying the current line.
az: Cari sətiri dəyişdirmədən onun üzərinə bir yeni sətir əlavə edin.

en: Insert a Newline Below Current Line
az: Cari sətirin altına bir yeni sətir əlavə edin

en: Insert a new line below current line without modifying the current line.
az: Cari sətiri dəyişdirmədən onun altına bir yeni sətir əlavə edin.

en: &Indent
az: &Abzas

en: Use this to indent a selected block of text.<br /><br />You can configure whether tabs should be honored and used or replaced with spaces, in the configuration dialog.
az: Mətnin seçilmiş hissəsinin sətirlərini sağa sürüşdürür. <br /><br /> Siz abzasın neçə boşluq simvolundan ibarət olacağını tənzimləyə bilərsiniz. Həmçinin ayarlar dialoqunda tab və boşluq simvollarından istifadə olunub olunmayacağını təyin edə bilərsiniz.

en: &Unindent
az: &Kiçik abzas

en: Use this to unindent a selected block of text.
az: Mətnin seçilmiş hissəsini bir addım sola sürüşdürür.

en: Fold Toplevel Nodes
az: Ən üst səviyyədəki bükümü yığın

en: Unfold Toplevel Nodes
az: Ən üst səviyyədəki bükümü açın

en: Toggle Current Node
az: Cari bükümü yığın/açın

en: Toggle Contained Nodes
az: Tərkibindəki bükümləri yığ/aç

en: (R/O) %1
az: (ancaq oxumaq) %1

en: Camel case movement disabled
az: Camelcase yerdəyişməsi söndürülüb

en: Camel case movement enabled
az: CamelCase yerdəyişməsi aktivdir

en: Search wrapped
az: Axtarış davam etdirildi

en: Align On
az: Nizamlamaq

en: Alignment pattern:
az: Nizamlama nümunəsi:

en: Export File as HTML
az: Faylı HTML kimi idxal et

en: Available Commands
az: Mövcud əmrtlər

en: <p>For help on individual commands, do <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>
az: <p>Fərdi əmrlər haqqında kömək üçün: <code>'help &lt;command&gt;'</code></p>

en: No help for '%1'
az: '%1' üçün kömək yoxdur

en: No such command <b>%1</b>
az: <b>%1</b> adlı əmr yoxdur

en: <p>This is the Katepart <b>command line</b>.<br />Syntax: <code><b>command [ arguments ]</b></code><br />For a list of available commands, enter <code><b>help list</b></code><br />For help for individual commands, enter <code><b>help &lt;command&gt;</b></code></p>
az: <p>Bu Katepart <b>əmr sətiridir</b>.<br />Söz düzümü: <code><b>əmr [ arqumentlər ]</b></code><br />Mövcud əmrlərin siyahısı üçün: <code><b>help list</b></code><br />Kömək üçün fərdi əmrlər: <code><b>help &lt;əmr&gt;</b></code></p>

en: No such command: "%1"
az: "%1" əmri yoxdur

en: Error: No range allowed for command "%1".
az: Xəta: "%1" əmri üçün icazə verilməyən məsafə.

en: Success:
az: Müvəffəqiyyətlə:

en: Command "%1" failed.
az: "%1" əmri icra olunmadı.

en: Mark Type %1
az: %1 nişan növü

en: Set Default Mark Type
az: Nişan növünü təyin edin

en: Disable Annotation Bar
az: Mətnin qısa təsviri panelini göstərmə

en: All documents written to disk
az: Bütün sənədlər diskə yazıldı

en: Document written to disk
az: Sənəd diskə yazıldı

en: <p><b>w/wa &mdash; write document(s) to disk</b></p><p>Usage: <tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Writes the current document(s) to disk. It can be called in two ways:<br /> <tt>w</tt> &mdash; writes the current document to disk<br /> <tt>wa</tt> &mdash; writes all documents to disk.</p><p>If no file name is associated with the document, a file dialog will be shown.</p>
az: <p><b>w/wa &mdash; sənəd(lər)i diskə yaz</b></p><p>İstifadəsi:<tt><b>w[a]</b></tt></p><p>Cari sənədi diskə yazır. Bu iki yolla edilə bilər:<br /> <tt>w</tt> &mdash; cari sənədi diskə yazır<br /><tt>wa</tt> &mdash; bütün sənədi diskə yazır.</p><p>Əgər faylın adına uyğun sənəd yoxdursa , fayl dialoğu göstəriləcək.</p>

