kioclient - en to sr@ijekavian translation catalogue (19 entries)

en: 
    Syntax:
sr@ijekavian: 
    Синтакса:

en: *** Examples:
sr@ijekavian: *** Примери:

en: KIO Client
sr@ijekavian: К‑У/И клијент

en: Command-line tool for network-transparent operations
sr@ijekavian: Алатка командне линије за мрежнопрозирне поступке

en: Non-interactive use: no message boxes. If you don't want a graphical connection, use --platform offscreen
sr@ijekavian: Неинтерактивна употреба: без прозора са порукама. Ако не желите графичку везу, употребите --platform offscreen.

en: Overwrite destination if it exists (for copy and move)
sr@ijekavian: Пребриши одредиште ако постоји (за копирање и премијештање)

en: file or URL
sr@ijekavian: Фајл или УРЛ

en: urls...
sr@ijekavian: УРЛ‑ови...

en: Source URL or URLs
sr@ijekavian: Изворни УРЛ или УРЛ‑ови

en: Destination URL
sr@ijekavian: Одредишни УРЛ

en: url
sr@ijekavian: УРЛ

en: Show available commands
sr@ijekavian: Прикажи расположиве наредбе

en: Command (see --commands)
sr@ijekavian: Наредба (види --commands)

en: command
sr@ijekavian: наредба

en: Arguments for command
sr@ijekavian: Аргументи уз наредбу

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, not enough arguments
sr@ijekavian: %1: Синтаксна грешка, недовољно аргумената.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, too many arguments
sr@ijekavian: %1: Синтаксна грешка, превише аргумената.

en: Destination where to download the files
sr@ijekavian: Одредиште где треба преузети фајлове.

[ctx: @info:shell]
en: %1: Syntax error, unknown command '%2'
sr@ijekavian: %1: Синтаксна грешка, непозната наредба „%2“.
