kirigami-addons - en to ar translation catalogue (104 entries)

en: Close
ar: أغلق

en: Zoom in
ar: قرّب

en: Zoom out
ar: بعّد

en: Rotate left
ar: دوّر لليسار

en: Rotate right
ar: دوّر لليمين

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
ar: أظهر الواصفة

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
ar: أخف الواصفة

en: Save as
ar: حفظ باسم

en: Previous image
ar: الصورة السابق

en: Next image
ar: الصّورة التّالية

[ctx: @action:button]
en: Close
ar: أغلق

en: Download
ar: نزّل

[ctx: @title:dialog]
en: Success
ar: نجاح

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
ar: تحذير

[ctx: @title:dialog]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @title:dialog]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
ar: لا تعرض مجدّدًا

[ctx: @action:button]
en: Volume
ar: الصوت

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @action:button]
en: Select
ar: اختر

en: Day
ar: اليوم

en: Month
ar: الشهر

en: Year
ar: السنة

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
ar: عد للسابق

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
ar: اقفز إلى اليوم

[ctx: @action:button]
en: Go Next
ar: اذهب للتالي

en: Hours
ar: الساعة

en: Minutes
ar: الدقائق

en: About KDE
ar: حول كِيدِي

en: KDE
ar: كِيدِي

en: Be Free!
ar: كُنْ حُرًّا!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
ar: كِيدِي هو مجتمع عالمي من مهندسي البرمجيات والفنانين والكتّاب، والمترجمين والمبدعون الملتزمين بتطوير البرمجيات الحرة. تنتج كِيدِي بيئة سطح مكتب البلازما، ومئات التطبيقات، والعديد من مكتبات البرامج التي تدعمها.
    
    كيدي هي مؤسسة تعاونية: لا يوجد كيان واحد يتحكم في اتجاهها أو منتجاتها. وبدلاً من ذلك، نعمل معًا لتحقيق الهدف المشترك المتمثل في بناء أفضل البرامج المجانية في العالم. الجميع مدعوون للانضمام والمساهمة في كيدي، بما في ذلك أنت.

en: Homepage
ar: الصّفحة الرئيسة

en: Report bugs
ar: بلغ عن علة

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
ar: يمكن دائمًا تحسين البرامج، وفريق كيدي جاهز للقيام بذلك.ومع ذلك، يجب عليك - كمستخدم - أن تخبرنا عندما لا يعمل شيء ما كما هو متوقع أو يمكن القيام به بشكل أفضل.
    
    لدى كيدي نظام تتبع الأخطاء. استخدم الزر الموجود أدناه للإبلاغ عن خطأ، أو استخدم صفحة "حول" الخاصة بالبرنامج للإبلاغ عن خطأ خاص بهذا التطبيق.
    
    إذا كان لديك اقتراح للتحسين، فنحن نرحب بك لاستخدام نظام تتبع الأخطاء لتسجيل رغبتك. تأكد من استخدام درجة الخطورة المسماة "قائمة الرغبات".

en: Report a bug
ar: بلغ عن علة

en: Join us
ar: انضم إلينا

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
ar: ليس عليك أن تكون مطوّر برمجيّات لتكون عضوًا في فريق «كِيدِي» يمكنك الانضمام إلى فرق اللغات التي تترجم واجهات البرامج. ويمكنك توفير الرّسوميّات، والسّمات، والأصوات وكتابة التّوثيق. أنت تقرّر ذلك!

en: Get Involved
ar: شاركنا

en: Developer Documentation
ar: وثائق المطورين

en: Support us
ar: ادعمنا

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
ar: إن كِيدِي متوفرة بدون مقابل، ولكن صنعها ليس كذلك. 
    
    لذا قام فريق كِيدِي بتكوين KDE e.V ، وهي منظمة غير ربحية موجودة بشكل قانوني في في ألمانيا. تمثّل KDE e.V مشروع كِيدِي في الأمور القانونية و المالية. 
    
    تستفيد كِيدِي كافة أنواع الدعم بما فيها الدعم المالي. تستعمل الأغلب الأموال لتعويض الأعضاء و غيرهم عن التكاليف التي يتحملونها أثناء المساهمة في كِيدِي. وتستخدم الأموال الإضافية للدعم القانوني وتنظيم المؤتمرات والاجتماعات.
    