en: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [write and] quit</b></p><p>Usage: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Quits the application. If <tt>w</tt> is prepended, it also writes the document(s) to disk. This command can be called in several ways:<br /> <tt>q</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; writes the current document to disk and closes its view.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; writes all documents to disk and quits.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p>
az: <p><b>q/qa/wq/wqa &mdash; [yaz və] bağla</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>[w]q[a]</b></tt></p><p>Tətbiqi bağlayır. Əgər əvvəlinə <tt>w</tt> əlavə olunarsa, bu həmçinin sənəd(lər)i diskə yazır. Bu əmr bir neçə yolla çağırıla bilər: <br /> <tt>q</tt> &mdash;cari görünüşü bağlayır.<br /> <tt>qa</tt> &mdash; bütün görünüşləri bağlayır, tətbiq bağlanarkən faydalıdır.<br /> <tt>wq</tt> &mdash; cari sənədi diskə yazır və onun görünüşünü bağlayır.<br /> <tt>wqa</tt> &mdash; bütün sənədləri diskə yazır və bağlayır.</p><p>Hər bir halda, əgər bağlanan görünüş sonunsudursa, tətbiq də bağlanar. Əgər fayl adına uyğun bir sənəd yoxdursa və diskə yazılması lazımdırsa, fayl dialoqu pəncərəsi göstəriləcəkdir.</p>

en: <p><b>x/xa &mdash; write and quit</b></p><p>Usage: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Saves document(s) and quits (e<b>x</b>its). This command can be called in two ways:<br /> <tt>x</tt> &mdash; closes the current view.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; closes all views, effectively quitting the application.</p><p>In all cases, if the view being closed is the last view, the application quits. If no file name is associated with the document and it should be written to disk, a file dialog will be shown.</p><p>Unlike the 'w' commands, this command only writes the document if it is modified.</p>
az: <p><b>x/xa &mdash;yaz və bağla</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>x[a]</b></tt></p><p>Sənəd(lər)i saxla və bağla (e<b>x</b>its). Bu əmr iki yolla çağırıla bilər: <br /> <tt>x</tt> &mdash; cari görünüşü bağlayır.<br /> <tt>xa</tt> &mdash; bütün görünüşləri bağlayır, tətbiq bağlanarkən faydalıdır.</p><p>Hə bir halda əgər bağlanan görünüş sonuncudursa, tətbiq bağlanır. Əgər fayl adı ilə uyğun sənəd yoxdursa və diskə yazılması lazımdırsa bir fayl dialoqu pəncərəsi göstərilir. </p><p>'w' əmrlərindən fərqli olaraq bu əmr sənədi yalnız dəyişdirildiyi halda diskə yazar.</p>

en: <p><b>sp,split&mdash; Split horizontally the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
az: <p><b>sp,split&mdash;Cari görünüşü üfüqi olaraq iki yerə ayır</b></p><p>İstifadəsi:  <tt><b>sp[lit]</b></tt></p><p>Bu nəticə eyni sənədin iki görünüşüdür.</p>

en: <p><b>vs,vsplit&mdash; Split vertically the current view into two</b></p><p>Usage: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>The result is two views on the same document.</p>
az: p><b>vs,vsplit&mdash; Cari görünüşü şaquli olaraq iki yerə ayır</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>vs[plit]</b></tt></p><p>Bu nəticə eyni sənədin iki görünüşüdür.</p>

en: <p><b>clo[se]&mdash; Close the current view</b></p><p>Usage: <tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>After executing it, the current view will be closed.</p>
az: <p><b>clo[se]&mdash; Cari görünüşü bağla</b></p><p>İstifadəsi:<tt><b>clo[se]</b></tt></p><p>İcra olunduqdan sonra mövcud görünüş bağlanacaqdır.</p>

en: <p><b>[v]new &mdash; split view and create new document</b></p><p>Usage: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>Splits the current view and opens a new document in the new view. This command can be called in two ways:<br /> <tt>new</tt> &mdash; splits the view horizontally and opens a new document.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; splits the view vertically and opens a new document.<br /></p>
az: <p><b>[v]new &mdash; görünümü böl və yeni sənəd yarat</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>[v]new</b></tt></p><p>cari görünüşü bölür və yeni görünüşdə yeni sənədi açır. Bu əmr iki yolla çağırıla bilər:<br /><tt>yeni</tt> &mdash; üfüqi bölür və yeni sənədi açır.<br /> <tt>vnew</tt> &mdash; şaquli bölür və yeni sənədi açır.<br /></p>

en: <p><b>e[dit] &mdash; reload current document</b></p><p>Usage: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Starts <b>e</b>diting the current document again. This is useful to re-edit the current file, when it was modified on disk.</p>
az: <p><b>e[dit] &mdash; cari sənədi yenidən yükləyir</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>e[dit]</b></tt></p><p>Cari sənədi ona düzəliş <b>e</b>tməklə təkrar açır. Bu cari fayla diskdə dəyişiklik edildikdə ona təkrar düzəliş etmək üçün lazım olur.</p>

en: <p><b>b,buffer &mdash; Edit document N from the document list</b></p><p>Usage: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>
az: <p><b>b,buffer &mdash; Sənəd siyahısından sənəd № -ə düzəliş edin</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>b[uffer] [N]</b></tt></p>

en: <p><b>bp,bprev &mdash; previous buffer</b></p><p>Usage: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th previous document ("<b>b</b>uffer") in document list. </p><p> <b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the start of the document list.</p>
az: <p><b>bp,bprev &mdash;əvvəlki bufer</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>bp[revious] [N]</b></tt></p><p>Sənəd siyahısında əvvəlki <b>[N]</b>-ci sənədə keçin ("<b>b</b>uffer"). </p><p> <b>[N]</b>Standart olaraq təkdir. </p><p>Sənəd siyahısının başlanğıcından davam edir</p>

