keysmith - en to nn translation catalogue (64 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
nn: Valfri konto å leggja til, skriven som otpauth://URI (for eksempel frå ein QR-kode)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
nn: Ugyldig konto

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
nn: Kontoen du prøver å leggja til, er ugyldig. Du kan anten avslutta appen eller halda fram utan å leggja til kontoen.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
nn: Kontoen du prøver å leggja til, er ugyldig. Hald fram utan å leggja til kontoen.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
nn: Kontodetaljar: %1

en: Name:
nn: Namn:

en: Issuer:
nn: Utferdar:

en: Mode:
nn: Modus:

en: Epoch:
nn: Epoke:

en: Time Step:
nn: Tidssteg:

en: Offset:
nn: Forskyving:

en: Token Length:
nn: Tilgangspollett-lengd:

en: Hash:
nn: Sjekksum:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
nn: Fjernar konto: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
nn: <p><ul><li>Kontonamn: %1</li><li>Kontoutferdar: %2</li></ul></p><p>Viss du fjernar denne kontoen frå Keysmith, vil det ikkje slå av tofaktor­autentisering (2FA). Sjå til at du framleis får tilgang til kontoen utan å bruka Keysmith før du held fram:</p><ul><li>Sjå til at du har sett opp ein annan 2FA-app for kontoen, eller</li><li>Sjå til at du har gjenopprettings­kodar for kontoen, eller</li><li>Slå av tofaktor­autentisering for kontoen</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
nn: Slett konto

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
nn: Pollett kopiert til utklippstavla

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
nn: Kontonamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
nn: Kontoutferdar:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
nn: Kontoar

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
nn: Klarte ikkje oppdatera kontoar

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
nn: Klarte ikkje lasta inn alle kontoar.

en: No accounts added
nn: Ingen kontoar er lagde til

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
nn: Legg til konto

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
nn: Legg til

[ctx: @title:window]
en: Add new account
nn: Legg til konto …

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
nn: Avslutt

[ctx: @action:button]
en: Add
nn: Legg til

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
nn: Kontotype:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
nn: Tidsbasert OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
nn: Hash-basert OTP

en: Token secret
nn: Tilgangspollett-løyndom

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
nn: Hemmeleg nøkkel:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
nn: Detaljar

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
nn: HOTP-detaljar:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
nn: TOTP-detaljar:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
nn: Hald fram

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
nn: Avslutt

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
nn: Vis detaljar

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
nn: Slett konto

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
nn: Teljar:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
nn: Tilgangspollett-lengd:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
nn: Legg til kontrollsiffer

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
nn: Bruk sjølvvald trunkeringsforskyving

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
nn: Trunkerings­forskyving:

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
nn: Endra namn på konto som skal leggjast til

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
nn: Det finst alt ein konto med dette namnet. Vel eit anna namn eller ein annan utferdar for den nye kontoen.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: Add
nn: Legg til

[ctx: @title:window]
en: Password
nn: Passord

en: Failed to set up your password
nn: Klarte ikkje setja opp passord

en: Choose a password to protect your accounts
nn: Vel eit passord for å verna kontoane dine

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
nn: Nytt passord:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
nn: Stadfest passordet:

[ctx: @action:button]
en: Apply
nn: Bruk

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
nn: (oppdater)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
nn: Teljar:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
nn: Start ved:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
nn: Hash-algoritme:

en: Failed to unlock your accounts
nn: Klarte ikkje låsa opp kontoar

en: Please provide the password to unlock your accounts
nn: Oppgje passord for å låsa opp kontoane

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
nn: Passord:

[ctx: @action:button]
en: Unlock
nn: Lås opp