     نحن نشجعك على دعم كِيدِي من خلال الهبات المالية، 
    
    شكرًا جزيلًا مقدمًا لدعمك.

en: KDE e.V
ar: كِيدِي e.V.

en: Donate
ar: تبرّع

en: About %1
ar: حول %1

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Description
ar: الوصف

en: License | Licenses
ar[0]: الرخصة
ar[1]: الرّخصة
ar[2]: الرّخصتين
ar[3]: الرّخص
ar[4]: الرّخص
ar[5]: الرّخص

en: Report a Bug
ar: أبلغ عن علّة

en: Libraries in use
ar: المكتبات المستخدمة

en: Authors
ar: المؤلفين

en: Credits
ar: إشادات

en: Translators
ar: المترجمون

en: Visit %1's KDE Store page
ar: زر صفحة %1 في متجر كِيدِي

en: Send an email to %1
ar: أرسِل بريد الإلكتروني إلى %1

[ctx: @action:button]
en: Color
ar: اللون

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
ar: اللون الحالي "%1"

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: Date is not set]
en: Not set
ar: غير محدد

[ctx: @title:window]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
ar: إعدادات — %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
ar: عُد

[ctx: @title]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @title:group]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable automatic spell checking
ar: فعّل تدقيق الهجاء الآليّ

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore uppercase words
ar: تجاهل الكلمات بالأحرف الكبيرة

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore hyphenated words
ar: تجاهل الكلمات الموصولة

[ctx: @label:checkbox]
en: Detect language automatically
ar: تعرف على اللغة آليا

[ctx: @label:listbox]
en: Selected default language:
ar: اختر اللغة المبدئية:

[ctx: No selected language]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @label:listbox]
en: Additional Spell Checking Languages
ar: لغات التدقيق الإملائي الإضافية

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
ar: ‏%1 سيوفر التدقيق الإملائي والاقتراحات للغات المدرجة هنا عند تمكين الاكتشاف التلقائي.

[ctx: @action:button]
en: Open Personal Dictionary
ar: افتح القاموس الشخصي

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
ar: لغات التدقيق الإملائي

en: Default Language
ar: اللغة المبدئية

[ctx: @title:window]
en: Spell checking dictionary
ar: قاموس التدقيق الإملائي

[ctx: Placeholder message]
en: Add a new word to your personal dictionary…
ar: أضف كلمة جديدة لقاموسك الشخصي…

[ctx: @action:button]
en: Add Word
ar: أضِف كلمة

[ctx: @action:button]
en: Delete word
ar: احذف كلمة

[ctx: @action:button]
en: Spell Checking
ar: التدقيق الإملائي

en: Open Command Bar
ar: افتح شريط الأوامر

[ctx: @title:dialog]
en: Reserved Shortcut
ar: اختصار محجوز

[ctx: @info]
en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
ar: مفتاح  F12 محفوظ في الويندوز ؛ لذا لا يمكن استعماله كاختصار عالمي.
    المرجو أن تختار اختصار أخر.

[ctx: @title:dialog This happen when a global shortcut is already defined with the same shortcut]
en: Global Shortcut Shadowing
ar: حجب الاختصارات العامة

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
ar: مجموعة المفاتيح '%1' محجوبة بواسطة الإجراءات العامة التالية:

[ctx: @info]
en: Action '%1' in context '%2'
ar: الإجراء '%1' في سياق '%2'

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination shadows following global actions:
ar: مجموعة المفاتيح '%1' تحجب الإجراءات العامة التالية:

[ctx: @title:dialog]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
ar: تضارب مع اختصار تطبيق معياري

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
ar: خصصت تركيبة الأزرار '%1'  مسبقا للفعل المعياري "%2" الذي تستعمله بعض البرامج.
    هل تريد استعمالها أيضا كاختصار عام .

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
ar: الدخل

[ctx: No shortcut defined]
en: None
ar: لا شيء

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
ar: انقر الزّرّ ثمّ أدخل الاختصار الذي تريد في البرنامج.
    فمثلًا ل‍ Ctrl+A: أبقِ مفتاح Ctrl مضغوطًا واضغط A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
ar: تمسح تسلسل المفاتيح

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
ar: ألغِ تسجيل تسلسل المفاتيح

[ctx: @info:placeholder]
en: No results found
ar: لا توجد نتائج

[ctx: @title:window]
en: Shortcuts
ar: الاختصارات

[ctx: @label:textbox]
en: Filter…
ar: المرشّح…

[ctx: @title:window]
en: Shortcut: %1
ar: الاختصار: %1

[ctx: @label]
en: Shortcut:
ar: الاختصار:

[ctx: @label]
en: Alternative:
ar: البديل:

[ctx: Placeholder message]
en: No shortcuts found
ar: لا يوجد اختصارات

[ctx: List separator]
en: ,
ar: ،

[ctx: @title:window]
en: About %1
ar: حول %1

[ctx: @title:window]
en: About KDE
ar: عن كِيدِي