en: <p><b>bn,bnext &mdash; switch to next document</b></p><p>Usage: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Goes to <b>[N]</b>th next document ("<b>b</b>uffer") in document list.<b>[N]</b> defaults to one. </p><p>Wraps around the end of the document list.</p>
az: <p><b>bn,bnext &mdash;sonrakı sənədə keçin</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>bn[ext] [N]</b></tt></p><p>Sənəd siyahısında <b>[N]</b>-ci növbəti ("<b>b</b>uffer") sənədə keçir.<b>[N]</b>Standart olaraq təkdir. </p>Sənəd siyahısının sonundan davam edir.<p>

en: <p><b>bf,bfirst &mdash; first document</b></p><p>Usage: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Goes to the <b>f</b>irst document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
az: <p><b>bf,bfirst &mdash; ilk sənəd</b></p><p>İstifadəsi: <tt><b>bf[irst]</b></tt></p><p>Sənəd siyahısında (<b>f</b>irst) ilk sənədə ("<b>b</b>uffer") keçir.</p>

en: <p><b>bl,blast &mdash; last document</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Goes to the <b>l</b>ast document ("<b>b</b>uffer") in document list.</p>
az: <p><b>bl,blast &mdash; son sənəd</b></p><p>Usage: <tt><b>bl[ast]</b></tt></p><p>Sənəd siyahısında (<b>l</b>ast) sonuncu sənədə ("<b>b</b>uffer") keçir.</p>

en: <p><b>ls</b></p><p>list current buffers<p>
az: <p><b>ls</b></p><p>cari buferin siyahısı<p>

en: Missing argument. Usage: %1 <from>
az: Əksik arqument. İstifadəsi: %1 <from>

en: No mapping found for "%1"
az: "%1" üçün əlaqələndirici yoxdur

en: "%1" is mapped to "%2"
az: "%1" "%2" yə uyğundur

en: Missing argument(s). Usage: %1 <from> [<to>]
az: Əksik arqument(lər). İstifadəsi: %1 <from> [<to>]

en: Wrong arguments
az: Yalnış arqumentlər

en: Unable to open the config file for reading.
az: Tənzimləmə faylını oxumaq üçün açmaq mümkün olmadı

en: Unable to open file
az: Faylı açmaq mümkün olmadı

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: When selected, vi commands will override Kate's built-in commands. For example: Ctrl+R will redo, and override the standard action (showing the search and replace dialog).
az: Bu seçimdə Kate redaktorunun daxil əmrləri əvəzinə vi əmri istifadə olunacaq. Məsələn: Ctrl+R dəyişikliklərin ləğvi üçün təyin olunub, artıq axtarış və əvəzetmə dialoqunu açmır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViCommandsOverride)
en: Let Vi commands override Kate shortcuts
az: Vi əmrlərini Kate qısayollarının üzərinə yazın.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Show the line number relative to the line with the cursor in front of each line.
az: Hər sətirin başında kursorun olduğu sətirə qədər olan məsafəni göstər.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkViRelLineNumbers)
en: Display relative line numbers
az: Nisbi sətir nömrələrini göstərin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key mapping is used to change the meaning of typed keys. This allows you to move commands to other keys or make special keypresses for doing a series of commands.
    
    Example:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    This will prepend "-- " to a line when pressing F2.
az:  Düymə kombinasiyaları, təyin edilmiş düymələrin təyinatını dəyişdirmək üçün istifadə olunur. Bu, əmrləri digər düymələrə köçürməyə və ya bir sıra əmrləri yerinə yetirmək üçün xüsusi düymələri basmağa imkan verir.
    
    Məsələn:
    "<F2>" → "I-- <esc>"
    
    F2 basdıqda bu əmrlər ardıcıllığı cari sətirin əvvəlinə "-- " yazır.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Key Mapping
az: Düymələrin təyinatı

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, normalTab)
en: Normal mode
az: Adi rejim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Command
az: Əmr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Replacement
az: Əvəzləmə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblNormalModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblInsertModeMappings) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblVisualModeMappings)
en: Recursive?
az: Təkrar yenilənsin?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, insertTab)
en: Insert mode
az: Daxil etmə rejimi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visualTab)
en: Visual mode
az: Müşahidə rejimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveSelectedRows)
en: Remove selected
az: Seçilmişi silmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddNewRow)
en: Add new mapping
az: Yeni düymə təyinatı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Read a vimrc file and attempt to import mappings specified with the "[n]noremap" command.
az: "[n]noremap" əmri ilə düymə kombinasiyalarını vimrc faylında təyin olunduğu kimi idxal etmək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportNormal)
en: Import from vimrc file
az: vimrc faylından idxal

en: Mark set: %1
az: İşarələyin: %1

en: There are no more chars for the next bookmark.
az: Növbəti əlfəcin üçün artıq simvol yoxdur.

en: Nothing in register %1
az: %1 qeydində heç nə yoxdur

en: Mark not set: %1
az: İşarələnməyib: %1
